*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 440630 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2590 στις: Ιούνιος 08, 2020, 12:52:24 μμ »
Δεν νομίζω ότι οι βαθμοί μπορούν να αξιολογηθούν παιδαγωγικά. Εγώ ποτέ δεν το είδα έτσι. Ο κακός μαθητής έχει χίλιους δυο λόγους (εξωσχολικούς) που είναι κακός μαθητής. Μαθησιακές Δυσκολίες, οριακή νοημοσύνη, πρόβλημα στο οικογενειακό περιβάλλον, εξάρτηση από το διαδίκτυο.
Μέσα σε όλα αυτά διαπιστώσαμε ότι κάποιοι γονείς των οποίων τα παιδιά είναι οι γνωστοί κακοί μαθητές ή κάνουν κοπάνες συνεχώς, προτίμησαν να μην τα στείλουν, για να τα προστατέψουν από το να μείνουν. Εγώ τουλάχιστον αυτό διαπίστωσα.[...] 


Όσοι έρχονται σχολείο δεν σημαίνει ότι είναι καλοί ή κακοί μαθητές.
Πολλοί έρχονται απλώς για να βρεθούν με την παρέα τους.
Κάποιοι γονείς τους έστειλαν σχολείο διότι δεν είχαν που να τους αφήσουν η δεν τους αντέχουν άλλο στο σπίτι τους.
Και, ευτυχώς, κάποιοι έρχονται για να κάνουν μάθημα!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2020, 12:56:27 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:13:10 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2591 στις: Ιούνιος 08, 2020, 12:56:19 μμ »
harac δεν διαφωνώ. Απλώς σου λέω τι διαπίστωσα και ως υπεύθυνη τμήματος.
Έσπερος, εννοώ ότι είχα μαθητές με 110 απουσίες οι οποίοι δεν ξαναπάτησαν απλώς. Αν έρχονταν, ίσως θα ξεπερνούσαν τις 114.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2020, 01:02:58 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2592 στις: Ιούνιος 08, 2020, 01:05:11 μμ »
Ακόμα και με τις τωρινές συνθήκες, σε εμάς,  κάποιοι την κοπάνα τους εξακολουθούν να την κάνουν (για να μη χαλάσει το έθιμο)....και να μας κάνουν να τρέχουμε και να μη φτάνουμε μέχρι να βρούμε που ήταν τα παιδιά....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2020, 01:09:13 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2593 στις: Ιούνιος 08, 2020, 01:42:55 μμ »
harac δεν διαφωνώ. Απλώς σου λέω τι διαπίστωσα και ως υπεύθυνη τμήματος.
Έσπερος, εννοώ ότι είχα μαθητές με 110 απουσίες οι οποίοι δεν ξαναπάτησαν απλώς. Αν έρχονταν, ίσως θα ξεπερνούσαν τις 114.
Θα ελειπαν επίτηδες ενώ ήξεραν ότι έχουν τόσες απουσίες; Τι σχολείο είστε και δεν τους νοιάζει;

