*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!  (Αναγνώστηκε 13346 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« στις: Ιούλιος 30, 2020, 10:16:48 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είδα ένα θέμα πιο πριν που αφορά τις κατακτήριες στο εκπα. Εγώ έχω κάποιες απορίες που σχετίζονται με το παιδαγωγικό Αλεξανδρούπολης. Έχει βγει η ύλη. Εκεί δίνονται προτεινόμενα συγγράμματα. Δεν τα έχω όλα αλλά κάποια από αυτά. Μου χρειάζονται όλα; Επίσης γνωρίζει κάποιος που μπορώ να δω έστω σα δείγμα παλαιότερα θέματα; Τέλος σε αυτές τις καταστάσεις είναι αξιοκρατικά όλα; Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:28 »

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 05, 2020, 06:54:15 μμ »
Κανείς βρε παιδιά;;;;;;;🤦♀

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 05, 2020, 07:12:30 μμ »

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 05, 2020, 07:18:29 μμ »
Όπως σε κάθε παιδαγωγική σχολή οι κατατακτήριες έχουν Μαθηματικά, Παιδαγωγικά και Γλωσσολογία.
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Θα σου πω μόνο για το "αξιοκρατικά" που ρωτάς.
Η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος διαβάσει (αλλά διαβάσει πραγματικά και όχι όπως όπως) θα τα καταφέρει ακόμα και αν υποθέσουμε ότι κάποιες θέσεις είναι για γνωστούς (δεν το ξέρω). Αυτή είναι η άποψη μου σε αυτά τα θέματα γενικά. Θεωρώ ότι αν σκέφτεται κάποιος ότι πρέπει να διαβάσει για να γράψει πάρα πολύ καλά, μια θέση θα του δοθεί στο τέλος, θα τα καταφέρει δηλαδή.
Δεν πρέπει να σκέφτεσαι αν είναι αξιοκρατικά ή όχι. Στο θέμα της αξιοκρατίας θα ακούσεις διάφορες ιστορίες αλλά κράτα επιφυλάξεις σε ότι ακούς, γιατί πολύ απλά αυτός που δεν περνάει το ρίχνει στο ότι θα πήραν κάποιους γνωστούς και όχι στο ότι μπορεί να μη διάβασε όσο θα έπρεπε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:28 »

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 05, 2020, 07:23:12 μμ »
Όπως σε κάθε παιδαγωγική σχολή οι κατατακτήριες έχουν Μαθηματικά, Παιδαγωγικά και Γλωσσολογία.
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Θα σου πω μόνο για το "αξιοκρατικά" που ρωτάς.
Η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος διαβάσει (αλλά διαβάσει πραγματικά και όχι όπως όπως) θα τα καταφέρει ακόμα και αν υποθέσουμε ότι κάποιες θέσεις είναι για γνωστούς (δεν το ξέρω). Αυτή είναι η άποψη μου σε αυτά τα θέματα γενικά. Θεωρώ ότι αν σκέφτεται κάποιος ότι πρέπει να διαβάσει για να γράψει πάρα πολύ καλά, μια θέση θα του δοθεί στο τέλος, θα τα καταφέρει δηλαδή.
Δεν πρέπει να σκέφτεσαι αν είναι αξιοκρατικά ή όχι. Στο θέμα της αξιοκρατίας θα ακούσεις διάφορες ιστορίες αλλά κράτα επιφυλάξεις σε ότι ακούς, γιατί πολύ απλά αυτός που δεν περνάει το ρίχνει στο ότι θα πήραν κάποιους γνωστούς και όχι στο ότι μπορεί να μη διάβασε όσο θα έπρεπε.

Εχεις δίκιο σε ολα! Οποιος δεν διαβάζει οι θέσεις ειναι πάντα για γνωστούς! Ξέρω πολλους γνωστούς μου που εδωσαν και τα κατάφεραν και μεταξύ μας κι ολας τι απαιτήσεις να έχει ενα παιδαγωγικό τμήμα και ποσοι θα θέλουν να μπουν! Μεγάλες απαιτήσεις έχουν οι πολυτεχνικές σχολές και τα οικονομικά τμήματα
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 05, 2020, 07:49:05 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι το ότι δεν κυκλοφορούν θέματα κατατακτηρίων προηγούμενων ετών, ώστε να ξέρεις που κινούνται οι ερωτήσεις. Σε ερώτηση που έκανα στη γραμματεία της σχολής, μου είπαν ότι κάθε χρονιά είναι διαφορετικά τα θέματα. Οκ δεν περίμενα ότι θα είναι τα ίδια για ονομα του Θεού, απλα ήθελα να δω που κινούνται. Τι δυακολία έχουν; Είναι κρίσης; Είναι απομνημόνευσης;

