*

Ψηφοφορία

Να είναι υποχρεωτικό οι εκπαιδευτικοί να χρησιμοποιούν πλατφόρμες που σέβονται τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών;;;

ναι
10 (71.4%)
όχι
3 (21.4%)
άλλο
1 (7.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 14

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμες τηλεκπαίδευσης που σέβονται τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών.  (Αναγνώστηκε 17487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξεκινάω αυτό το νήμα για να συζητήσουμε ποιες πλατφόρμες προσφέρουν προστασία στους χρήστες που τις χρησιμοποιούν και ποιες όχι. Βασικό χαρακτηριστικό όλων των πλατφορμών που σέβονται τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών τους είναι η end-2-end κρυπτογράφηση. (e2ee)
Δηλαδή αν ένας χρήστης θέλει να μιλήσει με έναν άλλο μέσω της πλατφόρμας, το μήνυμα ξεκινάει κρυπτογραφημένο από τον υπολογιστή του ενός χρήστη, φτάνει στο server κρυπτογραφημένο, και ο server απλά αναλαμβάνει να το στήλει στον άλλο χρήστη ο οποίος και το αποκρυπτογραφεί τοπικά στον υπολογιστή του.

Τέτοιες πλατφόρμες είναι:

το google duo(μπορεί να είναι e2ee, αλλά από την άλλη καταγράφει το αριθμό του τηλεφώνου σου!),
το riot.im,
το telegram,
το jitsi (το jitsi είναι e2ee μόνο σε 1:1 call, σε group call μπορεί να δει τι γίνεται ο κάτοχος του σερβερ, γιαυτό συνίσταται να στήνουμε τον δικό μας σερβερ),
το wire
το webex for business (αυτό δεν είναι το ίδιο με την δωρεάν έκδοση που παρέχεται από το υπουργείο)
το Silent Circle.

Ας συζητήσουμε εδώ εμπειρίες από όσους έχουν χρησιμοποιήσει τέτοιες πλατφόρμες, οδηγίες για το πως τις χρησιμοποιούμε καθώς και πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα που έχουν σε σχέση με τις "επίσημες" πλατφόρμες που συστήνει το υπουργείο παιδείας.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2020, 02:33:18 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Για μένα στις εφαρμογές που «προστατεύουν» τα προσωπικά δεδομένα δεν ανοίκουν αυτές που έχουν σαν όνομα χρήστη τον αριθμό του κινητού μια και το θεωρώ προσωπικο δεδομένο ειδικά αν δεν είναι της δουλειάς ή ανοικει στον εργοδότη (πχ τα εταιρικά κινητά στον ιδιωτικό τομέα σε σοβαρές έπιχειρησεις )

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
https://www.newsit.gr/texnologia/to-Zoom-paradextike-tin-terastia-diarroi-prosopikon-dedomenon-leei-psemata-oti-exei-kryptografisi/3006065/

άντε με τις υγείες μας,
με βάση αυτό το δημοσίευμα, που δεν είναι υποθέσεις και εικασίες, μπορούμε να αρνούμαστε τη χρήση του ζουμ όταν μας το ζητάει η υπηρεσία (σύμβουλος, διευθυντής κτλ.);   
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2020, 12:33:21 μμ από ernie »
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
https://www.newsit.gr/texnologia/to-Zoom-paradextike-tin-terastia-diarroi-prosopikon-dedomenon-leei-psemata-oti-exei-kryptografisi/3006065/

άντε με τις υγείες μας,
με βάση αυτό το δημοσίευμα, που δεν είναι υποθέσεις και εικασίες, μπορούμε να αρνούμαστε τη χρήση του ζουμ όταν μας το ζητάει η υπηρεσία (σύμβουλος, διευθυντής κτλ.);
Έχει ένα ωραίο feature πάντως το zoom.. Μπορείς να ξέρεις πότε οι μαθητές έχουν το παράθυρο να μην είναι ενεργό..  Αυτό άκουσα δηλαδή

