*

Αποστολέας Θέμα: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 26547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 23, 2020, 07:34:02 μμ »
Δεσποινίς (ή κυρία), η εξ αποστάσεως εκπαίδευση (της οποίας είμαι υπέρμαχος και σχετικά καλός γνώστης...) δε μπορεί να γίνει υποχρεωτική και να αντικαταστήσει τα μαθήματα στην παρούσα φάση. Το έγγραφο του ΙΝΕΔΙΒΙΜ άλλωστε είναι σαφές νομίζω. Δυστυχώς δεν είναι όλοι οι σπουδαστές/στριες καταρτισμένοι στις ΤΠΕ, όπως και ούτε έχουν όλοι/ες υπολογιστές, διαδίκτυο και smartphones.
Ας μην κοιτάμε λοιπόν μόνο την πλευρά των εκπαιδευτών για το αν μπορούν να τα καταφέρουν ή όχι (γνώμη μου ότι οι περισσότεροι δε μπορούν), αν το θέλουν ή όχι, αν θα χάσουν τις ώσρες τους ή όχι....κλπ! Δεν υπάρχουμε μόνο εμείς.....υπάρχουν και οι εκπαιδευόμενοι στην τάξη, υπάρχει δηλαδή και η άλλη όψη του νομίσματος. Δε νομίζω πως υπάρχει θέληση για δημιουργία περισσοτέρων κοινωνικών ανισοτήτων στην εκπαίδευση.
Καλή η εξ αποστάσεως εκπαίδευση αλλά θέλει οργάνωση και σχεδιασμό που δε γίνεται σε 1 μήνα πάνω στη "μάχη". Εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν είναι απλά ο χειρισμός των ΤΠΕ....
Καταρχήν δε δικαιολογείται καθηγητής ΙΕΚ να μη γνωρίζει από απλό χειρισμό υπολογιστών, στη χειρότερη να κατσει να μάθει. Τα ECDL δεν είναι μόνο για τα έξτρα μόρια. Στα παιδιά στέλνεις ένα λινκ και μπαίνουν στο meeting που έχεις φτιάξει. Όλοι έχουν κινητά με Internet οπότε όλα τα υπόλοιπα είναι δικαιολογίες. Στέλνω δύο προγραμματάκια για εξαποστάσεως αρκετά εύκολα και βολικά:

https://www.freeconferencecall.com/international/gr/en/?marketing_tag=FCCIN_PPC_GB_GR_EN_0027&gclid=CjwKCAjwvOHzBRBoEiwA48i6AnMmQRM0XxVoJ_MofOwLA6o-WpqgFAdQAD1e0A8KyyXNov5A5fQF7RoCHcYQAvD_BwE

https://www.webex.com/
 
Οι θεωρίες μια χαρά βγαίνουν εξ αποστάσεως, τα εργαστήρια όταν με το καλό γυρίσουμε και ούτε εξάμηνα θα χαθούν ούτε ώρες, απλά πρέπει να το παλέψουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2020, 08:01:24 μμ από Alexallaround »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:10 »

Αποσυνδεδεμένος jkoulian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 24, 2020, 02:12:43 πμ »
Αδερφέ το topic λέει πληρωμές εδώ ναι?

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 24, 2020, 11:22:26 πμ »
Αδερφέ το topic λέει πληρωμές εδώ ναι?
Κράτα την ουσία και άσε τι λέει το τοπικ. Απάντησα σε συνάδελφο, δεν άνοιξα έγώ το θέμα αυτό στο τόπικ! Αν τώρα εσένα σε απασχολεί το αν γράφτηκαν 3-4 σχόλια εκτός τόπικ, δεν έχω λόγια. Είπαμε θα πληρωθούμε τέλος του μήνα ή μέσα Απρίλη..Το πρόβλημα δεν είναι το προηγούμενο εξάμηνο αλλά αυτό που έχει παγώσει..Εδώ αν πληρωθούμε τα Χριστούγεννα θα μαστε και ευχαριστημένοι.Τουλάχιστον να μη χάσουμε ούτε 1 ευρώ, αλλά δε μπορούμε να κάνουμε τις ώρες αβαβα.. και να απαιτούμε και λεφτά. Θα γίνουν όλα κανονικά, το εξάμηνο δε θα χαθεί, απλά ας κινητοποιηθούν και κάποιοι με τα εξ αποστάσεως ώστε να μη παγώνει και η διεργασία της μάθησης.

