*

Αποστολέας Θέμα: ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ (1ΓΕ,2ΓΕ/2019) - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 39615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Έτσι ακριβώς. Και μην ξεχνάτε ότι είμαστε εκπαιδευτικοί...

Βασικά άλλο ήταν το πνεύμα..

"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jops

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι να περιμένεις απο μια ΨΕΥΤΡΑ...? Τις αποζημιώσεις που θα κερδηθούν θα τις πληρώσει  απο την τσέπη μήπως...η κυρια ? Ο μακακας φορολογούμενος δηλαδή εσύ και εγώ...θα πληρωνει  >:(


Επειδή κάποιοι αναρωτιούνται γιατί το υπουργείο παίρνει αναπληρωτές από προσωρινούς πίνακες ... Η Κεραμεως τα έχει κάνει πλακάκια με τους συνδικαλιστές , οι οποίοι μόνο πάρτυ που δεν κάνουν στο υπουργείο . Αυτοί που είχαν μεγάλη προϋπηρεσία (πάνω από 100 μήνες )  οι οποίοι και θα διοριστούν πιέζουν να γίνουν οι προσλήψεις από προσωρινούς γιατί αν έστω και ένα από τα δικαστήρια κατά του νόμου Γιαβρόγλου που εκκρεμούν στη ΣΤΕ κερδηθεί    πάει ο διορισμός . Η άκρως επικίνδυνη υπουργός γνωρίζει ότι θα γίνουν πολλά δικαστήρια από ανθρώπους που φέτος δεν θα διοριστούν αναπληρωτές λόγου λάθους ΑΣΕΠ ή δευτεροβάθμιων διευθύνσεων . Κάποιοι θα χάσουν μόρια , κάποιοι θα κερδίσουν μόρια , χρήματα .
Όμως ας είναι καλά το επικίνδυνο παρεάκι της υπουργού με τους συνδικαλιστές . Άλλωστε τα εκατομμύρια ευρώ που θα κοστίσει η Κεραμεως στο ελληνικό κράτος εμείς θα τα πληρώσουμε .  Δυστυχώς στους πίνακες τα λάθη είναι παρά πολλά και ίσως όχι και αθώα ..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2020, 06:44:12 μμ από jops »

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Ας με διαφωτίσει κάποιος, γιατί χάθηκα. Στους προηγούμενους πίνακες των φιλολόγων προτάσσονταν 222 που ανήκαν σε ειδικές κατηγορίες. Από αυτούς στους καινούργιους πίνακες οι 94, περίπου οι μισοί δηλαδή,  δεν έχουν κανένα ποσοστό αναπηρίας. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, η δική μου αναζήτηση πάντως ξεκίνησε όταν είδα γνωστή μου που προτάσσονταν για σκλήρυνση κατά πλάκας, στους νέους πίνακες να έχει γιατρευτεί πλήρως και να μην έχει καθόλου αναπηρία.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Ας με διαφωτίσει κάποιος, γιατί χάθηκα. Στους προηγούμενους πίνακες των φιλολόγων προτάσσονταν 222 που ανήκαν σε ειδικές κατηγορίες. Από αυτούς στους καινούργιους πίνακες οι 94, περίπου οι μισοί δηλαδή,  δεν έχουν κανένα ποσοστό αναπηρίας. Δεν ξέρω τι συμβαίνει, η δική μου αναζήτηση πάντως ξεκίνησε όταν είδα γνωστή μου που προτάσσονταν για σκλήρυνση κατά πλάκας, στους νέους πίνακες να έχει γιατρευτεί πλήρως και να μην έχει καθόλου αναπηρία.

Έγιναν πιο αυστηρά τα κριτήρια. Για να ενταχθεί πλέον κάποιος στους πίνακες, πρέπει να έχει αναπηρία πενήντα τοις εκατό (50%) και άνω, όπως ορίζεται στην προκήρυξη. Η γνωστή σου συνεχίζει να έχει σκλήρυνση κατά πλάκας με ποσοστό αναπηρίας κάτω του 50%. Σε επόμενους πίνακες, μπορεί να ξαναδείς τη γνωστή σου με ποσοστό αναπηρίας, αν έχει επιδεινωθεί η κατάστασή της, κάτι που τουλάχιστον εγώ απεύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι 222 που προτάσσονταν είναι και πολυτεκνοι.

