*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 165234 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #518 στις: Μάρτιος 27, 2020, 05:44:22 μμ »
Ενα παπαγαλακι απο αυτα που προετοιμαζουν το εδαφος θα ξερει να μας απαντησει. JURE ξερεις κανενα τετοιο παπαγαλακι να ρωτησουμε;
Συνάδελφε, κάτι τέτοιοι σαν και του λόγου σου δίνετε το δικαίωμα στους παπαγάλους να μας πιάνουν στο στόμα τους!!! Προσπάθησα να προειδοποιήσω. Σε όλα τα κοινωνικά δίκτυα όμως πρόστρεχαν οι εκπαιδευτικοί να μιλούν για επιμορφώσεις δήθεν απαραίτητες, ώστε να αντιμετωπίσουν τις πλατφόρμες. Γελούν και οι πέτρες μαζί μας. Προσβάλλετε τον κλάδο με όσα λέτε. Δίνετε δικαίωμα σε αυτούς που δεν θέλουν να υπάρχει καν το δημόσιο σχολείο. Σε αυτή τη μάχη όμως είμαστε όρθιοι και παλεύουμε όσοι δεν κάνουμε ιδιαίτερα σε μαθητές μας, όσοι δίνουμε ό.τι καλύτερο μπορούμε στις τάξεις μας, όσοι επιμορφωνόμαστε και αυξάνουμε τα προσόντα μας όχι για τα ΜΟΡΙΑ, αλλά για την ουσία και ΝΑΙ είμαστε πολλοί. Οι υπόλοιποι ας κλαίτε τη Μοίρα σας και ας διαπληκτίζεστε για το αν είναι ή όχι υποχρεωτική η εξ αποστάσεως. Λυπάμαι! Τα φίδια είναι ανάμεσά μας. Δεν περιμέναμε τον Βερύκιο ή όποιον άλλον.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:17 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #519 στις: Μάρτιος 27, 2020, 05:48:36 μμ »
Ό,τι κι αν λένε οι παπαγάλοι, η ηγεσία αποφασίζει και αυτή κυρίως κρίνεται. Ειλικρινά αν πρώτοι αυτοί έκαναν μείωση του μισθού τους για την ενίσχυση του κρατικού ταμείου με χαρά θα τα έδινα από μόνος μου. Όχι έτσι όμως. Όχι με τέτοιον τρόπο. Είναι λογικό να δοθεί προτεραιότητα στο ΕΣΥ, στους ανθρώπους που έχουν χάσει το μεροκάματό τους, αλλά όχι να βγάζουν κέρδη κάποιοι ακόμη και σήμερα που ο θάνατος χτυπά  την πόρτα. Το πώς διαχειρίζονται τα χρήματά μας είναι τοις πάσι γνωστό!

Το Σχολικό Δίκτυο είναι στα πατώματα. Ας ελπίσουμε ότι θα έχει σηκωθεί μέχρι την Δευτέρα.

Πριν αποφασίσει η ηγεσία φροντίζει πάντα ,μέσω τέτοιων "παπαγάλων" να προετοιμάσει πρώτα το έδαφος ώστε να νομιμοποιούνται στη συνείδηση του κόσμου αυτά τα οποία θα κάνει. Και ακριβώς επειδή προωθείται η εικόνα μας ως τεμπέληδες  πολύ συστηματικά τελευταία, η ηγεσία να  κριθεί πολύ δίκαιη εαν μειώσει μισθούς εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #520 στις: Μάρτιος 27, 2020, 05:53:08 μμ »
Συνάδελφε, κάτι τέτοιοι σαν και του λόγου σου δίνετε το δικαίωμα στους παπαγάλους να μας πιάνουν στο στόμα τους!!! Προσπάθησα να προειδοποιήσω. Σε όλα τα κοινωνικά δίκτυα όμως πρόστρεχαν οι εκπαιδευτικοί να μιλούν για επιμορφώσεις δήθεν απαραίτητες, ώστε να αντιμετωπίσουν τις πλατφόρμες. Γελούν και οι πέτρες μαζί μας. Προσβάλλετε τον κλάδο με όσα λέτε. Δίνετε δικαίωμα σε αυτούς που δεν θέλουν να υπάρχει καν το δημόσιο σχολείο. Σε αυτή τη μάχη όμως είμαστε όρθιοι και παλεύουμε όσοι δεν κάνουμε ιδιαίτερα σε μαθητές μας, όσοι δίνουμε ό.τι καλύτερο μπορούμε στις τάξεις μας, όσοι επιμορφωνόμαστε και αυξάνουμε τα προσόντα μας όχι για τα ΜΟΡΙΑ, αλλά για την ουσία και ΝΑΙ είμαστε πολλοί. Οι υπόλοιποι ας κλαίτε τη Μοίρα σας και ας διαπληκτίζεστε για το αν είναι ή όχι υποχρεωτική η εξ αποστάσεως. Λυπάμαι! Τα φίδια είναι ανάμεσά μας. Δεν περιμέναμε τον Βερύκιο ή όποιον άλλον.