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
https://www.newsit.gr/texnologia/to-Zoom-paradextike-tin-terastia-diarroi-prosopikon-dedomenon-leei-psemata-oti-exei-kryptografisi/3006065/

άντε με τις υγείες μας,
με βάση αυτό το δημοσίευμα, που δεν είναι υποθέσεις και εικασίες, μπορούμε να αρνούμαστε τη χρήση του ζουμ όταν μας το ζητάει η υπηρεσία (σύμβουλος, διευθυντής κτλ.);

Εννοείται ότι το αρνούμαστε!

Εγώ δεν δέχομαι τίποτα λιγότερο από το https://meet.jit.si/
(Το οποίο φυσικά θα το εγκαταστήσω ως server σπίτι μου ή στο σχολείο)

Σε συνδυασμό με το morphvoxpro, νομίζω προφέρει μια minimum ασφάλεια για τα προσωπικά μου δεδομένα και ΚΥΡΙΩΣ για τα προσωπικά δεδομένα των μαθητών μου.

Όχι πως έχουμε και την τέλεια ασφάλεια με τα δυο παραπάνω, αλλά κάπως σχετικά ασφαλή είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2020, 03:41:55 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
το zoom είχε ακουσει εχει ή ειχε καοιο κενο ασφαλειας/bug που επιτρεπει τον απομακρυσμένο έλεγχο του Η.Υ ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2020, 03:39:56 μμ από angarato_surion »

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Εννοείται ότι το αρνούμαστε!
Εγώ δεν δέχομαι τίποτα λιγότερο από το https://meet.jit.si/
(Το οποίο φυσικά θα το εγκαταστήσω ως server σπίτι μου ή στο σχολείο)

Σε συνδυασμό με το morphvoxpro, νομίζω προφέρει μια minimum ασφάλεια για τα προσωπικά μου δεδομένα.

Όχι πως έχω και την τέλεια ασφάλεια με τα δυο παραπάνω, αλλά κάπως σχετικά ασφαλή είναι.
μπα εγω λεω να αφαιρεσουμε και μικροφωνο και καμερα  και να το κανουμε το μαθημα πληκτρολογωντας ..

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μπα εγω λεω να αφαιρεσουμε και μικροφωνο και καμερα  και να το κανουμε το μαθημα πληκτρολογωντας ..

Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό.

Ο συνδυασμός jitsi meet (ή ακόμα καλύτερα jitsi server που θα τον ελέγχω εγώ μιας και θα είναι είτε σπίτι μου, είτε στο σχολείο, είτε σε κάποιον διαδικτυακό virtual server που εμπιστεύομαι) + κάτι σαν το Morphvoxpro (θα προτιμούσα κάτι ανάλογο σε opensource, αλλά δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα κάτι αξιόλογο) είναι οι ελάχιστες προδιαγραφές που δέχομαι για να κάνω σύγχρονο τηλεμάθημα, και φυσικά θα το κάνω μόνο στην περίπτωση που μου βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό.

Φυσικά και προτιμώ να κάνω μάθημα πληκτρολογώντας. Αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπτωση, όχι πληκτρολογώντας σε μια οποιαδήποτε πλατφόρμα ασύγχρονης , αλλά πληκτρολογώντας σε μια πλατφόρμα ασύγχρονης που να έχει δυνατότητες end2end κρυπτογράφησης, όπως για παράδειγμα το riot.im.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 09, 2020, 02:45:30 πμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό.

Ο συνδυασμός server jitsi (που τον ελέγχω εγώ) + Morphvoxpro είναι το ελάχιστο που δέχομαι, και θα το κάνω μόνο αν μου βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό.

