*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 165509 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #504 στις: Μάρτιος 27, 2020, 12:32:20 μμ »
Μπήκα σήμερα το πρωί 7 και κάτι στο e-me. Λειτουργούσε άψογα. Αλλά από τις 8 και μετά άρχισε να κολλάει και να σέρνεται.
Και το κακό είναι ότι πολύ συχνά δεν σου αποθηκεύει το υλικό που δημιουργείς εντός της πλατφόρμας (ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής κτλ.) και πάει χαμένος ο κόπος σου.
Δε λειτουργεί! Η ομάδα τσεκάρει το σύστημα....πάλι....όπως και τις προηγούμενες μέρες.
Κι αυτό με το υλικό που χάνεται και το χαμένο κόπο, ασ' τα να πάνε, συνάδελφε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:06 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #505 στις: Μάρτιος 27, 2020, 12:45:41 μμ »
gia96,
το ίδιο συμβαίνει και σε μένα. Σε πρώτη φάση έχω ετοιμάσει υλικό με οδηγίες, συνδέσμους κλπ σε  word που το ανεβάζω στο φάκελο της κάθε κυψέλης, ώστε να μη χάνεται κάθε φορά που με πετάει έξω.
Μετά βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #506 στις: Μάρτιος 27, 2020, 02:04:58 μμ »
μπορείτε να ανεβάσετε word ή Pdf στο e-me?

προσπάθησα το πρωί και τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος sxolarxos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #507 στις: Μάρτιος 27, 2020, 02:14:26 μμ »
Pdf ανέβασα το πρωί χωρίς καμία δυσκολία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:02:06 »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #508 στις: Μάρτιος 27, 2020, 02:15:44 μμ »
στο φάκελο αρχεία το ανέβασες;

μάλλον κόλλησε το σύστημα και χάθηκε το δικό μου..

Αποσυνδεδεμένος sxolarxos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #509 στις: Μάρτιος 27, 2020, 02:19:36 μμ »
Στο φάκελο της συγκεκριμένης κυψέλης με όνομα hivexxxxxxshared, όπου xxxxxxx το αναγνωριστικό της κυψέλης σου.
Θα σου έδινα περισσότερες λεπτομέρειες, αν μπορούσα να μπω στο e me, να δω ακριβώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2020, 02:25:18 μμ από sxolarxos »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #510 στις: Μάρτιος 27, 2020, 04:37:24 μμ »
επειδή σέρνεται το δίκτυο βρίσκω πιό λογικό αντί να βάζουμε το υλικό μας στο eclass, να το έχουμε στο drive και στο ηλεκτρονικό μας μάθημα να δίνουμε απλώς τον σύνδεσμο προς το αρχείο (το οποίο θα πρέπει να είναι ανοικτό σε όλους όσους έχουν τον σύνδεσμο)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #511 στις: Μάρτιος 27, 2020, 04:58:58 μμ »
Μια ερώτηση όχι απολύτως εντός θέματος...Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω μαζική αποστολή e-mail  με το mail του ΠΣΔσε επαφές που δεν έχω καταχωρημένες στη λίστα επαφών;
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #512 στις: Μάρτιος 27, 2020, 05:06:39 μμ »
Καταρχάς, το θέμα για το οποίο τοποθετήθηκα, ήταν η ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΗΤΑ της όλης διαδικασίας, κάτι το οποίο δεν υφίσταται. Αυτό είναι ξεκάθαρο.

Τώρα, δεν ξέρω γιατί πολλοί αγαπητοί συνάδελφοι καταλάβατε ότι δεν κάνω τίποτα και απλά κάθομαι και περιμένω το μήλο να πέσει κάτω από τη μηλιά. ΑΥΤΟ προκύπτει από όλα όσα έγραψα;

ΜΟΝΗ ΜΟΥ εδώ και πολλά χρόνια πίσω, όταν η χρήση υπολογιστή δεν ήταν καθόλου μέσα στο παιχνίδι και ενώ εργαζόμουν στον ιδιωτικό τομέα, έκατσα και έβγαλα (και ακόμη βγάζω) τα μάτια μου για να μάθω όσα περισσότερα μπορώ σχετικά με τους υπολογιστές. Κι αυτό επειδή ΕΓΩ το ήθελα κι όχι επειδή με ανάγκασε κανένας. Μάλιστα είχα σκοπό αυτό το διάστημα να πάρω και το ECDL, αν και με πρόλαβαν οι εξελίξεις και περιμένω να δω αν θα υπάρξει κάποια υποστήριξη/επιμόρφωση από το Υπουργείο.

