*

Αποστολέας Θέμα: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;  (Αναγνώστηκε 21900 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος entosektos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 07, 2020, 12:05:45 πμ »
Αυτό μόνο μια εξήγηση μπορεί να έχει. Μήπως δεν ολοκλήρωσες τη διαδικασία της αίτησης, αλλά εσύ νόμιζες ότι το είχες κάνει;
Διαφορετικά πρέπει να είσαι στους απορριπτέους.

Μου είχε σταλθεί email από τον ΑΣΕΠ
Η ηλεκτρονική σας αίτηση για τον διαγωνισμό 2ΓΕ/2019 - ΠΕ Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Γενικής Εκπαίδευσης υποβλήθηκε με επιτυχία στις 25/02/2020 15:22:26 και με αριθμό πρωτοκόλλου ........................... ( τον έχω τον αριθμό αυτό )

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:23 »

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 07, 2020, 12:09:30 πμ »
Ο φούρναρης της γειτονιάς μου έχει τρελή μεταδοτικότητα να τον βάλουμε να κάνει αρχαία;


Εφόσον, από ότι κατάλαβα, είναι καλύτερος από εσένα στα αρχαία και με σαφέστατα καλύτερη μεταδοτικότητα, γιατί όχι; Τι νομίζεις ότι με το πτυχίο παθαίνεις κάποια μετάλλαξη και γίνεσαι ο σούπερ καθηγητής; Κάποιοι κάνουν καλή δουλειά εξ αρχής επειδή έχουν μεταδοτικότητα. Κάποιοι με τα χρόνια βελτιώνονται μέσα από την δουλειά τους σε πολύ μεγάλο βαθμό. Και κάποιοι άλλοι παραμένουν χιουμορίστες σε επίπεδο Σεφερλή, όσα μεταπτυχιακά και αν έχουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2020, 12:12:00 πμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 07, 2020, 12:09:56 πμ »
Μη στενοχωριέσαι!Νόμιζα ότι ήμουνα στους απορριπτέους και κοίταξα 100000!!!!άτομα που είναι απορριπτέοι.Χίλια κρίμα για τους συναδέλφους!Πάρε αύριο στο ΑΣΕΠ και στη δευτεροβάθμια όπου έκανες την αίτηση.Κ εμένα μου βγήκαν τα μάτια να ελέγχω!Καλή δύναμη

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 07, 2020, 12:11:19 πμ »
Μου είχε σταλθεί email από τον ΑΣΕΠ
Η ηλεκτρονική σας αίτηση για τον διαγωνισμό 2ΓΕ/2019 - ΠΕ Εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Γενικής Εκπαίδευσης υποβλήθηκε με επιτυχία στις 25/02/2020 15:22:26 και με αριθμό πρωτοκόλλου ........................... ( τον έχω τον αριθμό αυτό )
Τότε έχουν κάνει λάθος. Επικοινώνησε αύριο με το ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:40:23 »

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 07, 2020, 12:11:43 πμ »
Εντάξει όχι εξετάσεις όχι μεταπτυχιακα τότε τι; Χρόνος κτήσης πτυχίου;
Δεν εννοώ να μην μετράνε τα μεταπτυχιακά. Απλώς απαντώ σε αυτά που ανέφεραν πιθανότατα για αυτούς που τα αγόρασαν(όπως λένε) και σε αυτούς που δεν έχουν ως τώρα. Όσον αφορά για τον χρόνο κτήσης πτυχίου ναι θα ήμουν σύμφωνη να μετράει!

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 07, 2020, 12:14:53 πμ »
Μη στενοχωριέσαι!Νόμιζα ότι ήμουνα στους απορριπτέους και κοίταξα 100000!!!!άτομα που είναι απορριπτέοι.Χίλια κρίμα για τους συναδέλφους!Πάρε αύριο στο ΑΣΕΠ και στη δευτεροβάθμια όπου έκανες την αίτηση.Κ εμένα μου βγήκαν τα μάτια να ελέγχω!Καλή δύναμη

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 07, 2020, 12:45:23 πμ »


Εφόσον, από ότι κατάλαβα, είναι καλύτερος από εσένα στα αρχαία και με σαφέστατα καλύτερη μεταδοτικότητα, γιατί όχι; Τι νομίζεις ότι με το πτυχίο παθαίνεις κάποια μετάλλαξη και γίνεσαι ο σούπερ καθηγητής; Κάποιοι κάνουν καλή δουλειά εξ αρχής επειδή έχουν μεταδοτικότητα. Κάποιοι με τα χρόνια βελτιώνονται μέσα από την δουλειά τους σε πολύ μεγάλο βαθμό. Και κάποιοι άλλοι παραμένουν χιουμορίστες σε επίπεδο Σεφερλή, όσα μεταπτυχιακά και αν έχουν.

