*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 947772 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6818 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 04:30:47 πμ »

Συμφωνώ μαζί σου. Ο λόγος που γράφω κάποιες φορές είναι γιατί βλέπω όλα αυτά που γράφεις στο μήνυμά σου και διάφορα παραπλανητικά στοιχεία. Έχω γράψει πολλές φορές ότι μπορεί να γράφει ο καθένας αυτό που υποστηρίζει χωρίς όλα αυτά που γράφεις κι εσύ, αλλά μάλλον φαντάζει δύσκολο.
Όπως βλέπεις δεν αρκεί ο καλός τρόπος όταν σε προκαλούν.

Σε καταλαβαίνω αλλά, όπως πριν λίγο μου επιβεβαιώθηκε, όπως έχει ειπωθεί, αν βρεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις, χάνεις τα λόγια σου.

Καλό σου βράδυ κ' καλή σου συνέχεια.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:01:23 »

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6819 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 04:31:04 πμ »
Συγγνώμη. Δε σκέφτηκα πως μπορεί να μη γνωρίζεις την αγγλικά. Η 11η στήλη που ανέφερα, τιτλοφορείται Deaths/1M pop δηλαδή, Deaths per 1 Million population δηλαδή Θάνατοι ανά 1 εκατομμύριο πληθυσμού.

Καληνύχτα.

Σου απάντησα πάνω, στο ξαναλέω και εδώ

Και στο https://www.worldometers.info/coronavirus/, αν βρεις την στήλη NEW DEATHS/1M pop και σορτάρεις, θα δεις πάλι ότι το ίδιο με αυτό που υποστηρίζω εγώ λέει.
Είμαστε δεύτεροι στην ευρωπαική ένωση σε νεκρούς ανά εκατομμύριο, για σήμερα χτες .(πως πέρασε η μέρα δεν το κατάλαβα!)

Το wordometers όμως δεν έχει στήλη για τις τελευταίες 7 μέρες, έχει μόνο της ημέρας. Πάρε τις προηγούμενες μέρες και υπολόγισε συνολικά για τις τελευταίες 7 μέρες. Πάλι αργυρό μετάλλιο θα δεις ότι έχουμε.

Αν τώρα βαριέσαι να υπολογίζεις, δες κατευθείαν το στατιστικό στην παραπομπή που δίνω εδώ.


"πάνω από του τάφου μου το κυπαρίσσι, μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει"
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2021, 04:39:19 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6820 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 04:39:20 πμ »
Είπα ότι έχουμε αργυρό μετάλλιο σε νεκρούς, στην ευρωπαϊκή ένωση. 

Αυτό είπες;

Σήμερα είμαστε δεύτεροι σε θανάτους ανά αναλογία πληθυσμού σε όλη στην Ευρώπη.

Ό,τι να`ναι για να εκδηλωθούν τα υπαρξιακά;

Αν θες για Ευρώπη συνολικά, τότε είμαστε πέμπτοι, σε νεκρούς ανά αναλογία πληθυσμού την τελευταία βδομάδα.
1) Κόσοβο
2) Σκόπια
3) Βουλγαρία
4) Βοσνία-Ερζεγοβίνη
5) ΝεοΕλλαδάρα υπό κυβερνήσεως επιτελικού κράτους κούλη.

Αν ψάξεις ακόμα λίγο θα βρεις κι`άλλες χώρες, αν και είμαι σίγουρος ότι τις ήξερες από την αρχή!

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6821 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 04:42:20 πμ »
Σε καταλαβαίνω αλλά, όπως πριν λίγο μου επιβεβαιώθηκε, όπως έχει ειπωθεί, αν βρεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις, χάνεις τα λόγια σου.

Καλό σου βράδυ κ' καλή σου συνέχεια.

Έχεις δίκιο συνάδελφε αλλά ως δημόσιο φόρουμ μας διαβάζουν πολλοί και οι εντυπώσεις μένουν.

Καλή σου μέρα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:01:23 »

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6822 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 04:42:50 πμ »
Αυτό είπες;

Ό,τι να`ναι για να εκδηλωθούν τα υπαρξιακά;

Αν ψάξεις ακόμα λίγο θα βρεις κι`άλλες χώρες, αν και είμαι σίγουρος ότι τις ήξερες από την αρχή!

Όταν λέμε Ευρώπη , εννούμε ευρωπαϊκή ένωση.