Έκατσα ακόμη και τυφλό σύστημα και έμαθα μόνη μου, για να πληκτρολογώ πιο γρήγορα. Και ΕΔΩ είναι η ειρωνεία. Ξέρω τυφλό, που στα τόσα χρόνια που βλέπω έμπειρους και καταρτισμένους Πληροφορικάριους και προγραμματιστές-στελέχη μεγάλων εταιρειών, μόνο 1-2 έχω δει να το γνωρίζουν (αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία) και από την άλλη, επειδή δεν ξέρω κάποια αρχικά βασικά βήματα, μπορεί να κολλήσω σε κάτι γελοίο (για τους γνώστες) και είτε να μην ξεκολλήσω ποτέ χωρίς βοήθεια είτε να φάω ώρες για να ξεκολλήσω. Μη σπεύσετε να προσβληθείτε οι Πληροφορικάριοι, δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν, κάνω μια αντιπαραβολή για να καταλάβετε την κατάσταση πώς έχει.

Την οικονομική ή οικογενειακή κατάσταση του καθενός δεν μπορεί να την ξέρει κανένας, για να τον κρίνει για το γιατί μπορεί να μην έχει εξοπλισμό ή ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΟ χρόνο για να ασχοληθεί.

Δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί ακούγονται σαν δικαιολογίες και ειλικρινά δεν έχω ούτε λόγο να αισθάνομαι ενοχές ούτε να λογοδοτήσω σε κάποιον.

Αυτές τις μέρες προσπαθώ να κάνω (και τελικά κάνω) πράγματα που και οι επιμορφωμένοι δυσκολεύονται να κάνουν, ο κόσμος βουίζει (κάντε μια βόλτα στα φόρα και θα αντιληφθείτε το μέγεθος του προβλήματος).  Και υλικό ανεβάζω και μέιλ στέλνω στους μαθητές και τα αδύνατα δυνατά κάνω. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!! Πάνω σ'αυτό σχολίασα! Το ίδιο το Υπουργείο το γνωρίζει αυτό και γι'αυτό δεν θα ζητήσει τα ρέστα εάν κάποιος δεν καταφέρει λόγω αντικειμενικών δυσκολιών να ανταποκριθεί σε όλα αυτά. Αυτό υποστήριξα, αυτό και θα υποστηρίζω. Και γι'αυτό δεν θα σπεύσω να κατηγορήσω ΚΑΝΕΝΑΝ, ακόμα και τίποτα να μην κάνει αν αντικειμενικά δεν μπορεί (κάτι που μόνο αυτός το ξέρει)! Έτοιμοι είμαστε να γίνουμε ανθρωποφάγοι και κριτές των πάντων!

Εάν το Υπουργείο μεριμνήσει στο εξής (πιστεύω θα το κάνει σε μεταγενέστερη φάση) να δημιουργήσει τις συνθήκες και τις προυποθέσεις ώστε να μπορέσουμε ΟΛΟΙ να ανταποκριθούμε ΕΠΙ ΙΣΟΙΣ ΟΡΟΙΣ σε όσα συμβαίνουν στον χώρο μας, ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ θα μας ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ. ΑΥΤΟ ήταν το νόημα όλων όσων έγραψα, τα οποία είναι αδιαμφισβήτητα.

Ξαναλέω ότι δεν έχω σκοπό να προσβάλω ή να υποτιμήσω κανέναν. Επίσης, ξαναεπισημαίνω ότι ουδεμία πολιτική απόχρωση δεν υπάρχει σε όσα αναφέρω. Είμαι μαχόμενη εκπαιδευτικός με δική μου αντίληψη, κρίση και τοποθέτηση, δεν επηρεάζομαι από κόμματα και συγκεκριμένες ιδεολογίες, για να σχηματίσω και να εκφέρω άποψη.
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #513 στις: Μάρτιος 27, 2020, 05:12:22 μμ »
Αφού βγήκαν πρώτα τα παπαγαλάκια και προετοίμασαν το έδαφος, (Τέλλογλου, Χασαπόπουλος, Βερύκιος θα ακολουθήσουν κι αλλοι) έρχεται πληροφορία που αφορά τις μειώσεις μισθών στο Δημόσιο.

https://www.newsit.gr/ellada/meioseis-misthon-kai-sto-dimosio-ean-ksefygei-i-katastasi-me-ton-koronoio/3002022/

Θα τη διαψεύσει κανείς από την κυβέρνηση; Η θα ακολουθήσει η στρατηγική από τα παπαγαλάκια της επικρότησης προκειμένου να πεισθεί η κοινή γνώμη;;; Οψόμεθα.

