*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 440118 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2002 στις: Μάιος 05, 2020, 06:05:14 μμ »
ΟΛΜΕ, διαχρονικά πολέμιος κάθε εξέλιξης στην παιδεία, σταθερά υποστηρικτής κάθε κουτοπονηριάς και παραβατικότητας.

Βλακώδεις προτροπές για απεργίες και στάσεις εργασίας, γιατί κάποιοι συνάδελφοι, κατά παράβαση των υποχρεώσεων τους, την κοπάνησαν από την περιοχή της εργασίας τους για να επιστρέψουν στο φαγητό της μανούλας επ' αόριστο.

Ωθούν δηλαδή κόσμο, αντί να επιστρέψει άμεσα στη θέση του ενώ πλέον μπορεί, να χάσει τα μεροκάματα απεργώντας από τί άραγε, αφού δεν θα γίνει μάθημα μέσα στην εβδομάδα; Μετά από δύο μήνες που οι εκπαιδευτικοί κάθονται στο σπίτι τους! Για να ικανοποιήσουν οι ίδιοι τις συνδικαλιστικές τους ιδεοληψίες και να δικαιολογήσουν τον ρόλο τους

Εγώ θέλω από Σεπτέμβρη να έχουμε νέο κύμα έξαρσης της επιδημίας, να αποφασιστεί εκ νέου κλείσιμο των σχολείων πριν προλάβουν να γίνουν οι προσλήψεις αναπληρωτών, και να παρακαλάνε οι αναπληρωτές μαζί με την ΟΛΜΕ πότε θα ξανανοίξουν για να γίνουν οι προσλήψεις τους.

Όχι συνάδελφοι, δεν βρέχει. Μας φτύνει η κοινωνία, χρόνια τώρα. Και κάποιοι καταβάλετε φιλότιμες προσπάθειες για αυτό.

Έχεις χάσει λίγο τη μπάλα νομίζω αν παρακαλάς να υπάρχει νέο κύμα έξαρσης της επιδημίας για να νιώσεις καλύτερα. Μετά αναρωτιέσαι γιατί σε φτύνει η κοινωνία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:14 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2003 στις: Μάιος 05, 2020, 06:08:27 μμ »
Ποιος πιστοποιεί το πόσοι συνάδελφοι έκαναν εξ' εποστάσεως εκπαίδευση τους τελευταίους δύο μήνες και πόσες ώρες την εβδομάδα; Γιατί εγώ ξέρω συναδέλφους που δεν βρήκαν ούτε το κουμπί που ανοίγει τον υπολογιστή τους.

Και σε πολλά σχολεία διαμαρτυρήθηκαν οι γονείς γιατί οι καθηγητές βρήκαν, λέει, ευκαιρία και βάζουν πάρα πολλά και δεν προλαβαίνουν τα παιδιά.  8)

Το σίγουρο είναι ότι η πλειοψηφία των συναδέλφων κάνει το καλύτερο δυνατό με τις δυνατότητες που μας δόθηκαν. Πολλοί, καθηγητές και μαθητές, έκαναν πολλή δουλειά για πολλές μέρες και ώρες. Ακριβώς γι'αυτό το λόγο σέρνονταν -και ακόμη σέρνονται- οι πλατφόρμες και το webex. Γιατί είμαστε στις πλατφόρμες εδώ και 2 μήνες ατελείωτες ώρες τη μέρα, σαββατοκύριακα και μέσα στο Πάσχα. Μην κρίνετε τα πάντα με βάση τον εαυτό σας, κάποιοι δουλέψαμε και δουλεύουμε πάρα πολύ. Δεν ισχυρίζομαι ότι κάναμε θαύματα, ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα λόγω αντικειμενικών περιορισμών. Αλλά αυτό που μας αναλογεί το κάναμε και συνεχίζουμε να το κάνουμε μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι μας. Ούτε παραπάνω αλλά ούτε και παρακάτω.

