*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 948251 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6776 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 05:10:56 μμ »
Τεστ σε όλους σε δημόσιες δομές
Εγώ έχω ξαναπεί πως ΑΝ η επιστήμη θεωρήσει πως εχω τόσο σοβαρές πιθανοτητες μετάδοσης, ώστε να ελεγχομαι τακτικα, δεν έχω κανένα απολύτως προβλημα να ελεγχομαι.
Τώρα σίγουρα κάποιοι θα σκέφτεστε πως ακόμα κι αν ήδη το επιτάσσει η επιστήμη, δεν εφαρμόζονται αντίστοιχα πρωτοκολλα, για λόγους πολιτικής διεθνώς.
Εγώ παντως για εμενα, είμαι πολυ σίγουρη, πως οι πιθανοτητες να μεταδωσω, είναι ελάχιστες πραγματικα γιατί πρωτα από όλα, έχω ανοσίακη μνήμη και δευτερον τηρώ πιστα τα μέτρα, κινουμενη πάντα με το σκεπτικό πως βρίσκομαι σε εξαιρετικά μολυσματικο περιβαλλον (μηχανισμός αυτοπροστασίας που ανέπτυξα μέσα στο σχολείο στην πανδημια!)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2021, 05:14:37 μμ από Jarvis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:32 »

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6777 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 05:27:45 μμ »
Svoura για το πρώτο: όσο πιο πολυ παραμενει το ιικο φορτίο υψηλό στο ρινοφαρυγγα, τοσο πιο έντονα, αλλά και παρατεταμενα μεταδιδεις. Ο Πρασσας το θεωρεί αυτονόητο και γι αυτό επιμένει στην εξήγηση δράσης της δευτερογενούς ανοσολογικής απόκρισης. Κοινώς, όσο πιο γρήγορα εξαλείφει το ανοσοποιητικο τον ιό από βλεννογόνους, τόσο λιγότερο μεταδοτικος είσαι.

Το τι θεωρεί αυτονόητο ή όχι ο Πρασσάς θα έπρεπε να το αναφέρει στο άρθρο. Παραθέτοντας ένα άρθρο ενός καταξιωμένου επιστήμονα προσθέτοντας δικές μας θεωρήσεις ουσιαστικά διαστρεβλώνουμε τα λεγόμενά του.
Εδώ https://www.nationalgeographic.com/science/article/evidence-mounts-that-people-with-breakthrough-infections-can-spread-delta-easily αναφέρει επίσης ξεκάθαρα πως "the Delta variant is able to grow in the noses of vaccinated people to the same degree as if they were not vaccinated at all. The virus that grows is just as infectious as that in unvaccinated people, meaning vaccinated people can transmit the virus and infect others" δηλαδή το στέλεχος Δέλτα αναπτύσσεται στη μύτη των εμβολιασμένων στον ίδιο βαθμό όπως και των ανεμβολίαστων. Ο ιός που αναπτύσσεται είναι το ίδιο μεταδοτικός όπως και στους ανεμβολίαστους που σημαίνει πως οι εμβολιασμένοι μπορούν να μεταδώσουν τον ιό και να μολύνουν και άλλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2021, 05:33:27 μμ από ekalaitz »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6778 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 05:38:03 μμ »
Το τι θεωρεί αυτονόητο ή όχι ο Πρασσάς θα έπρεπε να το αναφέρει στο άρθρο. Παραθέτοντας ένα άρθρο ενός καταξιωμένου επιστήμονα προσθέτοντας δικές μας θεωρήσεις ουσιαστικά διαστρεβλώνουμε τα λεγόμενά του.
Εδώ https://www.nationalgeographic.com/science/article/evidence-mounts-that-people-with-breakthrough-infections-can-spread-delta-easily αναφέρει επίσης ξεκάθαρα πως "the Delta variant is able to grow in the noses of vaccinated people to the same degree as if they were not vaccinated at all. The virus that grows is just as infectious as that in unvaccinated people, meaning vaccinated people can transmit the virus and infect others" δηλαδή το στέλεχος Δέλτα αναπτύσσεται στη μύτη των εμβολιασμένων στον ίδιο βαθμό όπως και των ανεμβολίαστων. Ο ιός που αναπτύσσεται είναι το ίδιο μεταδοτικός όπως και στους ανεμβολίαστους που σημαίνει πως οι εμβολιασμένοι μπορούν να μεταδώσουν τον ιό και να μολύνουν και άλλους.
Καμιά διαστρέβλωση, καμιά δική μου θεωρηση. Βασικές αρχές βιολογίας.
Το αρχικώς υψηλό φορτίο, δε σημαίνει αυτόματα και ίδιες πιθανότητες μετάδοσης. Σημασία έχει η ταχύτητα με την οποία κινητοποιούνται οι μηχανισμοί άμυνας, ως απόκριση σε αυτό το φορτίο.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6779 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 05:54:26 μμ »
Καμιά διαστρέβλωση, καμιά δική μου θεωρηση. Βασικές αρχές βιολογίας.
Το αρχικώς υψηλό φορτίο, δε σημαίνει αυτόματα και ίδιες πιθανότητες μετάδοσης. Σημασία έχει η ταχύτητα με την οποία κινητοποιούνται οι μηχανισμοί άμυνας, ως απόκριση σε αυτό το φορτίο.

