*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 952520 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5950 στις: Μάιος 13, 2021, 03:36:15 μμ »
Σήμερα είμαι θυμωμένη. Έκανα τόσο συνειδητά την δουλειά μου στο webex. Ούτε ώρα δεν έχασα. Και σήμερα έχασα όλη την ημέρα και αύριο τις πρώτες ώρες μέχρι να πάρω το μοριακό και έχασε και ο γιος μου την ημέρα. Να γυρνουσαμε σχολείο δεν λέω αλλά τρελάθηκα από την πρώτη εβδομάδα. Έχουμε δασκάλα στο σχολείο που το παιδί της πηγαίνει σε σχολείο με κρούσμα. Και μόνο ότι αναβάλω τόσο καιρό αναγκαίες εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρούς και τελικά σήμερα και στο κέντρο υγείας πήγα και σε μικροβιολογο, φτάνει για να μην νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Πήρα το αρνητικό τεστ και αντί να ανακουφιστω αγχώθηκα μην τυχόν κόλλησα σήμερα.

Δίκιο έχεις. Τι να πω; Η προσωπική ευθύνη του καθενός απέναντι στους άλλους είναι το βασικότερο σε τέτοιες καταστάσεις που διανύουμε. Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να έχεις ψυχραιμία γιατί το άγχος είναι κακός σύμβουλος!

Στο φαρμακείο όπου πήγε ο σύζυγος να αναπληρώσει τα τεστ που κάναμε χτες (έκανα και τα δύο που είχα στην διάθεση μου) πληρώσαμε 5,30€ για αξιοπρεπεστατα κουτιά με τεστ σαλιου που δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που λαμβάνουμε δωρεάν.

Κακά τα ψέματα μόνο τα μοριακά τεστ έχουν ένα αποτέλεσμα το οποίο θεωρείται βάσιμο. Όλα τα υπόλοιπα είναι ημίμετρα που θα πιάσουν ίσως μεν ένα κάποιο ποσοστό θετικών ατόμων, αλλά μάλλον περισσότερη ανησυχία προκαλούν δε. Όσο για τα τεστ σάλιου μπορεί να είναι ανώδυνα για τις μικρότερες ηλικίες, αλλά με κάθε επιφύλαξη νομίζω ότι η αξιοπιστία τους αμφισβητείται εξίσου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:47:11 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5951 στις: Μάιος 13, 2021, 03:47:06 μμ »
Εννοείται ότι είναι ημίμετρα.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5952 στις: Μάιος 13, 2021, 03:48:27 μμ »
Από 17/5 θα κάνουμε μόνο 1 self την εβδομάδα. Καλυτερα να πω? Χειρότερα? Δεν ξέρω, με αυτά που ακούω, εχω μπερδευτεί.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5953 στις: Μάιος 13, 2021, 03:59:21 μμ »
Μόνο με τη webex ήμασταν σίγουρα ασφαλείς. Γίνεται να μείνουμε κλεισμένοι για πάντα; Το Πάσχα θα μας στοιχίσει το καλοκαίρι, όπως είχαν προβλέψει μερικοί. Με τόσο αργή ανοσοποίηση του πληθυσμού δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος. Τα τεστ είναι εργαλείο. Δεν σώζουν κανένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:47:11 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5954 στις: Μάιος 13, 2021, 04:30:39 μμ »
Υπάρχουν αυτοί που θα δηλώνουν αρνητικό τεστ χωρίς να το κάνουν. Υπάρχουν αυτοί που έπειτα από κανα δυο ψευδώς θετικά θα δηλώνουν έτσι κι αλλιώς το τεστ αρνητικό πεπεισμένοι ότι είναι λάθος. Υπάρχουν και κάποιοι που θα ξεπουληθουν στις επιβεβαιώσεις. Σε κάθε περίπτωση δημιουργούνται ευκαιρίες για διασπορά του ιού. Στο ΚΥ νεαρός που κάπνιζε στο πεζοδρόμιο ήταν βέβαιος ότι το σελφ τεστ του ήταν λάθος αφού ο ίδιος δεν είχε καθόλου συμπτώματα. Πάλι καλά που πήγε για μοριακό. Αφού του είπε η γιατρός ότι θα μπορούσε να είναι ασυμπτωματικος άρχισε να αγχώνεται. Την μάσκα δεν την φόρεσε πάντως.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5955 στις: Μάιος 13, 2021, 08:05:45 μμ »
Στο σχολείο με το οποίο συστεγαζόμαστε, πάντως, οι μαθητές δεν φοράνε μάσκα. Κανείς δεν τους ελέγχει, σε αντίθεση με τα δικά μας παιδιά που είναι αρκετά συνεπή. Απορώ αν μπορούμε να κάνουμε κάτι για την προστασία μας ή αν απλώς είμαι υπερβολική.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5956 στις: Μάιος 13, 2021, 08:25:37 μμ »
Μόνο με τη webex ήμασταν σίγουρα ασφαλείς. Γίνεται να μείνουμε κλεισμένοι για πάντα; Το Πάσχα θα μας στοιχίσει το καλοκαίρι, όπως είχαν προβλέψει μερικοί. Με τόσο αργή ανοσοποίηση του πληθυσμού δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος. Τα τεστ είναι εργαλείο. Δεν σώζουν κανένα.
Κοιτάξτε να εμβολιαστείτε και αφήστε τις παραφιλολογίες!!! Δεν θα μείνουμε μια ζωή σαν τους αρουραίους!!! Όποιος θέλει ας κλειστεί σε μία γυάλα και να εργάζεται από εκεί. Ο υπόλοιπος κόσμος θέλει επιστροφή στην κανονικότητα. Εμβόλιο υπάρχει... φάρμακα υπάρχουν... φτάνει πια με την Κορονοτρομοκρατία!!!