ΥΓ. Για να μη συζητήσω τους τηλεσυλλόγους απογεύματα και βράδια -πολλές φορές μέχρι και τις 12 το βράδυ- για να μην συμπέσουν με τη σύγχρονη.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2004 στις: Μάιος 05, 2020, 06:15:40 μμ »
Να προσθέσω ότι σήμερα μίλησα με καρδιολόγο που δουλεύει και σε διαγνωστικό κέντρο και έχει ιδιωτικό ιατρείο. Πολύ απλά μου είπε ότι είμαστε ο πιο εκτεθειμένος κλάδος από την στιγμή που δεν έκαναν υποχρεωτική την μάσκα. Θα έπρεπε ΟΛΟΙ να φοράμε μάσκα και όχι μες στα λεωφορεία και στα σχολεία να μην φορούν οι μαθητές. Επίσης όλοι οι συνάδερφοι πρέπει να φοράμε μάσκα. Συνοψίζοντας, μου είπε ότι κινδυνεύουμε!!!
Σχετικά με το ότι τα παιδιά δεν νοσούν, το διέψευσε κατηγορηματικά και μου είπε ότι στα παιδιά κάνει καρδιολογικό νόσημα!
Αυτά και πολλά άλλα.
Η μόνη ένσταση που έχω σχετικά με τις αυριανές στάσεις είναι το πώς θα βρεθούν οι Σύλλογοι και θα αποφασίσουν για περαιτέρω δράσεις.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2005 στις: Μάιος 05, 2020, 06:21:59 μμ »
Πρέπει να προσέχεις τι θέλεις και τι εύχεσαι.

Εγώ θέλω από Σεπτέμβρη να έχουμε νέο κύμα έξαρσης της επιδημίας, να αποφασιστεί εκ νέου κλείσιμο των σχολείων πριν προλάβουν να γίνουν οι προσλήψεις αναπληρωτών, και να παρακαλάνε οι αναπληρωτές μαζί με την ΟΛΜΕ πότε θα ξανανοίξουν για να γίνουν οι προσλήψεις τους.

Στην μεν ασύγχρονη είναι όλα καταγεγραμμένα στις ηλεκτρονικές τάξεις eclas και eme ,στη δε σύγχρονη σίγουρα θα υπάρχει πρόγραμμα με ευθύνη των διευθυντών.
Μέχρι και σήμερα το υπουργείο δηλώνει απόλυτα ικανοποιημένο από την εξ αποστάσεως, εσύ γιατί είσαι τόσο απαξιωτικός;
Ποιος πιστοποιεί το πόσοι συνάδελφοι έκαναν εξ' εποστάσεως εκπαίδευση τους τελευταίους δύο μήνες και πόσες ώρες την εβδομάδα; Γιατί εγώ ξέρω συναδέλφους που δεν βρήκαν ούτε το κουμπί που ανοίγει τον υπολογιστή τους.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:14 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2006 στις: Μάιος 05, 2020, 06:53:15 μμ »
Να προσθέσω ότι σήμερα μίλησα με καρδιολόγο που δουλεύει και σε διαγνωστικό κέντρο και έχει ιδιωτικό ιατρείο. Πολύ απλά μου είπε ότι είμαστε ο πιο εκτεθειμένος κλάδος από την στιγμή που δεν έκαναν υποχρεωτική την μάσκα. Θα έπρεπε ΟΛΟΙ να φοράμε μάσκα και όχι μες στα λεωφορεία και στα σχολεία να μην φορούν οι μαθητές. Επίσης όλοι οι συνάδερφοι πρέπει να φοράμε μάσκα. Συνοψίζοντας, μου είπε ότι κινδυνεύουμε!!!
Σχετικά με το ότι τα παιδιά δεν νοσούν, το διέψευσε κατηγορηματικά και μου είπε ότι στα παιδιά κάνει καρδιολογικό νόσημα!
Αυτά και πολλά άλλα.
Η μόνη ένσταση που έχω σχετικά με τις αυριανές στάσεις είναι το πώς θα βρεθούν οι Σύλλογοι και θα αποφασίσουν για περαιτέρω δράσεις.
Να αλλάξεις καρδιολόγο. Στη Βρετανία παρατηρήθηκε υποτροπή νοσήματος που ΗΔΗ είχαν παιδιά, που ΕΙΚΑΖΕΤΑΙ ότι σχετίζεται με τον κορωνοιό.

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2007 στις: Μάιος 05, 2020, 06:55:02 μμ »
Ο σύλλογος διδασκόντων είναι συλλογικό όργανο διοίκησης, να ρωτήσεις τι και ποιον; Ο υπάλληλος κώδικας είναι ξεκάθαρος και καλό θα ήταν κάποιοι να τον διαβάσουν. Ούτε ο διευθυντής του σχολείου ούτε ο διευθυντής εκπαίδευσης είναι αρμόδιοι να απαντησουν.