Καλό είναι να ενημερώσεις τους επιστήμονες των ερευνών που έχω παραθέσει παραπάνω για τις αρχές της βιολογίας που μάλλον αγνοούν ώστε να αναθεωρήσουν τα ευρήματα των μελετών τους. Μην εκτεθούν κιόλας οι άνθρωποι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:01:13 μμ από ekalaitz »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:36:32 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6780 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 05:57:50 μμ »
Παράθεση από: TimPap στις Σεπτέμβριος 07, 2021, 10:00:47 μμ
Υποθέτω ζητάς κι από αυτούς που δεν κάνουν τσεκ απ κάθε χρόνο και δε γυμνάζονται να υπογράψουν ότι δε θα πάνε στη ΜΕΘ αν πάθουν έμφραγμα και ζητάς κι από αυτούς που παθαίνουν τροχαίο επειδή έπιναν ή έτρεχαν ή δε φορούσαν ζώνη ή μιλούσαν στο κινητό να μην πάνε σε ΜΕΘ, από αυτούς που κάπνιζαν κι έπαθαν καρκίνο να μην πάνε στη ΜΕΘ, από αυτούς που έπαθαν πνευμονία γιατί δεν πρόσεχαν ή έβγαιναν λουσμένοι ή δε φορούσαν ζακέτα όπως τους έλεγε η μάνα τους να μην πάνε ούτε αυτοί στη ΜΕΘ. Εσύ αν πας στη ΜΕΘ και κάνεις όλα τα παραπάνω (προσέχεις την υγεία σου με το να γυμνάζεσαι, να μην καπνίζεις, να οδηγείς προσεκτικά πάντα, να κάνεις όλες τις προληπτικές ιατρικές εξετάσεις), υποθέτω θα είναι λόγω προχωρημένης ηλικίας και μόνο ή επειδή σε τράκαρε κάποιος άλλος ή τέλος πάντων λόγω κάποιου ατυχήματος (αν και σε αυτή την περίπτωση, να πρόσεχες, γιατί με την απροσεξία σου στερείς τη ΜΕΘ από κάποιον άλλον). Υποθέτω καταλαβαίνεις το νόημα που θέλω να περάσω. Υποθέτω επίσης ότι δε θα συμφωνείς... Θα μου πεις ότι δεν υπάρχει εμβόλιο για όλα αυτά. Εμβόλιο όχι δεν υπάρχει. Υπάρχουν όμως όλα αυτά που σου έγραψα. Προληπτική ιατρική, γυμναστική, τήρηση του ΚΟΚ κλπ. Αν λοιπόν δεν τα κάνεις όλα αυτά, η αμέλεια σου δεν είναι το ίδιο εγκληματική με αυτή των ανεμβολίαστων; Και οι συνέπειες δεν είναι οι ίδιες για όλους τους άλλους που θα χρειαστούν ΜΕΘ κι εσύ θα τους τη στερήσεις;
Έχω αντίληψη στα 45 μου. Αρκεί αυτό. Θέλεις τη γνώμη μου; Για όλες αυτές τις αστοχίες των πολιτών που επιβαρύνουν το εσυ θα έβαζα αν ήμουν υπουργός υγείας, επιπλέον φόρο. Σαν τις ασφαλιστικές των αυτοκινήτων. Μόνο για την ηλικία ή για γενετικά προβλήματα δεν θα πρέπει να επιβαρύνονται επιπλέον. Μάλιστα αυτοί θα έπρεπε να έχουν λιγότερα φορολογικά βάρη.

