*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 165309 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sxolarxos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #462 στις: Μάρτιος 26, 2020, 01:39:19 μμ »
Όλα μια χαρά μιλάμε! Οι πλατφόρμες είναι φάση "ας θυμηθούμε το ίντερνετ προ 25ετίας!"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:01 »

Αποσυνδεδεμένος Teacher_ΠΕ06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #463 στις: Μάρτιος 26, 2020, 02:15:11 μμ »
Άποψή μου το e-me. Νομίζω ότι το e-class είναι μόνο για ανακοινώσεις, ανάρτηση εγγράφων και ανταλλαγή μηνυμάτων.

To e-class παρέχει πλήθος δυνατοτήτων.. Ενδεικτικά:  εισαγωγή ασκήσεων ( πχ αντιστοίχησης, πολλαπλών επιλογών, σωστού λάθους κτλ),  , εργασιών, συνεργατικής γραφής (εργαλείο wiki), με δυνατότητα παροχής άμεσης ανατροφοδότησης αποτελεσμάτων τόσο στον εκπαιδευτικό, όσο και στο μαθητή.

Καλύτερη πλατφόρμα είναι αυτή που ικανοποιεί τις ανάγκες της τάξης σου.

Το περιβάλλον e-me ίσως φαίνεται πιο ελκυστικό στις μικρότερες ηλικίες και γι αυτό πολλά δημοτικά οργανώνουν εκεί τα ασύγχρονα μαθήματά τους.
❝One language sets you in a corridor for life.
Two languages open every door along the way.❞

‒Frank Smith-

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #464 στις: Μάρτιος 26, 2020, 02:16:34 μμ »
Η αρχική κατάσταση περί μη υποχρεωτικότητας έχει μεταβληθεί. Καλούνται όσοι κάνουν σύγχρονη ε.α. να καταγράφουν και να αποστέλλουν στις διευθύνσεις στατιστικά στοιχεία για τα μαθήματα που κάνουν, σε καθημερινή βάση.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #465 στις: Μάρτιος 26, 2020, 02:31:02 μμ »
Η αρχική κατάσταση περί μη υποχρεωτικότητας έχει μεταβληθεί. Καλούνται όσοι κάνουν σύγχρονη ε.α. να καταγράφουν και να αποστέλλουν στις διευθύνσεις στατιστικά στοιχεία για τα μαθήματα που κάνουν, σε καθημερινή βάση.

Τυπικά , δεν δηλώνεται κάπου γραπτώς ότι είναι υποχρεωτική. Έχω όμως  την εντύπωση ότι υπάρχει  μια πίεση προς την κατεύθυνση της υλοποίησής της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:47:01 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #466 στις: Μάρτιος 26, 2020, 02:35:51 μμ »
Τυπικά , δεν δηλώνεται κάπου γραπτώς ότι είναι υποχρεωτική. Έχω όμως  την εντύπωση ότι υπάρχει  μια πίεση προς την κατεύθυνση της υλοποίησής της.
Ας λένε ό,τι θέλουν!
Εμάς μάς έστειλε μέιλ η Υποδιευθύντρια του σχολείου όπου είμαι φέτος, με ημερομηνία 23/3 κι έγραφε ξεκάθαρα πως "δεν είναι υποχρεωτική η συμμετοχή μας". Άρα, τι άλλο να ειπωθεί; Όλα είναι προαιρετικά! 
Μερικοί Δ/ντές ας πιέζουν. Ζουν αλλού μάλλον...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #467 στις: Μάρτιος 26, 2020, 02:40:34 μμ »
Η αρχική κατάσταση περί μη υποχρεωτικότητας έχει μεταβληθεί. Καλούνται όσοι κάνουν σύγχρονη ε.α. να καταγράφουν και να αποστέλλουν στις διευθύνσεις στατιστικά στοιχεία για τα μαθήματα που κάνουν, σε καθημερινή βάση.

