*

Αποστολέας Θέμα: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου  (Αναγνώστηκε 13076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 17, 2023, 02:20:03 πμ »
Εννοώ όπως έχουν ήδη ανακοινώσει καποιες διευθύνσεις για την ανάληψη υπηρεσίας στις 30/06.

Το έχει ποστάρει πιο πανω ο jg:

Οταν η Διεύθυνση είναι πιο γρήγορη από το υπουργείο

https://dipe-a-athin.att.sch.gr/dioikitika/3127-analipsi-ypiresias-ekpaideftikon

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:05 »

Αποσυνδεδεμένος jg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 17, 2023, 03:57:21 πμ »
Εννοώ όπως έχουν ήδη ανακοινώσει καποιες διευθύνσεις για την ανάληψη υπηρεσίας στις 30/06.


Το επίσημο έγγραφο   https://drive.google.com/file/d/137YjL4gOnRHZ85QJjXrugc2HWCQWSvRn/view

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 17, 2023, 10:47:05 πμ »
φετος ειναι βεβαιο οτι σε ολες τις δδε οι οργανικες τοποθετησεις θα γινουν εντος ιουλιου και σε καποιες εντος αυγουστου, γιατι ακομα και οσες ολοκληρωσουν τις υπηρεσιακες μεταβολες εντος ιουνιου (πχ η φλωρινα εχει ολκληρωσει προ πολλου) δεν μπορουν να εκδώσουν απόφαση μιας και υπαρχει παγωμα ως προς την εκδοση αποφάσεων. Επομενως θα κληθουν οσοι λαβουν οργανικη να αναλαβουν σε περιοδο που εχουν επισημως θερινη αδεια. Η λυση θα ηταν να βγαλουν οι δδε  αντιστοιχα εγγραφα οπως αυτο  που εστειλε το υπαιθ για αναληψη με υπευθυνη δηλωση. Ομως δε σημαινει οτι επειδη εβγαλε το υπουργειο ενα τετοιο εγγραφο εχουν υποχρεωση να πραξουν κι αυτες το ιδιο. Το ερωτημα λοιπον ειναι αν θα ξεπερασουν τις γραφειοκρατικες αγκυλωσεις ωστε να αναλαβουν μια τετοια πρωτοβουλια. Ισως αν εστελναν οι εκπαιδευτικοι σχετικα αιτηματα-υπομνηματα προς τις δδε, τονιζοντας το γεγονος οτι θα έπρεπε να αναλαβουν στις 30/6 στη νεα οργανικη οπως η νομοθεσία επιτασσει, να ασκουσαν πιεση για την εκδοση μιας διευκολυντικης οδηγίας.
Επιπλεον θα πω οτι μου εχει συμβει παλαιοτερα να πρεπει να κανω αναληψη υπηρεσιας εντος ιουλιου σε μερα θερινης υπηρεσιας του σχολειου, και ευτυχως δεχτηκε ο διευθυντης να μου κανει πρακτικο αναληψης την ημερα που επρεπε και το οποιο θα υπεγραφα (ατυπα) οταν θα πηγαινα προς τα τελη αυγουστου για τη δικη μου θερινη υπηρεσια. Επιπλεον ειναι πολυ σημαντικο να μην ξεχναμε οτι ο εκπκος που αναλαμβανει μεχρι και 31/8 θεωρειται οργανικα τοποθετημενος στο σχολ ετος 22-23. ενω αυτος που αναλαμβανει μια μερα μετα θεωρειται στο σχολ ετος 23-24. Αυτη ειναι μια κρισιμη παραμετρος για το ποιος ειναι παλιοτερα τοποθετημενος οταν θα ερθει η ωρα των κρισεων υπεραριθμιας δηλ 31/8 με 1/9 διαφερουν κατα ενα ετος
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2023, 12:35:31 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 17, 2023, 04:32:33 μμ »
.
Επιπλεον θα πω οτι μου εχει συμβει παλαιοτερα να πρεπει να κανω αναληψη υπηρεσιας εντος ιουλιου σε μερα θερινης υπηρεσιας του σχολειου, και ευτυχως δεχτηκε ο διευθυντης να μου κανει πρακτικο αναληψης την ημερα που επρεπε και το οποιο θα υπεγραφα (ατυπα) οταν θα πηγαινα προς τα τελη αυγουστου για τη δικη μου θερινη υπηρεσια. 

