*

Αποστολέας Θέμα: ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ (1ΓΕ,2ΓΕ/2019) - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 39752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ότι μετά θα πρέπει να αποζημιωθούν κάποιοι, φαίνεται ότι δεν απασχολεί κανέναν. Θα πληρώσει ο φορολογούμενος και πάλι το λάθος. Για το ψυχικό κόστος όλων που ακυρώθηκαν οι προσπάθειες τους, ούτε λόγος.

Επίσης νομίζω ότι δεν είναι πάρα πολλά τα λάθη για τα οποία δεν ευθύνονται οι ίδιοι οι υποψήφιοι.  Οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με το παράβολο. 
Πολλοί δεν έχουν συμπληρώσει κάτι σωστά στην αίτηση, έχουν βάλει λάθος κωδικούς κτλ.
Για περιπτώσεις σαν τη δική μου που δεν έχουν περαστεί μόρια που φαίνονται στον ΟΠΣΥΔ δεν έχω ακούσει. Έστω εδώ, κανείς δεν έχει εκφράσει τέτοιου είδους παράπονα.
 Γνωρίζω μόνο μια περίπτωση συναδέρφου που έχει γίνει χοντρό λάθος, δεν ευθύνεται ο ίδιος αλλά παρ’ όλα αυτά, όπως και εγώ  θα υποστεί τις συνέπειες.
Το ότι είμαστε μέσα στους χιλιάδες μερικές δεκάδες (και πολλά λέω) άτομα που έχουν αδικηθεί απίστευτα δεν ενδιαφέρει κανέναν.
Νομίζω ότι θα το ξέραμε έως τώρα αν σκόπευαν να κάνουν κάτι.

Νομίζω ότι κάπου ευθύνεται και η ανευθυνότητα πολλών συναδέλφων για τις ανούσιες ενστάσεις που παρεμποδίζουν τη διαδικασία να διεκπεραιωθούν σύντομα περιπτώσεις σαν τη δική σου, που έχουν πραγματική υπόσταση.
Π.χ. παρατήρησα άτομα που χωρίς να γνωρίζουν καν τι απαιτούσε η προκήρυξη και τι κατέθεσαν οι ίδιοι να σπεύδουν να κάνουν ενστάσεις, έτσι για να βρίσκονται.
Κάποιοι δεν κατέθεσαν εγκαίρως δικαιολογητικά που απαιτούνταν, ένσταση, "μπας και το δεχτούν τώρα"
Κάποιοι παρατήρησαν ότι τα μόριά τους είναι 21, αντί 21.13, ένσταση γιατί δεν εννοούν να καταλάβουν ότι προσμετράται μόνο το ακέραιο τμήμα
Άλλοι είδαν ότι έχουν συνολικά περισσότερα μόρια αυτή τη στιγμή, ένσταση γιατί δεν εννοούν να καταλάβουν ότι στον πίνακα εμφανίζονται τα μόρια μέχρι τον Φεβρουάριο.
Αλλοι δεν πλήρωσαν ποτέ το παράβολο, ένσταση και αυτοί.
Κάποιοι κατάθεσαν Β1 πιστοποιητικό ξένων γλωσσών, ένσταση γιατί δεν τους προσμετρήθηκε!

Κάπου ήμαρτον! Να πάμε με οριστικούς, φυσικά συμφωνώ ότι είναι το ορθότερο. Αλλά από την άλλη να βομβαρδίζουμε ομαδικά και οργανωμένα το σύστημα με άκυρες ενστάσεις για να σαμποτάρουμε τη διαδικασία, αυτό είναι εντελώς ανήθικο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Νομίζω ότι κάπου ευθύνεται και η ανευθυνότητα πολλών συναδέλφων για τις ανούσιες ενστάσεις που παρεμποδίζουν τη διαδικασία να διεκπεραιωθούν σύντομα περιπτώσεις σαν τη δική σου, που έχουν πραγματική υπόσταση.
Π.χ. παρατήρησα άτομα που χωρίς να γνωρίζουν καν τι απαιτούσε η προκήρυξη και τι κατέθεσαν οι ίδιοι να σπεύδουν να κάνουν ενστάσεις, έτσι για να βρίσκονται.
Κάποιοι δεν κατέθεσαν εγκαίρως δικαιολογητικά που απαιτούνταν, ένσταση, "μπας και το δεχτούν τώρα"
Κάποιοι παρατήρησαν ότι τα μόριά τους είναι 21, αντί 21.13, ένσταση γιατί δεν εννοούν να καταλάβουν ότι προσμετράται μόνο το ακέραιο τμήμα
Άλλοι είδαν ότι έχουν συνολικά περισσότερα μόρια αυτή τη στιγμή, ένσταση γιατί δεν εννοούν να καταλάβουν ότι στον πίνακα εμφανίζονται τα μόρια μέχρι τον Φεβρουάριο.
Αλλοι δεν πλήρωσαν ποτέ το παράβολο, ένσταση και αυτοί.
Κάποιοι κατάθεσαν Β1 πιστοποιητικό ξένων γλωσσών, ένσταση γιατί δεν τους προσμετρήθηκε!

