*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 438899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2282 στις: Μάιος 12, 2020, 11:10:16 μμ »
Φωτοτυπίες με γάντια. Διορθωμα μόνο στο σχολείο με γάντια και μάσκα. Ή όπως είπαν οι συνάδελφοι ηλεκτρονική υποβολή εργασιών
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2020, 11:13:22 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:41 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2283 στις: Μάιος 12, 2020, 11:17:37 μμ »
[....] Αν ανοιξουν τα καραβια 25/5 τρεμω για το τι θα συμβει. [...]


Δικαιολογημένος φόβος για τα περισσότερα νησιά. Ίσως θα έπρεπε να περιμένουν πρώτα να τελειώσουν τα μαθήματα και μετά να ελευθερώσουν όλες τις μετακινήσεις. Στο νησί που βρίσκομαι, εκτός από το γεγονός ότι δεν υπάρχουν κατάλληλες υποδομές περίθαλψης, σε περίπτωση που εμφανιστούν ύποπτα συμπτώματα σε κάποιον, χρειάζονται τουλάχιστον 48 ώρες για να σταλεί δείγμα και να γίνει διάγνωση. 

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2284 στις: Μάιος 13, 2020, 08:25:44 πμ »
Φωτοτυπίες με γάντια. Διορθωμα μόνο στο σχολείο με γάντια και μάσκα. Ή όπως είπαν οι συνάδελφοι ηλεκτρονική υποβολή εργασιών

Αν διορθώνω στο γραφείο με μάσκα και γάντια (που θα γελάει και το παρδαλό κατσίκι και γι αυτό δεν θα πατήσω το πόδι μου στο γραφείο όσο είναι εφικτό), δεν θα με βλέπουν ότι τα διορθώνω όπως πρέπει. Εγώ να προφυλαχτώ ξέρω. Τα παιδιά δεν ξέρουν. Αυτά με απασχολεί να πάρουν το μήνυμα για τη σοβαρότητα. Και οι γονείς τους που τα έχουν ξαμολήσει έξω σε μπουλούκια και τώρα περιμένουν τους τουρίστες με ανοιχτές αγκάλες. Γενικά νομίζω ότι είμαστε σε παράλληλα σύμπαντα. Στα αστικά κέντρα γενικά ο κόσμος φοβάται, αυτό έχω καταλάβει. Στα νησιά, μόλις σταμάτησαν τα πολλά πήγαινε-έλα, σαν να ησύχασαν. Έχαψαν και το παραμυθάκι για το success story και ανυπομονούν για τις ορδές τουριστών.  ::)

Αν μπορούσαν να κανουν ηλεκτρονική υποβολή, θα τις είχαν στείλει ήδη. Έχω δώσει 100 φορές οδηγίες. Θα μπορούσα βέβαια να γίνω κακούλα και να πω ότι από τη στιγμή που υπήρχαν οδηγίες και ρώτσα 1000 φορές στις τηλεδιασκέψεις ποιος έχει δυσκολία να τα στείλει, δεν δέχομαι τετράδια. Αλλά δεν θέλω. Κρίμα είναι τα παιδάκια. Δεν ήταν προετοιμασμένα για την εξαποστάσεως και δεν χρειάζεται να τους κάνουμε καψώνια. Εδώ και συνάδελφοι γκρινιάζουν για διάφορες δυσκολίες, στα παιδιά θα βγάλουμε την αυστηρότητά μας;


Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2285 στις: Μάιος 13, 2020, 09:37:13 πμ »
Παιδιά όταν διορθώνετε δε χρειάζεται να φοράτε μάσκα και γάντια. Δε χρησιμεύουν πουθενά. Απλά φροντίστε κατά τη διάρκεια της διόρθωσης να μην ακουμπήσετε με τα χέρια το πρόσωπό σας (και με γάντια το ίδιο θα 'πρεπε) ενώ στο τέλος να πλύνετε τα χέρια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:43:41 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2286 στις: Μάιος 13, 2020, 10:15:58 πμ »
Προσωπικά θεωρώ λάθος το άνοιγμα των σχολείων. Δεν θα στείλω το δικό μου παιδί. Από την στιγμή που θα ανοίξουν όμως και κάποιοι συνάδελφοι ειδικά στην Γ Λυκείου χρειάζεται να δώσουν εργασίες και φωτοτυπίες ως πρόταση ή συμβουλή ανέφερα τα γάντια και την μάσκα. Ή ηλεκτρονική υποβολή μπορεί να σημαίνει απλά κάνω την εργασία, την φωτογραφίζω και την στέλνω με email ή Viber.
Όσο πιο σοβαρά το αντιμετωπίσουμε εμείς και όσο περισσότερες προφυλάξεις παίρνουμε είναι και πιο πιθανό να αντιληφθούν τα παιδιά την σοβαρότητα της κατάστασης. Αν εγώ ντρέπομαι μην με κοροϊδέψουν τα παιδιά, τι να πω; Τα ξεπέρασα αυτά πολλά χρόνια πριν. Η παρουσία μας διδάσκει. Προτιμώ την φάρσα από την τραγωδία. Αν τα παιδιά γελάσουν θα γελάσω και εγώ μαζί τους με την κατάντια μας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2020, 10:18:44 πμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5690
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2287 στις: Μάιος 13, 2020, 10:52:52 πμ »
Φωτοτυπίες με γάντια. Διορθωμα μόνο στο σχολείο με γάντια και μάσκα. Ή όπως είπαν οι συνάδελφοι ηλεκτρονική υποβολή εργασιών


H μάσκα έχουν πει ότι χρειάζεται μόνο για τις συναναστροφές με άλλους ανθρώπους σε κλειστό χώρο, ειδικά αν δεν μπορούν να τηρηθούν οι απαιτούμενες αποστάσεις.
Δεν χρειάζεται, για να πιάσεις μια επιφάνεια. Εκεί αρκούν τα γάντια ή να απολυμαίνεις τα χέρια με αντισηπτικό ανά τακτά διαστήματα. Το κυριότερο όλων είναι να μην ξεχνιέσαι και ακουμπάς το πρόσωπο.

Μπορείς επίσης να αφήσεις τα γραπτά να τα διορθώσεις την επόμενη μέρα, γιατί απ' ό,τι έχουν πει, ο ιός δεν επιζεί σε χαρτί πάνω από 24 ώρες.

Μια άλλη λύση είναι βεβαίως η ηλεκτρονική υποβολή εργασιών, εφόσον μπορούν τα παιδιά.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2288 στις: Μάιος 13, 2020, 11:18:02 πμ »

H μάσκα έχουν πει ότι χρειάζεται μόνο για τις συναναστροφές με άλλους ανθρώπους σε κλειστό χώρο, ειδικά αν δεν μπορούν να τηρηθούν οι απαιτούμενες αποστάσεις.
Δεν χρειάζεται, για να πιάσεις μια επιφάνεια. Εκεί αρκούν τα γάντια ή να απολυμαίνεις τα χέρια με αντισηπτικό ανά τακτά διαστήματα. Το κυριότερο όλων είναι να μην ξεχνιέσαι και ακουμπάς το πρόσωπο.

Μπορείς επίσης να αφήσεις τα γραπτά να τα διορθώσεις την επόμενη μέρα, γιατί απ' ό,τι έχουν πει, ο ιός δεν επιζεί σε χαρτί πάνω από 24 ώρες.

Μια άλλη λύση είναι βεβαίως η ηλεκτρονική υποβολή εργασιών, εφόσον μπορούν τα παιδιά.