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 24, 2020, 12:59:29 μμ »
Κράτα την ουσία και άσε τι λέει το τοπικ. Απάντησα σε συνάδελφο, δεν άνοιξα έγώ το θέμα αυτό στο τόπικ! Αν τώρα εσένα σε απασχολεί το αν γράφτηκαν 3-4 σχόλια εκτός τόπικ, δεν έχω λόγια. Είπαμε θα πληρωθούμε τέλος του μήνα ή μέσα Απρίλη..Το πρόβλημα δεν είναι το προηγούμενο εξάμηνο αλλά αυτό που έχει παγώσει..Εδώ αν πληρωθούμε τα Χριστούγεννα θα μαστε και ευχαριστημένοι.Τουλάχιστον να μη χάσουμε ούτε 1 ευρώ, αλλά δε μπορούμε να κάνουμε τις ώρες αβαβα.. και να απαιτούμε και λεφτά. Θα γίνουν όλα κανονικά, το εξάμηνο δε θα χαθεί, απλά ας κινητοποιηθούν και κάποιοι με τα εξ αποστάσεως ώστε να μη παγώνει και η διεργασία της μάθησης.

Το εξ αποστάσεως είναι μια μπούρδα και μισή για τα ΔΙΕΚ, θέλει power up συστήματα, πολύ έμπειρους καθηγητές και ώριμο ακροατήριο, δυστυχώς και τα 3 δεν υπάρχουν.
Επίσης, δεν μπορείς να αναγκάζεις τον άλλον σε τέτοια περίοδο να έχει υπολογιστή με Ίντερνετ σπίτι και έξαρση πανδημίας το τελευταίο π θέλει ο άλλος είναι να κάνει μάθημα ...
#ΉρεμαΤαΛέω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:58:10 »

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 24, 2020, 02:56:19 μμ »
Οι πλατφόρμες εξ αποστάσεως noodle eclass πατάνε πάνω στα περισσότερα ΔΙΕΚ πάνω στο σχολικό δίκτυο.Οπου βλέπετε site ΔΙΕΚ με sch.gr πολυ απλα δεν δουλεύουν σε ωρες αιχμής μιας και το πανελλήνιο σχολικό δίκτυο τις τελευταίες μέρες δέχεται εγγραφές εκπαιδευτικών μαθητών κλπ. Για να κανεί κάποιος εξ αποστάσεως θα πρέπει και ο εκπαιδευτής και ο εκπαιδευόμενος να υλοποιεί την εξ αποστάσεως βραδυ μετά τις 12:00 έως ξημερώματα πράγμα πολυ πολυ δύσκολο . Το σύστημα απλα τα εχει τινάξει ειναι σαν να λέμε όλη οι Αθηναίοι να περιμένουν να βγάλουν χρήματα απο ένα ΑΤΜ...με λίγα λόγια ...

