*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 164483 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #322 στις: Μάρτιος 22, 2020, 07:20:02 μμ »
Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει...

Θα ήθελες να δοκιμάσεις να μπεις στο e-me;

Προσπαθώ να μπω εδώ και 2 ώρες, είναι υπερβολικά αργό όταν δεν είναι εντελώς κάτω. Αν διαμαρτυρηθώ ότι δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή η δυνατότητα να υποστηριχθεί τεχνικά το εγχείρημα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, θα μου πεις ότι δε θέλω να ζυμώσω;  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:15:18 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #323 στις: Μάρτιος 22, 2020, 07:22:06 μμ »
Όποιος δεν θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει...
Μη τα λες έτσι, συνάδελφε. Θα θεωρηθείς ύποπτο κρούσμα εργασιομανίας. Εδώ μέσα υπάρχει ισχυρό άλλοθι για να μην κάνει κανένας τίποτα.
Ετοιμάστε απλώς το υλικό σας, στις ηλεκτρονικές σας τάξεις, προσεγγίστε τους μαθητές σας, ειδικά εκείνους που δεν χαίρουν των καλύτερων συνθηκών στα σπίτια τους και στην οικογένειά τους. Πολλά μπορούμε να κάνουμε. Ξεπερνιούνται τα προβλήματα βήμα βήμα. Στο Λύκειο με τα μεγάλα παιδιά είναι πιο εύκολα τα πράγματα, το παραδέχομαι, αλλά υπάρχει τρόπος και για τις μικρότερες ηλικίες.
Όσον αφορά τα λιγοστά παιδάκια χωρίς τεχνολογικό εξοπλισμό ή ίντερνετ, ας κινητοποιήσουμε τους δήμους και τις περιφέρειές μας ώστε να καλυφθούν. Με το να διαπιστώνουμε απλώς το πρόβλημα ή με το να μεταθέτουμε τις ευθύνες σε άλλους δεν λύνεται κανένα πρόβλημα. Έτσι λειτουργεί η δημοκρατία: με αναζήτηση λύσεων των κοινωνικών προβλημάτων όχι από πάνω προς τα κάτω μόνο αλλά από κάτω προς τα πάνω κυρίως! Εμείς είμαστε η κοινωνία. Τα δικά μας παιδιά, ανίψια, αδέλφια θα ωφεληθούν. Όλα θεμιτά και η εκπαιδευτική τηλεόραση (ακόμη ένα από τα τόσα δημόσια κανάλια να αφιερωθεί αποκλειστικά και μόνο για εκπαιδευτικούς λόγους!) και τόσα άλλα που έχετε προτείνει. Και η εξ αποστάσεως όμως θα ωφελήσει. Εκτός αν δεν θεωρείτε την παρουσία μας σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος mfidanis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #324 στις: Μάρτιος 22, 2020, 07:28:21 μμ »
Μια χαρα μπαινω στο e-me

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #325 στις: Μάρτιος 22, 2020, 07:29:47 μμ »
Θα ήθελες να δοκιμάσεις να μπεις στο e-me;

Προσπαθώ να μπω εδώ και 2 ώρες, είναι υπερβολικά αργό όταν δεν είναι εντελώς κάτω. Αν διαμαρτυρηθώ ότι δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή η δυνατότητα να υποστηριχθεί τεχνικά το εγχείρημα της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, θα μου πεις ότι δε θέλω να ζυμώσω;  8)
Είσαι σε γυμνάσιο ή δημοτικό, συνάδελφε; Χρειάζεται λίγο χρόνο προφανώς για να υποστηριχθεί το δίκτυο. Θα υπάρχει φαντάζομαι υπερφόρτωση, αφού εστάλησαν λίγες μέρες πριν οι οδηγίες, σωστά; Ας μην απογοητευόμαστε με την πρώτη δυσκολία. Αν ωστόσο οι μαθητές σας έχουν ήδη ενημερωθεί κανένας δεν θα σε ψέξει αν δουλέψεις πχ εσύ μέσω ed modo ή κάτι άλλο αντίστοιχο. Με ενημέρωση φυσικά της διεύθυνσης, των γονέων κλπ. Αλλιώς υπομονή. Η Γ Λυκείου έχει ξεκινήσει σε αρκετά σχολεία μαθαίνω και κάποιοι χρησιμοποιούν το Skype ή το gmail αντί της προτεινόμενης webex. Υπάρχει όμως άλλη άνεση με τα παιδιά του Λυκείου...λογικό. Προσπαθείτε και θα συμβεί μια μέρα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:15:18 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #326 στις: Μάρτιος 22, 2020, 07:51:45 μμ »
Είσαι σε γυμνάσιο ή δημοτικό, συνάδελφε; Χρειάζεται λίγο χρόνο προφανώς για να υποστηριχθεί το δίκτυο. Θα υπάρχει φαντάζομαι υπερφόρτωση, αφού εστάλησαν λίγες μέρες πριν οι οδηγίες, σωστά; Ας μην απογοητευόμαστε με την πρώτη δυσκολία. Αν ωστόσο οι μαθητές σας έχουν ήδη ενημερωθεί κανένας δεν θα σε ψέξει αν δουλέψεις πχ εσύ μέσω ed modo ή κάτι άλλο αντίστοιχο. Με ενημέρωση φυσικά της διεύθυνσης, των γονέων κλπ. Αλλιώς υπομονή. Η Γ Λυκείου έχει ξεκινήσει σε αρκετά σχολεία μαθαίνω και κάποιοι χρησιμοποιούν το Skype ή το gmail αντί της προτεινόμενης webex. Υπάρχει όμως άλλη άνεση με τα παιδιά του Λυκείου...λογικό. Προσπαθείτε και θα συμβεί μια μέρα!