Κάπου ήμαρτον! Να πάμε με οριστικούς, φυσικά συμφωνώ ότι είναι το ορθότερο. Αλλά από την άλλη να βομβαρδίζουμε ομαδικά και οργανωμένα το σύστημα με άκυρες ενστάσεις για να σαμποτάρουμε τη διαδικασία, αυτό είναι εντελώς ανήθικο.

δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Το κατάλαβα και απο τις απαντήσεις που μου δίνουν απο το ΑΣΕΠ. Προφανώς παίρνουν τόσο πολλά μηνύματα που έχουν φτιάξει μια τυποποιημένη απάντηση και δεν διαβάζουν πλέον τα παράπονα. Τους λες " μην μου ξανά απαντήσετε να κάνω ένσταση, το γνωρίζω εγώ θέλω να ξέρω που έχει γίνει το λάθος" και μου απαντούν "κάντε ένσταση "
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2020, 12:07:27 μμ από Sphinx2 »

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Το ΑΣΕΠ λοιπόν που είναι υπεύθυνο για την όλη διαδικασία δεν οφείλει να ενημερώσει το υπουργείο για την ανάγκη χρήσης των οριστικών πινάκων;

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1551
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ΑΣΕΠ λοιπόν που είναι υπεύθυνο για την όλη διαδικασία δεν οφείλει να ενημερώσει το υπουργείο για την ανάγκη χρήσης των οριστικών πινάκων;
Εδω και πολυ καιρο δεκαδες αναπληρωτες φωναζουν για την μη εφαρμογη προσωρινων πινακων...και μονο οριστικων πινακων ..αλλα ορισμενοι εδω μεσα πολυ πιο πριν γινει ανακοινωση των προσωρινων πινακων ελεγαν οτι εχει γινει τοση καλη δουλεια απο τις διευθυνσεις που δεν θα χρειαστει καμια ενσταση.Δεν γνωριζω ποιος εχει την ευθυνη των λαθων...αλλα πρεπει επιτελους το ιδιο το υπουργειο να παρει θεση.Καλες ειναι οι διακοπες στην μυκονο.....καλες ειναι οι αναρτησεις περι διορισμων στην γενικη μετα απο 10 χρονια...να τις δουμε πρωτα???Αλλα να δουμε επιτελους και την ουσια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

jonni53

  • Επισκέπτης
"Το ΑΣΕΠ λοιπόν που είναι υπεύθυνο για την όλη διαδικασία δεν οφείλει να ενημερώσει το υπουργείο για την ανάγκη χρήσης των οριστικών πινάκων;"
Oxi διοτι η προκηρυξη δεν εγινε με το νομικο πλαισιο του ασεπ (ν2190)αλλα εκτος αυτου πλαισιου .Συνεπως περαν της συνταξης των πινακων δεν εχει αρμοδιοτητα για καμια υποδειξη η το πως και ποτε και απο που  θα γινουν οι διορισμοι η οι προσληψεις...

Αποσυνδεδεμένος apaloha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει εκκαθαρισμένος πίνακας του κλάδου μου ΠΕ60.

Άμα δεν φιλοτιμηθεί ένας ΠΕ60 να τον φτιάξει και να τον μοιράσει πως θα υπάρχει;

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
"Το ΑΣΕΠ λοιπόν που είναι υπεύθυνο για την όλη διαδικασία δεν οφείλει να ενημερώσει το υπουργείο για την ανάγκη χρήσης των οριστικών πινάκων;"
Oxi διοτι η προκηρυξη δεν εγινε με το νομικο πλαισιο του ασεπ (ν2190)αλλα εκτος αυτου πλαισιου .Συνεπως περαν της συνταξης των πινακων δεν εχει αρμοδιοτητα για καμια υποδειξη η το πως και ποτε και απο που  θα γινουν οι διορισμοι η οι προσληψεις...