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 24, 2020, 04:59:38 μμ »
Πραγματικά εύχομαι να μπει σύντομα αξιολόγηση των καθηγητών, γιατί με αυτά που ακούω εδώ μέσα δεν έχω λόγια...Έτσι και δει κανένας σπουδαστής αυτά που γράφουν κάποιοι εδώ μέσα θα φρίξει. Τι σημαίνει δεν έχω ίντερνετ, έχετε υπόψιν σας σε ποια εποχή ζούμε; Τι σχέση έχει ο κορονοϊός με τα εξ'ασποστάσεως; Ξέρουν όμως κάποιοι να ξοδεύουν τα δεδομένα του κινητού τους εκεί που θέλουν, μη μου λέτε δεν έχουν όλοι ιντερνετ. Αν δεν ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστές (όχι να είναι πληροφορικάριοι) τότε με συγχωρείτε αλλά δεν κάνουν για καθηγητές όχι σε ΙΕΚ ούτε σε Δημοτικό, τέλος! Και επαναλαμβάνω έχουμε υποχρέωση απέναντι στους σπουδαστές μας αλλά και στους εαυτούς μας να κρατήσουμε ζωντανή τη μαθησιακή διεργασία. Είχα ανεβάσει κάποια λινκ τα οποία δεν απαιτούν τίποτα φοβερό ούτε από θέμα σύνδεσης ούτε από θέμα PC (προσωπικά μπαίνω με Pc δεκαετίας, τα κινητά σας είναι πιο γρήγορα!). Όταν με το καλό επιστρέψουμε όσο χρόνο θα χουμε θα πρέπει να καλυφθούν τα εργαστηριακά μαθήματα τα οποία εξ 'αποστάσεως δεν γίνονται, προφανώς! Πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο σήμερα και ήταν σαφείς, ότι δηλαδή θα πρέπει να καλύψουμε ώρες εξ'αποστάσεως, γιατί πραγματικά δεν ξέρουμε πότε επιστρέφουμε.

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 24, 2020, 05:09:56 μμ »
Πραγματικά εύχομαι να μπει σύντομα αξιολόγηση των καθηγητών, γιατί με αυτά που ακούω εδώ μέσα δεν έχω λόγια...Έτσι και δει κανένας σπουδαστής αυτά που γράφουν κάποιοι εδώ μέσα θα φρίξει. Τι σημαίνει δεν έχω ίντερνετ, έχετε υπόψιν σας σε ποια εποχή ζούμε; Τι σχέση έχει ο κορονοϊός με τα εξ'ασποστάσεως; Ξέρουν όμως κάποιοι να ξοδεύουν τα δεδομένα του κινητού τους εκεί που θέλουν, μη μου λέτε δεν έχουν όλοι ιντερνετ. Αν δεν ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστές (όχι να είναι πληροφορικάριοι) τότε με συγχωρείτε αλλά δεν κάνουν για καθηγητές όχι σε ΙΕΚ ούτε σε Δημοτικό, τέλος! Και επαναλαμβάνω έχουμε υποχρέωση απέναντι στους σπουδαστές μας αλλά και στους εαυτούς μας να κρατήσουμε ζωντανή τη μαθησιακή διεργασία. Είχα ανεβάσει κάποια λινκ τα οποία δεν απαιτούν τίποτα φοβερό ούτε από θέμα σύνδεσης ούτε από θέμα PC (προσωπικά μπαίνω με Pc δεκαετίας, τα κινητά σας είναι πιο γρήγορα!). Όταν με το καλό επιστρέψουμε όσο χρόνο θα χουμε θα πρέπει να καλυφθούν τα εργαστηριακά μαθήματα τα οποία εξ 'αποστάσεως δεν γίνονται, προφανώς! Πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο σήμερα και ήταν σαφείς, ότι δηλαδή θα πρέπει να καλύψουμε ώρες εξ'αποστάσεως, γιατί πραγματικά δεν ξέρουμε πότε επιστρέφουμε.

Πρώτον , το email που μας έχει προωθηθεί από το ΙΝΕΔΙΒΜ μιλάει καθαρά για συνέχιση επαφής με τους σπουδαστές και όχι για αναπλήρωση ωρών δια ζώσης διδασκαλίας.
Έχεις διαφορετική ενημέρωση εγγράφως;

Δεύτερον , είμαστε απλήρωτοι για το προηγούμενο εξάμηνο , δεν θα πάρουμε το ειδικό βοήθημα , θα χάσουμε χρήματα γιατί προφανώς δεν θα γίνουν όλες οι προβλεπόμενες ώρες όταν γυρίσουμε αλλά εμείς θα πρέπει να βρούμε τρόπο μόνοι μας , να συνεννοηθούμε με τους σπουδαστές , να ετοιμάσουμε και να παραδώσουμε διαδικτυακά το μάθημα , χωρίς να πληρωθούμε;
Σε ποια άλλη δουλειά ο εργοδότης θα είχε το θράσος να ζητήσει κάτι τέτοιο.
Και ποιοι άλλοι εργαζόμενοι θα έμπαιναν καν στη διαδικασία να το σκεφτούν...

