*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΔΥ  (Αναγνώστηκε 4086 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amanda24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΔΥ
« στις: Μάρτιος 07, 2020, 09:49:28 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την αξιολόγηση από το ΚΕΔΔΥ.
Έχω ένα μαθητή ΣΤ Δημοτικού που του κάνω ξένες γλώσσες και μελέτη, ο οποίος περίμενε εδώ και 2 χρόνια να περάσει από ΚΕΔΔΥ και επιτέλους τον καλέσανε. Το παιδάκι έχει σίγουρα κάποια μορφή διάσπασης καθώς και ανωριμότητα. Αντιμετωπίζει σημαντική δυσκολία με την απομνημόνευση των εγκυκλοπεδικών μαθημάτων αλλά είναι καλός στην Γλώσσα και τα Μαθηματικά.

Επειδή δεν ξέρω ιδιαίτερα την διαδικασία ήθελα να μου λύσει κάποιος μερικές απορρίες.

α) Μπορεί ο δάσκαλος να αρνηθεί να δώσει την αξιολόγηση/έκθεση που του ζητάει το ΚΕΔΔΥ; Αν το κάνει τι γίνεται;

β) Τι βοήθεια μπορεί να δωθεί στο παιδάκι αυτό στο σχολικό πλαίσιο δεδομένου ότι του χρόνου θα μπεί στο Γυμνάσιο και η προοπτική να αντιμετωπίσει τα μαθήματα εκεί είναι τρομακτική. Υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποια απαλαγή πχ στα Γαλλικά και Αγγλικά;

γ) Μπορεί στο Γυμνάσιο απλά να μείνει τάξη ή θα τον ενισχύουν κάπως οι καθηγητές;

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2020, 12:47:32 μμ από Amanda24 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:17:13 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΥ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 08, 2020, 08:22:13 πμ »
Amanda24,
α) ποιος ο λόγος να μην δώσει την έκθεση; Αφού του το ζητάει ο διευθυντής του σχολείου, έτσι δεν είναι; Εγώ, ως γονιός, αν δεν έδινε την έκθεση, θα του έκανα αναφορά στην πρωτοβάθμια.
β) Το θέμα είναι γιατί πέρασε τόσος καιρός για να πάρει το παιδί μια αξιολόγηση. Από κει και πέρα, με το χαρτί του ΚΕΣΥ το παιδί έχει μια ευνοϊκή αντιμετώπιση από τους καθηγητές. Τα παιδιά με διάγνωση δεν μένουν στην ίδια τάξη, αυτό το λένε κατά κόρον οι σύμβουλοι. Ουσιαστική βοήθεια να δοθεί δύσκολο. Αν προτείνει το ΚΕΣΥ να μπει σε τμήμα ένταξης, θα πρέπει το σχολείο να έχει τμήμα ένταξης. Αν δεν έχει....
γ) Η μόνη βοήθεια που βλέπω εγώ σε αυτά τα παιδιά είναι να περνούν την τάξη.
Εκτός αυτού, αυτό που δέν ξέρουν πολλοί είναι ότι το παιδί μπορεί να απευθυνθεί και σε ιατροπαιδαγωγικά κέντρα ή νοσοκομεία τα οποία βγάζουν μια διάγνωση, π.χ. ΔΕΠΥ. Με αυτή την διάγνωση το παιδί δικαιούται κάποιες συνεδρίες, π.χ. από λογοθεραπευτή ή ειδικό παιδαγωγό. Οι γονείς καταθέτουν τις αποδείξεις στο ταμείο τους και κάποια στιγμή έχουν επιστροφή των χρημάτων.

Αποσυνδεδεμένος Amanda24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΥ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2020, 10:14:06 πμ »
Amanda24,
α) ποιος ο λόγος να μην δώσει την έκθεση; Αφού του το ζητάει ο διευθυντής του σχολείου, έτσι δεν είναι; Εγώ, ως γονιός, αν δεν έδινε την έκθεση, θα του έκανα αναφορά στην πρωτοβάθμια.
β) Το θέμα είναι γιατί πέρασε τόσος καιρός για να πάρει το παιδί μια αξιολόγηση. Από κει και πέρα, με το χαρτί του ΚΕΣΥ το παιδί έχει μια ευνοϊκή αντιμετώπιση από τους καθηγητές. Τα παιδιά με διάγνωση δεν μένουν στην ίδια τάξη, αυτό το λένε κατά κόρον οι σύμβουλοι. Ουσιαστική βοήθεια να δοθεί δύσκολο. Αν προτείνει το ΚΕΣΥ να μπει σε τμήμα ένταξης, θα πρέπει το σχολείο να έχει τμήμα ένταξης. Αν δεν έχει....
γ) Η μόνη βοήθεια που βλέπω εγώ σε αυτά τα παιδιά είναι να περνούν την τάξη.
Εκτός αυτού, αυτό που δέν ξέρουν πολλοί είναι ότι το παιδί μπορεί να απευθυνθεί και σε ιατροπαιδαγωγικά κέντρα ή νοσοκομεία τα οποία βγάζουν μια διάγνωση, π.χ. ΔΕΠΥ. Με αυτή την διάγνωση το παιδί δικαιούται κάποιες συνεδρίες, π.χ. από λογοθεραπευτή ή ειδικό παιδαγωγό. Οι γονείς καταθέτουν τις αποδείξεις στο ταμείο τους και κάποια στιγμή έχουν επιστροφή των χρημάτων.

