*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 440196 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrpap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2464 στις: Μάιος 25, 2020, 05:05:33 μμ »
Στο Μεγκα η Κεραμεως τωρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:10:24 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2465 στις: Μάιος 25, 2020, 05:07:04 μμ »
Την Πέμπτη στα σχολεία οι εκπαιδευτικοί της αθμιας:
https://www.esos.gr/arthra/67773/tin-pempti-tha-paroysiastoyn-oi-ekpaideytikoi-protovathmias-ekpaideysis-sta-sholeia
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2466 στις: Μάιος 25, 2020, 05:10:40 μμ »
Μια χαζή απορία. Τα ωράρια των εκπαιδευτικών που συμπληρώνουν στο ολοήμερο, τι θα γίνουν;;
Θα αλλάξουν τα προγράμματα;
 Και κάτι ακόμα. Δύο τμήματα μίας τάξης σε ενα σχολείο, 16 και 17 μαθητές σε κάθε τμήμα. Αν στο ενα έρχονται όλα τα παιδιά θα σπάσει στα 2. Στο άλλο έρχονται 14 μαθητές ... Αρα θα κάνει μαθήματα ολόκληρο το τμήμα καθημερινά.
Το μάθημα της Γυμναστικής θα γίνεται κανονικα;
Τα ιδρωμένα και λαχανιασμενα παιδιά μπορούν να μεταδώσουν και να κολλήσουν πολύ πιο εύκολα.

Νιώθω ήδη άρρωστη.  :( :'(
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2020, 05:21:32 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2467 στις: Μάιος 25, 2020, 05:50:49 μμ »
...
Το μάθημα της Γυμναστικής θα γίνεται κανονικα;
Τα ιδρωμένα και λαχανιασμενα παιδιά μπορούν να μεταδώσουν και να κολλήσουν πολύ πιο εύκολα.

Νιώθω ήδη άρρωστη.  :( :'(

Really?!?!?!?  :o
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:10:24 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2468 στις: Μάιος 25, 2020, 06:41:13 μμ »
Ο εκπρόσωπος της Επιτροπής των λοιμωξιολογων είπε ότι τα γυμναστήρια δεν θα ανοίξουν προς το παρόν επειδή:

Τα γυμναστήρια είναι ένας χώρος ο οποίος έχει υψηλό ρίσκο. Είναι πολλοί άνθρωποι μαζί, οι αναπνοές είναι έντονες και η εκπομπή σωματιδίων της αναπνοής γίνεται σε μεγάλο βαθμό. Δεν θα θέλαμε να είναι από τους χώρους που θα ανοίξουν, παρά μόνο προς το τέλος, όταν θα είμαστε έτσι πολύ σίγουροι» ανέφερε ο κ. Χατζηγεωργίου.

Μου δημιουργούνται απορίες..
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2469 στις: Μάιος 25, 2020, 07:31:06 μμ »
Για νήπια και δημοτικά υπάρχει διχογνωμία. Έτσι κ αλλιώς τέτοια εποχή οι γονείς θα κανόνιζαν κάτι άλλο. Ειδικά με την εκ περιτροπής προσέλευση, το πρόβλημα παραμένει. Γενικά δεν έχω ακούσει πολλούς γονείς ενθουσιασμένους με την προοπτική. Ούτε για τα μεγάλα ήταν, αλλά αυτά είχαν βαρεθεί και ήθελαν να πάνε.

Πολύ αισχρό αυτό να πετάνε το μπαλάκι στον γονιό. Και να μένει ένα παιδάκι σπίτι ενώ οι φίλοι του είναι στο σχολείο. Αλλά γενικά δεν καταλαβαίνω τη λογική του κόσμου. Εγώ έχω μικρό παιδί που βολεύεται ακόμα να παίζει μαζί μας κ μόνο του στη φύση και ίσως δεν το καταλαβαίνω αυτό, δεν ξέρω... Αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ποιος γονιός ανυπομονεί να πάει τ παιδί τ νήπιο να κάνει μάθημα σε κοντέινερ κ να μοιράζεται τα ίδια πράγματα με 15 παιδάκια κ κατά τ άλλα να είναι εκ περιτροπής για να μη συνωστίζονται. Πολύ δύσκολη και περίπλοκη κατάσταση.