Και μη που πεις ότι είναι ειδικές περιστάσεις.
Γατί αυτό ισχύει και για τις δυο μεριές. Θα μπορούσαν να μετατρέψουν τις συμβάσεις μας ώστε να πάρουμε το βοήθημα (ο Πρωθυπουργός είπε κανείς δεν πρέπει να μείνει πίσω) ή να μας πληρώσουν για τις ώρες ασύγχρονης διδασκαλίας.

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 24, 2020, 05:21:58 μμ »
Πρώτον , το email που μας έχει προωθηθεί από το ΙΝΕΔΙΒΜ μιλάει καθαρά για συνέχιση επαφής με τους σπουδαστές και όχι για αναπλήρωση ωρών δια ζώσης διδασκαλίας.
Έχεις διαφορετική ενημέρωση εγγράφως;

Δεύτερον , είμαστε απλήρωτοι για το προηγούμενο εξάμηνο , δεν θα πάρουμε το ειδικό βοήθημα , θα χάσουμε χρήματα γιατί προφανώς δεν θα γίνουν όλες οι προβλεπόμενες ώρες όταν γυρίσουμε αλλά εμείς θα πρέπει να βρούμε τρόπο μόνοι μας , να συνεννοηθούμε με τους σπουδαστές , να ετοιμάσουμε και να παραδώσουμε διαδικτυακά το μάθημα , χωρίς να πληρωθούμε;
Σε ποια άλλη δουλειά ο εργοδότης θα είχε το θράσος να ζητήσει κάτι τέτοιο.
Και ποιοι άλλοι εργαζόμενοι θα έμπαιναν καν στη διαδικασία να το σκεφτούν...

Και μη που πεις ότι είναι ειδικές περιστάσεις.
Γατί αυτό ισχύει και για τις δυο μεριές. Θα μπορούσαν να μετατρέψουν τις συμβάσεις μας ώστε να πάρουμε το βοήθημα (ο Πρωθυπουργός είπε κανείς δεν πρέπει να μείνει πίσω) ή να μας πληρώσουν για τις ώρες ασύγχρονης διδασκαλίας.
Άρα μπορείτε και δεν το κάνετε για αντίδραση..Ωραία συμπεριφορά μπράβο! Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι πιο αργό και από το θάνατο και δεν κάνει κουμάντο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά το υπουργείο. Το ειδικό βοήθημα δεν το δικαιούμαστε και καλώς δεν θα το πάρουμε, υποτίθεται ότι κάποιοι χάνουν το μηνιάτικό τους, εμείς είμαστε με σύμβαση έργου και δε θα χάσουμε ούτε ένα ευρώ. Αφήστε λοιπόν τις δικαιολογίες και τις γκρίνιες γιατί έτσι δεν πάμε πουθενά, ούτε θα μας έχει κανείς σε εκτίμηση..Σταματάω τη συζήτηση αυτή ούτως ή άλλως είμαστε στο τόπικ των πλρηρωμών.

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 24, 2020, 05:30:25 μμ »
Άρα μπορείτε και δεν το κάνετε για αντίδραση..Ωραία συμπεριφορά μπράβο! Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ είναι πιο αργό και από το θάνατο και δεν κάνει κουμάντο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ αλλά το υπουργείο. Το ειδικό βοήθημα δεν το δικαιούμαστε και καλώς δεν θα το πάρουμε, υποτίθεται ότι κάποιοι χάνουν το μηνιάτικό τους, εμείς είμαστε με σύμβαση έργου και δε θα χάσουμε ούτε ένα ευρώ. Αφήστε λοιπόν τις δικαιολογίες και τις γκρίνιες γιατί έτσι δεν πάμε πουθενά, ούτε θα μας έχει κανείς σε εκτίμηση..Σταματάω τη συζήτηση αυτή ούτως ή άλλως είμαστε στο τόπικ των πλρηρωμών.

