*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής πανεπιστήμιο Λευκωσίας ή frederick Κύπρου?  (Αναγνώστηκε 17021 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Η απόφαση του δοαταπ αναμένεται να ανακληθεί. Το Frederick λόγω πανδημίας συνεχίζει κανονικά τις εξετάσεις στην Ελλάδα. Μάλιστα αυτό το Σαββατοκύριακο διεξάγονται κανονικά στην Ελλάδα οι επαναληπτικές.
Λάθος κανείς και στο Λευκωσίας κάνουν μηνιαίες δόσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Το καλο με το Frederick ειναι οτι μπορεις να πληρωνεις τα διδακτρα και σε μηνιαιες δωσεις ενω στο Λευκωσιας θελουν μεν δοσεις αλλα ετησιες
Λάθος κάνεις και στο Λευκωσίας κάνουν μηνιαίες δόσεις.

Αποσυνδεδεμένος Vayia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Στο Frederick η συνολική βαθμολογία κάθε μαθήματος προκύπτει από το 50% των εργασιών και το 50% των εξετάσεων. Αν δεν κάνω λάθος στο Λευκωσίας είναι 60% ή 70% οι εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο Frederick η συνολική βαθμολογία κάθε μαθήματος προκύπτει από το 50% των εργασιών και το 50% των εξετάσεων. Αν δεν κάνω λάθος στο Λευκωσίας είναι 60% ή 70% οι εξετάσεις.
Επομένως το Frederick είναι πιο καλό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Επομένως το Frederick είναι πιο καλό...

Πιο βολικό, θα έλεγα. Το αν είναι καλό ένα πανεπιστήμιο έχει να κάνει με πολύ περισσότερα πράγματα από το αν μετράνε πολύ ή όχι οι τελικές εξετάσεις στον βαθμό. ;)

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πιο βολικό, θα έλεγα. Το αν είναι καλό ένα πανεπιστήμιο έχει να κάνει με πολύ περισσότερα πράγματα από το αν μετράνε πολύ ή όχι οι τελικές εξετάσεις στον βαθμό. ;)
Σωστά. Αυτό εννοούσα.

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν απαντήσαμε όμως στο ερώτημα ανάμεσα στα δύο Λευκωσίας -Πατρών ή Frederick ειδική και γιατί;

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Δεν απαντήσαμε όμως στο ερώτημα ανάμεσα στα δύο Λευκωσίας -Πατρών ή Frederick ειδική και γιατί;
Εγώ επέλεξα το Λευκωσίας διότι το Frederick είναι πολύ πιο ακριβό. Το Λευκωσίας μου βγαίνει στα 4700 περίπου με την υποτροφία διότι έχω βαθμό πτυχίου πάνω από 6,5.

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ επέλεξα το Λευκωσίας διότι το Frederick είναι πολύ πιο ακριβό. Το Λευκωσίας μου βγαίνει στα 4700 περίπου με την υποτροφία διότι έχω βαθμό πτυχίου πάνω από 6,5.
Θα το ξεκινήσεις τώρα ή το έχεις ήδη ξεκινήσει και μπορείς να μας πεις αν είναι πολύ απαιτητικό

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Θα το ξεκινήσεις τώρα ή το έχεις ήδη ξεκινήσει και μπορείς να μας πεις αν είναι πολύ απαιτητικό
Τελείωσα το πρώτο εξάμηνο. Έχει εβδομαδιαίες δραστηριότητες και εργασίες που πρέπει να παραδοθούν σε καθορισμένες ημερομηνίες. Είναι κατάλληλο για κάποιον που εργάζεται ή έχει παράλληλες ασχολίες. Δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο το πρώτο μεταπτυχιακό που έκανα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι μια ερώτηση ...αν κάποιος γνωρίζει σχετικά με την πρακτική στο Λευκωσίας.Εγώ που είμαι Αγγλικής για την πρακτική πρέπει να βρω σχολείο όπου να υπηρετεί καθηγητής Αγγλικής ειδικής αγωγής ή αρκεί ενα πχ ειδικό σχολείο ή τμήμα ένταξης με δάσκαλο ή φιλόλογο? Εχω κάνει άπειρα τηλέφωνα στο Λευκωσίας για το θέμα αλλά δεν γνώριζαν να μου πουν ...

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελείωσα το πρώτο εξάμηνο. Έχει εβδομαδιαίες δραστηριότητες και εργασίες που πρέπει να παραδοθούν σε καθορισμένες ημερομηνίες. Είναι κατάλληλο για κάποιον που εργάζεται ή έχει παράλληλες ασχολίες. Δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο το πρώτο μεταπτυχιακό που έκανα.
Τι ειδικότητα είσαι; Εγώ σαν ΠΕ02 θα μπορώ να κάνω εύκολα την πρακτική και που μπορούμε π.χ. σε τμήματα ένταξης σε γυμνάσια-λύκεια ή και σε δημοτικό σχολείο; Νομίζω πως το πιο δύσκολο κομμάτι είναι αυτό της πρακτικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2020, 09:36:50 πμ από Hope3 »

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Τι ειδικότητα είσαι; Εγώ σαν ΠΕ02 θα μπορώ να κάνω εύκολα την πρακτική και που μπορούμε π.χ. σε τμήματα ένταξης σε γυμνάσια-λύκεια ή και σε δημοτικό σχολείο; Νομίζω πως το πιο δύσκολο κομμάτι είναι αυτό της πρακτικής.
Εγώ είμαι ΠΕ88.02 και στην πόλη μου υπάρχει ειδικο σχολείο δευτεροβάθμιας που μπορώ να κάνω την πρακτική. Ξέρω φιλόλογο που θα κάνει πρακτική σε τμήμα ένταξης.

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Συνάδελφοι μια ερώτηση ...αν κάποιος γνωρίζει σχετικά με την πρακτική στο Λευκωσίας.Εγώ που είμαι Αγγλικής για την πρακτική πρέπει να βρω σχολείο όπου να υπηρετεί καθηγητής Αγγλικής ειδικής αγωγής ή αρκεί ενα πχ ειδικό σχολείο ή τμήμα ένταξης με δάσκαλο ή φιλόλογο? Εχω κάνει άπειρα τηλέφωνα στο Λευκωσίας για το θέμα αλλά δεν γνώριζαν να μου πουν ...
Το Πανεπιστήμιο Πατρών είναι αρμόδιο για την πρακτική επομένως πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.