ΓΡΑΠΤΗ απόφαση απαραιτήτως για οτιδήποτε αφορά στην τηλεκπαίδευση. Γίνεται προσπάθεια να τρομοκρατηθούν οι συνάδελφοι, μόνιμοι και αναπληρωτές.
Υπάρχουν εκπαιδευτικοί που έχουν ήδη αρνηθεί να συμμετάσχουν στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Είναι προαιρετική και για τους εκπαιδευτικούς και για τους μαθητές.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2020, 02:47:33 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος kathigitis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό.
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #468 στις: Μάρτιος 26, 2020, 03:53:43 μμ »
Συνάδελφοι από που προκύπτει το υποχρεωτικό ή μη. Ας προσέξουμε γενικώς την στάση μας απέναντι στους μαθητές μας. Οι καιροί είναι δύσκολοι και αν τους βοηθήσουμε να κανουν μερικές επαναλήψεις όλοι θα βγούμε κερδισμένοι στο τέλος αυτής της περιπέτειας.
Ναι οι συνθήκες στις πλατφόρμες είναι δύσκολες έως αποκαρδιωτικές ορισμένες φορές άλλα τι θα πει αρνούμαι να συμμετάσχω;
Από τα μικροπράγματα καταλαβαίνουμε καλύτερα τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου. Γιατί στα μεγάλα είναι πιο προσεκτικός και κρύβεται.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #469 στις: Μάρτιος 26, 2020, 04:14:35 μμ »
Συνάδελφοι από που προκύπτει το υποχρεωτικό ή μη. Ας προσέξουμε γενικώς την στάση μας απέναντι στους μαθητές μας. Οι καιροί είναι δύσκολοι και αν τους βοηθήσουμε να κανουν μερικές επαναλήψεις όλοι θα βγούμε κερδισμένοι στο τέλος αυτής της περιπέτειας.
Ναι οι συνθήκες στις πλατφόρμες είναι δύσκολες έως αποκαρδιωτικές ορισμένες φορές άλλα τι θα πει αρνούμαι να συμμετάσχω;
Πάλι καλά που βλέπεις κι εσύ "τα χάλια" του συστήματος, γιατί μέχρι χθες έγραφες πως εδώ μέσα γίνεται παραπληροφόρηση!
Έχεις επιχειρήσει σήμερα να μπεις στην ηλεκτρονική τάξη; Είναι αδύνατο! Και βγαίνει κι ένα μήνυμα ότι η ομάδα διαχείρισης καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια...! Έλεος!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kathigitis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό.
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #470 στις: Μάρτιος 26, 2020, 04:48:58 μμ »
Πάλι καλά που βλέπεις κι εσύ "τα χάλια" του συστήματος, γιατί μέχρι χθες έγραφες πως εδώ μέσα γίνεται παραπληροφόρηση!
Έχεις επιχειρήσει σήμερα να μπεις στην ηλεκτρονική τάξη; Είναι αδύνατο! Και βγαίνει κι ένα μήνυμα ότι η ομάδα διαχείρισης καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια...! Έλεος!

Περιμένω να παραθέσεις τα σχόλιο μου περί παραπληροφόρησης (σχετικά με την κατάσταση του συστήματος).
Σήμερα από τις 10 το πρωί είναι σχεδόν αδύνατη η είσοδος. Υπάρχει φυσικα από 24/3 μια ανακοίνωση περί αναβάθμισης και δυσκολίας εισόδου για 3 ημέρες.
Αλλά δεν μου απάντησες στο βασικό μου ερώτημα από που προκύπτει το υποχρεωτικό ή μη της συμμετοχής μας στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση; Έσπευσες όμως να με βάλεις στην θεση μου ως μαθητούδι. Λοιπόν άλλο συμμετέχω σε κάτι, άλλο αρνούμαι την συμμετοχή και άλλο παραβλέπω τις αντικειμενικές δυσκολίες.

ΥΓ. Αυτή την στιγμή ώρα 16.53 μμ  αναφέρει στην αρχική σελίδα: Συνδεδεμένοι χρήστες: 12528, άλλα στην συνέχεια εμφανίζει το μήνυμα: προσωρινά μη διαθέσιμο 503. Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την ερώτηση μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2020, 04:59:37 μμ από kathigitis1 »
Από τα μικροπράγματα καταλαβαίνουμε καλύτερα τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου. Γιατί στα μεγάλα είναι πιο προσεκτικός και κρύβεται.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #471 στις: Μάρτιος 26, 2020, 05:02:02 μμ »
Περιμένω να παραθέσεις τα σχόλιο μου περί παραπληροφόρησης (σχετικά με την κατάσταση του συστήματος).
Σήμερα με το τις 10 το πρωί είναι σχεδόν αδύνατη η είσοδος. Υπάρχει φυσικα από 24/3 μια ανακοίνωση περί αναβάθμισης και δυσκολίας εισόδου για 3 ημέρες.
Αλλά δεν μου απάντησες στο βασικό μου ερώτημα από που προκύπτει το υποχρεωτικό ή μη της συμμετοχής μας στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση; Έσπευσες όμως να με βάλεις στην θεση μου ως μαθητούδι. Λοιπόν άλλο συμμετέχω σε κάτι, άλλο αρνούμαι την συμμετοχή και άλλο παραβλέπω τις αντικειμενικές δυσκολίες.
Έχω απαντήσει δημοσίως: στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση συμμετέχει όποιος το επιθυμεί, όσο μπορεί κι όποτε του το επιτρέπει η γενικότερη κατάσταση. Μερικοί, ξέρεις, δεν ζούμε μόνοι μας, αλλά με την οικογένειά μας στο ίδιο σπίτι κι όλο και υπάρχουν ανάγκες και θέματα, που πρέπει να καλυφθούν ή να λυθούν από έναν υπολογιστή!
Προσωπικά, συμμετέχω, γιατί έτσι νιώθω ότι μπορώ να κρατήσω αυτούς τους λίγους μαθητές που ενδιαφέρονται, σε μια επαφή με το σχολείο. Δε θα κάνω "πλάτες", όμως, σε κανένα Δ/ντή, που θέλει να εκμεταλλευτεί την τωρινή δυσκολία, για να κερδίσει "επαίνους"! Επιπλέον, δε, είμαι εξαιρετικά ανήσυχη για το μέλλον μας ως εκπαιδευτικοί, όταν μερικοί πάνε να παρουσιάσουν την τηλεκπαίδευση ως υποχρεωτική!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #472 στις: Μάρτιος 26, 2020, 05:05:51 μμ »
@gia96
Επιπλέον, δε, είμαι εξαιρετικά ανήσυχη για το μέλλον μας ως εκπαιδευτικοί, όταν μερικοί πάνε να παρουσιάσουν την τηλεκπαίδευση ως υποχρεωτική!


