*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς  (Αναγνώστηκε 10550 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 06:54:39 μμ »
Προφανώς και είναι πολύ σημαντικό να είμαστε στις θέσεις μας. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα υπόλοιπα επαγγέλματα. Κάποια από αυτά, φυσικά, άνετα μπορεί να γίνουν και με τηλεργασία, όπως αρκετές δουλειές σε δημόσιες υπηρεσίες. Άσε που έτσι γλιτώνεις και την ταλαιπωρία του πήγαινε έλα σε γραφεία, την αγένεια κλπ. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορώ να αποφασίσει η οικογένειά μου αν θα μείνει ο πατέρας ή η μητέρα δίπλα στο άρρωστο παιδί και θα το αποφασίσει η δουλειά μου. Και να υποστεί και μείωση μισθού ο ιδιωτικός υπάλληλος που θα λάβει υποχρεωτικά την άδεια.

Για τη μείωση μισθού συμφωνώ.
Για το ότι οι οικογένειες επιλέγουν ποιος θα πάρει με κριτήριο το συμφέρον της οικογένειας, δεν νομίζω ότι ισχύει. Βασικά αποφασίζουν με βάση το ποιος θα πάρει άδεια ευκολότερα, χωρίς οικονομικές επιπτώσεις. Γι' αυτό και δεν έχω δει ποτέ σύζυγο εκπαιδευτικου να παίρνει άδεια για να μείνει με το παιδί σε περίπτωση ανάγκης...Αυτό είναι το αποτέλεσμα της έλλειψης προστασίας του εργαζόμενου γονέα με ουσιαστική διευκόλυνση για άδειες.  Επίσης δυστυχώς, αποφασίζουν ότι είναι καλύτερο να λείψει η μητέρα επειδή "το παιδί χρειάζεται τη μητέρα του" ή η δουλειά της θεωρείται λιγότερο σημαντική, άρα δεν πειράζει και να τη στραβοκοιτάξει ο εργοδότης, η δουλειά του άντρα προέχει.... Θυμάμαι κ σε φασεις με κλειστά σχολεία, γυναίκες συναδέλφους να παίρνουν με απόγνωση την άδεια ειδικού σκοπού για τα παιδιά τους, επειδή οι σύζυγοι δεν μπορούσαν να τα αναλάβουν, κ προέβαλαν διάφορες δικαιολογίες για το ότι δεν γινόταν να λείψουν από τη δουλειά τους... Λες κ η σύζυγος δεν έχει ψυχη... να παρει άδεια, να χάσει την ύλη, να γκρινιάζουν οι γονείς, να στραβοκοιτούν οι κομπλεξικοί του συλλόγου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:47 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:16:58 μμ »
Για τη μείωση μισθού συμφωνώ.
Για το ότι οι οικογένειες επιλέγουν ποιος θα πάρει με κριτήριο το συμφέρον της οικογένειας, δεν νομίζω ότι ισχύει. Βασικά αποφασίζουν με βάση το ποιος θα πάρει άδεια ευκολότερα, χωρίς οικονομικές επιπτώσεις. Γι' αυτό και δεν έχω δει ποτέ σύζυγο εκπαιδευτικου να παίρνει άδεια για να μείνει με το παιδί σε περίπτωση ανάγκης...Αυτό είναι το αποτέλεσμα της έλλειψης προστασίας του εργαζόμενου γονέα με ουσιαστική διευκόλυνση για άδειες.  Επίσης δυστυχώς, αποφασίζουν ότι είναι καλύτερο να λείψει η μητέρα επειδή "το παιδί χρειάζεται τη μητέρα του" ή η δουλειά της θεωρείται λιγότερο σημαντική, άρα δεν πειράζει και να τη στραβοκοιτάξει ο εργοδότης, η δουλειά του άντρα προέχει.... Θυμάμαι κ σε φασεις με κλειστά σχολεία, γυναίκες συναδέλφους να παίρνουν με απόγνωση την άδεια ειδικού σκοπού για τα παιδιά τους, επειδή οι σύζυγοι δεν μπορούσαν να τα αναλάβουν, κ προέβαλαν διάφορες δικαιολογίες για το ότι δεν γινόταν να λείψουν από τη δουλειά τους... Λες κ η σύζυγος δεν έχει ψυχη... να παρει άδεια, να χάσει την ύλη, να γκρινιάζουν οι γονείς, να στραβοκοιτούν οι κομπλεξικοί του συλλόγου...
Για την έλλειψη προστασίας του εργαζόμενου γονέα γενικώς θα συμφωνήσω. Για το άλλο θέμα, το αν θα πάρει άδεια η μητέρα ή ο πατέρας για να μείνει με το παιδί, στη δική μας τουλάχιστον οικογένεια δεν ισχύει. Δε θεωρείται η φροντίδα του παιδιού υποχρέωση της γυναίκας μόνο. Σε περίπτωση ασθένειας τέκνου θεωρώ πως είναι πιο σημαντικό το παιδί μου από το αν θα πάρω άδεια και μείνω πίσω στην ύλη (πόσο πια πίσω να μείνω εκτός κι αν μιλάμε για μεγάλο διάστημα απουσίας). Επίσης γιατί να γκρινιάξουν οι γονείς; Αυτοί δεν παίρνουν άδεια; Και να γκρινιάζουν, νόμιμη άδεια είναι και με απώλειες οικονομικές σε κάποιες περιπτώσεις, δεν είναι η ζωή μας όλη το σχολείο. Όσο για τους κομπλεξικούς του συλλόγου, τη δουλειά τους κι εγώ τη δική μου.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:22:11 μμ »
Για την έλλειψη προστασίας του εργαζόμενου γονέα γενικώς θα συμφωνήσω. Για το άλλο θέμα, το αν θα πάρει άδεια η μητέρα ή ο πατέρας για να μείνει με το παιδί, στη δική μας τουλάχιστον οικογένεια δεν ισχύει. Δε θεωρείται η φροντίδα του παιδιού υποχρέωση της γυναίκας μόνο. Σε περίπτωση ασθένειας τέκνου θεωρώ πως είναι πιο σημαντικό το παιδί μου από το αν θα πάρω άδεια και μείνω πίσω στην ύλη (πόσο πια πίσω να μείνω εκτός κι αν μιλάμε για μεγάλο διάστημα απουσίας). Επίσης γιατί να γκρινιάξουν οι γονείς; Αυτοί δεν παίρνουν άδεια; Και να γκρινιάζουν, νόμιμη άδεια είναι και με απώλειες οικονομικές σε κάποιες περιπτώσεις, δεν είναι η ζωή μας όλη το σχολείο. Όσο για τους κομπλεξικούς του συλλόγου, τη δουλειά τους κι εγώ τη δική μου.