Το πε το πε ο παπαγάλος!

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #521 στις: Μάρτιος 27, 2020, 05:58:22 μμ »
Προσωπικά θεωρώ ότι η αναφορά του Βερύκιου σημερα ότι οι εκπαιδευτικοι θα πέσουν στα 800 ευρω κάτι δείχνει. Τίποτα δεν είναι τυχαίο, και σίγουρα παίζεται κάποιο παιχνίδι εις βαρος μας. Το θέμα δεν είναι όμως μόνο τι αποφάσεις θα ληφθουν τώρα, αλλά πόσες απ αυτές θα εχουν μόνιμο χαρακτήρα, όταν με το καλό όλα αυτά με τον κορονοϊό θα χουν περασει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:57:17 »

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #522 στις: Μάρτιος 27, 2020, 05:58:55 μμ »
Μια ερώτηση όχι απολύτως εντός θέματος...Γνωρίζει κανείς πως μπορώ να κάνω μαζική αποστολή e-mail  με το mail του ΠΣΔσε επαφές που δεν έχω καταχωρημένες στη λίστα επαφών;
Ευχαριστώ

Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς ρωτάς. Πάντως μέσω του https://webmail.sch.gr/ και του https://webmail.sch.gr/express/ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να γράψεις στην περιοχή του παραλήπτη (ή της κοινοποίησης ή κρυφής κοινοποίησης) τα μειλ που θες πληκτρολογώντας το κόμμα αμέσως μετά από κάθε ένα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #523 στις: Μάρτιος 27, 2020, 06:04:09 μμ »
Προσωπικά θεωρώ ότι η αναφορά του Βερύκιου σημερα ότι οι εκπαιδευτικοι θα πέσουν στα 800 ευρω κάτι δείχνει. Τίποτα δεν είναι τυχαίο, και σίγουρα παίζεται κάποιο παιχνίδι εις βαρος μας. Το θέμα δεν είναι όμως μόνο τι αποφάσεις θα ληφθουν τώρα, αλλά πόσες απ αυτές θα εχουν μόνιμο χαρακτήρα, όταν με το καλό όλα αυτά με τον κορονοϊό θα χουν περασει.

Πολύ φοβάμαι ότι δείχνει αυτό που θα ακολουθήσει.
Η πανδημία θα είναι άλλη μια "ευκαιρία" για μειώσεις των μισθών. Δυστυχώς...

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2844
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #524 στις: Μάρτιος 27, 2020, 06:17:08 μμ »
Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς ρωτάς. Πάντως μέσω του https://webmail.sch.gr/ και του https://webmail.sch.gr/express/ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να γράψεις στην περιοχή του παραλήπτη (ή της κοινοποίησης ή κρυφής κοινοποίησης) τα μειλ που θες πληκτρολογώντας το κόμμα αμέσως μετά από κάθε ένα.

Θα προσπαθήσω να γίνω πιο σαφής... απο το mail που έχω σε sch.gr θέλω να στείλω μαζικό mail σε  διευθύνσεις που δεν έχω καταχωρίσει στη λίστα επαφών μου. Κάνω επικόλληση των διευθύνσεων , βάζω κόμμα  ανάμεσα αλλά μου βγάζει λάθος στη διεύθυνση. Τι κάνω λάθος;

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #525 στις: Μάρτιος 27, 2020, 06:30:36 μμ »
Από πού αντιγράφεις τις διευθύνσεις; Αν είναι γραμμένες σε  έγγραφο word φρόντισε μετά από κάθε ένα να υπάρχει κόμμα και κενό. Όταν θα κάνεις την επικόλληση θα πρέπει το κάθε ένα να είναι σε ξεχωριστό πλαίσιο με ένα «x» στα δεξιά. Τί εννοείς σου βγάζει λάθος στη διεύθυνση; Τσέκαρε αν όλα έχουν περαστεί σωστά και χωριστά. Επίσης και το απλό webmail και το express αφορούν τον ίδιο λογαριασμό σου με τους ίδιους κωδικούς οπότε μπορείς να δοκιμάσεις και στις δύο πλατφόρμες


Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #526 στις: Μάρτιος 27, 2020, 07:00:00 μμ »
Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς ρωτάς. Πάντως μέσω του https://webmail.sch.gr/ και του https://webmail.sch.gr/express/ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να γράψεις στην περιοχή του παραλήπτη (ή της κοινοποίησης ή κρυφής κοινοποίησης) τα μειλ που θες πληκτρολογώντας το κόμμα αμέσως μετά από κάθε ένα.