Συμφωνώ απολύτως. Κάποια στιγμή θα χρησιμοποιηθεί εναντίον μας. Και αυτό ισχύει και για τους μόνιμους και για τους αναπληρωτές.
Όσον αφορά στη στήριξη των μαθητών το υπουργείο αδιαφορεί. Τη χρησιμοποιεί ως δικαιολογία για την αποδεδειγμένη του ανεπάρκεια. Μέχρι αυτή τη στιγμή υπάρχουν σχολεία χωρίς καθηγητές σε πολλές ειδικότητες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2020, 05:14:36 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #473 στις: Μάρτιος 26, 2020, 05:11:13 μμ »
Περιμένω να παραθέσεις τα σχόλιο μου περί παραπληροφόρησης (σχετικά με την κατάσταση του συστήματος).
Σήμερα από τις 10 το πρωί είναι σχεδόν αδύνατη η είσοδος. Υπάρχει φυσικα από 24/3 μια ανακοίνωση περί αναβάθμισης και δυσκολίας εισόδου για 3 ημέρες.
Αλλά δεν μου απάντησες στο βασικό μου ερώτημα από που προκύπτει το υποχρεωτικό ή μη της συμμετοχής μας στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση; Έσπευσες όμως να με βάλεις στην θεση μου ως μαθητούδι. Λοιπόν άλλο συμμετέχω σε κάτι, άλλο αρνούμαι την συμμετοχή και άλλο παραβλέπω τις αντικειμενικές δυσκολίες.

ΥΓ. Αυτή την στιγμή ώρα 16.53 μμ  αναφέρει στην αρχική σελίδα: Συνδεδεμένοι χρήστες: 12528, άλλα στην συνέχεια εμφανίζει το μήνυμα: προσωρινά μη διαθέσιμο 503. Αυτό όμως δεν έχει καμία σχέση με την ερώτηση μου.
Απλά παραπληροφορείς ....και απαξιώνεις συναδέλφους σου.  Εσυ μην συμμετέχεις καθόλου αν το θεωρείς αυτό δίκαιο και σωστό. Πες ότι εχεις παιδιά και δεν προλαβαίνεις σαν δικαιολογία, όπως έγραψες σε παλαιότερο σχόλιο.
Αυτό το έγραψες εδώ μέσα, αγαπητέ καθηγητά, στις 24/3, στις 11:54 π.μ. απαντώντας σε εμένα.
Με τις λέξεις & τη σημασία τους δε θα παίξω.
Δεν έχω καμία ανάγκη να παραπληροφορήσω, γιατί τα γεγονότα επιβεβαιώνουν όσα γράφω.
Εξάλλου, για το επίμαχο θέμα της υποχρεωτικότητας της τηλεκπαίδευσης, έχει δοθεί απάντηση κι από υπεύθυνα άτομα!