Κ φυσικά εσυ θεωρείς ότι είσαι καλός δασκαλος κ οι άλλοι όχι. Ποιος βλέπει την καμπούρα του θα μου πεις!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:20:42 πμ »
Για να καταλάβω κι έχω που έχω διοριστεί με γραπτό διαγωνισμό και έχω χάσει επαφή με το θέμα :
Πόσα μόρια παίρνει κάποιος που είναι 15 χρόνια αναπληρωτής και πόσα παίρνει όποιος έχει 1 μεταπτυχιακό , 2 μεταπτυχιακά , 2ο πτυχίο ;   
Μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην κατάταξη διαβάζω..

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:29:34 πμ »
Για να καταλάβω κι έχω που έχω διοριστεί με γραπτό διαγωνισμό και έχω χάσει επαφή με το θέμα :
Πόσα μόρια παίρνει κάποιος που είναι 15 χρόνια αναπληρωτής και πόσα παίρνει όποιος έχει 1 μεταπτυχιακό , 2 μεταπτυχιακά , 2ο πτυχίο ;   
Μεγάλα σκαμπανεβάσματα στην κατάταξη διαβάζω..

Κάθε χρόνια αναπλήρωσης έχει 9,8μόρια οποτε 15*9,8=147 ο διαγωνισμός ομως ειχε ταβάνι στα μόρια προυπηρεσιας στα 120.
Το πτυχίο έδινε βαθμος πτυχίου*2,5 π.χ. 7*2,5=17,5
Το πρώτο μεταπτυχιακό έδινε 20μόρια
Το δευτερο μεταπτυχιακό έδινε 8
Το δεύτερο πτυχίο 7μόρια
Οι ξένες γλώσσες απο 7-3μορια
Το κάθε παιδι 3μόρια
Η αναπηρία 20μόρια
Το διδακτορικό 40μόρια

Οι μεγάλες διαφορές ήρθαν ειτε απο συναδέλφους που ειχαν προυπηρεσια μέτρια π.χ. 50μήνες και κανενα ακαδημαικό προσόν είτε απο συναδέλφους μηδενικής που ειχαν πολλα ακαδημαικα προσοντα
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:57:48 πμ »
Στους φιλολόγους, παρατηρείται το εξής φαινόμενο: Στους πίνακες αναπληρωτών, προτάσσονταν 225 άτομα ειδικών κατηγοριών. Πολύ μεγάλος αριθμός, λόγω του πλήθους του κλάδου. Με το που έφυγαν αυτοί, οι μεγάλες προϋπηρεσίες ακόμα και χωρίς ακαδημαϊκά ανέβηκαν θέσεις στον πίνακα. Δεν το συζητώ για μεγάλες προϋπηρεσίες + ακαδημαϊκά, εκτινάχτηκαν μέχρι και 400-500 θέσεις (χωρίς διδακτορικό :P ) Υπάρχουν και περιπτώσεις με δυσπρόσιτα ή/και μόρια ασεπ (τα οποία προφανώς χάθηκαν) χωρίς μεταπτυχιακό, που ανέβηκαν κάποιες θέσεις. Μιλάμε, βέβαια, για τους εκκαθαρισμένους πίνακες, χωρίς τους διορισθέντες της ειδικής.

Παρατηρείται αυτό το φαινόμενο και σε άλλους κλάδους; Σίγουρα όχι στον ίδιο βαθμό με τους φιλολόγους. Έχει όμως ενδιαφέρον και κατά τη γνώμη μου, εξισορροπεί κάποιες αδικίες.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 07, 2020, 10:19:53 πμ »
Στους φιλολόγους, παρατηρείται το εξής φαινόμενο: Στους πίνακες αναπληρωτών, προτάσσονταν 225 άτομα ειδικών κατηγοριών. Πολύ μεγάλος αριθμός, λόγω του πλήθους του κλάδου. Με το που έφυγαν αυτοί, οι μεγάλες προϋπηρεσίες ακόμα και χωρίς ακαδημαϊκά ανέβηκαν θέσεις στον πίνακα. Δεν το συζητώ για μεγάλες προϋπηρεσίες + ακαδημαϊκά, εκτινάχτηκαν μέχρι και 400-500 θέσεις (χωρίς διδακτορικό :P ) Υπάρχουν και περιπτώσεις με δυσπρόσιτα ή/και μόρια ασεπ (τα οποία προφανώς χάθηκαν) χωρίς μεταπτυχιακό, που ανέβηκαν κάποιες θέσεις. Μιλάμε, βέβαια, για τους εκκαθαρισμένους πίνακες, χωρίς τους διορισθέντες της ειδικής.

Παρατηρείται αυτό το φαινόμενο και σε άλλους κλάδους; Σίγουρα όχι στον ίδιο βαθμό με τους φιλολόγους. Έχει όμως ενδιαφέρον και κατά τη γνώμη μου, εξισορροπεί κάποιες αδικίες.

