*

Αποστολέας Θέμα: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?  (Αναγνώστηκε 80588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 08:25:30 μμ »
  εχω την εντυπωση οτι η φορμα υπολογισμου της μισθοδοσιας δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα δυστυχως. γνωστη μου που κληθηκε αναπληρωτρια περυσι με 2 παιδια (επιδομα γαμου κ παιδιων) επερνε 1180. θελω να καταληξω στο συμπερασμα οτι ειναι περιπου στα 1000 ευρω,αντε φετος να γινανε κ καποιες μικροαυξησεις.
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:46 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 09:52:32 μμ »
Ηθελα να ρωτήσω το ΜΚ σας υπολογίστηκε στον πρώτο σας μισθό; Μου είπαν ότι στην αρχή μας βάζουν όλους με ΜΚ 18 και το διορθώνουν στον επόμενο μισθό.
Εγώ πληρώθηκα 1099 Ευρώ με ΜΚ18 για το διάστημα  3 -31 Οκτωβρίου παρότι ένα μέρος του Οκτωβρίου έπρεπε να το πληρωθώ με ΜΚ17 αφού συμπλήρωσα 1 χρόνο προϋπηρεσίας  στα μισά του μήνα. Πάντως από την περσινή μου εμπειρία-ήμουν πάλι αναπληρωτής-θυμάμαι ότι ένας άλλος αναπληρωτής με ΜΚ16 πληρωνόταν μέχρι το Φλεβάρη ή Μάρτη 2007 με ΜΚ18 και τα ποσά που του οφείλονταν τα πληρώθηκε αναδρομικά.
εχω την εντυπωση οτι η φορμα υπολογισμου της μισθοδοσιας δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα δυστυχως. γνωστη μου που κληθηκε αναπληρωτρια περυσι με 2 παιδια (επιδομα γαμου κ παιδιων) επερνε 1180. θελω να καταληξω στο συμπερασμα οτι ειναι περιπου στα 1000 ευρω,αντε φετος να γινανε κ καποιες μικροαυξησεις.
Για άγαμο με ΜΚ18 χωρίς μεταπτυχιακό κλπ εγώ το υπολογίζω γύρω στα 1170-1175 καθαρά φέτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 05, 2007, 09:55:30 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος Tarzan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 05, 2007, 10:33:22 μμ »
Συμφωνώ με syrrahm..

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 12:36:10 πμ »
Παιδια ποση διαφορα σε χρηματα εχει το ΜΚ 18 απο το 16?
Και κατι αλλο.. Για να σου βγαλουν ΜΚ καταθετεις προυπηρεσιες. Ποια προυπηρεσια ομως? Τη "μικρη" ή τη "μεγαλη"?
Εγω πχ εχω μικρη 2 χρονια 7 μηνες και κατι μερες, και μεγαλη 3 χρονια και 2 μηνες. Σε ποιο ΜΚ ειμαι?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:33:46 »

Αποσυνδεδεμένος moukis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 09:52:46 πμ »
Τι ακριβώς εννοείς "μεγάλη" και "μικρή" προυπηρεσία;
Καταθέτεις όση διδακτική προϋπηρεσία έχεις στο δημόσιο.

α) Ο χρόνος εκπαιδευτικής υπηρεσίας με ωριαία αντιμισθία στο ΥΠ.Ε.Π.Θ.
β) Ο χρόνος εκπαιδευτικής υπηρεσίας στη δημόσια Α/θμια ή Β/θμια εκπ/ση με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου καθώς επίσης και στην ιδιωτική εκπαίδευση. Σχετικό είναι και το αριθμ. 1924/23-9-2002 απαντητικό έγγραφο του Νομικού Συμβούλου ΥΠ.Ε.Π.Θ.
γ) Ο χρόνος εκπαιδευτικής υπηρεσίας στα Δημόσια Λύκεια Εμπορικού Ναυτικού (Δ.Λ.Ε.Ν.) (άρ.16 του Ν.2743/99 – Φ.Ε.Κ. 211 Α’).
δ) Ο χρόνος αναγνωρισμένης εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας εκπαιδευτικών των κλάδων ΠΕ05, ΠΕ06 και ΠΕ07 στο Βρετανικό Συμβούλιο, το Γαλλικό Ινστιτούτο και το Ινστιτούτο Γκαίτε (άρ.8 παρ.17 του Ν.2817/00 – Φ.Ε.Κ. 78 Α’)
ε) Ο χρόνος εκπαιδευτικής προϋπηρεσίας σε εκπαιδευτικά ιδρύματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης (αρμοδιότητας ΥΠ.Ε.Π.Θ.) της ημεδαπής, στην ΠΑΤΕΣ ΣΕΛΕΤΕ και στα δημόσια ΙΕΚ αρμοδιότητας ΥΠΕΠΘ, χρόνος προϋπηρεσίας στη Σιβιτανίδειο, στα Μ.Π.Κ. και στην Πρόσθετη Διδακτική στήριξη.