ΥΓ. Να θυμίσω στους νεότερους ότι ανάλογη στρατηγική είχε εφαρμοστεί και τότε με τις διαθεσιμότητες. Πλήθος δημοσιογραφίσκων καθημερινά έκανε επιθέσεις στους εκπαιδευτικούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2020, 05:16:59 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #514 στις: Μάρτιος 27, 2020, 05:29:33 μμ »
Αφού βγήκαν πρώτα τα παπαγαλάκια και προετοίμασαν το έδαφος, (Τέλλογλου, Χασαπόπουλος, Βερύκιος θα ακολουθήσουν κι αλλοι) έρχεται πληροφορία που αφορά τις μειώσεις μισθών στο Δημόσιο.

https://www.newsit.gr/ellada/meioseis-misthon-kai-sto-dimosio-ean-ksefygei-i-katastasi-me-ton-koronoio/3002022/

Θα τη διαψεύσει κανείς από την κυβέρνηση; Η θα ακολουθήσει η στρατηγική από τα παπαγαλάκια της επικρότησης προκειμένου να πεισθεί η κοινή γνώμη;;; Οψόμεθα.

ΥΓ. Να θυμίσω στους νεότερους ότι ανάλογη στρατηγική είχε εφαρμοστεί και τότε με τις διαθεσιμότητες. Πλήθος δημοσιογραφίσκων καθημερινά έκανε επιθέσεις στους εκπαιδευτικούς.

Ενα παπαγαλακι απο αυτα που προετοιμαζουν το εδαφος θα ξερει να μας απαντησει. JURE ξερεις κανενα τετοιο παπαγαλακι να ρωτησουμε;

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #515 στις: Μάρτιος 27, 2020, 05:31:37 μμ »
Ενα παπαγαλακι απο αυτα που προετοιμαζουν το εδαφος θα ξερει να μας απαντησει. JURE ξερεις κανενα τετοιο παπαγαλακι να ρωτησουμε;

😄😄

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #516 στις: Μάρτιος 27, 2020, 05:35:52 μμ »
Ό,τι κι αν λένε οι παπαγάλοι, η ηγεσία αποφασίζει και αυτή κυρίως κρίνεται. Ειλικρινά αν πρώτοι αυτοί έκαναν μείωση του μισθού τους για την ενίσχυση του κρατικού ταμείου με χαρά θα τα έδινα από μόνος μου. Όχι έτσι όμως. Όχι με τέτοιον τρόπο. Είναι λογικό να δοθεί προτεραιότητα στο ΕΣΥ, στους ανθρώπους που έχουν χάσει το μεροκάματό τους, αλλά όχι να βγάζουν κέρδη κάποιοι ακόμη και σήμερα που ο θάνατος χτυπά  την πόρτα. Το πώς διαχειρίζονται τα χρήματά μας είναι τοις πάσι γνωστό!

Το Σχολικό Δίκτυο είναι στα πατώματα. Ας ελπίσουμε ότι θα έχει σηκωθεί μέχρι την Δευτέρα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #517 στις: Μάρτιος 27, 2020, 05:38:00 μμ »
Ό,τι κι αν λένε οι παπαγάλοι, η ηγεσία αποφασίζει και αυτή κυρίως κρίνεται. Ειλικρινά αν πρώτοι αυτοί έκαναν μείωση του μισθού τους για την ενίσχυση του κρατικού ταμείου με χαρά θα τα έδινα από μόνος μου. Όχι έτσι όμως. Όχι με τέτοιον τρόπο. Είναι λογικό να δοθεί προτεραιότητα στο ΕΣΥ, στους ανθρώπους που έχουν χάσει το μεροκάματό τους, αλλά όχι να βγάζουν κέρδη κάποιοι ακόμη και σήμερα που ο θάνατος χτυπά  την πόρτα. Το πώς διαχειρίζονται τα χρήματά μας είναι τοις πάσι γνωστό!

Το Σχολικό Δίκτυο είναι στα πατώματα. Ας ελπίσουμε ότι θα έχει σηκωθεί μέχρι την Δευτέρα.

Μα οι "παπαγάλοι" παίρνουν εντολές από την ηγεσία. Βρίσκονται σε διατεταγμένη υπηρεσία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 312
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.