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Η μητέρα είχε πάει στο ΚΕΔΔΥ μετά από σύσταση της δασκάλας που έκανε μελέτη στον μικρό. Είχε πάρει αριθμό και περίμενε. Είχε ζητήσει από τον δάσκαλο να της κάνει μια έκθεση, μήπως δουν το παιδί πιο γρήγορα (δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο ισχύει), αλλά εκείνος δεν το έκανε. Τώρα απευθύνθηκε σε εκείνον επειδή το ΚΕΔΔΥ της είπε να του ζητήσει την εκθεσή και να την έχει η μαμά μαζί της ή να τους την στείλει ο δάσκαλος ηλεκτρονικά. Όταν του το είπε εκείνος δεν απάντησε καν, γι'αυτό φοβόμαστε ότι δεν θα την δώσει.

Απ' ότι μου έχουν πει προσπάθησαν να πάνε σε ιατροπαιδαγωγικό ή νοσοκομείο αλλά δέχονταν μονο συγκεκριμένες περιπτώσεις και δεν μπορούσε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2020, 12:48:04 μμ από Amanda24 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2020, 12:53:03 μμ »
Αν ο δάσκαλος γράψει την έκθεση, δεν θα δουν το παιδί πιο εύκολα. Το ίδιο το ΚΕΣΥ ζητάει από τους εκπαιδευτικούς στοιχεία, μια έκθεση δηλαδή και εμείς την στέλνουμε. Να μιλήσει στον διευθυντή και να πει ότι το ΚΕΣΥ ζητάει την έκθεση. Καλύτερα και γραπτή αίτηση με αριθμό πρωτοκόλλου, θα έλεγα. Εκεί θα αναγκαστούν. Ωραία κατάσταση και ωραίος  δάσκαλος (ειρωνικά).
Επίσης, τα ιατροπαιδαγωγικά κέντρα δέχονται με βάση τον τόπο κατοικίας. Αν δηλαδή μένεις Περιστέρι, θα σε δεχτούν στο τοπικό κέντρο, όχι σε κέντρο της Αθήνας. Δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΔΥ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:17:13 »

Αποσυνδεδεμένος Amanda24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 08, 2020, 02:15:36 μμ »
Αν ο δάσκαλος γράψει την έκθεση, δεν θα δουν το παιδί πιο εύκολα. Το ίδιο το ΚΕΣΥ ζητάει από τους εκπαιδευτικούς στοιχεία, μια έκθεση δηλαδή και εμείς την στέλνουμε. Να μιλήσει στον διευθυντή και να πει ότι το ΚΕΣΥ ζητάει την έκθεση. Καλύτερα και γραπτή αίτηση με αριθμό πρωτοκόλλου, θα έλεγα. Εκεί θα αναγκαστούν. Ωραία κατάσταση και ωραίος  δάσκαλος (ειρωνικά).
Επίσης, τα ιατροπαιδαγωγικά κέντρα δέχονται με βάση τον τόπο κατοικίας. Αν δηλαδή μένεις Περιστέρι, θα σε δεχτούν στο τοπικό κέντρο, όχι σε κέντρο της Αθήνας. Δυστυχώς.

Ναι, η κατάσταση δυστυχώς είναι δύσκολη.