Αποσυνδεδεμένος fasvil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τους υπουργούς της
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ως την Παρασκευή θα βγει η α' φάση αναπληρωτών.Η παράλληλη θα "τρέξει" μαζί,εφόσον δοθούν τα κενά από τη Δ/νση Ειδ.Αγωγής
Πηγή: alfavita


Η υπουργός παιδείας φροντίζει να γίνει τον Αύγουστο η α' φάση πρόσληψης αναπληρωτών. Όχι βέβαια για να είναι νωρίτερα στις θέσεις τους. Στόχος είναι να μην προλάβουν να εκδικαστούν οι προσφυγές για αναστολή των προσωρινών πινάκων με ασφαλιστικά μέτρα, γιατί θα... διαταραχθεί η ομαλότητα στα σχολεία, εάν δικαιωθούν οι συνάδελφοι που αδικουνται.
Τόσο κόπο έκαναν οι "συνάδελφοι" που έτρεχαν στο υπουργείο παιδείας, για να βγουν εν μια νυκτί τα αποτελέσματα για 160.000 περίπου αιτήσεις. Το ΑΣΕΠ υπάκουσε ως "ανεξάρτητη αρχή" , επομένως η παρωδία συνεχίζεται. Η νομιμότητα επεκράτησε άλλη μια φορά!
Όμως οι προσφυγές θα γίνουν, αφού το υπουργείο παιδείας μας σύστησε να προσφύγουμε. Πρέπει να υπακούσουμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2020, 10:20:36 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Ως την Παρασκευή θα βγει η α' φάση αναπληρωτών.Η παράλληλη θα "τρέξει" μαζί,εφόσον δοθούν τα κενά από τη Δ/νση Ειδ.Αγωγής
Πηγή: alfavita


Η υπουργός παιδείας φροντίζει να γίνει τον Αύγουστο η α' φάση πρόσληψης αναπληρωτών. Όχι βέβαια για να είναι νωρίτερα στις θέσεις τους. Στόχος είναι να μην προλάβουν να εκδικαστούν οι προσφυγές για αναστολή των προσωρινών πινάκων με ασφαλιστικά μέτρα, γιατί θα... διαταραχθεί η ομαλότητα στα σχολεία, εάν δικαιωθούν οι συνάδελφοι που αδικουνται.
Τόσο κόπο έκαναν οι "συνάδελφοι" που έτρεχαν στο υπουργείο παιδείας, για να βγουν εν μια νυκτί τα αποτελέσματα για 160.000 περίπου αιτήσεις. Το ΑΣΕΠ υπάκουσε ως "ανεξάρτητη αρχή" , επομένως η παρωδία συνεχίζεται. Η νομιμότητα επεκράτησε άλλη μια φορά!
Όμως οι προσφυγές θα γίνουν, αφού το υπουργείο παιδείας μας σύστησε να προσφύγουμε. Πρέπει να υπακούσουμε!


Είπαν ότι αν κάποιος κερδίσει την ένσταση, αυτός που έχει πάρει την θέση του θα απολυθεί αυτόματα. Δεν ξέρω σε ποια απόφαση το έβγαλαν, αλλά υπάρχει κάπου.

Πχ. εγώ θα ήμουν στην θέση 70 αν μου είχαν βάλει τα μόρια για τα οποία έχω νόμιμα και σύμφωνα με την προκήρυξη έγγραφα. Αν δικαιωθώ φέτος, ο Α που έχει πάρει την θέση που ζήτησα, θα φύγει. Αν όμως η δεύτερη επιλογή του Α την έχει πάρει ο Β, με λιγότερα μόρια, θα φύγει και αυτός και ενδεχομένως θα εκτοπίσει τον Γ κτλ. Μιλάμε για ντόμινο φάση και για πράγματα που δεν γίνονται. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω. Πείτε μου αν κάνω λάθος.

Συνεπώς αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι οι οριστικοί πίνακες δεν θα μπορέσουν να βγουν αυτή τη σχολική χρονιά. Μετά θα μας πουν έτσι είναι η ζωή, άδικη  ::), τι να κάνουμε, δεν είστε ο μόνος/μόνη  (το έχω ακούσει το τελευταίο ήδη).
Η θα ψάξουν πάρα πολύ τα έγγραφά μας και θα τα ακυρώσουν επειδή έχουν ένα τσάκισμα στην δεξιά γωνία.
Οπότε θα ξεκινήσουμε δικαστήρια τα οποία θα τραβήξουν πάρα πολύ μέχρι που θα έρθει άλλη κυβέρνηση που θα θέλει πάλι να κάνει «μεταρρυθμίσεις»  τις οποίες θα τις πληρώσουν κάποια άλλα θύματα.

