*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 436492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #812 στις: Απρίλιος 16, 2020, 03:50:46 μμ »
Το ξέχασε...
Θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε ποιος γράφει εδώ μεσα.
Ισως υπάρχουν στους συλλόγους μας ''τέτοιοι''...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2020, 03:52:42 μμ από nikos99 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:03 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #813 στις: Απρίλιος 16, 2020, 04:01:00 μμ »
Το ξέχασε...
Θα είχε ενδιαφέρον να ξέραμε ποιος γράφει εδώ μεσα.
Ισως υπάρχουν στους συλλόγους μας ''τέτοιοι''...
Θέλουμε την κανονικότητα, αλλά όχι πριν την ώρα της... τόσο απλό! Και κυρίως, να μην προσπαθούν μερικοί να υποβαθμίσουν τη νοημοσύνη μας.
Να μην ανοίξουν βεβιασμένα τα σχολεία, χωρίς λόγο, λες κι οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου θα πάνε να παρακολουθήσουν...
Κι οι Πανελλαδικές να διεξαχθούν με συγκεκριμένο σχέδιο και απαραίτητα μέτρα ασφαλείας, αλλιώς, τον Σεπτέμβριο.
Οι συνθήκες σε κάθε κράτος είναι διαφορετικές και δε θέλουμε πισωγυρίσματα.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #814 στις: Απρίλιος 16, 2020, 04:09:44 μμ »
Τι λέτε αγαπητή μου που θα αφήσουμε τα παιδιά να δώσουν Σεπτέμβριο μήνα επειδή εσάς σας βολεύει. Τα ρωτήσατε αν μπορούν να διαβάζουν ακατάπαυστα δύο καλοκαίρια ; Τα ρωτάτε αν αντέχουν την ψυχολογική πίεση να διαβάζουν Αύγουστο μήνα ; Τα ρωτάτε αν αντέχουν όλο αυτό το ψυχολογικό βάρος ...σε βάρος τους επειδή εσάς δεν σας βολεύει ; Ωραίους εκπαιδευτικούς γεμίσαμε .... εντάξει φτάνει πια .



Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #815 στις: Απρίλιος 16, 2020, 04:11:09 μμ »
Αν μη τι άλλο στη χώρα μας πάρθηκαν μέτρα πιο έγκαιρα από άλλες χώρες και δεν βλέπω καμία βιασύνη να τα αποσύρουν. Οπότε τα σύνδρομα φόβου ορισμένων δεν καταλαβαίνω που εδράζονται.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:44:03 »

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #816 στις: Απρίλιος 16, 2020, 04:11:46 μμ »
Πότε θες να επιστρέψουμε;
Γιατί να επιστρέψουμε π.χ τον Σεπτέμβρη; Τον Οκτώβρη; Πότε μπορείς; Πότε σε βολεύει; Πότε επιτρέπεις να επιστρέψει η κανονικότητα; Πότε δεν θα είναι βεβιασμένο αλλά λελογισμένο; Πότε θα σου αρέσει το σχολείο που διδάσκεις; Πότε δεν θα είναι μακρια απ'το σπίτι σου; Πότε θα σταματήσεις να φοβάσαι τις ανάσες των μαθητών και συναδέλφων σου; Πότε θα βγείς απ'το καβούκι σου;
Να κάνει η μάνα;
Μονιμότητα, γαμώτο! Αυτή τα ορίζει ΟΛΑ!!!

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #817 στις: Απρίλιος 16, 2020, 04:14:23 μμ »
Απωθημένα βγάζεις που δεν είσαι διορισμένος, αλλά τι να γίνει... σνόμπαρες τον γραπτό ΑΣΕΠ, όταν έπρεπε να διάβαζες...


Κυρια χαμηλόβαθμη του γραπτού ΑΣΕΠ που διορίστηκες μόνιμη μετά από διακαστική απόφαση,
Έλα να βάλουμε κάτω τις φορολογικές μας δηλώσεις από τον τελευταίο γραπτό ΑΣΕΠ (12 χρόνια πριν) που εσύ δεν σνομπαρες μέχρι σήμερα.... υπολογίζω να έχω πέντε με δέκα φορές μεγαλύτερα εισοδήματα από εσένα (μόνο από δική μου εργασία στην εκπαίδευση εννοώ)....τα απωθημένα γνωρίζουμε στην πιάτσα των φιλολόγων ποιοι τα εχουν...φέτος που είσαι μόνιμη βγάζω περισσότερα από εσένα και είμαι και σπιτάκι μου....