Άρα μπορώ και δεν το κάνω για αξιοπρέπεια. Να ένα καλό μάθημα για τους σπουδαστές μας.

Γιατί να μην δικαιούμαστε το βοήθημα; Και εμείς εργαζόμενοι δεν είμαστε; Σε τέτοιους δύσκολους καιρούς δεν θα μπορούσε να γίνει η σύμβαση μας εργασίας; Το απαγορεύει κανένας;

Φυσικά και θα χάσουμε χρήματα, πιστεύεις ότι θα γίνουν όλες οι προβλεπόμενες ώρες κατάρτισης;

Στο μόνο που συμφωνώ μαζί σου είναι ότι κανείς δεν μας έχει σε εκτίμηση. Έχεις εκτιμήσει ποτέ στη ζωή σου κορόιδα σαν εμάς;

Και φαντάσου ότι δεν είμαι καν αριστερός...

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 24, 2020, 05:41:06 μμ »
η σύμβασή μας είναι σε αναστολή κατόπιν κρατικής εντολής άρα το ΙΝΕΔΙΒΙΜ πρέπει να μας δηλώσει στο εργάνη για να πάρουμε το επίδομα....το ότι δεν τα χάνουμε δεν είναι δικαιολογία διότι αυτό ακριβώς σημαίνει αναστολή....επίσης για το σύμβαση έργου δεν μπορεί να κρύψει την πραγματικότητα ότι πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας γιαυτό και μπαίνει ένσημο (σε όσους είναι ΕΦΚΑ)

Αποσυνδεδεμένος MATOYLA

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 24, 2020, 09:59:59 μμ »
Πραγματικά εύχομαι να μπει σύντομα αξιολόγηση των καθηγητών, γιατί με αυτά που ακούω εδώ μέσα δεν έχω λόγια...Έτσι και δει κανένας σπουδαστής αυτά που γράφουν κάποιοι εδώ μέσα θα φρίξει. Τι σημαίνει δεν έχω ίντερνετ, έχετε υπόψιν σας σε ποια εποχή ζούμε; Τι σχέση έχει ο κορονοϊός με τα εξ'ασποστάσεως; Ξέρουν όμως κάποιοι να ξοδεύουν τα δεδομένα του κινητού τους εκεί που θέλουν, μη μου λέτε δεν έχουν όλοι ιντερνετ. Αν δεν ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστές (όχι να είναι πληροφορικάριοι) τότε με συγχωρείτε αλλά δεν κάνουν για καθηγητές όχι σε ΙΕΚ ούτε σε Δημοτικό, τέλος! Και επαναλαμβάνω έχουμε υποχρέωση απέναντι στους σπουδαστές μας αλλά και στους εαυτούς μας να κρατήσουμε ζωντανή τη μαθησιακή διεργασία. Είχα ανεβάσει κάποια λινκ τα οποία δεν απαιτούν τίποτα φοβερό ούτε από θέμα σύνδεσης ούτε από θέμα PC (προσωπικά μπαίνω με Pc δεκαετίας, τα κινητά σας είναι πιο γρήγορα!). Όταν με το καλό επιστρέψουμε όσο χρόνο θα χουμε θα πρέπει να καλυφθούν τα εργαστηριακά μαθήματα τα οποία εξ 'αποστάσεως δεν γίνονται, προφανώς! Πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο σήμερα και ήταν σαφείς, ότι δηλαδή θα πρέπει να καλύψουμε ώρες εξ'αποστάσεως, γιατί πραγματικά δεν ξέρουμε πότε επιστρέφουμε.