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 05, 2020, 07:57:22 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας. Αυτό που μου φαίνεται περίεργο είναι το ότι δεν κυκλοφορούν θέματα κατατακτηρίων προηγούμενων ετών, ώστε να ξέρεις που κινούνται οι ερωτήσεις. Σε ερώτηση που έκανα στη γραμματεία της σχολής, μου είπαν ότι κάθε χρονιά είναι διαφορετικά τα θέματα. Οκ δεν περίμενα ότι θα είναι τα ίδια για ονομα του Θεού, απλα ήθελα να δω που κινούνται. Τι δυακολία έχουν; Είναι κρίσης; Είναι απομνημόνευσης;

Δεν ξερω καμια σοβαρη σχολή που δινει παλιά θέματα, αυτα τα βρίσκεις σε φωτοτυπάδικα γυρω απο τις σχολες, κάνε μια βολτα και θα τα βρεις και η αληθεια ειναι πως καθε χρονο πεφτουν παρομοια. Αν παλι δεν βρεις για κατατακτήριες βρες παλιοτερα θεματα του μαθηματος που θα δωσεις
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 05, 2020, 08:13:22 μμ »
Αααα πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου. Θα προσπαθήσω να βρω. Σε ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 05, 2020, 08:25:08 μμ »
Αααα πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου. Θα προσπαθήσω να βρω. Σε ευχαριστώ πολύ

Μπές και στις σελίδες φοιτητών σε ομάδες του φβ κλπ σίγουρα θα σε βοηθήσουν πολλοί! Απλά να σε κάνω μια ερώτηση γιατι δεν σκέφτεσαι να δώσεις κατακτήριες σε μια σχολή που θα σε δώσει και διαφορετικές διεξόδους; Λογικά εισαι φιλόλογος γιατι να πας σε ενα παιδαγωγικό και οχι σε ενα οικονομικο η σε μια νομική; Χωρίς να ξέρω τους λόγους και να σε κρίνω απο την πλευρά μου εγω θα πήγαινα σε ενα αλλο κλάδο που θα μου εδινε και αλλες διεξόδους ετσι κι αλλιως τα 7μορια θα τα πάρεις οποια σχολή και αν βγαλεις!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 05, 2020, 08:38:47 μμ »
Μπές και στις σελίδες φοιτητών σε ομάδες του φβ κλπ σίγουρα θα σε βοηθήσουν πολλοί! Απλά να σε κάνω μια ερώτηση γιατι δεν σκέφτεσαι να δώσεις κατακτήριες σε μια σχολή που θα σε δώσει και διαφορετικές διεξόδους; Λογικά εισαι φιλόλογος γιατι να πας σε ενα παιδαγωγικό και οχι σε ενα οικονομικο η σε μια νομική; Χωρίς να ξέρω τους λόγους και να σε κρίνω απο την πλευρά μου εγω θα πήγαινα σε ενα αλλο κλάδο που θα μου εδινε και αλλες διεξόδους ετσι κι αλλιως τα 7μορια θα τα πάρεις οποια σχολή και αν βγαλεις!


Καλή ερώτηση. Ναι είμαι φιλόλογος και επειδή έχω μεταπτυχιακό στην ειδική θέλω να καταφέρω να ανοίξω και εκείνη την πόρτα ώστε να δηλώνω και ως φιλόλογος, αλλά και ως δασκάλα ειδικής. Από την άλλη να σου πω την αλήθεια αγαπάω πραγματικά το επάγγελμα(σίγουρα λίγο παραπάνω τη φιλολογία) και δε θέλω να αλλάξω προσανατολισμό, μιας και θεωρώ πως είναι αυτό που γνωρίζω να κάνω καλά και το κάνω ευχάριστα. Απλά επιθυμώ κάποια στιγμή να καταφέρω να το κάνω και σε σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 05, 2020, 08:51:41 μμ »

Καλή ερώτηση. Ναι είμαι φιλόλογος και επειδή έχω μεταπτυχιακό στην ειδική θέλω να καταφέρω να ανοίξω και εκείνη την πόρτα ώστε να δηλώνω και ως φιλόλογος, αλλά και ως δασκάλα ειδικής. Από την άλλη να σου πω την αλήθεια αγαπάω πραγματικά το επάγγελμα(σίγουρα λίγο παραπάνω τη φιλολογία) και δε θέλω να αλλάξω προσανατολισμό, μιας και θεωρώ πως είναι αυτό που γνωρίζω να κάνω καλά και το κάνω ευχάριστα. Απλά επιθυμώ κάποια στιγμή να καταφέρω να το κάνω και σε σχολείο.