Όμως τώρα είμαστε εν μέσω πανδημίας. Με δεδομένα συγκεκριμένα. Υπογραφή ότι δεν θα απασχολήσετε το εσυ. Εκ του ασφαλούς πολλά «αντιστασιακά» λέγονται. Ο ιός θα μας συναντήσει όλους. Προστατευόμαστε. Απλά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6781 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:02:50 μμ »
Καλό είναι να ενημερώσεις τους επιστήμονες των ερευνών που έχω παραθέσει παραπάνω για τις αρχές τις βιολογίας που μάλλον αγνοούν ώστε να αναθεωρήσουν τα ευρήματα των μελετών τους. Μην εκτεθούν κιόλας οι άνθρωποι.
Οι συντάκτες της μελέτης δεν παραβιασαν καμια βασική αρχή. Η δική σου ερμηνεία το έκανε. Οι ειρωνείες να λείπουν. Καλυτερα να σκεφτείς πως μεταφράζεις μια μελέτη που διαβάζεις.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6782 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:11:11 μμ »
Οι συντάκτες της μελέτης δεν παραβιασαν καμια βασική αρχή. Η δική σου ερμηνεία το έκανε. Οι ειρωνείες να λείπουν. Καλυτερα να σκεφτείς πως μεταφράζεις μια μελέτη που διαβάζεις.

Οι ερευνητές ισχυρίζονται εντελώς τα αντίθετα από τις δικές σου δοξασίες και εικασίες. Άρα ή εσύ μας δουλεύεις ή οι ερευνητές. Εγώ πάντως εμπιστεύομαι τους ερευνητές. Και επειδή με τα λεγόμενά σου αυτό που ουσιαστικά κάνεις είναι να προτρέπεις άτομα που έχουν εμβολιαστεί να μην τηρούν τα μέτρα προστασίας καθώς ιποστηρίζεις πως οι ίδιοι δεν μεταδίδουν τον ιό θέτεις σε κίνδυνο το κοινωνικό σύνολο. Επειδή μιλάμε για ανθρώπινες ζωές λοιπον θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί το τι λέμε. 

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6783 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:17:02 μμ »
Αλλά νομίζω ότι δεν κατανοούν όσοι έχουν αρτηριοσκλήρυνση στα εγκεφαλικά κύτταρα.
Συνέχισε έτσι.. μπορείς και χειρότερα. ;D ;D ;D

Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6784 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:17:57 μμ »
Καμιά διαστρέβλωση, καμιά δική μου θεωρηση. Βασικές αρχές βιολογίας.
Το αρχικώς υψηλό φορτίο, δε σημαίνει αυτόματα και ίδιες πιθανότητες μετάδοσης. Σημασία έχει η ταχύτητα με την οποία κινητοποιούνται οι μηχανισμοί άμυνας, ως απόκριση σε αυτό το φορτίο.

Δηλαδή υποστηρίζεις ότι ενώ εμβολιασμένοι και ανεμβολίαστοι έχουν το ίδιο ιικό φορτίο, η επώαση της ασθένειας και γενικά ο χρόνος που κάποιος κουβαλάει τον ιό , για τους ανεμβολίαστους διαρκεί περισσότερο και άρα υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να μεταδώσουν τον ιό αυτό το διάστημα;