Είμαι σε λύκειο και έχω μάθημα προσανατολισμού. Γι'αυτό διαμαρτύρομαι. Γιατί υπάρχει απίστευτη πίεση αλλά καμία διευκόλυνση.

Οι μαθητές μας έχουν ενημερωθεί. Αρκετοί δήλωσαν ότι δεν ενδιαφέρονται. Όσοι ενδιαφέρονται, γκρινιάζουν ότι δε μπορούν να κάνουν λογαριασμό γιατί το σύστημα κολλάει. Το ίδιο ισχύει για το eclass και το e-me. Όταν πρότεινα να δούμε (και) άλλη πλατφόρμα μέχρι να δουλέψει του υπουργείου, η απάντηση από τα παιδιά που ενδιαφέρθηκαν ήταν η εξής: "Κυρία, δε μας φτάνουν οι πανελλήνιες, θα 'χουμε και καινούρια πράματα στο κεφάλι μας; Δε μας λυπάστε;". Και τι να τους πω; Ότι όλοι μαζί πληρώνουμε την απίστευτη προχειρότητα του υπουργείου, αλλά για κάποιο λόγο πρέπει να βρω μόνη μου λύση η οποία να είναι και ελκυστική σε παιδιά γ' λυκείου;

Και να να μην παρεξηγηθώ, είμαι υπέρ αυτού του μέτρου και θεωρώ απαραίτητο ότι πρέπει να λειτουργήσει γιατί τα παιδιά μου αυτή τη στιγμή χρειάζονται ψυχολογική στήριξη πάνω απ'όλα. Αλλά δε βλέπω να λειτουργεί και πίστεψε με, έχω σπαταλήσει άπειρο χρόνο περιμένοντας να φορτώσουν οι ρημάδες οι πλατφόρμες. Και σίγουρα μου είναι πολύ δύσκολο να ανεχτώ να χαρακτηριζόμαστε συλλήβδην τεμπέληδες όσοι διαμαρτυρόμαστε γιατί αυτό το πράγμα στήθηκε πρόχειρα και όλη η ευθύνη είναι στα δικά μας χέρια. Έξω από το χορό, πολλά τραγούδια ξέρουμε όλοι μας. Μέσα τώρα, τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά.

Και αυτά συμβαίνουν ενώ ουσιαστικά τρέχει μόνο η γ' λυκείου και ούτε καν σε όλα τα σχολεία. Φαντάσου να τρέξουν στο webex και οι υπόλοιπες τάξεις.

Αποσυνδεδεμένος kathigitis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό.
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #327 στις: Μάρτιος 22, 2020, 08:24:22 μμ »
@ JURE

Δυο ήμερες προσπάθησα για να ανεβάσω στο eclass.sch.gr 3 έγγραφα word, μια σελίδα το καθένα και εσύ κάνεις ανέξοδη κριτική.
Κατέβασε τους τόνους και ευχήσου να εξελιχθεί η κατάσταση όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα...Παραβλέπεις μάλλον τι συμβαίνει στις γειτονικές χώρες, γιατί οι μακρινές δεν σε αγγίζουν, και μας κουνάς το δάχτυλο ως αδέκαστος κριτής.  Ας ευχηθούμε τουλάχιστον όλοι μαζί να επιζήσουμε από το κακό που μας βρήκε.
Συνάδελφοι υπομονή και ο καθενός ας κάνει αυτό που μπορεί χωρίς φόβο και πάθος.
Μένουμε σπίτι και υποστηρίζουμε όπως μπορούμε ο ένας τον άλλο.
Από τα μικροπράγματα καταλαβαίνουμε καλύτερα τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου. Γιατί στα μεγάλα είναι πιο προσεκτικός και κρύβεται.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #328 στις: Μάρτιος 22, 2020, 08:29:53 μμ »
Μια χαρα μπαινω στο e-me