Καλή επιτυχία τοτε!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 05, 2020, 08:53:20 μμ »
Καλή επιτυχία τοτε!


 Να είσαι καλά!

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 05, 2020, 08:55:08 μμ »
Όπως σε κάθε παιδαγωγική σχολή οι κατατακτήριες έχουν Μαθηματικά, Παιδαγωγικά και Γλωσσολογία.
Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω να σου απαντήσω.
Θα σου πω μόνο για το "αξιοκρατικά" που ρωτάς.
Η γνώμη μου είναι ότι αν κάποιος διαβάσει (αλλά διαβάσει πραγματικά και όχι όπως όπως) θα τα καταφέρει ακόμα και αν υποθέσουμε ότι κάποιες θέσεις είναι για γνωστούς (δεν το ξέρω). Αυτή είναι η άποψη μου σε αυτά τα θέματα γενικά. Θεωρώ ότι αν σκέφτεται κάποιος ότι πρέπει να διαβάσει για να γράψει πάρα πολύ καλά, μια θέση θα του δοθεί στο τέλος, θα τα καταφέρει δηλαδή.
Δεν πρέπει να σκέφτεσαι αν είναι αξιοκρατικά ή όχι. Στο θέμα της αξιοκρατίας θα ακούσεις διάφορες ιστορίες αλλά κράτα επιφυλάξεις σε ότι ακούς, γιατί πολύ απλά αυτός που δεν περνάει το ρίχνει στο ότι θα πήραν κάποιους γνωστούς και όχι στο ότι μπορεί να μη διάβασε όσο θα έπρεπε.

Συμφωνώ απολύτως σε όλα. Και συμπληρώνω την προσωπική μου εμπειρία.  Έχω τελειώσει και 'γω παιδαγωγικό(προσχολικής) στο οποίο μπήκα μετά από κατακτήριες (σε άλλο πανεπιστήμιο από αυτό της πρώτης μου σχολής) . Κατέβασα την ύλη και διάβασα  αναλόγως.Γνωριμίες δεν είχα ούτε κάποιον γνωστό απόφοιτο να με κατατοπίσει. Πήγα μόνο με βάση την ύλη που είχε αναρτηθεί για κάθε μάθημα και προσωπική μελέτη. Το αν για κάποιους υπήρχε μέσο δεν μπορώ να το ξέρω.Ξέρω όμως ότι και κάποιος χωρίς μέσο τα κατάφερε. Στην τελική πιστεύω πως αν γράψεις καλά έγραψες.Δεν μπορεί αυτό να αμφιβητηθεί.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Κατατακτήριες παιδαγωγικό!!!
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 05, 2020, 09:09:53 μμ »
Συμφωνώ απολύτως σε όλα. Και συμπληρώνω την προσωπική μου εμπειρία.  Έχω τελειώσει και 'γω παιδαγωγικό(προσχολικής) στο οποίο μπήκα μετά από κατακτήριες (σε άλλο πανεπιστήμιο από αυτό της πρώτης μου σχολής) . Κατέβασα την ύλη και διάβασα  αναλόγως.Γνωριμίες δεν είχα ούτε κάποιον γνωστό απόφοιτο να με κατατοπίσει. Πήγα μόνο με βάση την ύλη που είχε αναρτηθεί για κάθε μάθημα και προσωπική μελέτη. Το αν για κάποιους υπήρχε μέσο δεν μπορώ να το ξέρω.Ξέρω όμως ότι και κάποιος χωρίς μέσο τα κατάφερε. Στην τελική πιστεύω πως αν γράψεις καλά έγραψες.Δεν μπορεί αυτό να αμφιβητηθεί.


Χαίρομαι πάρα πολύ που το ακούω αυτό. Με έχουν αγχώσει για τα ζητήματα "σπρωξίματος" και με ρίχνει ψυχολογικά η σκέψη να προσπαθήσω και να μην τα καταφέρω για κάποιον τέτοιον λόγο. Σε ευχαριστώ πολύ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158566
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 589
Σύνολο: 608

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.