Το αναφέρω και εγώ πιο πάνω ότι έχει ξαναγίνει αυτό κάποια χρονιά.Και όντως παρουσιαστήκαμε Πέμπτη , ημέρα θερινής υπηρεσίας.Εμένα τότε δέχτηκε η διευθύντρια του σχολείου να μείνω μέχρι το μεσημέρι - οι ντόπιοι υπέγραψαν και έφυγαν - και να θεωρηθεί οτι έκανα  τη θερινή υπηρεσία μου την ημέρα που παρουσιάστηκα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:19:05 »

Αποσυνδεδεμένος kounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 17, 2023, 04:56:41 μμ »
Συνάδελφοι μία ερώτηση που ενδεχομένως έχει απαντηθεί στο παρελθόν. Έχω μετατεθεί στον τόπο καταγωγής μου όπου όταν έκανα την αίτηση μετάθεσης ήμουν ανύπαντρος και η σύζυγος (εκπαιδευτικός στον ίδιο τόπο εδώ και 2 χρόνια) περίμενε παιδί. Πλέον έχουμε παντρευτεί και γεννήθηκε και το παιδί. Για τοποθέτηση στην νέα οργανική δεν μέτρησαν μόρια γάμου, παιδιού και συνυπηρέτησης καθώς την περίοδο των αιτήσεων δεν δικαιούμουν τα μόρια. Αν δεν υπηρετήσω την οργανική μου από τον πρώτο χρόνο και προτιμήσω να πάρω απόσπαση σε λειτουργικό κενό τα μόρια συνυπηρέτησης, παιδιού και γάμου θα μετρήσουν;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 17, 2023, 05:33:43 μμ »
Συνάδελφοι μία ερώτηση που ενδεχομένως έχει απαντηθεί στο παρελθόν. Έχω μετατεθεί στον τόπο καταγωγής μου όπου όταν έκανα την αίτηση μετάθεσης ήμουν ανύπαντρος και η σύζυγος (εκπαιδευτικός στον ίδιο τόπο εδώ και 2 χρόνια) περίμενε παιδί. Πλέον έχουμε παντρευτεί και γεννήθηκε και το παιδί. Για τοποθέτηση στην νέα οργανική δεν μέτρησαν μόρια γάμου, παιδιού και συνυπηρέτησης καθώς την περίοδο των αιτήσεων δεν δικαιούμουν τα μόρια. Αν δεν υπηρετήσω την οργανική μου από τον πρώτο χρόνο και προτιμήσω να πάρω απόσπαση σε λειτουργικό κενό τα μόρια συνυπηρέτησης, παιδιού και γάμου θα μετρήσουν;
σε σχεση με την οργανικη τοποθετηση σου ειχα πει τη γνωμη μου παλαιοτερα. Σε σχεση με την αποσπαση σου σε λειτουργικο κενο  όμως θα σου πω με βεβαιοτητα οτι θα σου τα προσμετρησουν  γιατι στο τμημα προσωπικου-γραμματεια πυσδε τον αυγουστο που γινονται οι τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα  δεν στηριζονται στους πινακες οργανικων μοριων (ουτως ή αλλως στα λειτουργικα συμμετεχουν κι αλλοι εκπκοι περαν οσων ζητουσαν μεταθεση-βελτιωση-οριστ τοποθ) ,  αλλα προβαινουν σε επικαιροποιηση στοιχειων οικογ καταστασης των εκπκων ζητωντας απο αυτους να καταθεσουν οτι καινουριο εχουν. Επιπλεον και ειδικα για τους αιτουντες αποσπαση προβαινουν σε επανυπολογισμο μοριων μιας και οι αποσπασθενετες συγκρινονται με τα μορια αποσπασεων και οχι με τα μεταθετικα μορια. Απλα οταν ζητησουν απο τη διευθυνση σου δηλωσεις προτιμησης σχολειων για τα λειτουργικα κενα, να τους πας και τα αντιστοιχα  δικαιολογητικα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2023, 05:38:38 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος kounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 17, 2023, 05:43:02 μμ »
Τελικά gtΠΕ02 το έψαξα λίγο περισσότερο το θέμα με τα μόρια και τα πάντα σχετικά με την οργανική τοποθέτηση γίνονται με βάση την ημερομηνία αίτησης μετάθεσης όπως συζητήσαμε και μαζί. Το σχολείο που θα τοποθετηθώ εκτός απροόπτου (ως τελευταίος στα μόρια) είναι ένα δύσκολο σχολείο αλλά η ετήσια υπηρέτησή του είναι μονόδρομος για βελτίωση στο μέλλον εντός πυσδε. Υπάρχουν όμως πολύ καλά λειτουργικά και με βάση έρευνα που έκανα αργούν (πάνω από 4 χρόνια) συντάξεις συναδέλφων σε καλά οργανικά κενά οπότε σκέφτομαι για απόσπαση εντός πυσδε και να παρατείνω λίγα χρόνια την υπηρέτηση του οργανικού. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!
σε σχεση με την οργανικη τοποθετηση σου ειχα πει τη γνωμη μου παλαιοτερα. Σε σχεση με την αποσπαση σου σε λειτουργικο κενο  όμως θα σου πω με βεβαιοτητα οτι θα σου τα προσμετρησουν  γιατι στο τμημα προσωπικου-γραμματεια πυσδε τον αυγουστο που γινονται οι τοποθετησεις σε λειτουργικα κενα  δεν στηριζονται στους πινακες οργανικων μοριων,  αλλα προβαινουν σε επικαιροποιηση στοιχειων οικογ καταστασης των εκπκων ζητωντας απο αυτους να καταθεσουν οτι καινουριο εχουν. Επιπλεον και ειδικα για τους αιτουντες αποσπαση προβαινουν σε επανυπολογισμο μοριων μιας και οι αππσπασθενετς συγκρινονται με τα μορια αποσπασεων και οχι με τα μεταθετικα μορια. Απλα οταν ζητησουν απο τη διευθυνση σου δηλωσεις προτιμησης σχολειων για τα λειτουργικα κενα. μην ξεχασεις να πας τα αντιστοιχα  δικαιολογητικα