Αν κάνεις γραπτή ερώτηση στον σύλλογο διδασκόντων για το πόσα άτομα ανά τμ επιτρέπονται στην αίθουσα, επικαλούμενος ΛΟΓΟΥΣ ΥΓΕΙΑΣ, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ο προϊστάμενος (διευθυντής) να σου απαντήσει (κατά την διάρκεια του συλλόγου ώστε να καταγραφεί η απάντηση στα πρακτικά, είτε να δηλώσει άγνοια και να καταγραφεί επίσης στα πρακτικά η άγνοιά του). Αν έχει άγνοια νόμου ο προϊστάμενος σου, τότε πρέπει να ρωτήσει τον δικό του προϊστάμενο κ.ο.κ., μέχρι να πάρει την απάντηση, και να σου απαντήσει και σένα γραπτώς.

Αν δεν απαντήσει γραπτώς, τότε δεν εκτελείς την προφορική εντολή του. Αν επικαλεστεί το άρθρο 25 του Δημ. Κώδικα , τότε επικαλείσαι λόγους Υγιεινής & Ασφάλειας στους χώρους εργασίας, και περιμένεις (αν τολμάει) να σε βγάλει ΕΔΕ. Αν σε βγάλει, εσύ θα πεις αυτό, ότι τον ρώτησα στον σύλλογο για πολύ σοβαρό θέμα υγείας και δήλωσε άγνοια, και αυτό καταγράφηκε και στα πρακτικά. Και θα αθωωθείς φυσικά, και θα βρει τον μπελά του ο διευθυντής, εφόσον δήλωσε άγνοια και μετά έδωσε παράνομη εντολή.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2020, 08:40:23 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2008 στις: Μάιος 05, 2020, 07:03:52 μμ »
Πρέπει να προσέχεις τι θέλεις και τι εύχεσαι.

Στην μεν ασύγχρονη είναι όλα καταγεγραμμένα στις ηλεκτρονικές τάξεις eclas και eme ,στη δε σύγχρονη σίγουρα θα υπάρχει πρόγραμμα με ευθύνη των διευθυντών.
Μέχρι και σήμερα το υπουργείο δηλώνει απόλυτα ικανοποιημένο από την εξ αποστάσεως, εσύ γιατί είσαι τόσο απαξιωτικός;
Στη σύγχρονη δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα από τους διευθυντές, υποτίθεται ότι δόθηκε η κατεύθυνση για να ακολουθηθεί κανονικό πρόγραμμα του σχολείου (ποιος έκανε 5 και 6 ώρες μάθημα την ημέρα???). Ούτε υπήρξε έλεγχος για το ποιος, αν και πότε έκανε μάθημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2020, 07:14:52 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2009 στις: Μάιος 05, 2020, 07:14:53 μμ »
 :D ;D

Ο σύλλογος είναι συνεδρίαση για λήψη αποφάσεων όχι να λύνει απορίες κάθε δικομανη.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2010 στις: Μάιος 05, 2020, 07:18:57 μμ »
Green, μπορεις να παραθεσεις ιστοσελίδα;

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2011 στις: Μάιος 05, 2020, 07:19:38 μμ »
Και σε πολλά σχολεία διαμαρτυρήθηκαν οι γονείς γιατί οι καθηγητές βρήκαν, λέει, ευκαιρία και βάζουν πάρα πολλά και δεν προλαβαίνουν τα παιδιά8)

Το σίγουρο είναι ότι η πλειοψηφία των συναδέλφων κάνει το καλύτερο δυνατό με τις δυνατότητες που μας δόθηκαν. Πολλοί, καθηγητές και μαθητές, έκαναν πολλή δουλειά για πολλές μέρες και ώρες. Ακριβώς γι'αυτό το λόγο σέρνονταν -και ακόμη σέρνονται- οι πλατφόρμες και το webex. Γιατί είμαστε στις πλατφόρμες εδώ και 2 μήνες ατελείωτες ώρες τη μέρα, σαββατοκύριακα και μέσα στο Πάσχα. Μην κρίνετε τα πάντα με βάση τον εαυτό σας, κάποιοι δουλέψαμε και δουλεύουμε πάρα πολύ. Δεν ισχυρίζομαι ότι κάναμε θαύματα, ακριβώς το αντίθετο θα έλεγα λόγω αντικειμενικών περιορισμών. Αλλά αυτό που μας αναλογεί το κάναμε και συνεχίζουμε να το κάνουμε μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι μας. Ούτε παραπάνω αλλά ούτε και παρακάτω.

ΥΓ. Για να μη συζητήσω τους τηλεσυλλόγους απογεύματα και βράδια -πολλές φορές μέχρι και τις 12 το βράδυ- για να μην συμπέσουν με τη σύγχρονη.