Φυσικά και προτιμώ να κάνω μάθημα πληκτρολογώντας .
και εγω προτιμω πληκτρολογιο
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2020, 03:55:35 μμ από angarato_surion »

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναρωτιέμαι όμως τι σόι φαγούρα έχουν για τα δεδομένα του σχολικού δικτύου. Τι επιθυμούν να ανακτήσουν; Τα ονοματεπώνυμα των καθηγητών και μαθητών; Τους αριθμούς μητρώου; Άντε, στο τσακίρ κέφι, τις διευθύνσεις που έχουμε δηλώσει οι καθηγητές; Σε τι θα τους χρησιμεύσουν αυτά για να βγάλουν λεφτά;
Είναι ειλικρινής απορία και όχι ειρωνική γιατί με τη δική μου λογική, αξία έχουν τα δεδομένα που θα χρησιμοποιηθούν είτε για άμεση κλοπή λεφτών (τράπεζες), είτε για διαφημιστικούς σκοπούς (καταναλωτικές συνήθειες, κοινωνική δικτύωση), είτε ως κρυφά resources (για αποστολή spam mail ). Δεν νομίζω ότι τα δεδομένα του σχολικού δικτύου θα χρησιμεύσουν από αυτές τις απόψεις σε κανένα hacker.

Έχω μια ιδιωτική σχολή, και θέλω να δω τι διδάσκουν όλοι οι εκπαιδευτικοί ώστε να υποκλέψω καλές εκπαιδευτικές πρακτικές και να βελτιώσω την σχολή μου.
Έχω μια διαφημιστική εταιρία ή μια εταιρία εισαγωγής ή κατασκευαστική, και θέλω να δω αν οι δάσκαλοι βάζουν στα παιδιά ασκήσεις ζωγραφικής (και πόσες) , έτσι ώστε να ξεκινήσω διαφήμιση για μολύβια (ή εισαγωγή-παραγωγή μολυβιών)

Θέλεις και άλλα παραδείγματα;
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό.

Ο συνδυασμός jitsi server(που θα τον ελέγχω εγώ μιας και θα είναι είτε σπίτι μου, είτε στο σχολείο) + Morphvoxpro είναι το ελάχιστο που δέχομαι, και θα το κάνω μόνο αν μου βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό.

Φυσικά και προτιμώ να κάνω μάθημα πληκτρολογώντας. Αλλά ακόμα και σε αυτή την περίπωση, όχι πληκτρολογώντας σε μια οποιαδήποτε πλατφόρμα, αλλά σε μια πλατφόρμα που έχει end2end κρυπτογράφηση, όπως για παράδειγμα το riot.im
εχεις αρκετο bandwidth γιανα σηκώσεις δικο σου server ..;

και βλέπω οτι το jitsi δεν έχει desktop εφαρμογή
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2020, 04:10:15 μμ από angarato_surion »

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εχεις αρκετο bandwidth γιανα σηκώσεις δικο σου server ..;
Ναι έχει. Στην ανάγκη σηκώνεις έναν virtual server σε κάποιο σημείο του δικτύου που εσύ εμπιστεύεσαι.

και βλέπω οτι το jitsi δεν έχει desktop εφαρμογή

Φυσικά και έχει! Παίζει κατευθείαν στον browser!
https://meet.jit.si/
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2020, 04:13:20 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Φυσικά και έχει!
https://meet.jit.si/
αν κελισω τον firefox θα δουλευει ;ο ταν λεω desktop εκδοση (desktop εφαρμογη δεν ειναι τα web sites) εννοω τρεχει εξω απο web browsers ;

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν κελισω τον firefox θα δουλευει ;ο ταν λεω desktop εκδοση (desktop εφαρμογη δεν ειναι τα web sites) εννοω τρεχει εξω απο web browsers ;

Μα γιατί να τρέχει εκτός browser? Τον να σε αναγκάζει κάποιος να εκτελέσεις το exe του, είναι κενό ασφαλείας! Αύριο μπορεί να σου στείλει ιό μέσα από αυτό το exe.
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158565
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.