Οι ΠΕ02 ειναι το 1/4 των αιτήσεων της 2ΓΕ/2019 οποτε λογικο ειναι αυτο! Σίγουρα εκει οξυνθηκαν τα πραγματα
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 07, 2020, 10:42:28 πμ »
Κάθε χρόνια αναπλήρωσης έχει 9,8μόρια οποτε 15*9,8=147 ο διαγωνισμός ομως ειχε ταβάνι στα μόρια προυπηρεσιας στα 120.
Το πτυχίο έδινε βαθμος πτυχίου*2,5 π.χ. 7*2,5=17,5
Το πρώτο μεταπτυχιακό έδινε 20μόρια
Το δευτερο μεταπτυχιακό έδινε 8
Το δεύτερο πτυχίο 7μόρια
Οι ξένες γλώσσες απο 7-3μορια
Το κάθε παιδι 3μόρια
Η αναπηρία 20μόρια
Το διδακτορικό 40μόρια

Οι μεγάλες διαφορές ήρθαν ειτε απο συναδέλφους που ειχαν προυπηρεσια μέτρια π.χ. 50μήνες και κανενα ακαδημαικό προσόν είτε απο συναδέλφους μηδενικής που ειχαν πολλα ακαδημαικα προσοντα

Ευχαριστώ για την απάντηση! 
Μήπως υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει πιάσει το ταβάνι του 120 και όποιος από αυτούς έχει μεταπτυχιακό αφήνει πίσω αρκετούς που δεν έχουν ; 
Π.χ. σκεψου έναν με 11 χρόνια υπηρεσία και μεταπτυχιακό και έναν με 16 χρόνια υπηρεσία χωρίς μεταπτυχιακό...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2020, 10:45:55 πμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 07, 2020, 10:45:29 πμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση! 
Μήπως υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει πιάσει το ταβάνι του 120 και όποιος από αυτούς έχει μεταπτυχιακό αφήνει πίσω αρκετούς που δεν έχουν ;

Απο όσο είδα θα πώ οχι! Φυσικά μιλάω για την 2ΓΕ/2019 οχι για την 1ΓΕ που εκει ειναι διαφορετικά τα πραγματα
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Που ήσασταν και που βρεθήκατε στους πίνακες;
« Απάντηση #69 στις: Αύγουστος 07, 2020, 10:58:37 πμ »
Κ φυσικά εσυ θεωρείς ότι είσαι καλός δασκαλος κ οι άλλοι όχι. Ποιος βλέπει την καμπούρα του θα μου πεις!

Κοίτα, εσύ άνοιξες thread, όχι εγώ. Αν το άνοιξες για να πετάς που και που καρφάκια και να προμοτάρεις την άποψή σου ως παγκόσμια αλήθεια, για λάθος λόγο το άνοιξες.

Εγώ δεν κάθισα να υποβαθμίσω κανέναν, μην βάζεις λόγια στο στόμα μου.

Θεωρώ ότι το σύστημα είναι άδικο, ότι απλά αυξάνει την ανασφάλεια σε όλους, ακόμα και σε αυτούς που προσλαμβάνονται. Οι σχολές θα χ3στούν στο τάλιρο, μιας και θα τα τσεπώνουν και από αυτούς που θα ελπίζουν να ξανά βρουν μια θέση στον ήλιο και από αυτούς που έχουν πλέον μια θέση στον ήλιο.

Άλλοι είναι που χάρηκαν που επιτέλους βρήκαν μια θέση στην δημόσια εκπαίδευση έβγαλαν έπαρση και ισοπέδωσαν άλλους. Άλλοι είναι που από την χαρά τους βγήκαν να μας πουν ότι το να μαζέψεις 2-3 χαρτάκια είναι απλή υπόθεση που μάλιστα δεν έχει και οικονομικό αντίκτυπο.

Όταν αύριο ξανά αλλάξει το σύστημα, διότι θα αλλάξει πάλι σε 10-20 χρόνια, όταν πλέον θα είναι δεκάδες χιλιάδες αυτοί με περίπου ή και πάνω από 200 μόρια, τότε αυτοί οι ίδιοι που χάρηκαν σήμερα θα γράφουν αυτά που γράφουν σήμερα άνθρωποι που ξαφνικά πετάγονται έξω. Δεν είναι ευχή, μην βιαστείς να βγάλεις συμπεράσματα μιας και μέχρι τότε θα έχω και εγώ και άλλοι σπαταλήσει έναν σκασμό λεφτά και χρόνο για χαρτάκια. Οπότε απλά θα ξανά είμαι με αυτούς που αναστατώνεται η ζωή τους και κάποιοι άλλοι 20άριδες και 30άριδες θα μιλάνε για δίκαιο νέο σύστημα.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32273
  • Τελευταία: Dimi!!!
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158574
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 626
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.