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kathigitis1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Ό,τι δεν με σκοτώνει με κάνει πιο δυνατό.
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #474 στις: Μάρτιος 26, 2020, 05:40:29 μμ »
Έχω απαντήσει δημοσίως: στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση συμμετέχει όποιος το επιθυμεί, όσο μπορεί κι όποτε του το επιτρέπει η γενικότερη κατάσταση. Μερικοί, ξέρεις, δεν ζούμε μόνοι μας, αλλά με την οικογένειά μας στο ίδιο σπίτι κι όλο και υπάρχουν ανάγκες και θέματα, που πρέπει να καλυφθούν ή να λυθούν από έναν υπολογιστή!
Προσωπικά, συμμετέχω, γιατί έτσι νιώθω ότι μπορώ να κρατήσω αυτούς τους λίγους μαθητές που ενδιαφέρονται, σε μια επαφή με το σχολείο. Δε θα κάνω "πλάτες", όμως, σε κανένα Δ/ντή, που θέλει να εκμεταλλευτεί την τωρινή δυσκολία, για να κερδίσει "επαίνους"! Επιπλέον, δε, είμαι εξαιρετικά ανήσυχη για το μέλλον μας ως εκπαιδευτικοί, όταν μερικοί πάνε να παρουσιάσουν την τηλεκπαίδευση ως υποχρεωτική!


 Δεν απαντάς στα περί παραπληροφόρησης εκ μέρους μου. Σου δίνω μια ακομα ευκαιρία.
Όλοι έχουμε οικογενειακά προβλήματα κλπ άλλα αυτό δεν αποτελεί την πρώτη δικαιολογία γιατί αυτά μας "συνοδεύουν" αρκετές φορές και στο σχολείο.  θα βρούμε χρόνο και στο σπίτι να ασχοληθούμε με τα της υπηρεσίας μας. Εξ άλλου όπως λες ο άξιος εκπαιδευτικός όλα τα κατορθώνει. Συμμετέχω στη διαδικασία όχι επειδή μου το ζήτησε ή το επέβαλε κάποιος διευθυντής, αλλά επειδη εκτιμώ την κρισιμότητα της κατάστασης και την θεση των μαθητών. Αν τους γυρίσουμε την πλάτη αυτή την περίοδο οι πρώτοι ζημιωμένοι στην συνείδηση τους θα είμαστε εμεις, μετά η πολιτεία και όλοι οι άλλοι. Θα είμαστε εμεις γιατί με διάφορες προφάσεις δεν προσπαθήσαμε, γιατί αποφύγαμε να κάνουμε ο,τι ακριβως ζητάμε από αυτούς.
Δεν κρύβω φυσικα τις σοβαρές επιφυλαξεις μου για το επιθυμητό αποτέλεσμα αυτού του εγχειρήματος, αλλά ας κάνουμε μια προσπάθεια, μια υποθήκη για το μέλλον, όταν φυσικα προσπεράσουμε αυτή την συμφορά και τις συνέπειες της. Συνέπειες που θα πρέπει να μας απασχολήσουν σοβαρά σιγά-σιγά. Δεν μπορείς να ομνύεις στην αξιολόγηση κατηγορώντας την πλειοψηφία των συνάδελφων σου ως ελλείπείς και ταυτόχρονα να επικαλείσαι υποκειμενικά και όχι αντικειμενικά προβλήματα για τη περίοδο αυτή. Σκέψου μόνο τους γιατρούς ειδικά του ΕΣΥ (παθολόγους, πνευμονολόγους, εντατικολόγους) τον αγώνα τις αγωνίες, και τους φόβους τους. Το επισημαίνω επειδη το ζω καθημερινά, το πως δεν είναι της παρούσης.
Το μέλλον μας δεν κινδυνεύει από την τηλεκπαίδευση προαιρετική ή υποχρεωτική, αλλά από την άρνηση μας απέναντι στην πραγματικοτητα. Με μια ΠΝΠ μπορεί κάλλιστα η κυβέρνηση να την ορίσει ως υποχρεωτική για την τρέχουσα περίοδο και μόνο,  ή αν την ορίσει ως προαιρετική να επιβάλει και τις ανάλογες μισθολογικές ρυθμίσεις.

ΥΓ Μην συμπεριφερόμαστε σαν κάποιους οπαδούς παραθρησκευτικών οργανώσεων που θεωρούν έργο του σατανά τις τραπεζικές κάρτες και εξορκίζουν τον αριθμό  666 !
Από τα μικροπράγματα καταλαβαίνουμε καλύτερα τον χαρακτήρα ενός ανθρώπου. Γιατί στα μεγάλα είναι πιο προσεκτικός και κρύβεται.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #475 στις: Μάρτιος 26, 2020, 05:47:36 μμ »

@Kathigitis 1
Σκέψου μόνο τους γιατρούς ειδικά του ΕΣΥ (παθολόγους, πνευμονολόγους, εντατικολόγους) τον αγώνα τις αγωνίες, και τους φόβους τους.

Ακριβώς η ίδια περίπτωση: γιατρούς και νοσηλευτές τώρα τους θυμήθηκαν οι πολιτικοί, όπως και τους εκπαιδευτικούς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 261
Σύνολο: 282

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.17 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.