Επί του θέματος τώρα.....είσαι μόνιμη και φοβάσαι...μπορείς να πας σε ιδιώτη ψυχίατρο να βγάλεις μια ωραία αναρρωτική άδεια....στον ψυχίατρο όμως να πας να εκφράσεις τις φοβίες σου ή τον πανικό σου...εμείς εδώ τι σου φταίμε;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #818 στις: Απρίλιος 16, 2020, 04:38:38 μμ »
Μήπως η Γερμανία με πολύ περισσότερο πληθυσμό, 80+ εκατ. αν δεν κάνω λάθος, δεν ανταποκρίθηκε άψογα στην τωρινή απρόβλεπτη κατάσταση; Και μάλιστα είναι η δεύτερη πιο ασφαλής χώρα αυτή τη στιγμή & θα βγει σχεδόν αλώβητη από τη νέα οικονομική κρίση!
Από γιατρούς εδώ καλά πάμε, αλλά τα νοσοκομεία μας, άσε...

Όσον αφορά τη Γερμανία, έχει από τις περισσότερες μονάδες ΜΕΘ ανά 1000 κατοίκους, σε σύγκριση με τις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ, αλλά πάλι με 3849 θανάτους* δεν είναι και το καλύτερο αποτέλεσμα..
Όσο για το αν θα βγει σχεδόν αλώβητη από τη νέα οικονομική κρίση, αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα, που μένει και να αποδειχτεί και να συζητηθεί. Αλλά θα βγούμε εκτός θέματος του φόρουμ.

* https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

ΥΓ Και τα νοσοκομεία μας μπορεί να μην είναι ξενοδοχεία 5 αστέρων, αλλά όταν χρειαστεί γίνεται δουλειά, χάρη και στο ανθρώπινο δυναμικό (ευτυχώς δεν πρόλαβαν να διαλύσουν πλήρως το ΕΣΥ τα τελευταία 10 χρόνια).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #819 στις: Απρίλιος 16, 2020, 04:45:32 μμ »
Τι λέτε αγαπητή μου που θα αφήσουμε τα παιδιά να δώσουν Σεπτέμβριο μήνα επειδή εσάς σας βολεύει. Τα ρωτήσατε αν μπορούν να διαβάζουν ακατάπαυστα δύο καλοκαίρια ; Τα ρωτάτε αν αντέχουν την ψυχολογική πίεση να διαβάζουν Αύγουστο μήνα ; Τα ρωτάτε αν αντέχουν όλο αυτό το ψυχολογικό βάρος ...σε βάρος τους επειδή εσάς δεν σας βολεύει ; Ωραίους εκπαιδευτικούς γεμίσαμε .... εντάξει φτάνει πια .
Μιλάτε για βόλεμα εσείς οι αναπληρωτές, που φέτος σας κάλεσαν και δουλεύετε μέσα στο σπίτι σας, κυριολεκτικά;
Ελπίζω όταν ακούσετε την επόμενη εβδομάδα από τους ειδικούς ότι τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά κι ότι θα επιστρέψουμε μόνο για τις Πανελλαδικές, να μη μιλάτε για βόλεμα...
Συν ότι έχετε και πρόβλημα κατανόησης, αφού διαβάζετε πράγματα που γράφονται ξεκάθαρα, αλλά τα καταλαβαίνετε όπως σας εξυπηρετεί. Ποιος είπε να μη δώσουν Πανελλαδικές οι της Γ΄ Λυκείου; Να δώσουν φυσικά, αλλά με συγκεκριμένους όρους και μέτρα ασφαλείας, που πρέπει να πάρει και να μας διασφαλίσει για την αποτελεσματικότητά τους  το Υπουργείο.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #820 στις: Απρίλιος 16, 2020, 04:46:26 μμ »
Τελικά διαπιστώνω ότι για το κλείσιμο των σχολείων υπήρξε και υπάρχει εμπιστοσύνη στη γνώμη των ειδικών. Δε διαπιστώνω το ίδιο για το άνοιγμα.
Όσο για την κυρία καθηγήτρια με τα 36 έτη υπηρεσίας προφανώς βαριέται αφόρητα να διδάσκει.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #821 στις: Απρίλιος 16, 2020, 04:54:39 μμ »
Κυρια χαμηλόβαθμη του γραπτού ΑΣΕΠ που διορίστηκες μόνιμη μετά από διακαστική απόφαση,
Έλα να βάλουμε κάτω τις φορολογικές μας δηλώσεις από τον τελευταίο γραπτό ΑΣΕΠ (12 χρόνια πριν) που εσύ δεν σνομπαρες μέχρι σήμερα.... υπολογίζω να έχω πέντε με δέκα φορές μεγαλύτερα εισοδήματα από εσένα (μόνο από δική μου εργασία στην εκπαίδευση εννοώ)....τα απωθημένα γνωρίζουμε στην πιάτσα των φιλολόγων ποιοι τα εχουν...φέτος που είσαι μόνιμη βγάζω περισσότερα από εσένα και είμαι και σπιτάκι μου....