ΕΓώ φέτος έχω φρικάρει. Πρώτη φορά σχολείο, μοιραστήκαμε κ τις άδειες με τον σύζυγο, κ μέχρι τις γιορτές έλλειψα περίπου 10 μέρες εγώ κ άλλες τόσες εκείνος. Κ έχω ακόμα δυο μήνες χειμώνα μπροστά.... Αν ο σύζυγος έκανε άλλη δουλειά, δεν υπήρχε περίπτωση να λείπω τόσο. Τώρα είτε ο ένας λείπει είτε ο άλλος, πρόβλημα δημιουργούμε γιατί είμαστε στο ίδιο σχολείο. Απλώς εκείνος δεν αγχώνεται το ίδιο για την ύλη. Δεν ίδια όμως η δική μας άδεια με των άλλων. Οι άλλοι αν λείψουν, τη δουλειά που έμεινε σε εκκρεμότητα θα την κάνουν. Εμάς οι ώρες θα χαθούν.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:26:38 μμ »
ΕΓώ φέτος έχω φρικάρει. Πρώτη φορά σχολείο, μοιραστήκαμε κ τις άδειες με τον σύζυγο, κ μέχρι τις γιορτές έλλειψα περίπου 10 μέρες εγώ κ άλλες τόσες εκείνος. Κ έχω ακόμα δυο μήνες χειμώνα μπροστά.... Αν ο σύζυγος έκανε άλλη δουλειά, δεν υπήρχε περίπτωση να λείπω τόσο. Τώρα είτε ο ένας λείπει είτε ο άλλος, πρόβλημα δημιουργούμε γιατί είμαστε στο ίδιο σχολείο. Απλώς εκείνος δεν αγχώνεται το ίδιο για την ύλη. Δεν ίδια όμως η δική μας άδεια με των άλλων. Οι άλλοι αν λείψουν, τη δουλειά που έμεινε σε εκκρεμότητα θα την κάνουν. Εμάς οι ώρες θα χαθούν.
Ναι, καταλαβαίνω. Ωστόσο, δε γίνεται αλλιώς όταν έχεις μικρό παιδί και δεν υπάρχει άλλη λύση φύλαξης όταν αρρωσταίνει. Η διαφωνία μου είναι με το να εξαιρούνται οι εκπαιδευτικοί από την άδεια. Για μένα δεν παίζει ρόλο το φύλο του γονιού. Ας μην ξεχνάμε πως υπάρχουν πολλοί άνδρες εκπαιδευτικοί με συζύγους ελεύθερους επαγγελματίες ή σε άλλη θέση στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα. Αλήθεια, τι να ισχύει αν ο σύζυγος είναι ελεύθερος επαγγελματίας; Ούτε τότε είναι εύκολο να αφήσει τη δουλειά του κάποιος σε πολλές περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:47:47 »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:29:35 μμ »
Ναι, καταλαβαίνω. Ωστόσο, δε γίνεται αλλιώς όταν έχεις μικρό παιδί και δεν υπάρχει άλλη λύση φύλαξης όταν αρρωσταίνει. Η διαφωνία μου είναι με το να εξαιρούνται οι εκπαιδευτικοί από την άδεια. Για μένα δεν παίζει ρόλο το φύλο του γονιού. Ας μην ξεχνάμε πως υπάρχουν πολλοί άνδρες εκπαιδευτικοί με συζύγους ελεύθερους επαγγελματίες ή σε άλλη θέση στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα. Αλήθεια, τι να ισχύει αν ο σύζυγος είναι ελεύθερος επαγγελματίας; Ούτε τότε είναι εύκολο να αφήσει τη δουλειά του κάποιος σε πολλές περιπτώσεις.