Μάλλον το εχεις άδειο γι'αυτό. Για κάνε μερικές κυψέλες και φόρτωσε τες υλικό και έλα μετά να μας πεις αν μπαίνει ή δε μπαίνει εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος adymar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #329 στις: Μάρτιος 22, 2020, 08:45:06 μμ »
Στην πλατφόρμα e-me πως μπορώ να αλλάξω την κατάσταση της Κυψέλης; Την είχα κάνει Ιδιωτική αλλά νομίζω ότι είναι καλύτερα να την κάνω Δημόσια και θέλω να την αλλάξω

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #330 στις: Μάρτιος 22, 2020, 09:17:31 μμ »
για γυμνασιο θα μας ειδοποιησουν να ανεβάσουμε εφόσον το απευθύνουμε σε συγκεκριμένους χρηστες;
τι ξερετε πανω σε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #331 στις: Μάρτιος 22, 2020, 09:57:45 μμ »
@ JURE

Δυο ήμερες προσπάθησα για να ανεβάσω στο eclass.sch.gr 3 έγγραφα word, μια σελίδα το καθένα και εσύ κάνεις ανέξοδη κριτική.
Κατέβασε τους τόνους και ευχήσου να εξελιχθεί η κατάσταση όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα...Παραβλέπεις μάλλον τι συμβαίνει στις γειτονικές χώρες, γιατί οι μακρινές δεν σε αγγίζουν, και μας κουνάς το δάχτυλο ως αδέκαστος κριτής.  Ας ευχηθούμε τουλάχιστον όλοι μαζί να επιζήσουμε από το κακό που μας βρήκε.
Συνάδελφοι υπομονή και ο καθενός ας κάνει αυτό που μπορεί χωρίς φόβο και πάθος.
Μένουμε σπίτι και υποστηρίζουμε όπως μπορούμε ο ένας τον άλλο.
Ποια κριτική; Και επειδή μπορεί να πεθάνουμε δηλαδή ενόσω ζούμε έχουμε το άλλοθι της ανέξοδης γκρίνιας;

Μένουμε Σπίτι αναγκαστικά και με κυρώσεις για τους παραβάτες, διότι ούτε σε αυτό δεν συμφωνούμε. Ατομική ευθύνη και κοινωνική ευθύνη στη χώρα...μηδέν.

Καλό σας βράδυ. Θα δουλέψουν δεν είναι στο χέρι τους!

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #332 στις: Μάρτιος 22, 2020, 10:02:48 μμ »
Έχω φτιάξει ένα ερωτηματολόγιο στο e-content. Ξέρει κανείς πώς το πάω στην κυψέλη τώρα?

Αποσυνδεδεμένος mfidanis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #333 στις: Μάρτιος 22, 2020, 10:18:20 μμ »
@JURE
προφανώς συνάδερφε εαν τη διαδικτυακή εκπαίδευση την είχαν οργανώσει οι συμφορουμιτες μας, τοτε τα πραγματα θα ηταν πολυ καλύτερα....

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #334 στις: Μάρτιος 22, 2020, 10:19:19 μμ »
"Ο χρήστης (δημιουργός) μπορεί να προβάλει ένα αντικείμενο του e-me content εντός της e-me, στον τοίχο μίας Κυψέλης, επιλέγοντας «e-me content» από το μενού του ενσωματωμένου επεξεργαστή κειμένου."
 
Ανοίγεις τον τοίχο της Κυψέλης.
Δεξιά πάνω πατάς στις τρεις τελείες, βρίσκονται δίπλα στην πινέζα.
Επιλέγεις επεξεργασία.
Και βλέπεις το κουμπί για το content.



sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #335 στις: Μάρτιος 22, 2020, 10:22:44 μμ »
Τα (ελεγχόμενα) συστήματα (όπως ήταν στις αρχικές προθέσεις του υπουργείου: Και ό,ποιος κατανοεί το "γιατί" )
έχουν καταρρεύσει
Και δε νομίζω να αναμένεται με 10381 Μαθητές 25004 Εκπαιδευτικοί 13960 Κυψέλες ΩΣ ΤΩΡΑ να επανακάμψουν με αυτούς τους ρυθμούς.

Από απάντηση σε συνάδελφο:



Αναμένεται, κατά την εκτίμησή μου, και υπό το βάρος του ότι δε "τραβάει" (νομίζω ότι το κατάλαβαν στο υπουργείο)
στην αυριανή τηλεδιάσκεψη στις 13:30 με webex με τους υπεύθυνους,
ΝΑ αρθεί η υποχρεωτικότητα χρήσης ΜΟΝΟ των 2 ελεγχόμενων πλατφορμών.

ΚΑΙ κάθε συνάδελφος να χρησιμοποιήσει ακόμα και μόνο mail ή skype ή viber κλπ, ό,τι νομίζει κατά την κρίση του.

Θα δούμε κατά πόσον το να "την βγάλουν καθαρή" θα έχει πέραση αυτή τη φορά......


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158572
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 598
Σύνολο: 621

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.