 Αν ήμουν έστω 35, θα έφευγα μακριά απ' όλα αυτά χθες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2020, 11:29:22 μμ από Sphinx2 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Ως την Παρασκευή θα βγει η α' φάση αναπληρωτών.Η παράλληλη θα "τρέξει" μαζί,εφόσον δοθούν τα κενά από τη Δ/νση Ειδ.Αγωγής
Πηγή: alfavita


Η υπουργός παιδείας φροντίζει να γίνει τον Αύγουστο η α' φάση πρόσληψης αναπληρωτών. Όχι βέβαια για να είναι νωρίτερα στις θέσεις τους. Στόχος είναι να μην προλάβουν να εκδικαστούν οι προσφυγές για αναστολή των προσωρινών πινάκων με ασφαλιστικά μέτρα, γιατί θα... διαταραχθεί η ομαλότητα στα σχολεία, εάν δικαιωθούν οι συνάδελφοι που αδικουνται.
Τόσο κόπο έκαναν οι "συνάδελφοι" που έτρεχαν στο υπουργείο παιδείας, για να βγουν εν μια νυκτί τα αποτελέσματα για 160.000 περίπου αιτήσεις. Το ΑΣΕΠ υπάκουσε ως "ανεξάρτητη αρχή" , επομένως η παρωδία συνεχίζεται. Η νομιμότητα επεκράτησε άλλη μια φορά!
Όμως οι προσφυγές θα γίνουν, αφού το υπουργείο παιδείας μας σύστησε να προσφύγουμε. Πρέπει να υπακούσουμε!
Προσαρμόζεις την πραγματικότητα στις ανάγκες που θες να εξυπηρετήσεις. Υπερβάλεις χωρίς κόστος. Γνωρίζεις την ακριβή ημερομηνία που θα έβγαινε η απόφαση των ασφαλιστικών? Το υπουργείο εφαρμόζει το νόμο μέχρι αυτός να αλλάξει. Τα υπόλοιπα είναι αυθαίρετα συμπεράσματα. Και δεν αναφέρομαι στις αδικίες. Αυτές υπηρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν...

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσαρμόζεις την πραγματικότητα στις ανάγκες που θες να εξυπηρετήσεις. Υπερβάλεις χωρίς κόστος. Γνωρίζεις την ακριβή ημερομηνία που θα έβγαινε η απόφαση των ασφαλιστικών? Το υπουργείο εφαρμόζει το νόμο μέχρι αυτός να αλλάξει. Τα υπόλοιπα είναι αυθαίρετα συμπεράσματα. Και δεν αναφέρομαι στις αδικίες. Αυτές υπηρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν...
.

Τόσο γρήγορα που το υπουργείο "τρέχει" να γίνει η α' φάση τη συγκεκριμένη ημερομηνία.
Έχω δηλώσει ότι είμαι κατά των προσωρινών πινάκων, γιατί υπάρχουν τεράστια λάθη και σε προϋπηρεσία και σε προσόντα. Ήδη πολλοί συνάδελφοι διαπίστωσαν ότι αδικουνται. Πιστεύεις ότι πρέπει να προσληφθούν αναπληρωτές από λανθασμένους προσωρινούς πίνακες. Προφανώς εσύ έχεις προσαρμόσει την πραγματικότητα στα μέτρα σου συνάδελφε.


Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ



Αν ήμουν έστω 35, θα έφευγα μακριά απ' όλα αυτά χθες.

Πόσες φορες το εχω σκεφτεί κι εγω αλλα μετα τα 45 τι να πεις  ::) ::) ::)
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
.

Τόσο γρήγορα που το υπουργείο "τρέχει" να γίνει η α' φάση τη συγκεκριμένη ημερομηνία.
Έχω δηλώσει ότι είμαι κατά των προσωρινών πινάκων, γιατί υπάρχουν τεράστια λάθη και σε προϋπηρεσία και σε προσόντα. Ήδη πολλοί συνάδελφοι διαπίστωσαν ότι αδικουνται. Πιστεύεις ότι πρέπει να προσληφθούν αναπληρωτές από λανθασμένους προσωρινούς πίνακες. Προφανώς εσύ έχεις προσαρμόσει την πραγματικότητα στα μέτρα σου συνάδελφε.
Μα εδώ και ένα χρόνο το λένε. Οι αναπληρωτές θα μαθαίνουν νωρίτερα την τοποθέτηση τους. Μη σου πω ότι καθυστέρησαν κιόλας. Μπλέκεις τα πράγματα συνάδελφε για να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Καμία σχέση δεν έχουν τα ασφαλιστικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2020, 11:29:53 μμ από pp1970 »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Πόσες φορες το εχω σκεφτεί κι εγω αλλα μετα τα 45 τι να πεις  ::) ::) ::)

...μετά θα μας πουν "τι θέλουν σε αυτή την ηλικία στο σχολείο;;"  ::) :-[

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
...μετά θα μας πουν "τι θέλουν σε αυτή την ηλικία στο σχολείο;;"  ::) :-[

Μας το εχουν πει ηδη οι μικρότεροι σε ηλικία διορισμένοι « συνάδελφοι» :'( :'(
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.