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 17, 2023, 05:47:52 μμ »
Τελικά gtΠΕ02 το έψαξα λίγο περισσότερο το θέμα με τα μόρια και τα πάντα σχετικά με την οργανική τοποθέτηση γίνονται με βάση την ημερομηνία αίτησης μετάθεσης όπως συζητήσαμε και μαζί. Το σχολείο που θα τοποθετηθώ εκτός απροόπτου (ως τελευταίος στα μόρια) είναι ένα δύσκολο σχολείο αλλά η ετήσια υπηρέτησή του είναι μονόδρομος για βελτίωση στο μέλλον εντός πυσδε. Υπάρχουν όμως πολύ καλά λειτουργικά και με βάση έρευνα που έκανα αργούν (πάνω από 4 χρόνια) συντάξεις συναδέλφων σε καλά οργανικά κενά οπότε σκέφτομαι για απόσπαση εντός πυσδε και να παρατείνω λίγα χρόνια την υπηρέτηση του οργανικού. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!
+

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
    • Προφίλ
Απ: Ανάληψη υπηρεσίας αποσπασμένων στις 30 Ιουνίου
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 17, 2023, 05:53:40 μμ »
Τελικά gtΠΕ02 το έψαξα λίγο περισσότερο το θέμα με τα μόρια και τα πάντα σχετικά με την οργανική τοποθέτηση γίνονται με βάση την ημερομηνία αίτησης μετάθεσης όπως συζητήσαμε και μαζί. Το σχολείο που θα τοποθετηθώ εκτός απροόπτου (ως τελευταίος στα μόρια) θα σου προτεινα σε καθε φαση δηλ και στην Β φαση των οριστικων τοποθετησεων , αλλα και στην Γ φαση των εναπομειναντων κενων (εαν κ εφοσον περισεψουν αζητητα κενα), εσυ να κανεις αιτηση για καποιο αλλο σχολειο πχ για το προτελευταιο χειροτερο, γιατι μπορει να μην κανουν (επειδη δεν θα τα θελουν) αυτοι που σε περνανε στα μορια, οποτε εσυ να παρεις το προτελευταιο χειροτερο και οποιος δεν κανει αιτηση να παρει το χειροτερο

 είναι ένα δύσκολο σχολείο αλλά η ετήσια υπηρέτησή του είναι μονόδρομος για βελτίωση στο μέλλον εντός πυσδε. Υπάρχουν όμως πολύ καλά λειτουργικά και με βάση έρευνα που έκανα αργούν (πάνω από 4 χρόνια) συντάξεις συναδέλφων σε καλά οργανικά κενά οπότε σκέφτομαι για απόσπαση εντός πυσδε και να παρατείνω λίγα χρόνια την υπηρέτηση του οργανικού. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 285
Σύνολο: 296

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.