αυτό μας έχει "φάει" γενικά. Ολοι ρίχνουν το μπαλάκι αλλού και εμείς τα θύματα στην μέση. Το θέμα είναι ότι σε περιπτώσεις σαν τη δική μου όλοι φταινε. Και αυτοί που έκαναν τα λάθη και μετά σε αγνοούν σαν να είσαι αόρατος και αυτοί που κάνουν προσλήψεις με προσωρινούς πίνακες.

kelif

  • Επισκέπτης
Νομίζω ότι κάπου ευθύνεται και η ανευθυνότητα πολλών συναδέλφων για τις ανούσιες ενστάσεις που παρεμποδίζουν τη διαδικασία να διεκπεραιωθούν σύντομα περιπτώσεις σαν τη δική σου, που έχουν πραγματική υπόσταση.
Π.χ. παρατήρησα άτομα που χωρίς να γνωρίζουν καν τι απαιτούσε η προκήρυξη και τι κατέθεσαν οι ίδιοι να σπεύδουν να κάνουν ενστάσεις, έτσι για να βρίσκονται.
Κάποιοι δεν κατέθεσαν εγκαίρως δικαιολογητικά που απαιτούνταν, ένσταση, "μπας και το δεχτούν τώρα"
Κάποιοι παρατήρησαν ότι τα μόριά τους είναι 21, αντί 21.13, ένσταση γιατί δεν εννοούν να καταλάβουν ότι προσμετράται μόνο το ακέραιο τμήμα
Άλλοι είδαν ότι έχουν συνολικά περισσότερα μόρια αυτή τη στιγμή, ένσταση γιατί δεν εννοούν να καταλάβουν ότι στον πίνακα εμφανίζονται τα μόρια μέχρι τον Φεβρουάριο.
Αλλοι δεν πλήρωσαν ποτέ το παράβολο, ένσταση και αυτοί.
Κάποιοι κατάθεσαν Β1 πιστοποιητικό ξένων γλωσσών, ένσταση γιατί δεν τους προσμετρήθηκε!

Κάπου ήμαρτον! Να πάμε με οριστικούς, φυσικά συμφωνώ ότι είναι το ορθότερο. Αλλά από την άλλη να βομβαρδίζουμε ομαδικά και οργανωμένα το σύστημα με άκυρες ενστάσεις για να σαμποτάρουμε τη διαδικασία, αυτό είναι εντελώς ανήθικο.


Πες τα!!!!!+++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει εκκαθαρισμένος πίνακας του κλάδου μου ΠΕ60.
Αυτό, που άλλο είναι το θέμα του νήματος και άλλο συζητάτε μεταξύ σας, ειλικρινά με ξεπερναει. Και μετά ζητάμε από τα παιδιά να μένουν εντός θέματος. Τι κάνουν οι διαχειριστές;

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω ότι κάπου ευθύνεται και η ανευθυνότητα πολλών συναδέλφων για τις ανούσιες ενστάσεις που παρεμποδίζουν τη διαδικασία να διεκπεραιωθούν σύντομα περιπτώσεις σαν τη δική σου, που έχουν πραγματική υπόσταση.
Π.χ. παρατήρησα άτομα που χωρίς να γνωρίζουν καν τι απαιτούσε η προκήρυξη και τι κατέθεσαν οι ίδιοι να σπεύδουν να κάνουν ενστάσεις, έτσι για να βρίσκονται.
Κάποιοι δεν κατέθεσαν εγκαίρως δικαιολογητικά που απαιτούνταν, ένσταση, "μπας και το δεχτούν τώρα"
Κάποιοι παρατήρησαν ότι τα μόριά τους είναι 21, αντί 21.13, ένσταση γιατί δεν εννοούν να καταλάβουν ότι προσμετράται μόνο το ακέραιο τμήμα
Άλλοι είδαν ότι έχουν συνολικά περισσότερα μόρια αυτή τη στιγμή, ένσταση γιατί δεν εννοούν να καταλάβουν ότι στον πίνακα εμφανίζονται τα μόρια μέχρι τον Φεβρουάριο.
Αλλοι δεν πλήρωσαν ποτέ το παράβολο, ένσταση και αυτοί.
Κάποιοι κατάθεσαν Β1 πιστοποιητικό ξένων γλωσσών, ένσταση γιατί δεν τους προσμετρήθηκε!

Κάπου ήμαρτον! Να πάμε με οριστικούς, φυσικά συμφωνώ ότι είναι το ορθότερο. Αλλά από την άλλη να βομβαρδίζουμε ομαδικά και οργανωμένα το σύστημα με άκυρες ενστάσεις για να σαμποτάρουμε τη διαδικασία, αυτό είναι εντελώς ανήθικο.
Έτσι,έτσι...πες τα !!!!!!!++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Παραμεινετε εντος θεματος συναδελφοι.


Τα αφηνω τα παραπανω να τα δουν συναδελφοι . Αν γραφτουν παλι εκτος θεματος θα διαγραφουν.