Είστε σίγουρα συνάδελφος; ούτε η πιο "κακιά" διευθύντρια  δε θα μιλούσε έτσι!  Έχουμε να πληρωθούμε ένα χρόνο και δεν τρέχει τίποτα! Επίσης δεν ξέρουμε καν αν θα μετρήσουν αυτές οι ώρες. Στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ όπως θα είδατε οι ώρες θα μετρήσουν κανονικά, οι συνάδελφοι πληρώνονται κάθε μήνα και  η εξ΄αποστάσεως εκπαίδευση μετά το Πάσχα. Εμεις είμαστε κανονικοί δούλοι!

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 24, 2020, 11:44:58 μμ »
Είστε σίγουρα συνάδελφος; ούτε η πιο "κακιά" διευθύντρια  δε θα μιλούσε έτσι!  Έχουμε να πληρωθούμε ένα χρόνο και δεν τρέχει τίποτα! Επίσης δεν ξέρουμε καν αν θα μετρήσουν αυτές οι ώρες. Στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ όπως θα είδατε οι ώρες θα μετρήσουν κανονικά, οι συνάδελφοι πληρώνονται κάθε μήνα και  η εξ΄αποστάσεως εκπαίδευση μετά το Πάσχα. Εμεις είμαστε κανονικοί δούλοι!
Λες να σου κάνω πλάκα; Μετρήσουν δε μετρήσουν κάντο για τους σπουδαστές σου, έχεις υποχρέωση. Εκτός αν προτιμας να βλεπεις εκπομπες για τον Κορονοιο και μαστερσεφ. Στα πλαίσια της δουλειάς σου είναι και αυτό. Κάτι που δε λύθηκε τόσα χρόνια περιμένετε κάποιοι να λυθεί εν καιρώ πανδημίας. Από αύριο δίπλα σε Τσιόδρα και Χαρδαλιά θα περιμένουμε λοιπόν και τον Βούτσινο να κάνει ανακοινώσεις για τα ΙΕΚ..Τα ΙΕΚ εχουν αρκετα στραβα, και το ιδιο αγχος που εχετε εσεις καθε χρονο εχω και γω αλλοι συναδελφοι, αλλα για να αλλαξει κατι θα πρεπει να φυγει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ απο τη μεση, θα πρεπει να υπαγομαστε στο υπουργειο παιδειας και θα φυσικα θα πρεπει να ξεκολλησουν απο την ΕΠΑΛιστικη νοοτροπια σε διαφορους τομεις και να αντιμετωπιστει ως ενα μεταδευτεροβαθμιο ιδρυμα εκπαιδευσης και καταρτισης. Εδω μας εκπροσωπει ενα σωματειο το οποιο προωθει αποψεις για συνταξιουχους (που κανονικα δεν θα επρεπε να δουλευουν καν) και δημοσιους υπαλληλους και καλα να μην ειναι στο τελος της λιστας ή του στυλ να μετρανε οι κωδικοι ΣΤΕΠ που ο αλλος τελειωνει ΕΠΑΛ και βαζει οτι ειναι τελειοφοιτος ιατρος και φυσικα κανεις δεν τα ελεγχει..Πολλα στραβα αλλα αν χασουμε και εμεις τη μπαλλα θα μας παρει ολους αμπαριζα. Γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει να υπολογιζουν και τη δικη μας αποψη στα περι ΙΕΚ και οχι μονο των διευθυντων..Αλλα μιλαμε για πολιτικους guys, οι τυποι δεν παιζονται πολυ δουλεμα. Αλλο ομως αυτο και αλλο η υποχρεωση που αναλαμβανουμε απεναντι στους ενηλικες εκπαιδευομενους, εστω και με αυτες τις αθλιες συνθηκες.