Αυτά τα πήρα από την εγκύκλιο των μεταθέσεων.
Ό,τι ισχύει για να σου αναγνωρίσουν μόρια για μετάθεση, ισχύει και για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας. (υπάρχουν επίσης και κάποια εδάφια για το ποια προϋπηρεσία ΔΕΝ αναγνωρίζεται)
Δες για περισσότερα στην εγκύκλιο του υπουργείου.
http://www.ypepth.gr/docs/egkyklios_met_07_08_071029.doc

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 12:29:14 μμ »
Η μεγαλη προυπηρεσια ειναι αυτη με τα καλοκαιρια μεσα (ειναι για συνταξιμα αυτη), ενω η μικρη αυτη με υπολογισμενες μονο τις καθαρες ωρες προυπηρεσιας. Ρωτησα, η μεγαλη μετραει για ΜΚ. Οποτε μου εβγαλαν οτι ανηκω στο 16ΜΚ. Αρα μετα το 17 ΜΚ πρεπει να χεις 2 χρονια καθαρη προυπηρεσια για να κατεβεις στο 16 (ενω για να πας απο το 18 στο 17 χρειαζεται 1 χρονος).
Ξερετε τι διαφορα υπαρχει στα χρηματα μεταξυ 18 και 16?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 07:53:26 μμ »
Δεν μου λετε βρε παιδια,τα διοριστηρια σας ηρθαν στο σχολειο?Εγω προσεληφθην στις 17/10 αλλα ακομα δεν φανηκαν.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 08:21:00 μμ »
Το δικό μου το διοριστήριο-προσλήφθηκα 3/10- ήρθε στο σχολείο μου στις 19/10.

Miss Elenious

  • Επισκέπτης
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 06, 2007, 08:21:49 μμ »
Να ρωτησω κι εγω κατι... οι αναπληρωτες της ιδιας φάσης πληρωνονται ολοι μαζι ή εξαρταται απο τη διευθυνση στην οποια ανηκουν?  Η προσληψη μου εγινε στις 3/10 , αλλα δεν εχω πληρωθει ακομα...

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 379
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 05:40:47 μμ »
Τι γίνεται ρε παιδιά με τις πληρωμές ημών των αναπληρωτών; Δεν κουνιέται φύλλο....Έχει ακούσει κανείς τίποτα;Κάποιος μου είπε ότι πάντα οι πρώτοι μισθοί των αναπληρωτών πέφτουν γύρω στις 15 του Δεκέμβρη. Ισχύει;
Και μια ακόμα απορία: οι αναπληρωτές δικαιούνται ολόκληρα τα δώρα των Χριστουγέννων και του Πάσχα ή μόνο ένα μέρος τους;