Σας παρακαλω πολυ να σχολιαζετε στα σωστα θεματα. Αν θεωρειτε οτι κατι λειπει φτιαξτε νεο θεμα

Αποσυνδεδεμένος jops

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε τι αποσκοπεί ο δικηγόρος όταν...

Προσφευγανε εκατοντάδες ΑΣΕΠΙΤΕΣ και λιγο αργότερα διοριζόντουσαν...?

Προσφευγανε παλι εκατονταδες ΑΣΕΠΙΤΕΣ για εύλογο συμπερίληψη...και περιμένουν ακόμη ?

Προσφευγανε χιλιάδες 36μηνιτες στα εγχώρια και μετα ευρωπαϊκά δικαστήρια...?

Στην απονομή δικαιοσύνης... ;)



Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Ολοι ξέρουμε σε τι αποσκοπεί ο δικηγορος

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Είναι πρωτοφανές; Έγινε σε μεγαλύτερη κλίμακα όταν καταργήθηκε η επετηρίδα. Γινόταν κάθε χρόνο όταν δουλεύαμε και αντί να ανεβούμε πέφταμε θέσεις λόγω πολυτέκνων, ειδικών κατηγοριών κτλ που έμπαιναν σφήνα. Προς Θεού δεν έχω κάτι με καμία ειδική κατηγορία. Μη λέτε όμως ότι είναι πρωτοφανές. Πέστε ότι εμένα τώρα ήρθε το αυγό στον κ... και με καίει ο εαυτούλης μου.
Σφήνα έμπαιναν και οι προϋπηρεσιάκηδες, που απέκτησαν προϋπηρεσία εκτός Ασεπ. Και οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί.Και οι Οαεδίτες, κοκ. Και οι της ειδικής αγωγής που έπαιζαν και στους δυο πίνακες, χωρίς να έχουν δώσει ΑΣΕΠ. Αυτοί ευνοούνται με το προσοντολόγιο.

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Νομίζω ότι κάπου ευθύνεται και η ανευθυνότητα πολλών συναδέλφων για τις ανούσιες ενστάσεις που παρεμποδίζουν τη διαδικασία να διεκπεραιωθούν σύντομα περιπτώσεις σαν τη δική σου, που έχουν πραγματική υπόσταση.
Π.χ. παρατήρησα άτομα που χωρίς να γνωρίζουν καν τι απαιτούσε η προκήρυξη και τι κατέθεσαν οι ίδιοι να σπεύδουν να κάνουν ενστάσεις, έτσι για να βρίσκονται.
Κάποιοι δεν κατέθεσαν εγκαίρως δικαιολογητικά που απαιτούνταν, ένσταση, "μπας και το δεχτούν τώρα"
Κάποιοι παρατήρησαν ότι τα μόριά τους είναι 21, αντί 21.13, ένσταση γιατί δεν εννοούν να καταλάβουν ότι προσμετράται μόνο το ακέραιο τμήμα
Άλλοι είδαν ότι έχουν συνολικά περισσότερα μόρια αυτή τη στιγμή, ένσταση γιατί δεν εννοούν να καταλάβουν ότι στον πίνακα εμφανίζονται τα μόρια μέχρι τον Φεβρουάριο.
Αλλοι δεν πλήρωσαν ποτέ το παράβολο, ένσταση και αυτοί.
Κάποιοι κατάθεσαν Β1 πιστοποιητικό ξένων γλωσσών, ένσταση γιατί δεν τους προσμετρήθηκε!

Κάπου ήμαρτον! Να πάμε με οριστικούς, φυσικά συμφωνώ ότι είναι το ορθότερο. Αλλά από την άλλη να βομβαρδίζουμε ομαδικά και οργανωμένα το σύστημα με άκυρες ενστάσεις για να σαμποτάρουμε τη διαδικασία, αυτό είναι εντελώς ανήθικο.
Δεν είναι λάθος να προσμετράται το ακεραιο τμήμα; Ο μοριοδοτικος διαγωνισμός του Υπ. Παιδείας/Ασεπ είναι κατά το δοκούν. Πετσοκόβουν τα μόρια, μοριοδοτούν τα παιδιά, χωρίς ποσόστωση, όπως είναι το σωστό, αδικώντας αυτους που δεν έχουν ή τα παιδιά τους είναι ενήλικα, κτλ. Είναι ξεκάθαρο, ότι αποσκοπεί το υπουργείο να ευνοήσει τους μικρότερους σε ηλικία και τους νέους απόφοιτους, οι οποίοι θα έχουν το χρόνο να μαζέψουν χαρτούρα με το αζημίωτο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 309
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.