Που ακριβώς το λέει αυτό στο άρθρο που παρέθεσες; Και σε τι έρευνες βασίστηκε;
Έχουμε δει διάφορους ανεκδιήγητους τύπους να λένε διάφορα κουλά, με μέγιστο τον μαγιορκίνη.
Οπότε ένα άρθρο από το κυβερνητικό iefimerida δεν είναι πιστικό.
Έχεις κάτι ουσιαστικότερο να μας δείξεις; Κάποιο επίσημο paper;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:21:14 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6785 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:20:52 μμ »
Οι ερευνητές ισχυρίζονται εντελώς τα αντίθετα από τις δικές σου δοξασίες και εικασίες. Άρα ή εσύ μας δουλεύεις ή οι ερευνητές. Εγώ πάντως εμπιστεύομαι τους ερευνητές. Και επειδή με τα λεγόμενά σου αυτό που ουσιαστικά κάνεις είναι να προτρέπεις άτομα που έχουν εμβολιαστεί να μην τηρούν τα μέτρα προστασίας καθώς ιποστηρίζεις πως οι ίδιοι δεν μεταδίδουν τον ιό θέτεις σε κίνδυνο το κοινωνικό σύνολο. Επειδή μιλάμε για ανθρώπινες ζωές λοιπον θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεχτικοί το τι λέμε.

Δεν υπάρχει πιο μεγάλο λογικό άλμα από το να υποστηρίζεις ότι άνθρωπος που φοβάται τον ιό τόσο, ώστε να κάνει το εμβόλιο, είναι λιγότερο προσεκτικός στην τήρηση των μέτρων σε σχέση με αυτούς που δεν φοβούνται τόσο τον ιό ώστε να εμβολιαστούν. Επιπλέον είναι πολύ ανησυχητική αυτή η συντονισμένη εκστρατεία τρομοκράτησης ότι εξαιτίας των εμβολιασμένων θα υπάρξει διασπορά του ιού. Οκ ο καθένας κάνει την επικογη του, δικαιωμά του να πηγαίνει κόντρα στην κυρίαρχη επιστημονική άποψη, δικαιωμά του να θεωρεί ότι εκείνος ξέρει καλύτερα, αλλά ας μην καταφεύγει σε στοχοποιήσεις. Οι ομοϊδεατες σας το καλοκαίρι ακονίζαν τα μαχαίρια τους έτοιμοι να αμυνθούν στην «περιθωριοποίηση» που φαντασιώνονταν ότι θα τους συμβεί, και τελικά αυτό ακριβώς κάνουν τώρα οι ίδιοι απέναντι στους εμβολιασμένους συναδέλφους.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6786 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:21:35 μμ »
Silkcut το ξερω και ζητώ συγγνώμη αν έγινα κουραστική, απλώς κάποιοι επαναφέρουν ένα δευτερευον κατά τη γνώμη μου θέμα, και μάλιστα το παρουσιαζουν από ιδιαίτερη κατά τη γνώμη μου παλι, οπτική γωνία.
Έγραψα και πριν πως με άλλα πρεπει να ασχολουμαστε.

Όχι να ζητάς και συγγνώμη επειδή κάποια μέλη, είτε παλιά, είτε καινούργια στο φόρουμ ή στο νήμα είτε παλιά με καινούργια ψευδώνυμα, επαναφέρουν θέματα στα οποία έχουμε απαντήσει τόσες φορές! Όταν μάλιστα δεν έχεις θίξει, δεν έχεις προσβάλει και δεν έχεις ειρωνευτεί κανέναν, ούτε ατομικά ούτε ομαδικά. Αυτοί που το κάνουν ή αυτοί που ενοχλούνται επιλεκτικά θέλουν να γράφουν μόνοι τους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6787 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:26:38 μμ »
Όχι να ζητάς και συγγνώμη επειδή κάποια μέλη, είτε παλιά, είτε καινούργια στο φόρουμ ή στο νήμα είτε παλιά με καινούργια ψευδώνυμα, επαναφέρουν θέματα στα οποία έχουμε απαντήσει τόσες φορές! Όταν μάλιστα δεν έχεις θίξει, δεν έχεις προσβάλει και δεν έχεις ειρωνευτεί κανέναν, ούτε ατομικά ούτε ομαδικά. Αυτοί που το κάνουν ή αυτοί που ενοχλούνται επιλεκτικά θέλουν να γράφουν μόνοι τους.
Το ποιοι επαναφέρουν θέματα, ποιοι προσβάλουν, ποιοι θέλουν να γράφουν μόνοι τους κλπ το διαπιστώνει κάποιος διαβάζοντας τις χ σελίδες του νήματος...
Και στην τελική η συνάδελφος έτσι θέλησε να εκφραστεί.. και καταλαβαίνω την έννοια υπό την οποία το λέει..
Εσύ γιατί παρεξηγείσαι;
Γιατί είσαι έτοιμος για καυγά;;
Υγ συνεχίστε μόνοι σας..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6788 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:35:15 μμ »
Δηλαδή υποστηρίζεις ότι ενώ εμβολιασμένοι και ανεμβολίαστοι έχουν το ίδιο ιικό φορτίο, η επώαση της ασθένειας στους ανεμβολίαστους διαρκεί περισσότερο και άρα υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να μεταδώσουν τον ιό;

