*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 165330 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #812 στις: Ιούλιος 19, 2020, 02:33:05 μμ »
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/327786_e-class-ilektroniki-sholiki-taxi-odigies-pros-ekpaideytikoys-gia-ti-sholiki

Σε περίπτωση που επιθυμείτε να κρατήσετε αρχείο με τις εργασίες των μαθητών σας, θα πρέπει να προχωρήσετε μόνοι σας σε αυτή την ενέργεια μέχρι τη Δευτέρα 24/08/2020.

Σημειώνουμε πως όλα τα μαθήματα που έχουν δημιουργηθεί θα παραμείνουν αποθηκευμένα στην πλατφόρμα ως ανενεργά, μαζί με όλο το δικό σας υλικό και την  οργάνωση που έχετε δημιουργήσει σε αυτά. Μπορείτε να συνεχίσετε να δημιουργείτε κανονικά νέα μαθήματα ή να κάνετε ενεργά τα μαθήματα σας από προηγούμενα Σχ. Έτη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:17:09 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #813 στις: Ιούλιος 19, 2020, 06:31:13 μμ »
Λογικά, το ίδιο θα πρέπει να  κάνουν και με το e-me.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #814 στις: Ιούλιος 19, 2020, 07:52:37 μμ »
Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής: γιατί πρέπει σώνει και καλά να μου κάνει το μάθημα ανενεργό. Αν εγώ θέλω να το επεξεργαστώ και να προσθέσω υλικό γιατί να μην μπορώ να το κάνω;

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #815 στις: Ιούλιος 20, 2020, 12:58:36 πμ »
Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής: γιατί πρέπει σώνει και καλά να μου κάνει το μάθημα ανενεργό. Αν εγώ θέλω να το επεξεργαστώ και να προσθέσω υλικό γιατί να μην μπορώ να το κάνω;

Σε περίπτωση που επιθυμείτε να κρατήσετε αρχείο με τις εργασίες των μαθητών σας, θα πρέπει να προχωρήσετε μόνοι σας σε αυτή την ενέργεια μέχρι τη Δευτέρα 24/08/2020.

Σημειώνουμε πως όλα τα μαθήματα που έχουν δημιουργηθεί θα παραμείνουν αποθηκευμένα στην πλατφόρμα ως ανενεργά, μαζί με όλο το δικό σας υλικό και την  οργάνωση που έχετε δημιουργήσει σε αυτά. Μπορείτε να συνεχίσετε να δημιουργείτε κανονικά νέα μαθήματα ή να κάνετε ενεργά τα μαθήματα σας από προηγούμενα Σχ. Έτη.


Αρα διαγράφονται οι μαθητές και οι εργασίες/απαντήσεις/μηνύματα των περυσινών μαθημάτων.

Δεν διαγράφονται μαθήματα.

Αν θέλει κάποιος μπορεί να τα επανενεργοποιήσει το σχετικό μάθημα ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ θα διδάξει το ίδιο αντικείμενο/μάθημα το διδακτικό έτος 2020-21.... εγγγράφοντας τους νέους μαθητές του...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:17:09 »

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #816 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 11:41:19 πμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια όποιου γνωρίζει σχετικά με το WEBEX. Ενώ μπαίνω στο webex.sch.gr με τους κωδικούς μου από το ΠΣΔ και μου βγάζει την ηλεκτρονική μου αίθουσα δεν λειτουργεί η πλατφόρμα κανονικά. Να αναφέρω ότι και πέρυσι είχα κατεβάσει την πλατφόρμα, δεν θυμάμαι όμως με ποιους κωδικούς. Όταν πήγα στον υπολογιστή της αδελφής μου, που δεν είχε πέρυσι την πλατφόρμα, μπήκα κανονικά στην ηλεκτρονική μου αίθουσα με τους κωδικούς μου από το ΠΣΔ. Τι πρέπει να κάνω στον δικό μου υπολογιστή για να μπαίνω από εκεί; Ρωτάω γιατί πρέπει αναγκαστικά να ξεκινήσουμε εξ αποστάσεως μετά από είκοσι μέρες κατάληψη στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #817 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 12:22:52 μμ »
Καλημέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια όποιου γνωρίζει σχετικά με το WEBEX. Ενώ μπαίνω στο webex.sch.gr με τους κωδικούς μου από το ΠΣΔ και μου βγάζει την ηλεκτρονική μου αίθουσα δεν λειτουργεί η πλατφόρμα κανονικά. Να αναφέρω ότι και πέρυσι είχα κατεβάσει την πλατφόρμα, δεν θυμάμαι όμως με ποιους κωδικούς. Όταν πήγα στον υπολογιστή της αδελφής μου, που δεν είχε πέρυσι την πλατφόρμα, μπήκα κανονικά στην ηλεκτρονική μου αίθουσα με τους κωδικούς μου από το ΠΣΔ. Τι πρέπει να κάνω στον δικό μου υπολογιστή για να μπαίνω από εκεί; Ρωτάω γιατί πρέπει αναγκαστικά να ξεκινήσουμε εξ αποστάσεως μετά από είκοσι μέρες κατάληψη στο σχολείο.
Το πρώτο βήμα είναι να απεγκαταστήσεις την webex. Από όποιον Browser θέλεις μετά μπορείς να μπαίνεις με τους κωδικούς του ΠΣΔ. Σε ποια περιφέρεια είσαι; Απίστευτο!!! Έναν μήνα σχεδόν κατάληψη...τι να λέμε μετά...