Συνάδελφε χίλια ευχαριστώ, εμένα με έσωσες για να μη χρησιμοποιήσω το προσωπικό μου μέηλ! Και είναι σχεδόν ανέφικτο να κάνω σύγχρονη εκπαίδευση, καθώς είμαι στην παράλληλη και έχω 5 διαφορετικά παιδάκια! Να είσαι καλά!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #527 στις: Μάρτιος 27, 2020, 07:02:08 μμ »
Και γω, georgia06, το ίδιο πήγα να κάνω μόλις και ενώ με την Επικόλληση μου έβγαλε σωστά τις διευθύνσεις, δεν μπόρεσα να κοινοποιήσω το Έγγραφό μου, απεστάλη κενό μήνυμα και μάλιστα σε μια διεύθυνση μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν μπορεί να αποσταλεί...
Ενώ μέσω gmail  που το έκανα αμέσως μετά (γιατί δεν μπορούσα να καθυστερώ άλλο), έστειλε το μήνυμά μου κανονικά (συνημμένο έγγραφο) σε όλες τις διευθύνσεις. Σαν να μην αναγνωρίζει το mail του MySch όλες τις διευθύνσεις για κάποιον λόγο...
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #528 στις: Μάρτιος 27, 2020, 07:06:27 μμ »
Δεν είμαι σίγουρος τι ακριβώς ρωτάς. Πάντως μέσω του https://webmail.sch.gr/ και του https://webmail.sch.gr/express/ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να γράψεις στην περιοχή του παραλήπτη (ή της κοινοποίησης ή κρυφής κοινοποίησης) τα μειλ που θες πληκτρολογώντας το κόμμα αμέσως μετά από κάθε ένα.
Δηλαδή είτε γράψουμε στο κουτάκι του Παραλήπτη είτε στην Κοινοποίηση, είναι το ίδιο πράγμα; Κι αν ναι, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να διατυπώνουν το ίδιο πράγμα με διαφορετικούς τρόπους. Έτσι, για να μας μπερδεύουν;

Κι όταν λέμε "Κρυφή Κοινοποίηση", εννοούμε να το βλέπουμε μόνο εμείς;

Όσο για το express, είναι ...express κυριολεκτικά;  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2020, 07:13:30 μμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #529 στις: Μάρτιος 27, 2020, 07:08:34 μμ »
Συνάδελφε χίλια ευχαριστώ, εμένα με έσωσες για να μη χρησιμοποιήσω το προσωπικό μου μέηλ!
Αυτό πήγα να αποφύγω και γω, αλλά δεν μου έκατσε...
Τέλος πάντων, θα αποπειραθώ άλλη μία φορά να το στείλω μέσω sch.gr σε άλλο τμήμα, αν και δεν το βλέπω να λειτουργεί...
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #530 στις: Μάρτιος 27, 2020, 07:28:12 μμ »

Κι όταν λέμε "Κρυφή Κοινοποίηση", εννοούμε να το βλέπουμε μόνο εμείς;



Όταν στέλνουμε ένα μέιλ σε πολλούς παραλήπτες αυτοί βλέπουν και σε ποιους άλλους το έχουμε στείλει ή κοινοποιήσει. Αν δεν θέλουμε να το ξέρουν και κυρίως αν δεν θέλουμε ν δημοσιοποιούμε τις διευθύνσεις των υπολοίπων, τότε χρησιμοποιούμε την κρυφή κοινοποίηση. Καλό είναι να το κάνουμε και τώρα καθώς δεν είναι σκόπιμο οι μαθητές να γνωρίζουν ο ένας το μειλ του άλλου γιατί δεν ξέρεις πως θα τα χρησιμοποιήσουν.

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #531 στις: Μάρτιος 27, 2020, 07:33:21 μμ »
Όταν στέλνουμε ένα μέιλ σε πολλούς παραλήπτες αυτοί βλέπουν και σε ποιους άλλους το έχουμε στείλει ή κοινοποιήσει. Αν δεν θέλουμε να το ξέρουν και κυρίως αν δεν θέλουμε ν δημοσιοποιούμε τις διευθύνσεις των υπολοίπων, τότε χρησιμοποιούμε την κρυφή κοινοποίηση. Καλό είναι να το κάνουμε και τώρα καθώς δεν είναι σκόπιμο οι μαθητές να γνωρίζουν ο ένας το μειλ του άλλου γιατί δεν ξέρεις πως θα τα χρησιμοποιήσουν.
Πολύ καλό αυτό!
Χτες είχα ρωτήσει τον Διευθυντή μου ακριβώς αυτό, μήπως δεν είναι σωστό να βλέπουν οι γονείς τις διευθύνσεις των άλλων, αλλά απάντηση δεν έλαβα ποτέ (δεν επέμεινα γιατί γίνεται χαμός και γιατί και οι υπόλοιποι κάπως έτσι το κάνουν).

Λογικά υπάρχει αυτή η δυνατότητα και στο gmail, σωστά; Ευχαριστώ πολύ!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159416
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 170
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 138
Σύνολο: 146

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.