Εμενα παντως 5 απο τους 9 γονεις νηπιων με πηραν το πρωι τηλεφωνο στο σχολειο για να ρωτησουν ποτε ανοιγουμε και κατα λεξη μια μαμα μου ειπε «δυστυχως για σας, ευτυχως για μας ανοιγει το σχολειο», αλλα μου ειπε οτι δεν μπορει αλλο με δυο παιδια στο σπιτι......
Θα τα στειλουν!
Απλα ευχομαι να μην συμβει κατι καθως ουτε αποστασεις μπιρουν να κρατηθουν στα νηπιαγωγεια (παρολο που η υπουργος μιλησε για 1,5 μετρο!!!), ουτε οι συνθηκες ειναι ιδανικες
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2470 στις: Μάιος 25, 2020, 07:44:11 μμ »
emmaki, μα φυσικά και θέλουν να τα στείλουν! Αλλά λάβε υπόψη ότι αποστάσεις δεν τηρούνται στα λύκεια και στα γυμνάσια, θα τηρηθούν στα νήπια; Άσε τις αίθουσες που είναι πολύ μικρές, άσε όλες τις άλλες δυσκολίες που έχετε. Θα πάρουν τα μικρά μαζί τους φαγητό και θα τηρηθούν κανόνες υγιεινής; Θα πάνε τουαλέτα και θα πλένουν τα χέρια τους πολύ σχολαστικά, που λέει και η διαφήμιση; Θα πάρει κάποιο παιδάκι το αντισηπτικό και θα ξέρει να τρίψει τα χέρια του ή θα το βάλει στο στόμα;  Εγώ προσωπικά θα ρωτήσω την παιδίατρό μας που είναι πολύ έμπειρη και ό,τι πει αυτή. Δεν μπορώ να πάρω την απόφαση μόνη μου.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2471 στις: Μάιος 25, 2020, 08:02:24 μμ »
Για τα νηπιαγωγεία δεν ξέρω,αλλά για τα δημοτικά, πιστεύω ότι τα παιδιά εκεί θα τηρούν τις οδηγίες πολύ περισσότερο από τα παιδιά του Γυμνασίου και του Λυκείου.Θα το δουν και ως παιχνίδι.Δεν υπάρχει καλύτερη στιγμή για να ανοίξουν τα σχολεία,αυτό είναι γεγονός.Η κατάσταση έχει πάει ανέλπιστα καλά.Βεβαια οι συνθήκες στα γυμναστήρια είναι διαφορετικες.Το μόνο που, κατά τη γνώμη μου, χρειάζεται βελτίωση ενόψει του φθινοπώρου, είναι να εξεταστεί πάλι το θέμα των υπεύθυνων δηλώσεων.Καλο θα είναι να συνοδεύεται και από μια βεβαίωση ιατρική ότι όντως υπάρχει κάποιο άτομο ευπαθούς ομάδας.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2472 στις: Μάιος 25, 2020, 08:10:07 μμ »

Εμενα παντως 5 απο τους 9 γονεις νηπιων με πηραν το πρωι τηλεφωνο στο σχολειο για να ρωτησουν ποτε ανοιγουμε και κατα λεξη μια μαμα μου ειπε «δυστυχως για σας, ευτυχως για μας ανοιγει το σχολειο», αλλα μου ειπε οτι δεν μπορει αλλο με δυο παιδια στο σπιτι......
Θα τα στειλουν!
Απλα ευχομαι να μην συμβει κατι καθως ουτε αποστασεις μπιρουν να κρατηθουν στα νηπιαγωγεια (παρολο που η υπουργος μιλησε για 1,5 μετρο!!!), ουτε οι συνθηκες ειναι ιδανικες

Εντάξει κ εγώ περνάω καλύτερα τωρα που εχω δουλεια, κ το παθδι μου χαρηκε που ειδε την νταντα του ξανα, άλλο ομως να λεμε κατι μεταξυ μας, άλλο η επίσημη πολιτικη.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2473 στις: Μάιος 25, 2020, 08:14:24 μμ »
Για τα νηπιαγωγεία δεν ξέρω,αλλά για τα δημοτικά, πιστεύω ότι τα παιδιά εκεί θα τηρούν τις οδηγίες πολύ περισσότερο από τα παιδιά του Γυμνασίου και του Λυκείου.Θα το δουν και ως παιχνίδι.Δεν υπάρχει καλύτερη στιγμή για να ανοίξουν τα σχολεία,αυτό είναι γεγονός.Η κατάσταση έχει πάει ανέλπιστα καλά.Βεβαια οι συνθήκες στα γυμναστήρια είναι διαφορετικες.Το μόνο που, κατά τη γνώμη μου, χρειάζεται βελτίωση ενόψει του φθινοπώρου, είναι να εξεταστεί πάλι το θέμα των υπεύθυνων δηλώσεων.Καλο θα είναι να συνοδεύεται και από μια βεβαίωση ιατρική ότι όντως υπάρχει κάποιο άτομο ευπαθούς ομάδας.

Ναι αλλά με κάποια όρια. γιατι τωρα καποιοι πηραν επειδη μενουν πανω κατω με παππουδες που εχουν θέματα κ οι γονεις φροντιζουν τους παππουδες, ενω κατα τ αλλα εεγαζομενος με συζυγο σε ευπαθή ομαδα δεν δικαιούται αδεια. Ειναι πολυ αντιφατικά αυτα κ καπως ακραία. Για 4 βδομαδες δεν εγινε κ κατι αλλα συστηματικα δεν μπορει να μενει σπίτι ενα παιδι για ασαφείς λογους, ενω υποτιθεται κιολας οτι δυσκολα μεταδίδει. Δεν ειναι ομως το μονο κενο ασφαλειας που πρεοει να εκτιμηθεί απο Σεπτεμβρη. Ειναι τα ΚΤΕΛ που εχουν μαθητες απο διαφορετικα σχολεια κ κοινο, ειναι παρα πολλα. 