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5957 στις: Μάιος 13, 2021, 08:41:35 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/71163/ektoxeythikan-sta-142-ta-sholeia-me-koronoio-apo-54-synehis-enimerosi-apo-esos

Αν θέλουν να γίνουν οι πανελλήνιες πρέπει να επιστρέψουμε στη webex. Δεν βλέπω φως! Και τα τεστ από δυο ένα. Όλοι μπροστά και όποιος έπιβιώσει.

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5958 στις: Μάιος 13, 2021, 08:43:38 μμ »
Σήμερα είμαι θυμωμένη. Έκανα τόσο συνειδητά την δουλειά μου στο webex. Ούτε ώρα δεν έχασα. Και σήμερα έχασα όλη την ημέρα και αύριο τις πρώτες ώρες μέχρι να πάρω το μοριακό και έχασε και ο γιος μου την ημέρα. Να γυρνουσαμε σχολείο δεν λέω αλλά τρελάθηκα από την πρώτη εβδομάδα. Έχουμε δασκάλα στο σχολείο που το παιδί της πηγαίνει σε σχολείο με κρούσμα. Και μόνο ότι αναβάλω τόσο καιρό αναγκαίες εξετάσεις και επισκέψεις σε γιατρούς και τελικά σήμερα και στο κέντρο υγείας πήγα και σε μικροβιολογο, φτάνει για να μην νιώθω καλά με τον εαυτό μου. Πήρα το αρνητικό τεστ και αντί να ανακουφιστω αγχώθηκα μην τυχόν κόλλησα σήμερα.
Το ίδιο ακριβώς συναίσθημα θυμός και απογοήτευση!μας άνοιξαν χωρίς να έχουμε προλάβει να εμβολιαστούμε και τα παιδιά χάνουν ώρες μαθημάτων γιατί λείπουν κάποιοι καθηγητές!Σήμερα είχαμε αρκετά κενά στο σχολείο μου, το ίδιο κ στης κόρης μου!κ κάθε μέρα Μ αυτήν την διασπορά κινδυνεύουμε να κολλήσει κάποιος!!!εμετική διαχείριση, επιπολαιότητα που φτάνει στα όρια της εγκληματικής αδιαφορίας!!!μόνο θυμός κ απογοήτευση!!!