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #818 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 12:35:31 μμ »
Το πρώτο βήμα είναι να απεγκαταστήσεις την webex. Από όποιον Browser θέλεις μετά μπορείς να μπαίνεις με τους κωδικούς του ΠΣΔ. Σε ποια περιφέρεια είσαι; Απίστευτο!!! Έναν μήνα σχεδόν κατάληψη...τι να λέμε μετά...
Ευχαριστώ πολύ JURE για την απάντηση. Για να κάνω απεγκατάσταση πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες που έχει στείλει το υπουργείο; Δεν πιστεύω να διαγραφεί μετά ο λογαριασμός μου και να μην μπορώ να μπω ούτε από τον υπολογιστή της αδελφής μου; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά είμαι λίγο άσχετη. Σχετικά με το σχολείο είμαι στην Αχαία.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #819 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 01:00:26 μμ »
Ευχαριστώ πολύ JURE για την απάντηση. Για να κάνω απεγκατάσταση πρέπει να ακολουθήσω τις οδηγίες που έχει στείλει το υπουργείο; Δεν πιστεύω να διαγραφεί μετά ο λογαριασμός μου και να μην μπορώ να μπω ούτε από τον υπολογιστή της αδελφής μου; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά είμαι λίγο άσχετη. Σχετικά με το σχολείο είμαι στην Αχαία.
Νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις απεγκστασταση  του περσινού WebEx. Έλεγξε στο παλιό WebEx αν έχεις αλλάξει τη διαδρομή του υπουργείου να γράφει secondary ή primary ανάλογα με το αν δουλεύεις στη δευτεροβάθμια ή την πρωτοβάθμια αντίστοιχα.

Αποσυνδεδεμένος no.hope

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #820 στις: Οκτώβριος 10, 2020, 01:36:12 μμ »
Μέσα στην πλατφόρμα στις οδηγίες νομίζω λέει ότι αν είχες περσινό λογαριασμό πρέπει να τον διαγράψεις κ να δημιουργήσεις εκ νέου. Βέβαια τσέκαρε το για σίγουρα, το χει διαβάσει λίγο βιαστικά αυτό γιατί εγώ μπήκα φέτος πρώτη φορά στην πλατφόρμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #821 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 07:36:28 μμ »
Έχει δοκιμάσει σήμερα κάποιος να μπει στο e-class;
Από το πρωί προσπαθώ, αλλά μάταια....

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #822 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 07:47:22 μμ »
Έχει δοκιμάσει σήμερα κάποιος να μπει στο e-class;
Από το πρωί προσπαθώ, αλλά μάταια....

Έχει πέσει...
Είχα ανεβάσει αρχείο με θεωρια κ ασκησεις γραμματικής που βλακωδώς δεν κράτησα στο dropbox μου κ δεν μπορώ να τους το στείλω να διαβάσουν για αύριο κ έχω εκνευριστεί...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #823 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 08:04:01 μμ »
Έσπερος, ευχαριστώ για την απάντηση.
Άρα , είναι γενικό το πρόβλημα. Και μαθητές μου  είπαν ότι "σήμερα προσπαθούμε να μπούμε για να  ανεβάσουμε ασκήσεις και το μάθημά σας είναι κλειστό" και νόμιζαν ότι εγώ δεν τους έβαζα στο μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #824 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 08:04:23 μμ »
Έχει δοκιμάσει σήμερα κάποιος να μπει στο e-class;
Από το πρωί προσπαθώ, αλλά μάταια....
Πριν από μία ώρα μπήκα και δεν είχα πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #825 στις: Ιανουάριος 17, 2021, 08:05:50 μμ »
Και τώρα χωρίς πρόβλημα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 223
Σύνολο: 223

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.