Ναι στους ελεύθερους επαγγελματίες είναι δύσκολο. Αν πχ είναι έμπορος κάποιος, δεν κλείνει εύκολα το μαγαζί. Άλλο να κάνει κάτι με ελεύθερο ωράριο κ να δουλέψει από το σπίτι. όμως έτσι ο εκπαιδευτκός έρχεται σε αδιέξοδο, αφού δεν υπάρχει δυνατότητα άμεσης αναπλήρωσής μας. Δεν είναι ότι θα έκανε το ίδιο μ άθημα απαραίτητα, αλλά οτυλάιχστο να συνεννοηθείς με κάπιον, να στείλεις κάποιες ασκήσεις να γίνουν στν τάξη ή να τους δείξει κάτι, να κερδίσεις λίγο χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:34:10 μμ »
Ναι στους ελεύθερους επαγγελματίες είναι δύσκολο. Αν πχ είναι έμπορος κάποιος, δεν κλείνει εύκολα το μαγαζί. Άλλο να κάνει κάτι με ελεύθερο ωράριο κ να δουλέψει από το σπίτι. όμως έτσι ο εκπαιδευτκός έρχεται σε αδιέξοδο, αφού δεν υπάρχει δυνατότητα άμεσης αναπλήρωσής μας. Δεν είναι ότι θα έκανε το ίδιο μ άθημα απαραίτητα, αλλά οτυλάιχστο να συνεννοηθείς με κάπιον, να στείλεις κάποιες ασκήσεις να γίνουν στν τάξη ή να τους δείξει κάτι, να κερδίσεις λίγο χρόνο.
Τώρα με τόσους τριμηνίτες θα μπορούσε ίσως να γίνει κάτι τέτοιο μιας και αρκετοί, από ό,τι ακούω, δεν έχουν αντικείμενο εργασίας καθώς προσελήφθησαν χωρίς απαραίτητα να υπάρχουν κενά. Αυτό δεν το έχω καταλάβει. Αφού άδειες ευπαθών δεν υπάρχουν, πού θα πάνε; Θα μετακινούνται για να καλύπτουν τις πενθήμερες άντε δεκαήμερες καραντίνες;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2022, 08:36:12 μμ από English »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:36:40 μμ »
Τώρα με τόσους τριμηνίτες θα μπορούσε ίσως να γίνει κάτι τέτοιο μιας και αρκετοί, από ό,τι ακούω, δεν έχουν αντικείμενο εργασίας μιας και προσελήφθησαν χωρίς απαραίτητα να υπάρχουν κενά. Αυτό δεν το έχω καταλάβει. Αφού άδειες ευπαθών δεν υπάρχουν, πού θα πάνε; Θα μετακινούνται για να καλύπτουν τις πενθήμερες άντε δεκαήμερες καραντίνες;