Αυτά συνέβησαν παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε τις πρώτες ημέρες και η πλειοψηφία ανταποκρίθηκε στα καθήκοντά της. Αν κάποιοι ενήργησαν αντίθετα είναι υπεύθυνοι των πράξεων τους και αρμόδιοι άλλοι να κρίνουν.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2012 στις: Μάιος 05, 2020, 07:25:25 μμ »
Να προσθέσω ότι σήμερα μίλησα με καρδιολόγο που δουλεύει και σε διαγνωστικό κέντρο και έχει ιδιωτικό ιατρείο. Πολύ απλά μου είπε ότι είμαστε ο πιο εκτεθειμένος κλάδος από την στιγμή που δεν έκαναν υποχρεωτική την μάσκα. Θα έπρεπε ΟΛΟΙ να φοράμε μάσκα και όχι μες στα λεωφορεία και στα σχολεία να μην φορούν οι μαθητές. Επίσης όλοι οι συνάδερφοι πρέπει να φοράμε μάσκα. Συνοψίζοντας, μου είπε ότι κινδυνεύουμε!!!
Σχετικά με το ότι τα παιδιά δεν νοσούν, το διέψευσε κατηγορηματικά και μου είπε ότι στα παιδιά κάνει καρδιολογικό νόσημα!
Αυτά και πολλά άλλα.
Η μόνη ένσταση που έχω σχετικά με τις αυριανές στάσεις είναι το πώς θα βρεθούν οι Σύλλογοι και θα αποφασίσουν για περαιτέρω δράσεις.
Τηλεσύλλογοι θα γίνουν. Εμάς, αυτό μάς έστειλε κι αύριο το μεσημέρι έτσι θα βρεθούμε.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2014 στις: Μάιος 05, 2020, 07:26:01 μμ »
Αρθρο: 25
Ημ/νία: 09.02.2007
Περιγραφή όρου θησαυρού: ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ-ΠΙΣΤΗ
ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ-ΕΧΕΜΥΘΕΙΑ
Τίτλος Αρθρου
Νομιμότητα υπηρεσιακών ενεργειών
Κείμενο Αρθρου
1. Ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος για την εκτέλεση των καθηκόντων του και τη νομιμότητα των
υπηρεσιακών του ενεργειών.
2. Ο υπάλληλος οφείλει να υπακούει στις διαταγές των προϊσταμένων του. Όταν όμως εκτελεί διαταγή,
την οποία θεωρεί παράνομη, οφείλει, πριν την εκτέλεση, να αναφέρει εγγράφως την αντίθετη γνώμη
του και να εκτελέσει τη διαταγή χωρίς υπαίτια καθυστέρηση. Η διαταγή δεν προσκτάται νομιμότητα εκ
του ότι ο υπάλληλος οφείλει να υπακούσει σε αυτήν.
3. Αν η διαταγή είναι προδήλως αντισυνταγματική ή παράνομη, ο υπάλληλος οφείλει να μην την
εκτελέσει και να το αναφέρει χωρίς αναβολή. Οταν σε διαταγή, η οποία προδήλως αντίκειται σε
διατάξεις νόμων ή κανονιστικών πράξεων, διατυπώνονται επείγοντες και εξαιρετικοί λόγοι γενικότερου
συμφέροντος ή όταν, ύστερα από άρνηση υπακοής σε πρώτη διαταγή που προδήλως αντίκειται σε
τέτοιες διατάξεις, ακολουθήσει δεύτερη διαταγή που εκθέτει επείγοντες και εξαιρετικούς λόγους
γενικότερου συμφέροντος, ο υπάλληλος οφείλει να εκτελέσει τη διαταγή και να αναφέρει συγχρόνως
στην προϊσταμένη αρχή εκείνου που τον διέταξε. Επί νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου, εφόσον
εκείνος που διέταξε είναι το διοικητικό συμβούλιο ή το ανώτατο μονομελές όργανο διοίκησης, η
αναφορά υποβάλλεται στον εποπτεύοντα Υπουργό. Εάν εκείνος που διέταξε είναι ο Υπουργός, η
αναφορά υποβάλλεται στον Πρωθυπουργό

Αποσυνδεδεμένος fot_nik71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2015 στις: Μάιος 05, 2020, 07:36:50 μμ »
Ὀσοι εργαζόμαστε σε Τάξεις Υποδοχείς με μετανάστες και πρόσφυγες πώς θα κινηθούμε, δεδομένου του αυξημένου αριθμού κρουσμάτων στις δομές φιλοξενίας; Υπάρχει κάποια ιδιαίτερη οδηγία και μέριμνα; Γνωρίζει κανείς;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159815
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.