*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1064312 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6440 στις: Ιούλιος 18, 2021, 10:25:32 μμ »
Συγνώμη που ρωτάω. Μήπως ξέρει κανείς αν δοθούν όλα τα οργανικά κενά ή μόνο αυτά που αντιστοιχούν στις θέσεις πρόσληψης. Επίσης τα οργανικά κενά έχουν βγει; Είναι αυτά που έβγαλαν οι αιρετοί; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Με βάση την εμπειρία μου από προηγούμενες χρονιές διορισμού, όταν τα οργανικά κενά είναι περισσότερα από τα άτομα που σκοπεύουν να διορίσουν σε μια ειδικότητα τότε δεν τα δίνουν όλα. Φροντίζουν να γεμίσουν πρώτα τα νησιά και τα δύσκολα μέρη με νεοδιόριστους. Αν τα οργανικά κενά είναι ίσα με τις θέσεις που δίνει η κατανομή για τους διορισμούς π.χ. ΠΕ82 τότε το λογικό είναι να τα δώσουν όλα ακριβώς όπως είναι γνωστά από την εγκύκλιο των μετατάξεων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:45 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6441 στις: Ιούλιος 18, 2021, 11:09:43 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι/σες, χαίρομαι που σας βρήκα, εύχομαι τα καλύτερα σε όλους.
Θα ήθελα να υποβάλω 2-3 ερωτήματα/απορίες που έχω, πολύ σημαντικά για εμένα, θα ήθελα τη γνώμη σας, αλλά πολύ περισσότερο θα εκτιμούσα αν κάποιος έχει απάντηση με βάση όχι προσωπική εκτίμηση (επειδή το ζήτημα είναι πολύ λεπτό) αλλά αν μπορεί να μου παραθέσει εδάφια/άρθρα.
1) Έστω ότι κάποιος βρίσκεται σε καλή σειρά σε 2 κλάδους της 2Γ, πχ. ΠΕ02 και ΠΕ03 (λόγω 2ου πτυχίου). Όταν έρθει η περίοδος για δηλώσεις, μπορεί να δηλώσει ΚΑΙ στους 2 κλάδους ή να επιλέξει μόνο τον ένα;
2)Αν ναι, διάβασα ότι το σύστημα θα τρέξει στους κλάδους με αύξων αριθμό στην κωδικοποίηση τους, πχ πρώτα το ΠΕ02 και ύστερα το ΠΕ03, θα μπορούσε να δηλώσει ΜΟΝΟ 2-3 περιοχές από την ΠΕ02, και αν "πιάσει" κάποια έχει καλώς, διαφορετικά ακολουθεί η ΠΕ03 όπου θα τις δηλώσει όλες; ΜΠΟΡΕΙ να την ακολουθήσω την τακτική αυτή; Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ, εφόσον έτρεξε η ΠΕ02 για το άτομο αυτό (επειδή δήλωσε έστω μία περιοχή), το σύστημα να τον/την "τράβηξε" εκεί (στην ΠΕ02) και αυτομάτως να αποκλείστεί από την επόμενη, την ΠΕ03; Με αποτέλεσμα αν δε "πιάσει" αυτές τις ελάχιστες περιοχές της ΠΕ02 να χάσει τον διορισμό του/της από "βλακεία"/υπερβολική αυτοπεποίθηση;
Θα μπορούσε κάποιας να μου δώσει απάντηση με βάση τον νόμο; το ξέρω ότι δε βγήκε ακόμη η εγκύκλιος, ίσως να υπάρχει ανάλογο προηγούμενο με την ειδική αγωγή. Σας παρακαλώ, καλές είναι και η εκτιμήσεις αλλά να το ξεκαθαρίζετε αυτό, ότι είναι προσωπική σας άποψη, το ζήτημα είναι πολύ λεπτό. (Ίσως κάποιος/α άλλος/η βρίσκεται στην ίδια θέση με εμένα και το έχει ψάξει καλύτερα, π.χ. καλώντας το υπουργείο ή μιλώντας με διευθύνσεις)
Σε τόσο σοβαρά θέματα που μπορεί να κρίνουν τον διορισμο σου, καλό είναι να απευθύνεσαι κατ’ ευθείαν στο Υπουργείο, στο τμήμα διορισμών ( να κρατήσεις οπωσδήποτε και το όνομα του υπαλλήλου με τον οποίο θα μιλήσεις κι αν είναι εύκολο μιλά απευθείας με τον προϊστάμενο τμήματος)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6442 στις: Ιούλιος 18, 2021, 11:45:48 μμ »
Με βάση την εμπειρία μου από προηγούμενες χρονιές διορισμού, όταν τα οργανικά κενά είναι περισσότερα από τα άτομα που σκοπεύουν να διορίσουν σε μια ειδικότητα τότε δεν τα δίνουν όλα. Φροντίζουν να γεμίσουν πρώτα τα νησιά και τα δύσκολα μέρη με νεοδιόριστους. Αν τα οργανικά κενά είναι ίσα με τις θέσεις που δίνει η κατανομή για τους διορισμούς π.χ. ΠΕ82 τότε το λογικό είναι να τα δώσουν όλα ακριβώς όπως είναι γνωστά από την εγκύκλιο των μετατάξεων.