Εχω την υποψία ότι προσλήφθηκαν για κανονικά κενά με κάποιο κονδύλι έκτακτο και θα ανανενώνονται μέχρι το τέλος...

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 08:56:42 μμ »
Εχω την υποψία ότι προσλήφθηκαν για κανονικά κενά με κάποιο κονδύλι έκτακτο και θα ανανενώνονται μέχρι το τέλος...
Για να μην πω βεβαιότητα, έχω κι εγώ την ίδια υποψία αν και μέχρι στιγμής κάποιοι δε βρήκαν κενά εκεί όπου τοποθετήθηκαν.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #50 στις: Ιανουάριος 22, 2022, 09:06:40 μμ »
Την ίδια υποψία έχω και εγώ. Στο ΓΕΛ της περιοχής μας έγιναν δύο προσλήψεις, όπου μόνο η μία κάλυψε πραγματικό κενό.

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #51 στις: Ιανουάριος 23, 2022, 12:51:11 μμ »
Και εδώ και από την προηγούμενη κιόλας φάση 3μηνίτες τοποθετήθηκαν σε κενά ΑΜΩ και ΑΚΩ.
Θέσεις που θα μπορούσαν να έχουν προκηρυχθεί σε ειδική πρόσκληση.

Αποσυνδεδεμένος vnikolitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ειδικού σκοπού για εκπαιδευτικούς
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 22, 2022, 04:41:22 μμ »
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για την άδεια ειδικού σκοπού που πήρα πέρυσι από το σχολείο που ήμουν. Συγκεκριμένα στο σχολείο που εργαζόμουν πήρα άδεια ειδικού σκοπού τον Απρίλη του ' 21 , όταν άνοιξαν τα σχολεία δευτεροβάθμιας αλλά όχι τα δημοτικά. Η άδεια μου ήταν 7 ημέρες, γιατί έπρεπε να μείνω στο σπίτι με το γιο μου που ήταν στο δημοτικό. Η διευθύντρια όμως δε μου έχει περάσει την άδεια ακόμα και φαίνεται ως απουσία. Έχω επικοινωνήσει μαζί της δύο φορές και της έχω ζητήσει να μου την περάσει και αυτή μου απαντά ότι δεν είναι δικιά μου υπόθεση αυτό αλλά δικιά της και να μην ασχολούμε. Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159434
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 292
Σύνολο: 311

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.