Σ' εμάς πολλά παιδιά έρχονται για να δουν τους φίλους τους και ελάχιστοι έφεραν χαρτί, κι από αυτούς ελάχιστοι δεν είχαν κάποιον έστω και αμυδρά σοβαρό λόγο. Γενικά η κοινωνία έχει περί πολλού το σχολείο, στα χαρτιά τουλάχιστον. Δηλαδή στο να έρχονται τακτικά, καλά καλά ούτε στο ΕΠΑΛ δεν κάνουν κοπάνες, να είναι διαβασμένα από τα φροντιστήρια, να παίρνουν αριστεία κι ας πατώνουν στις πανελλήνιες κλπ. Έτσι και τώρα, από τους περισσότερους δεν πέρασε καν από το μυαλό η ιδέα να μην στείλουν τα παιδιά τους, και ελάχιστοι είναι αυτοί που δεν έφεραν χαρτί αλλά έρχονται κατά το δοκούν αυτές τις μέρες. Αν αυτή η επιμέλεια και το ενδιαφέρον για το σχολείο ήταν και για κάτι παραπάνω από τα μάτια του κόσμου, τι ωραία που θα ήμσταν...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:13:10 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2594 στις: Ιούνιος 08, 2020, 01:49:38 μμ »
Θα 'πρεπε στο σχολειό να υπάρχει πλεθώρα ειδικοτήτων δραστηριοτήτων εργαστηρίων κι υποδομών. Απ' τη φυσική ως την καλλιτεχνία. Απ' τη λογοτεχνία ως τα μαθηματικά. Απ' την αγγειοπλαστική ως τα λατινικά. Τόσα δημιουργικά πράματα απ' τον κόσμο των γραμμάτων και των τεχνών ώστε ο κάθε μαθητής να βρίσκει και να καλλιεργεί ευχάριστα το ταλέντο του. Κι εμείς τα κλείνουμε σε τέσσερες τοίχους, απανωτά ο ένας μετά τον άλλον για τ' αγχωμένο σαρανταπεντάλεπτο της εξέτασης και της παράδοσης κι ύστερα οι βαθμοί οι μεζούρες οι αξιολογήσεις. Δε γίνεται έτσι δουλειά. Ούτε πρόοδος. Παρά μιζέρια κακοπάθεια στασιμότητα. Το σχολειό βάλτωσε. Δε γίνεται να συνεχιστεί άλλο αυτή η κατάσταση. Απ' εκεί αρχινά το κακό κι απλώνεται στην κοινωνία. Εγώ θυμάμαι τα σχολικά μου χρόνια με τις πιο μελανές αναμνήσεις. Από πού κι ως πού αυτό το κακό στον τόπο; Η χαρά κι η γιορτή της γνώσης μείναν κλειδωμένα στα μπαούλα και σπέρνομε μόνον το τετριμμένο τ' ανούσιο το καταπιεσμένο το συμπλεγματικό. Ως πότε πια;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2595 στις: Ιούνιος 08, 2020, 02:07:39 μμ »
Σίγουρα, το σχολείο θα έπρεπε να ήταν περισσότερο δημιουργικό και ευχάριστο. Να είχε περισσότερες επιλογές, εργαστήρια, μικρότερα τμήματα κλπ. Έξω από βαθμούς, μεζούρες και αξιολογήσεις διότι ο κάθε ένας κρίνεται από το έργο του.
Αυτό θα σήμαινε περισσότερες θέσεις εργασίας και χρήματα και αυτό ακριβώς είναι εκείνο που θέλουν να αποφύγουν.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2596 στις: Ιούνιος 08, 2020, 02:16:03 μμ »
Αυτό θα σήμαινε και ότι πρέπει να αλλάξει γενικά η νοοτροπία της βαθμοθηρίας, του ανταγωνισμού, των αξιολογήσεων, των πολλών τεστ, της υποτίμησης των γενικών δεξιοτήτων, των τεχνών, του αθλητισμού, νοοτροπία και γονέων και καθηγητών.

Σκεφτείτε πόσοι, εκπαιδευτικοί και γονείς, ένιωσαν απειλή από τις ανεξοδες και ανώδυνες αλλαγούλες του ΣΥΡΙΖΑ, που ήταν σε σωστή κατεύθυνση γενικά (περιορισμός εξετάσεων κλπ) αλλά δεν έφεραν και καμιά ριζική καινοτομία, ούτε ταραξαν τα νερά... Και οι ίδιοι νιώθουν μια ανακούφιση τώρα από αυτό το ανόητο πραγματικά νομοσχέδιο που δεν εισάγει καμία καινοτομία, παρά μόνο επαναφέρει παλιές διατάξεις, των οποίων η κατάργηση θεωρήθηκε έγκλημα καθοσιώσεως.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2597 στις: Ιούνιος 08, 2020, 02:30:31 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα παιδιά. Δυστυχώς η κατάσταση φαίνεται μη αναστρέψιμη. Ό,τι μπορέσει ο δάσκαλος μ' όσο κουράγιο κι όσες δυνάμεις του 'χουν πομείνει να κάμει μες στην τάξη. Και με μαθητές γονείς συναδέλφους μιας νοοτροπίας το λιγότερο συντηρητικής έως αντιδραστικής.