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2474 στις: Μάιος 25, 2020, 09:19:25 μμ »
Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω...
Τι λέμε;
Αυτή την στιγμή υπάρχουν μαθητές που δεν θα έρθουν σχολείο, μαθητές που θα κάνουν συνολικά 2 εβδομάδες μάθημα και μαθητές που θα κάνουν 4 εβδομάδες μάθημα. Μαθητές τριών ταχυτήτων απλά και μόνο γιατί το να αναλάβει κάποιος την ευθύνη κοστίζει πολύ, κυρίως οικονομικά. Και εμείς μιλάμε εδώ για το αν αυτό το μοντέλο θα λειτουργήσει τον Σεπτέμβριο; Και καλά δεν έγινε τίποτα για 4 εβδομάδες; Δηλαδή ένας εκπαιδευτικός αν χαθεί ή ένας μαθητής δεν έγινε τίποτα;
Θα μας προστατέψει κανείς αν ο γονιός που θα κολλήσει το παιδί του μας θεωρήσει υπεύθυνους επειδή δεν καταφέραμε να κάνουμε τα παιδιά να τηρήσουν τις αποστάσεις;
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2475 στις: Μάιος 25, 2020, 09:42:09 μμ »
Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω...
Τι λέμε;
Αυτή την στιγμή υπάρχουν μαθητές που δεν θα έρθουν σχολείο, μαθητές που θα κάνουν συνολικά 2 εβδομάδες μάθημα και μαθητές που θα κάνουν 4 εβδομάδες μάθημα. Μαθητές τριών ταχυτήτων απλά και μόνο γιατί το να αναλάβει κάποιος την ευθύνη κοστίζει πολύ, κυρίως οικονομικά. Και εμείς μιλάμε εδώ για το αν αυτό το μοντέλο θα λειτουργήσει τον Σεπτέμβριο; Και καλά δεν έγινε τίποτα για 4 εβδομάδες; Δηλαδή ένας εκπαιδευτικός αν χαθεί ή ένας μαθητής δεν έγινε τίποτα;
Θα μας προστατέψει κανείς αν ο γονιός που θα κολλήσει το παιδί του μας θεωρήσει υπεύθυνους επειδή δεν καταφέραμε να κάνουμε τα παιδιά να τηρήσουν τις αποστάσεις;
Εννοω ότι αυτές τις 4 εβδομαδες οποιος μεινει σπίτι δεν χανει κατι αλλα αυτο το μοντελο δεν μπορει να λειτουργήσει ετσι του χρονου. Ή ειναι ασφαλες το σ ολειο για ολους, ή για κανενα. αυτα τα ημίμετρα μονο συγχυση προκαλούν.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2476 στις: Μάιος 25, 2020, 09:55:19 μμ »
Συμφωνούμε.  :) ;)
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2477 στις: Μάιος 25, 2020, 10:05:40 μμ »
Δεν νομίζω ότι καταλαβαίνω...
Τι λέμε;
Αυτή την στιγμή υπάρχουν μαθητές που δεν θα έρθουν σχολείο, μαθητές που θα κάνουν συνολικά 2 εβδομάδες μάθημα και μαθητές που θα κάνουν 4 εβδομάδες μάθημα. Μαθητές τριών ταχυτήτων απλά και μόνο γιατί το να αναλάβει κάποιος την ευθύνη κοστίζει πολύ, κυρίως οικονομικά. Και εμείς μιλάμε εδώ για το αν αυτό το μοντέλο θα λειτουργήσει τον Σεπτέμβριο; Και καλά δεν έγινε τίποτα για 4 εβδομάδες; Δηλαδή ένας εκπαιδευτικός αν χαθεί ή ένας μαθητής δεν έγινε τίποτα;
Θα μας προστατέψει κανείς αν ο γονιός που θα κολλήσει το παιδί του μας θεωρήσει υπεύθυνους επειδή δεν καταφέραμε να κάνουμε τα παιδιά να τηρήσουν τις αποστάσεις;
Εμενα προσωπικα οι δηλωσεις της υπουργου δεν με καλυψαν.Σ'αυτα που γραφεις εχεις απολυτο δικαιο.Τι ειπε η υπουργος... αφου οι μαθητες δεν κολλησαν στις παιδικες χαρες γιατι να κολλησουν στο σχολειο.Κατι επιστημονικα αβασιμο.Εγω πηγα στο παιδιατρο το μικρο για επισκεψη ρουτινας και την αλλη μερα βρεθηκα στο ΠΑΙΔΩΝ με γαστρεντεριτιδα.Ειπε η υπουργος ανοιγουν τα σχολεια γιατι αν δεν ανοιξουν ο μαθητης θα ειναι εκτος ταξης 6 μηνες ..και απο την αλλη ανοιγει τα ειδικα ΔΕ για 7 μερες λειτουργειας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.