Επί του θέματος τώρα.....είσαι μόνιμη και φοβάσαι...μπορείς να πας σε ιδιώτη ψυχίατρο να βγάλεις μια ωραία αναρρωτική άδεια....στον ψυχίατρο όμως να πας να εκφράσεις τις φοβίες σου ή τον πανικό σου...εμείς εδώ τι σου φταίμε;
Κι εγώ στο σπιτάκι μου ήρθα φέτος, κύριε, που όσα δε φτάνει η αλεπού...
Τι ασυναρτησίες είναι αυτές για τα εισοδήματα και τις φορολογικές δηλώσεις που γράφεις;
Κι όσο για το ποιος ήταν χαμηλόβαθμος, ασ' το καλύτερα, γιατί απέχεις πολύ....
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #822 στις: Απρίλιος 16, 2020, 05:06:38 μμ »
Τελικά διαπιστώνω ότι για το κλείσιμο των σχολείων υπήρξε και υπάρχει εμπιστοσύνη στη γνώμη των ειδικών. Δε διαπιστώνω το ίδιο για το άνοιγμα.
Όσο για την κυρία καθηγήτρια με τα 36 έτη υπηρεσίας προφανώς βαριέται αφόρητα να διδάσκει.

Αυτό που το βάζεις!  ::)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #823 στις: Απρίλιος 16, 2020, 05:11:38 μμ »
Τελικά διαπιστώνω ότι για το κλείσιμο των σχολείων υπήρξε και υπάρχει εμπιστοσύνη στη γνώμη των ειδικών. Δε διαπιστώνω το ίδιο για το άνοιγμα.

Όχι δεν υπήρχε εμπιστοσύνη στη γνώμη της κυβέρνησης για το κλείσιμο των σχολείων. Εγώ προσωπικά υποστήριζα ότι θα έπρεπε να κλείσουμε νωρίτερα τα σχολεία, από ότι τα κλείσαμε.
Η οικονομική καταστροφή είναι τεράστια, καταστράφηκαν όλες οι Πασχαλινές διακοπές εξαιτίας της ολιγωρίας κάποιων Ελλήνων "ειδικών" τους οποίους η κυβέρνηση (των α(χ)ρίστων τσίπηδων) συμβουλεύεται πριν αποφασίσει.
Αν είχαμε κλείσει νωρίτερα, θα είχαμε τώρα μηδενικά κρούσματα, και θα μπορούσαμε να κάνουμε το Πάσχα σαν άνθρωποι και όχι σαν φυλακισμένοι.
Εγώ εμπιστεύομαι τους Κινέζους ειδικούς, όχι τους Έλληνες.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 16, 2020, 05:28:20 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #824 στις: Απρίλιος 16, 2020, 05:12:57 μμ »
Πάντως gia απορώ πραγματικά που δεν αφήνεις αναπάντητα μηνύματα ... ασχολείσαι με τίποτα άλλο ή χρησιμοποιείς το forum για ψυχολογικούς λόγους ; Αργία μήτηρ πάσης κακίας ...έλεγαν κάποιοι . Τα φιλιά μου και καλή Ανάσταση .

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #825 στις: Απρίλιος 16, 2020, 05:20:09 μμ »
Πάντως gia απορώ πραγματικά που δεν αφήνεις αναπάντητα μηνύματα ... ασχολείσαι με τίποτα άλλο ή χρησιμοποιείς το forum για ψυχολογικούς λόγους ; Αργία μήτηρ πάσης κακίας ...έλεγαν κάποιοι . Τα φιλιά μου και καλή Ανάσταση .
Ασχολούμαι με το σπίτι, την οικογένεια & τη δουλειά μου (τηλεμαθήματα δηλ. τώρα). Όποιος θέλει, τα κάνει όλα!

Ευχαριστώ, καλή Ανάσταση & καλό Πάσχα!!!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 579

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.