Πολύ σωστά apri. Προπαντός ψυχραιμία. Ας μη γίνουν όλοι ειδικοί επιστήμονες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2289 στις: Μάιος 13, 2020, 11:40:37 πμ »
Φωτοτυπίες με γάντια. Διορθωμα μόνο στο σχολείο με γάντια και μάσκα. Ή όπως είπαν οι συνάδελφοι ηλεκτρονική υποβολή εργασιών
Πολύ σωστά! Αυτό ακριβώς!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2290 στις: Μάιος 13, 2020, 01:02:19 μμ »
Σήμερα έβαλα γάντια για μισή ώρα και τα χέρια μου έτρεχαν νερό από τον ιδρώτα. Δεν είναι εύκολο!!!! Δεν πρόκειται να βάλω τίποτε γραπτό, μόνο ηλεκτρονικά πλέον!!! Scripta electronica manent! Δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2291 στις: Μάιος 13, 2020, 01:32:29 μμ »
Με 40 βαθμούς το ΣΚ όλα θα είναι δύσκολα την Δευτέρα. Όσο νερό και να φέρουν τα παιδιά δεν θα είναι αρκετό και τα κυλικεία θα είναι κλειστά. Ελπίζω οι σύλλογοι να έχουν μεριμνήσει να μην πίνουν τα παιδιά από τις βρύσες.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2292 στις: Μάιος 13, 2020, 01:37:23 μμ »
Με απουσιολόγια και βιβλία ύλης, τι σκέφτεστε να κάνετε;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2293 στις: Μάιος 13, 2020, 01:46:25 μμ »
Με απουσιολόγια και βιβλία ύλης, τι σκέφτεστε να κάνετε;

Στο τέλος του μαθήματος το ακουμπάς ελάχιστα για να γράψεις/υπογράψεις, οπότε μετά λίγο αντισηπτικό και τελείωσε. Μην τρελαθούμε κιόλας!

Παρεμπιπτόντως, το να φοράει κάποιος γάντια για μεγάλο χρονικό διάστημα, στο οποίο ακουμπάει μόνο δικά του αντικείμενα (τα βιβλία του, τον μαρκαδόρο του κλπ), δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Δεν περνάει ο ιός από τους πόρους του δέρματος.. απλά τακτικό καθάρισμα των χεριών και να αποφεύγουμε να πιάνουμε μύτη, μάτια, στόμα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2294 στις: Μάιος 13, 2020, 02:46:27 μμ »
Κάτι που μου είπε η παιδίατρος. Για να μπορέσουμε να προστατευτούμε και εμείς και τα παιδιά χρειάζεται να μην παίρνουμε στα ελαφρά κανένα σύμπτωμα. Εφόσον είτε κραταμε αποστάσεις, είτε φοράμε μάσκες και γενικά προσέχουμε είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να κολλήσουμε αλλη ίωση. Άρα πρέπει να θεωρούμε και το πιο ελαφρυ κρυολόγημα covid. Είτε μας κάνουν τεστ είτε όχι. Αυτό που κάποιοι περνούν σαν μια αθώα ιωσουλα άλλους μπορεί να τους σκοτώσει.
Όσον αφορά τα γάντια, όντως δεν έχει νόημα βα φοράμε για να κάνουμε μάθημα. Εγώ αναφέρθηκα στο διορθωμα γραπτών. Τώρα πόσο εφικτό είναι είναι άλλο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2020, 02:49:04 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2295 στις: Μάιος 13, 2020, 03:20:21 μμ »
Εμείς αποφασίσαμε όχι φωτοτυπίες και όχι τετράδια και γενικά όχι πλησίασμα μαθητών.

Απουσιολόγιο θα το πηγαίνουμε στην τάξη την πρώτη ώρα εμείς κ θα το επιστρέφουμε εμείς, για να μην μπαινοβγαίνουν στο γραφείο τα παιδιά. Με τη λογική ότι εμείς ξέρουμε να προστατευτούμε περισσότερο από εκείνα.

Δεν έχουμε συζητήσει πολύ το θέμα των διαλειμμάτων και της εξόδου από τις τάξεις.

Ελάχιστοι έχουν πει ότι δεν θα έρθουν. Αρκετοί δεν θέλουν αν τα στείλουν (συνάδελφοι πρώτα πρώτα), αλλα τα παιδιά θέλουν.

Είναι άγνωστο τι θα ισχύσει στα ΚΤΕΛ και ποιος θα φροντίζει εκεί. Γενικά αυτό είνα για μένα το μεγαλύτερο κενό ασφάλειας.

Πολλοί συνάδελφοι θεωρούν ότι τα εφαρμόζουμε απλώς για το τυπικό και όχι επειδή τα πιστεύουμε. Αλλά είδατε κ σήμερα σε νοσκομείο τι έγινε. Πραγματικά δεν θέλω να σκέφτομαι στα σχολείο των αστικών κέντρων όπου σίγουρα υπάρχει ακόμα διασπορά, τι θα γίνει εκεί.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159425
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 293
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.