Στους δικαστικά δικαιωθέντες πάντως που διορίστηκαν πρόπερσι τα κενά δόθηκαν όλα και ήταν πολλαπλάσια των διορισθέντων.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6443 στις: Ιούλιος 19, 2021, 12:01:13 πμ »
Μετράει ως προϋπηρεσία ωρομισθίου μέχρι και 8 ώρες την εβδομάδα. Αν είσαι πλήρους ωραίου αναπληρωτής έχεις ήδη ένα μήνα προϋπηρεσίας, οπότε η διδασκαλία σε ΣΔΕ δεν μπορεί να επιφέρει καμιά προσαύξηση.  Αλλιώς μέσα σε ένα μήνα θα είχες 1,3 προϋπηρεσία.
Ισχυει το ίδιο και σαν μόνιμος;εννοω για μκ..η προυπηρεσια αυτη δε θα μετρησειπουθενα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:45 »

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6444 στις: Ιούλιος 19, 2021, 02:53:02 πμ »
Καλό διορισμο και καλή τοποθέτηση σε όλους ! Με πολλους ειμαστε συνοδοιποροι πολλά χρόνια και χαίρομαι πολύ για αυτούς , διότι ο αγώνας τους ήταν μεγάλος !!! Ο δικός μου αγώνας με κρατά στην αναπλήρωση όπως όλα δείχνουν ,διότι η θέση μου στον εκκαθαρισμενο των ΠΕ02 είναι στο 1700+.Ήθελα να ρωτήσω,αν έχουμε εικόνα από όσους αποκλείονται από τα ιδιωτικά , προσπαθώ να υπολογίσω στο περίπου τη θέση μου στην αιώνια αναπλήρωση

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6445 στις: Ιούλιος 19, 2021, 07:39:35 πμ »
Καλό διορισμο και καλή τοποθέτηση σε όλους ! Με πολλους ειμαστε συνοδοιποροι πολλά χρόνια και χαίρομαι πολύ για αυτούς , διότι ο αγώνας τους ήταν μεγάλος !!! Ο δικός μου αγώνας με κρατά στην αναπλήρωση όπως όλα δείχνουν ,διότι η θέση μου στον εκκαθαρισμενο των ΠΕ02 είναι στο 1700+.Ήθελα να ρωτήσω,αν έχουμε εικόνα από όσους αποκλείονται από τα ιδιωτικά , προσπαθώ να υπολογίσω στο περίπου τη θέση μου στην αιώνια αναπλήρωση


Κοντά είμαστε. Εγώ υπολογίζω γύρω στο 300-350.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6446 στις: Ιούλιος 19, 2021, 08:48:36 πμ »

Κοντά είμαστε. Εγώ υπολογίζω γύρω στο 300-350.
Καλημέρα . Μήπως εννοείς ότι 300 με 350 είναι όλοι οι ιδιωτικοί μαζί ; Στο σύνολο εννοώ . Γιατί 300 χωρίς δικαίωμα διορισμού στους ΠΕ02 μου φαίνεται υπερβολή . Ίσως κοντά στους 100 μέχρι το 1300 στους εκκαθαρισμένους μου φαίνεται πιο ρεαλιστικό.

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6447 στις: Ιούλιος 19, 2021, 09:00:32 πμ »
Η προυπηρεσία από Σδε μετράει μετά το διορισμο;Γιατι αν εισαι πλήρους ωραριου δε μετράει..

καθε ειδους προυπηρεσια που "μετραει"  θα ειναι αναρτημενη στον προσωπικο σου φακελο στο  ΟΠΣΥΔ , αυτο ειναι το μονο σιγουρο μονοπατι, περα απ ο,τι λεμε εδω...
Η προυπηρεσια απο φροντιστηρια αναγνωριζεται  με μεγιστη τιμη τα  7 χρονια και χωρις να βελτιωνει το ΜΚ ουτε και τα μορια υπηρεσιας για αποσπαση.