Αποσυνδεδεμένος Ambracia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 06:06:05 μμ »
Εγώ προσελήφθηκα στη Β/θμια Άρτας στις 3/10 και έχω ήδη λάβει τον πρώτο μισθό για τον Οκτώβριο. Τα χρήματα κατατέθηκαν στο λογαριασμό μου στην Τράπεζα από τις 29/10. Στις 29/11 θα κατατεθεί ο επόμενος μισθός κ.λ.π. Το δώρο δεν είναι ολόκληρο, αλλά ανάλογο με τους μήνες που έχεις εργαστεί ως αναπληρωτής. Αν είναι η πρώτη χρονιά το δώρο είναι μικρό, αν είναι δεύτερη μεγαλύτερο κ.λ.π. Πάντως, οι εκπαιδευτικοί (μόνιμοι και μη) είναι αδικημένοι ούτως ή άλλως στα δώρα, διότι δεν παίρνουν ως δώρο έναν ολόκληρο μισθό, όπως άλλοι υπάλληλοι ,αλλά ένα μέρος τα Χριστούγεννα και μικρότερο ακόμη το Πάσχα και το Καλοκαίρι. Αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο βασικός μισθός μας (επί του οποίου υπολογίζεται το δώρο)είναι μικρός.Αυξάνει με τα επιδόματα,τα οποία δεν λαμβάνονται υπόψη στον υπολογισμό του δώρου.
Στο σώμα, στην ενθύμηση πονούμε.
Mας διώχνουνε τα πράγματα, κι η ποίησις
είναι το καταφύγιο που φθονούμε.

Αποσυνδεδεμένος stenies

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 08:01:19 μμ »
Τι γίνεται ρε παιδιά με τις πληρωμές ημών των αναπληρωτών; Δεν κουνιέται φύλλο....Έχει ακούσει κανείς τίποτα;Κάποιος μου είπε ότι πάντα οι πρώτοι μισθοί των αναπληρωτών πέφτουν γύρω στις 15 του Δεκέμβρη. Ισχύει;
Και μια ακόμα απορία: οι αναπληρωτές δικαιούνται ολόκληρα τα δώρα των Χριστουγέννων και του Πάσχα ή μόνο ένα μέρος τους;
Εγώ προσελήφθην 17/10 και χθες μου έδωσαν τις καταστάσεις μισθοδοσίας.Τα χρήματα δεν τα βάζουν στην τράπεζα και θα πρέπει να πηγαίνω να τα παίρνω από τη ΔΟΥ.Ρώτησε το διευθυντή του σχολείου ή τον υπεύθυνο για τη μισθοδοσία αν έχουν πάει στο σχολείο οι καταστάσεις.Πίεσε τους λίγο,δεν παθαίνουν τίποτε.Το πιστοποιητικο υγείας το εχεις καταθέσει?Αν όχι,τότε πρέπει να το κάνεις το συντομότερο.Τα διοριστήρια τα πήρες στα χέρια σου?







Αποσυνδεδεμένος jim_jiann

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Μάθε τέχνη κ' άστηνα κι άμα πεινάσεις πιάστηνα
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 08:58:45 μμ »
Για σας συνάδελφοι. Εγώ προσλήφθηκα στις 08/11 και σήμερα ήρθε στο σχολείο ένα έγγραφο με θέμα  ‘’Ανακοίνωση διορισμού σε θέση προσωρινού αναπληρωτή’’.
Ερώτηση 1 : Αυτό είναι το διοριστήριο;
Ερώτηση 2 : Οι ώρες που έχω είναι 16, θα έχω μειωμένο μισθό και μόρια;

Αποσυνδεδεμένος Ange

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρώτος Μισθος Αναπληρωτή?
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 15, 2007, 10:24:02 μμ »
jim jian Απάντηση 1 Ναι 
           Απάντηση 2 Όχι, αλλά νομίζω ότι  θα πρέπει να συμπληρώσεις τις 21 ώρες με άλλο τρόπο, δηλαδή είτε να αναλάβεις                        μαθήματα  παλαιότερων συναδέλφων ώστε να έχουν μειωμένο,είτε με κάποια γραμματειακή υποστήριξη εντός σχολείου.
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει σε ποιόν πρέπει να απευθυνθώ για να μου βάζουν το μισθό στην τράπεζα?Τίνος αρμοδιότητα είναι, γιατί στο σχολείο δεν έβγαλα άκρη και δεν αντέχω άλλο την ταλαιπωρία αφού είμαι η μόνη αναπληρώτρια στο σχολείο και πρέπει να τα κάνω όλα μόνη μου!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.