Επειδή όμως κάποιοι σαν και σένα είναι πονηροί, το διευκρίνησα στο επόμενο μήνυμα.

Για ψάξε να βρεις και άλλες χώρες.

Λες να χάσουμε το αργυρό μετάλλιο στους νεκρούς της εβδομάδας ανά εκατομμύριο πληθυσμού, και να πάμε στο χάλκινο;

Μεγάλη επιτυχία για το επιτελικό κράτος κούλη, σε κάθε περίπτωση!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2021, 04:45:05 πμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6823 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 04:44:32 πμ »
Έχεις δίκιο συνάδελφε αλλά ως δημόσιο φόρουμ μας διαβάζουν πολλοί και οι εντυπώσεις μένουν.

Καλή σου μέρα.

Κ' δες τι κάνει ο φανατισμός! Ανακάλυψε στήλη που δεν υπάρχει στον πίνακα (NEW DEATHS/1M pop), την ταξινόμησε κ' βγήκαμε πάλι δεύτεροι!

Σου απάντησα πάνω, στο ξαναλέω και εδώ

Και στο https://www.worldometers.info/coronavirus/, αν βρεις την στήλη NEW DEATHS/1M pop και σορτάρεις, θα δεις πάλι ότι το ίδιο με αυτό που υποστηρίζω εγώ λέει.
Είμαστε δεύτεροι στην ευρωπαική ένωση σε νεκρούς ανά εκατομμύριο, για σήμερα χτες

...


Μαγική εικόνα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2021, 04:47:50 πμ από Debaser »
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6824 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 05:07:22 πμ »
Όταν λέμε Ευρώπη , εννούμε ευρωπαϊκή ένωση.
Επειδή όμως κάποιοι σαν και σένα είναι πονηροί, το διευκρίνησα στο επόμενο μήνυμα.
Για ψάξε να βρεις και άλλες χώρες.

Ακόμα και οι μαθητές του δημοτικού γνωρίζουν ότι άλλο Ευρώπη ως ήπειρος και άλλο οι χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Επομένως ο χαρακτηρισμός σου αξίζει δικαιωματικά διότι εγώ σου απάντησα στο παραπλανητικό μήνυμα και μετά το διευκρίνΙσες.
Εγώ ξέρω τις χώρες και είναι αρκετές αλλά δεν έχει κανένα νόημα η συζήτηση με τρολ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2021, 10:32:09 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6825 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 05:25:47 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2021, 10:41:43 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6826 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 06:53:55 πμ »
Η έκφραση "αντιεμβολιαστές" είναι λάθος. Δεν το κατανοείτε??? Δεν αποτελούν τόσοι άνθρωποι μια κατηγορία. Μου θυμίζει το "κομμουνιστές" που λεγόταν παλιά και που περιλάμβανε απλά όποιον δεν συμφωνούσε με την "ηγεσία" ανεξαρτήτως πολιτικών πεποιθήσεων. Αυτό το επικίνδυνο τσουβάλιασμα θα μείνει σαν μαύρη σελίδα της σύγχρονης ιστορίας μας.
Προσωπικά δεν τσουβαλιάζω. Με ενοχλούν οι αντιεμβολιαστές! Οι ανεμβολίαστοι για άλλους λόγους είναι απλώς παραπλανημένοι. Βέβαια, επειδή φοβούνται πολύ, εύκολα πέφτουν θύμα εκμετάλλευσης της άλλης ομάδας. Επομένως, υιοθετώντας απόψεις (για επιστημονικά θέματα που αγνοούν) των πρώτων, από μόνοι τους μπαίνουν στο τσουβάλι. Δεν τους βάζουμε εμείς. Αν ανατρέξετε στη συζήτηση, όσοι έχουν επιλέξει τον μη εμβολιασμό τους, παραθέτουν κατά καιρούς άκρως αντιεπιστημονικές απόψεις που ψάρεψαν σε συγκεκριμένα σάιτ. Τελικά μακάρι να έβλεπε ο κόσμος τηλεόραση. Λιγότερο αποβλακωμένος θα ήταν από ό,τι τώρα που ολημερίς βλέπει yourube, site, social όπου γράφει ο κάθε κατακαημένος. Προσπαθούν και κάποιοι λογικοί άνθρωποι να σώσουν την κατάσταση, αλλά φωνή βοώντος…