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6448 στις: Ιούλιος 19, 2021, 10:16:28 πμ »
Καλημέρα . Μήπως εννοείς ότι 300 με 350 είναι όλοι οι ιδιωτικοί μαζί ; Στο σύνολο εννοώ . Γιατί 300 χωρίς δικαίωμα διορισμού στους ΠΕ02 μου φαίνεται υπερβολή . Ίσως κοντά στους 100 μέχρι το 1300 στους εκκαθαρισμένους μου φαίνεται πιο ρεαλιστικό.
Να είναι 100 ;;;;Εμένα πάλι μου φαίνονται πολλοί 😂
Τρόπος να επιβεβαιώσουμε το νούμερο νομίζω δεν έχουμε

Αποσυνδεδεμένος Mariape03

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6449 στις: Ιούλιος 19, 2021, 10:37:46 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, υπάρχει κάποια εκτίμηση για τους πε03 μέχρι ποια σειρά θα πάει Αθήνα?

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6450 στις: Ιούλιος 19, 2021, 11:03:10 πμ »
Καλό διορισμο και καλή τοποθέτηση σε όλους ! Με πολλους ειμαστε συνοδοιποροι πολλά χρόνια και χαίρομαι πολύ για αυτούς , διότι ο αγώνας τους ήταν μεγάλος !!! Ο δικός μου αγώνας με κρατά στην αναπλήρωση όπως όλα δείχνουν ,διότι η θέση μου στον εκκαθαρισμενο των ΠΕ02 είναι στο 1700+.Ήθελα να ρωτήσω,αν έχουμε εικόνα από όσους αποκλείονται από τα ιδιωτικά , προσπαθώ να υπολογίσω στο περίπου τη θέση μου στην αιώνια αναπλήρωση
Αυτό που λες δεν έχει νόημα. Οι ιδιωτικοί που αποκλείονται, αποκλείονται για το μόνιμο διορισμό, όχι για την αναπλήρωση. Δεν τους αφαιρείς για να βρεις την σειρά σου για αναπλήρωση. Πάντως στην πρώτη χιλιαδα είχα βρει γυρω στους εξήντα. Αν και οι προσωρινοί πίνακες έχουν πολλά προβλήματα, ονόματα γραμμένα μισά,  επώνυμα και μικρά γραμμενα σε λάθος θέση αντίθετα κ.α. και δυσκολεύει ο έλεγχος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2021, 11:05:55 πμ από ignis »

Αποσυνδεδεμένος Marphil

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Γυναίκα
  • «Κάθε πρόχειρη γραφή [θέλει] τον Πικιώνη της»
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6451 στις: Ιούλιος 19, 2021, 11:31:53 πμ »
Καλημέρα . Μήπως εννοείς ότι 300 με 350 είναι όλοι οι ιδιωτικοί μαζί ; Στο σύνολο εννοώ . Γιατί 300 χωρίς δικαίωμα διορισμού στους ΠΕ02 μου φαίνεται υπερβολή . Ίσως κοντά στους 100 μέχρι το 1300 στους εκκαθαρισμένους μου φαίνεται πιο ρεαλιστικό.


Δεν εννοούσα αυτό! Βγάζοντας αυτούς που θα μονιμοποιηθουν, εμείς θα είμαστε στο 300-350 για την αιώνια αναπλήρωση! 😂😂💜

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6452 στις: Ιούλιος 19, 2021, 11:33:36 πμ »
Αυτό που λες δεν έχει νόημα. Οι ιδιωτικοί που αποκλείονται, αποκλείονται για το μόνιμο διορισμό, όχι για την αναπλήρωση. Δεν τους αφαιρείς για να βρεις την σειρά σου για αναπλήρωση. Πάντως στην πρώτη χιλιαδα είχα βρει γυρω στους εξήντα. Αν και οι προσωρινοί πίνακες έχουν πολλά προβλήματα, ονόματα γραμμένα μισά,  επώνυμα και μικρά γραμμενα σε λάθος θέση αντίθετα κ.α. και δυσκολεύει ο έλεγχος...

Και γω κάπου τόσο τα είχα υπολογίσει τα πιθανά άτομα μέχρι το 850 περίπου. Λέω πιθανά γιατί, σε αντίθεση με τα δευτερα πτυχία πχ δεν έχεις τρόπο να είσαι βέβαιος για τους ιδιωτικούς.

Αποσυνδεδεμένος ni9os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • .
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #6453 στις: Ιούλιος 19, 2021, 12:31:39 μμ »
To AΣΕΠ και οι ρυθμοι του θα μας παλαβωσουν!
Ένα από τα σημάδια επερχόμενου νευρικού κλονισμού είναι όταν πιστεύει κανείς ότι η δουλειά του είναι φοβερά σημαντική.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 334
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 356

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.