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2598 στις: Ιούνιος 08, 2020, 03:29:57 μμ »
Συνάδελφοι αναρωτιέμαι, γιατί δεν πρέπει να μείνουν μαθητές φέτος. Μαθητές, για παράδειγμα, οι οποίοι είχαν 9 στο πρώτο τετράμηνο, που ήταν παντελώς αδιάφοροι και αδιαβαστοι μέχρι τις 10 Μαρτίου και εντελώς εξαφανισμένοι κατά την  σύγχρονη και ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Νομίζω ότι δε δικαιούνται να περάσουν το συγκεκριμένο μάθημα...
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2599 στις: Ιούνιος 08, 2020, 03:37:09 μμ »
Παράθεση
Συνάδελφοι αναρωτιέμαι, γιατί δεν πρέπει να μείνουν μαθητές φέτος. Μαθητές, για παράδειγμα, οι οποίοι είχαν 9 στο πρώτο τετράμηνο, που ήταν παντελώς αδιάφοροι και αδιαβαστοι μέχρι τις 10 Μαρτίου και εντελώς εξαφανισμένοι κατά την  σύγχρονη και ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Νομίζω ότι δε δικαιούνται να περάσουν το συγκεκριμένο μάθημα...

Έχω κι εγώ τέτοιες περιπτώσεις. Πάλι 9 θα βάλω, αν και ξέρω ότι θα περάσει με τον μέσο όρο. οπότε δεν ανησυχώ.
Παράθεση
Θα ελειπαν επίτηδες ενώ ήξεραν ότι έχουν τόσες απουσίες; Τι σχολείο είστε και δεν τους νοιάζει;
Δυστυχώς, έχουμε και τέτοιες περιπτώσεις, μιλάω συνεχώς με την μητέρα, αλλά δεν βγάζω άκρη.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2600 στις: Ιούνιος 08, 2020, 04:07:22 μμ »
Συνάδελφοι αναρωτιέμαι, γιατί δεν πρέπει να μείνουν μαθητές φέτος. Μαθητές, για παράδειγμα, οι οποίοι είχαν 9 στο πρώτο τετράμηνο, που ήταν παντελώς αδιάφοροι και αδιαβαστοι μέχρι τις 10 Μαρτίου και εντελώς εξαφανισμένοι κατά την  σύγχρονη και ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Νομίζω ότι δε δικαιούνται να περάσουν το συγκεκριμένο μάθημα...

Γιατι φετος δεν ειχαν την πληρη ευκαιρια να δειξουν αν θελουν να προσπαθήσουν. χάθηκαν διαγωνισματα, τεστ, εξετασεις. Η εξαποστασεως δεν λειτουργούσε το ιδιο ευκολα για ολους κ δεν εννοω απο τεχνικής αποψης. Μονο κ μονο που δεν ημασταν απο πανω οπως στην  ταξη να τους παρακινούμε, ηταν de facto καταδικασμένοι. Εγω ετσι το βλεπω κ φετος η συναδελφος που κοβει αμείλικτα τον οποιονδηποτε ειπε οτι ουτε εκεινη θεωρει σωστο να κοψει, το οποιο μας εξέπληξε.

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2601 στις: Ιούνιος 08, 2020, 04:17:04 μμ »
πιστεύω ότι φέτος δεν πρέπει να κοπεί κανείς....αυτό που έγινε ήταν σαν πόλεμος....και δεν ξέρουμε τι έγινε μέσα στα σπίτια και πόσοι έμειναν άνεργοι, κλπ....

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2602 στις: Ιούνιος 08, 2020, 04:42:35 μμ »
Όσοι υπηρετούν σε χωριά γνωρίζουν τους μαθητές τους και το οικογενειακό τους περιβάλλον. Επίσης, σκεφτείτε τι παράδειγμα δίνουμε. Επιβραβεύουμε την πλήρη και παντελή αδιαφορία. Ας περάσουν το Σεπτέμβρη. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη και βέβαια αναφέρομαι σε μαθητές Γυμνασίου, αυτοί του Λυκείου περνούν ούτως ή άλλως.
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2603 στις: Ιούνιος 08, 2020, 04:45:43 μμ »
Δηλαδή, ο Χ μαθητής δεν έκανε τίποτα απολύτως και εγώ το 9 θα του το κάνω 11;;;; Έτσι, δε σέβομαι τον εαυτό μου, τον κόπο μου και το μόχθο άλλων παιδιών που πραγματικά κουράστηκαν για αυτό το 11 ή το 12 και πέρασαν με την αξία τους...
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.159 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.