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6827 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 06:57:35 πμ »
"Πρώτο Θέμα": Σημαντική αύξηση των θανάτων στην Ελλάδα τις πρώτες 26 εβδομάδες του 2021:
https://www.protothema.gr/stories/article/1152102/idiaitera-dusaresti-anatropi-simadiki-auxisi-ton-thanaton-sti-hora-mas-tis-protes-26-evdomades-tou-2021/
Ανάμεσα στα άλλα λέει "Αύξηση κατά 5.859 θανάτους (9,24%) σημειώθηκε σε σχέση με το μέσο όρο των πρώτων 26 εβδομάδων της εξαετίας 2015-2020 (63.416 θάνατοι)."
Ο συγγραφέας προσπαθεί να βρει διάφορες λογικές εξηγήσεις. Συμπτωματικά (ή όχι) η αύξηση των θανάτων συμπίπτει με την έναρξη των εμβολιασμών.
Επισκεφτείτε ένα νοσοκομείο. Στις μεθ οι ανεμβολίαστοι. Πεθαίνουν ανεμβολίαστοι. Πώς οι εμβολιασμοί αύξησαν τα νούμερα των θανάτων; Έχουμε τόσους επειδή επιμένετε να μην εμβολιάζεστε! Δες στις Σκανδιναβικές χώρες πχ όπου έχει εμβολιαστεί μεγάλος αριθμός πολιτών. Πόσους νεκρούς έχουν; Εδώ ένα 50% εμβολιασμένων έχουμε. Και ηλιθίους που παίρνουν πλαστά! Να στρεβλώσουν την εικόνα της πανδημίας στη χώρα. Οι αστείοι! Να τους αφαιρεθεί η άδεια άσκησης επαγγέλματος. Να επιστρέψουν τον μισθό τους για όλα αυτά τα χρόνια που τους πληρώναμε τους απατεώνες!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6828 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 10:06:56 πμ »
Με μια.. δημιουργική στατιστική μπορούμε να ισχυριστούμε ότι στα νότια βαλκάνια, σε χώρες που ξεκινούν από το γράμμα Ε, είμαστε πρώτοι σε θανάτους στον ΚΟΣΜΟ!!!  ::)

Ας σοβαρευτούμε...
Φυσικά οι 30+ θάνατοι καθημερινά είναι πολλοί και τραγικοί, αλλά αυτά συμβαίνουν όταν: α) έχουμε διαλυμένο ΕΣΥ με ευθύνη της σημερινής κυβέρνησης και των προηγούμενων, β) έχουμε άτομα και ομάδες που συνειδητά και για ιδεοληπτικούς (και άλλους μη δικαιολογημένους) λόγους αρνούνται να εμβολιαστούν.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος marina6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6829 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 10:36:17 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα, εγώ πήρα μόλις σε ένα διαγνωστικό κεντρο και μου είπαν τιμή 20 ακόμη για rapid... 

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6830 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 11:07:37 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα, εγώ πήρα μόλις σε ένα διαγνωστικό κεντρο και μου είπαν τιμή 20 ακόμη για rapid...
παντού τα ίδια γιατί ακόμα δεν έχει βγει ΦΕΚ, δε ξέρω αν έχει ψηφιστεί η σχετική τροπολογία..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1018
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #6831 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 12:47:13 μμ »
https://m.tvxs.gr/mo/i/347671/f/news/ellada/proeidopoiiseis-paidiatron-gia-ti-metallaksi-delta-dyskolo-na-meinoyn-anoixta-ta-sxoleia.html
Οι παιδιατροι είναι όντως ανήσυχοι για την επαναλειτουργία των σχολείων, τονίζοντας πως 1/5 λοιμώξεις αφορουν παιδια στις ΗΠΑ. Μάλιστα και ο προεδρος ελληνικής παιδιατριακης εταιρείας, υποστήριξε πως το 10% των παιδιων θα έχει βαριά νοσηση. Υποθέτω έχουν δεδομένα νοσοκομειακα που εμείς δεν ξέρουμε. Δεν έχω συζητήσει ακόμα με τον δικό μας παιδιατρο.
Κάλεσαν το υπουργείο παντως να αναθεωρήσει το 50%+1. Για να δουμε αν θα παρθεί πίσω επίσημα τώρα η θα το δουμε στην πραξη..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.