*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 164403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #686 στις: Απρίλιος 01, 2020, 10:13:17 μμ »
https://www.anaplirotes.gr/zaxarakh-pilotikh-ek-apostasews-apo-septemvrh/

Να κι ένα ωραίο πρωταπριλιάτικο για να ευθυμήσουμε.

Καλή πρωταπριλιά! ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:45:35 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #687 στις: Απρίλιος 01, 2020, 10:32:33 μμ »
Συνάδελφοι, με όλο το θάρρος, δεν θέλω να υποβιβάσω τις ανησυχίες κανενός, αλλά μου φαίνεται λίγο overkill να ανησυχούμε για διαρροή προσωπικών δεδομένων μας από τους server του σχολικού δικτύου.
Κάθε κλικ στο facebook ή στο google και κάθε λεπτό που έχουμε ανοιχτό το κινητό μας, "διαρρέουν" πολύ περισσότερο προσωπικά και πολλά περισσότερα δεδομένα. Όποιος ανησυχεί για "έλεγχο" από τους γονείς, μπορεί να κάνει σύγχρονη χωρίς κάμερα ή να μην κάνει καθόλου (και να πάει να κάνει τούμπες όποιος διευθυντής πιέζει για κάτι άλλο) και μπορεί να χρησιμοποιήσει ασύγχρονη πλατφόρμα ή mail έτσι ώστε να μην βλέπουν οι μαθητές τις εργασίες και τις βαθμολογίες των συμμαθητών τους.
Δεν ξέρω ποια άλλη ανησυχία μπορεί να έχει κάποιος...

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #688 στις: Απρίλιος 01, 2020, 11:02:09 μμ »
Συνάδελφοι, με όλο το θάρρος, δεν θέλω να υποβιβάσω τις ανησυχίες κανενός, αλλά μου φαίνεται λίγο overkill να ανησυχούμε για διαρροή προσωπικών δεδομένων μας από τους server του σχολικού δικτύου.
Κάθε κλικ στο facebook ή στο google και κάθε λεπτό που έχουμε ανοιχτό το κινητό μας, "διαρρέουν" πολύ περισσότερο προσωπικά και πολλά περισσότερα δεδομένα.

Ο κίνδυνος για διαρροή προσωπικών δεδομένων από τους κεντρικούς eclass servers του σχολικού δικτύου είναι μικρός, αλλά ΑΝ συμβεί, η καταστροφή θα είναι μεγάλη γιατί θα αφορά ΟΛΑ τα σχολεία.

Αντίθετα αν στήσει ο καθένας έναν eclass server στο σχολείο του (με σκοπό να εξυπηρετεί μόνο τους εκπαιδευτικούς και τα παιδιά του σχολείου του) τότε ο κίνδυνος για διαρροή προσωπικών δεδομένων μπορεί να είναι μεγαλύτερος σε περίπτωση που ο διαχειριστής δεν είναι τόσο ικανός όσο οι διαχειριστές του κεντρικού συστήματος, αλλά μικραίνει γιατί ένας σερβερ ενός απλού σχολείου δεν αποτελεί στόχο και κίνητρο για πολλούς χάκερς. Και φυσικά ΑΝ συμβεί, η καταστροφή θα είναι μικρή γιατί θα αφορά μόνο το σχολείο αυτό.

Τέλος να μην ξεχνάμε ότι δεν μιλάμε μόνο για τα δικά μας δεδομένα, αλλά και για τα δεδομένα των παιδιών, που κάποια από αυτά ούτε κινητό έχουν, και τα περισσότερα από αυτά θέλω να πιστεύω ότι δεν τα αφήνουν οι γονείς τους να σερφάρουν επώνυμα στο google ή στο facebook.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2020, 12:21:43 πμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #689 στις: Απρίλιος 02, 2020, 01:46:47 πμ »
δεν γίνονται αυτά τα πράγματα!!!!

αλλά και να γίνουν ποιος τα θυμάται?
https://www.kathimerini.gr/788568/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/prostimo-sth-ggps--gia-diarroh-forologikwn-dedomenwn

αλλά και να τα θυμάται τι γίνεται?

αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:45:35 »

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #690 στις: Απρίλιος 02, 2020, 01:47:29 πμ »
,Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την πλατφόρμα του e class και συγνώμη αν έχει απαντηθεί σε παλαιότερα μηνύματα. Είμαι αναπληρωτής. Αν φτιάξω τα μαθήματα μου στο e class με εργασίες κλπ. Του χρόνου που πολύ πιθανον να είμαι σε άλλο σχολείο όλο το υλικό αυτό που είχα φτιάξει κι είχα ανεβάσει στο e class χάνετε και πρέπει άντε πάλι από την αρχή εγώ να το ανεβάσω;; Παραμένει αλλά με την ένδειξη του παλιού σχολείου ή καθώς με δηλώνουν στο καινούριο σχολείο αλλάζει και το e class και θα εμφανίζεται ποια στο καινούριο σχολείο;;;;


Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #691 στις: Απρίλιος 02, 2020, 03:14:07 πμ »
,Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με την πλατφόρμα του e class και συγνώμη αν έχει απαντηθεί σε παλαιότερα μηνύματα. Είμαι αναπληρωτής. Αν φτιάξω τα μαθήματα μου στο e class με εργασίες κλπ. Του χρόνου που πολύ πιθανον να είμαι σε άλλο σχολείο όλο το υλικό αυτό που είχα φτιάξει κι είχα ανεβάσει στο e class χάνετε και πρέπει άντε πάλι από την αρχή εγώ να το ανεβάσω;; Παραμένει αλλά με την ένδειξη του παλιού σχολείου ή καθώς με δηλώνουν στο καινούριο σχολείο αλλάζει και το e class και θα εμφανίζεται ποια στο καινούριο σχολείο;;;;
Τα μαθήματα στο eclass είναι δικά σου και δεν χάνονται. Όταν και αν αλλάξεις σχολική μονάδα και ενημερωθούν τα νέα σου στοιχεία στο sch.gr, δεν θα είναι ορατά πια στο πλαίσιο του παλιού σχολείου με βάση την διακλάδωση του ΠΣΔ.  Μπορείς όμως απο τις ρυθμίσεις του κάθε μαθήματος να προσθέσεις την νέα (ή και περισσότερες από μία, μιας και το ίδιο μάθημα μπορεί να είναι ορατό ταυτόχρονα σε όσες σχ. μονάδες ανήκεις) ώστε να είναι ορατά εκεί. Έτσι κι αλλιώς μπορείς, ακόμα και αν δεν δηλώσεις κανένα σχολείο στις ρυθμίσεις, να δίνεις το λινκ του μαθήματος σε όποιον έχει λογαριασμό στο ΠΣΔ και να μπορεί να κάνει εγγραφή εφόσον χρειάζεται ή να το έχεις και ανοιχτό ώστε να έχει πρόσβαση οποιοσδήποτε έχει το λινκ ακόμα και χωρίς λογαριασμό στο ΠΣΔ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2020, 03:34:26 πμ από ignis »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #692 στις: Απρίλιος 02, 2020, 09:19:18 πμ »
Το να ποστάρουμε άρθρο του 2014 για παραβίαση/διαρροή προσωπικών δεδομένων ενώ υπάρχει πλέον ένας κανονισμός που λέγεται GDPR στην Ευρωπαϊκή Ένωση θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον παραπλανητικό.
Γενικός Κανονισμός Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (GDPR)

Αποσυνδεδεμένος Dimdim84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #693 στις: Απρίλιος 02, 2020, 09:26:12 πμ »
Τα μαθήματα στο eclass είναι δικά σου και δεν χάνονται. Όταν και αν αλλάξεις σχολική μονάδα και ενημερωθούν τα νέα σου στοιχεία στο sch.gr, δεν θα είναι ορατά πια στο πλαίσιο του παλιού σχολείου με βάση την διακλάδωση του ΠΣΔ.  Μπορείς όμως απο τις ρυθμίσεις του κάθε μαθήματος να προσθέσεις την νέα (ή και περισσότερες από μία, μιας και το ίδιο μάθημα μπορεί να είναι ορατό ταυτόχρονα σε όσες σχ. μονάδες ανήκεις) ώστε να είναι ορατά εκεί. Έτσι κι αλλιώς μπορείς, ακόμα και αν δεν δηλώσεις κανένα σχολείο στις ρυθμίσεις, να δίνεις το λινκ του μαθήματος σε όποιον έχει λογαριασμό στο ΠΣΔ και να μπορεί να κάνει εγγραφή εφόσον χρειάζεται ή να το έχεις και ανοιχτό ώστε να έχει πρόσβαση οποιοσδήποτε έχει το λινκ ακόμα και χωρίς λογαριασμό στο ΠΣΔ.


Ευχαριστώ παρα πολυ φίλε-η μου..

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #694 στις: Απρίλιος 02, 2020, 09:43:20 πμ »
Το να ποστάρουμε άρθρο του 2014 για παραβίαση/διαρροή προσωπικών δεδομένων ενώ υπάρχει πλέον ένας κανονισμός που λέγεται GDPR στην Ευρωπαϊκή Ένωση θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον παραπλανητικό.
Γενικός Κανονισμός Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (GDPR)
πως γίνεται η αναφορά σε επιβεβαιωμένο γεγονός που επαναλαμβανόταν επί 12 χρόνια να είναι παραπλανητική;
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #695 στις: Απρίλιος 02, 2020, 10:05:05 πμ »
Το να ποστάρουμε άρθρο του 2014 για παραβίαση/διαρροή προσωπικών δεδομένων ενώ υπάρχει πλέον ένας κανονισμός που λέγεται GDPR στην Ευρωπαϊκή Ένωση θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον παραπλανητικό.
Γενικός Κανονισμός Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (GDPR)

Ξέρεις, έχουν μια τρομερή φαγούρα οι hackers του darkweb για το GDPR!!!
Δεν κοιμόνται από την φαγούρα!!!

ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #696 στις: Απρίλιος 02, 2020, 10:07:11 πμ »
δεν γίνονται αυτά τα πράγματα!!!!

αλλά και να γίνουν ποιος τα θυμάται?
https://www.kathimerini.gr/788568/article/oikonomia/ellhnikh-oikonomia/prostimo-sth-ggps--gia-diarroh-forologikwn-dedomenwn

αλλά και να τα θυμάται τι γίνεται?

ΠΡΕΠΕΙ να τα θυμόμαστε, έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα της κρίσης να αποδοθούν ευθύνες.
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #697 στις: Απρίλιος 02, 2020, 10:37:04 πμ »
Το να ποστάρουμε άρθρο του 2014 για παραβίαση/διαρροή προσωπικών δεδομένων ενώ υπάρχει πλέον ένας κανονισμός που λέγεται GDPR στην Ευρωπαϊκή Ένωση θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον παραπλανητικό.
Γενικός Κανονισμός Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (GDPR)

Συνάδελφε, παραπλανούν αυτοί που από την μια μεριά επικαλούνται το GDPR για να εφησυχάσουν τον κόσμο, και από την άλλη φτιάχνουν κεντρικά ελεγχόμενες πλατφόρμες οι οποίες δεν εφαρμόζουν end-to-end κρυπτογράφηση στις επικοινωνίες των χρηστών τους.

Υπάρχουν μη κεντρικά ελεγχόμενες πλατφόρμες με end-to-end κρυπτογράφηση. Π.χ. riot.im , google duo, jitsi κλπ.

'Όσοι είναι ευαίσθητοι στα προσωπικά δεδομένα και επίσης καταλαβαίνουν που το γράφουν το GDPR οι hackers, ας τις χρησιμοποιήσουν.



ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #698 στις: Απρίλιος 02, 2020, 12:46:58 μμ »
Ξέρεις, έχουν μια τρομερή φαγούρα οι hackers του darkweb για το GDPR!!!
Δεν κοιμόνται από την φαγούρα!!!
Αναρωτιέμαι όμως τι σόι φαγούρα έχουν για τα δεδομένα του σχολικού δικτύου. Τι επιθυμούν να ανακτήσουν; Τα ονοματεπώνυμα των καθηγητών και μαθητών; Τους αριθμούς μητρώου; Άντε, στο τσακίρ κέφι, τις διευθύνσεις που έχουμε δηλώσει οι καθηγητές; Σε τι θα τους χρησιμεύσουν αυτά για να βγάλουν λεφτά;
Είναι ειλικρινής απορία και όχι ειρωνική γιατί με τη δική μου λογική, αξία έχουν τα δεδομένα που θα χρησιμοποιηθούν είτε για άμεση κλοπή λεφτών (τράπεζες), είτε για διαφημιστικούς σκοπούς (καταναλωτικές συνήθειες, κοινωνική δικτύωση), είτε ως κρυφά resources (για αποστολή spam mail ). Δεν νομίζω ότι τα δεδομένα του σχολικού δικτύου θα χρησιμεύσουν από αυτές τις απόψεις σε κανένα hacker.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #699 στις: Απρίλιος 02, 2020, 12:52:34 μμ »
"Φαγούρα", "ημέρα της κρίσης"... σοβαρά;

Όποιοι δεν έχουν facebook, twitter, instagram κλπ και δεν χρησιμοποιούν e-mail, ούτε κινητά για να στέλνουν πληροφορίες και μηνύματα, ούτε είναι γραμμένοι σε οποιαδήποτε υπηρεσία ή φόρουμ πουθενά στο διαδίκτυο και φοβούνται να χρησιμοποιήσουν τις πλατφόρμες που συζητάμε ας μην το κάνουν.

Όσοι επίσης βαριούνται ή διαφωνούν φιλοσοφικά/πολιτικά/ανθρωπιστικά κλπ και πάλι ας μην το κάνουν.

Εγώ δεν προέτρεψα κανέναν να "εκτεθεί" αν δεν το θέλει.

Και κλείνει εδώ: το θέμα αφορά αυτούς που θέλουν ή χρησιμοποιούν τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες και έχουν απορίες.
Αν θέλετε να συζητήστε για τους κινδύνους ή να προτρέψετε τους συναδέλφους να μην το κάνουν δημιουργήστε άλλο θέμα.
Όχι εδώ.-
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2020, 01:50:09 μμ από Stelios »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158542
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 420

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.