Που ακριβώς το λέει αυτό στο άρθρο;
Στο άρθρο εξηγεί κ δεν λέει επι λέξει, το εξής:ο χρόνος στον οποίο επιτρέπεται στον ιό να πολλαπλασιαζεται καθορίζει κ τον χρόνο μεταδοτικοτητας. Δεν χρειάζεται αποδείξεις αυτό, είναι θεμελιώδης αρχή της ανοσολογιας. Δλδ όταν παυει να αναπαράγεται ο ιός, παυεικ η μετάδοση. Πως παυει να αναπαράγεται? Με επέμβαση ανοσοποιητικού. Ποτε ειναι πιο γρήγορη? Όταν υπάρχει ανοσολογική μνήμη, με πολυ μεγάλες διαφορές στην ταχύτητα αντίδρασης.
Επισης υψηλά φορτία από μόνα τους δε σημαίνει κ μεταδοτικοτητα. Οι pcr δεν ελέγχουν μόνο βιώσιμους ιους κ άρα μολυσματικους. Ανιχνεύουν γενετικό υλικό, το οποίο μπορεί να είναι κ σε θραύσματα (από την επέμβαση ανοσοποιητικού προκυπτουν). Γι αυτό θετικές pcr δε σημαίνουν σώνει κ ντε μολυσματικοτητα.
Η μελέτη αυτή τσέκαρε τστο δείγμα της, το αν πρόκειται για θραύσματα η βιώσιμους ιους κ βρήκε το δευτερο. Δλδ μεταδόσεις από εμβολιασμενους. Αλλά δε λέει τίποτα για το προφιλ αυτών των ατόμων (ηλικία, κατάσταση υγείας γενικά κλπ).
Υπάρχουν κι άλλες που έχουν βρει επίσης υψηλά φορτία σε εμβολιασμενους, αλλά μειώθηκαν πολυ γρήγορα, αλλά κ μελέτες όπου βρήκαν αρχικά χαμηλότερα φορτία σε εμβολιασμενους. Έχουν μπει πιο παλια εδώ.
Φυσικά κ γίνονται μεταδόσεις από εμβολιασμενους. Πάντα γίνονταν. Απλώς ο αριθμός τους είναι πολυ χαμηλότερος, βάσει όλων των επισήμων στατιστικών.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2021, 06:46:54 μμ από Jarvis »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6789 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 07:00:48 μμ »
https://www-nytimes-com.cdn.ampproject.org/v/s/www.nytimes.com/2021/09/07/briefing/risk-breakthrough-infections-delta.amp.html?amp_js_v=a6&amp_gsa=1&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#aoh=16311164084150&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.nytimes.com%2F2021%2F09%2F07%2Fbriefing%2Frisk-breakthrough-infections-delta.html
1 στις 5000 έως 10.000 οι μολύνσεις σε  εμβόλιασμενους. Ανάλογα κ με την κυκλοφορία του ιου στην πολιτεια (η ποσοτικοποίηση έγινε από αμερικανους) κ το ποσο τηρεί κανεις τα μέτρα.
Λέει κι αυτά που είπα πριν για φορτία κ τι σημαίνουν αυτα επιδημιολογικα.
Edit: άκυρο, δε είναι free το αρθρο, εγώ το διάβασα βέβαια, αλλά βλεπω δεν είναι τώρα ανοιχτό. Αν θέλει καποιος ίσως το βρει, αλλιώς αγνοήστε το ποστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2021, 07:25:06 μμ από Jarvis »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158569
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 579
Σύνολο: 596

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.