Αποσυνδεδεμένος csemis10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 25, 2020, 12:28:36 πμ »
Πραγματικά εύχομαι να μπει σύντομα αξιολόγηση των καθηγητών, γιατί με αυτά που ακούω εδώ μέσα δεν έχω λόγια...Έτσι και δει κανένας σπουδαστής αυτά που γράφουν κάποιοι εδώ μέσα θα φρίξει. Τι σημαίνει δεν έχω ίντερνετ, έχετε υπόψιν σας σε ποια εποχή ζούμε; Τι σχέση έχει ο κορονοϊός με τα εξ'ασποστάσεως; Ξέρουν όμως κάποιοι να ξοδεύουν τα δεδομένα του κινητού τους εκεί που θέλουν, μη μου λέτε δεν έχουν όλοι ιντερνετ. Αν δεν ξέρουν να χειρίζονται υπολογιστές (όχι να είναι πληροφορικάριοι) τότε με συγχωρείτε αλλά δεν κάνουν για καθηγητές όχι σε ΙΕΚ ούτε σε Δημοτικό, τέλος! Και επαναλαμβάνω έχουμε υποχρέωση απέναντι στους σπουδαστές μας αλλά και στους εαυτούς μας να κρατήσουμε ζωντανή τη μαθησιακή διεργασία. Είχα ανεβάσει κάποια λινκ τα οποία δεν απαιτούν τίποτα φοβερό ούτε από θέμα σύνδεσης ούτε από θέμα PC (προσωπικά μπαίνω με Pc δεκαετίας, τα κινητά σας είναι πιο γρήγορα!). Όταν με το καλό επιστρέψουμε όσο χρόνο θα χουμε θα πρέπει να καλυφθούν τα εργαστηριακά μαθήματα τα οποία εξ 'αποστάσεως δεν γίνονται, προφανώς! Πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο σήμερα και ήταν σαφείς, ότι δηλαδή θα πρέπει να καλύψουμε ώρες εξ'αποστάσεως, γιατί πραγματικά δεν ξέρουμε πότε επιστρέφουμε.
Υπάρχει συνάδελφος που έχω εργαστεί στο παρελθόν καθηγητής πληροφορικής που στο σπίτι δεν έχει ίντερνετ (μόνο από την εργασία του συνέεται) και έχει κινητό νόκια 3110. Εϊναι καλός συνάδελφος και στο πάνω ταβάνι της λίστας ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2020, 12:37:30 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος Alexallaround

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τα ΔΙΕΚ στην εποχή του Κορωνοϊού
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 25, 2020, 10:41:51 πμ »
Υπάρχει συνάδελφος που έχω εργαστεί στο παρελθόν καθηγητής πληροφορικής που στο σπίτι δεν έχει ίντερνετ (μόνο από την εργασία του συνέεται) και έχει κινητό νόκια 3110. Εϊναι καλός συνάδελφος και στο πάνω ταβάνι της λίστας ...
Καλημέρα, το ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν ίντερνετ αλλά μιλάμε για μεμονωμένες περιπτώσεις που είτε δεν έχουν λόγω ιδεολογίας - κόλλημα, είτε μάλλον έχουν ψυχολογικά  :o. Δε γίνεται παιδιά να μην έχεις ίντερνετ, μιλάμε για 12 ευρώ το μήνα όταν το ένα πακέτο τσιγάρα στοιχίζει σχεδόν το 1/3! Και σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν ένα κινητό μόνο για να παίρνουν τηλέφωνα και από υπολογιστές δε σκαμπάζουν αλλά έτσι όπως το πάμε θα χωριστούμε σε καθηγητές 2 ταχυτήτων σε αυτούς που εξελίσσονται (ο πατέρας μου είναι 70 χρονών και ξέρει κάποια πράγματα καλύτερα από μένα όσον αφορά τις ΤΠΕ χωρίς να είναι πληροφορικάριος και έχω κ άλλα παραδείγματα) και σε αυτούς που πάνε κόντρα στην άποψη ότι οι καθηγητές χρειάζονται updates όσον αφορά τις γνώσεις τους, οπότε βολεύονται ως έχουν όπως οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι. Αυτό που μαθάινω είναι ότι όλο και περισσότεροι αρχίζουν και χρησιμοποιούν πλατφόρμες για εξ αποστάσεως και μάλιστα τα παιδιά είναι ενθουσιασμένα και το βλέπουν ως κάτι ουσιαστικό. Δε μιλάω τόσο για την ασύγχρονη αλλά για το streaming, απίστευτο εργαλείο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.