Την γραπτή αίτηση με αριθμό πρωτοκόλλου που μπορεί να την κάνει η μητέρα;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2020, 05:02:15 μμ »
Amanda, δεν είναι η πρώτη επιλογή του γονιού η αίτηση με αριθμό πρωτοκόλλου. Πρώτα υπάρχει το αυτονόητο: Ζητάμε κάτι από τον εκπαιδευτικό, μέσω του διευθυντή, και ο εκπαιδευτικός δίνει μια σύντομη έκθεση. Δεν χρειάζεται να γράψει 10 σελίδες. Να περιγράψει τις αδυναμίες του μαθητή. Εμείς για έναν μαθητή γράψαμε μια σελίδα. Επίσης από ιατροπαιδαγωγικά κέντρα δίνουν ερωτηματολόγια και εμείς τα συμπληρώνουμε και τα δίνουμε στον διευθυντή. Αν όμως κωφεύει ο δάσκαλος και ο διευθυντής αδιαφορεί, μπορεί να κάνει αίτηση στο σχολείο ή να απευθυνθεί στην πρωτοβάθμια για να διαμαρτυρηθεί. Τότε θα δεις πώς θα τρέξουν να γράψουν την έκθεση. Πάντως, μου φαίνεται πρωτάκουστο όλο αυτό. Και τονίζω ότι η ιδέα για την αίτηση είναι δική μου, δεν είναι κάτι σύνηθες. Κάποιος από το φόρουμ ας μας δώσει κάποια άλλη ιδέα.

Αποσυνδεδεμένος Amanda24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 08, 2020, 06:26:45 μμ »
Amanda, δεν είναι η πρώτη επιλογή του γονιού η αίτηση με αριθμό πρωτοκόλλου. Πρώτα υπάρχει το αυτονόητο: Ζητάμε κάτι από τον εκπαιδευτικό, μέσω του διευθυντή, και ο εκπαιδευτικός δίνει μια σύντομη έκθεση. Δεν χρειάζεται να γράψει 10 σελίδες. Να περιγράψει τις αδυναμίες του μαθητή. Εμείς για έναν μαθητή γράψαμε μια σελίδα. Επίσης από ιατροπαιδαγωγικά κέντρα δίνουν ερωτηματολόγια και εμείς τα συμπληρώνουμε και τα δίνουμε στον διευθυντή. Αν όμως κωφεύει ο δάσκαλος και ο διευθυντής αδιαφορεί, μπορεί να κάνει αίτηση στο σχολείο ή να απευθυνθεί στην πρωτοβάθμια για να διαμαρτυρηθεί. Τότε θα δεις πώς θα τρέξουν να γράψουν την έκθεση. Πάντως, μου φαίνεται πρωτάκουστο όλο αυτό. Και τονίζω ότι η ιδέα για την αίτηση είναι δική μου, δεν είναι κάτι σύνηθες. Κάποιος από το φόρουμ ας μας δώσει κάποια άλλη ιδέα.
Και εγω ελπίζω να μην φτάσουμε εκεί αλλά η στάση γενικά του δασκάλου είναι περίεργη και θα ήθελα να προετοιμάσω τη μητέρα για να ξέρει πως να κινηθεί σε περίπτωση που δεν δωθεί η έκθεση. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και διευκρινίσεις.

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 08, 2020, 09:51:20 μμ »
Ο δάσκαλος θα κάνει ό,τι είναι υποχρεωμένος από τον νόμο να κάνει. Θα ενημερωθεί λοιπόν πρωτα για τις υποχρεώσεις του αυτές από τον διευθυντή του και από τον συντονιστή (σύμβουλο) ειδικής αγωγής. Έπειτα, θα προβεί στις απαραίτητες ενέργειες. Αν δεν προβεί, τότε ναι, να γράψουμε στην ενδιαφερόμενη τι της προτεινουμε. Αλλιώς, γινόμαστε γραφικοί.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 08, 2020, 09:57:24 μμ »
modistra, μα αυτό λέω. Πρώτα να τον ενημερώσει ο διευθυντής και φυσικά να ανταποκριθεί. Δεν χρειάζεται να παρέμβει και ο σύμβουλος  για το αυτονόητο. Αν δεν συμβεί αυτό, τι να κάνει ο γονιός, να τους πει ευχαριστώ;

Αποσυνδεδεμένος Amanda24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2020, 10:49:42 πμ »
Η μητέρα, πήγε κατευθείαν στον δάσκαλο, μιας και το ΚΕΔΔΥ έτσι της είπε (απ'ότι κατάλαβα). Εκείνος δεν της έδωσε κάποια απάντηση, ουτε αν θα δώσει την έκθεση ούτε πότε.

Εγω της είπα να πάει στον διευθυντή και θα το επαναλάβω, βλέπουμε λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 09, 2020, 10:51:16 πμ από Amanda24 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Απορίες σχετικά με το ΚΕΔΔΥ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 09, 2020, 11:51:57 πμ »
Amanda 24, σωστά έπραξες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.