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5959 στις: Μάιος 13, 2021, 08:46:58 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/71163/ektoxeythikan-sta-142-ta-sholeia-me-koronoio-apo-54-synehis-enimerosi-apo-esos

Αν θέλουν να γίνουν οι πανελλήνιες πρέπει να επιστρέψουμε στη webex. Δεν βλέπω φως! Και τα τεστ από δυο ένα. Όλοι μπροστά και όποιος έπιβιώσει.
Συμφωνώ απολύτως!!!μα γιατί δεν το βλέπουν;; ή απλά αδιαφορούν;;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5960 στις: Μάιος 13, 2021, 09:23:37 μμ »
Δεν τους περνάει καν από το μυαλό ότι οι Πανελλήνιες κινδυνεύουν, υποψιάζομαι.
Εξάλλου, αν ο μαθητής δώσει την Δευτέρα και την Τρίτη πάρει διάγνωση για covid, σιγά μην μπουν στην διαδικασία να ψάξουν όσους βρέθηκαν μαζί του στην ίδια αίθουσα. Θα τις βαφτίσουν επαφές μη υψηλού κινδύνου. Όλα θυσιάζονται στο βωμό του τουρισμού....
Τα δύο σελφ τεστ αντί του ενός οφείλεται προφανώς στο ότι τους κοστίζουμε πολύ ως εκπαιδευτικοί, μάλλον...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2021, 09:27:22 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5961 στις: Μάιος 13, 2021, 09:40:12 μμ »
Ένας μαθητής, μέλος επιτροπής  ή επιτηρητής να βρεθεί θετικός, πάνε οι πανελλήνιες... :( 

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5962 στις: Μάιος 13, 2021, 09:44:17 μμ »
https://www.esos.gr/arthra/71163/ektoxeythikan-sta-142-ta-sholeia-me-koronoio-apo-54-synehis-enimerosi-apo-esos

Αν θέλουν να γίνουν οι πανελλήνιες πρέπει να επιστρέψουμε στη webex. Δεν βλέπω φως! Και τα τεστ από δυο ένα. Όλοι μπροστά και όποιος έπιβιώσει.

Και δεν είναι καν ο ακριβής αριθμός. Το σχολείο μου π.χ. και άλλα δύο σχολεία στην περιοχή με αναστολή τμημάτων δεν αναφέρονται στη λίστα.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5963 στις: Μάιος 13, 2021, 09:48:13 μμ »
Δεν τους περνάει καν από το μυαλό ότι οι Πανελλήνιες κινδυνεύουν, υποψιάζομαι.
Εξάλλου, αν ο μαθητής δώσει την Δευτέρα και την Τρίτη πάρει διάγνωση για covid, σιγά μην μπουν στην διαδικασία να ψάξουν όσους βρέθηκαν μαζί του στην ίδια αίθουσα. Θα τις βαφτίσουν επαφές μη υψηλού κινδύνου. Όλα θυσιάζονται στο βωμό του τουρισμού....
Τα δύο σελφ τεστ αντί του ενός οφείλεται προφανώς στο ότι τους κοστίζουμε πολύ ως εκπαιδευτικοί, μάλλον...

Ποντάρουν απλώς ότι η Γ' από την επόμενη εβδομάδα δε θα πατάει στο σχολείο. Μιλάμε για πρωτόκολλα, όχι αστεία. Βέβαια, το πανηγύρι θα υπάρξει αν αρχίσουν να κολλάνε στα φροντιστήρια. Σήμερα πέρασα έξω από φροντιστήριο της περιοχής κι έκαναν μάθημα με κλιματισμό και κλειστά παράθυρα! Μιλάμε για εγκληματικές ενέργειες που σηκώνουν καταγγελία -κι αν αυτό συνέβαινε σε σχολείο, θα είχαν έρθει οι γονείς με δαυλούς και τσουγκράνες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159419
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 189
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 174
Σύνολο: 185

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.