*

Αποστολέας Θέμα: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 17458 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:09:02 μμ »
Ισως θα μπορούσε να μας βοηθήσει και ο trust no one που γνωρίζει από μέσα την κατάσταση πολύ καλά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:48 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2387
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:12:01 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Εγώ προτείνω να γράψουμε κι εμείς ένα κείμενο όπως έβγαλαν και οι θεατρολόγοι περιγράφοντας την πραγματικότητα και να το στείλουμε στο Υπουργείο και να το δημοσιεύσουμε υπογράφοντας από κάτω. Άλλωστε είμαστε αρκετοί στο forum και θα ζητάμε αυτονόητα πράγματα. Εγώ θα ήμουν μέσα σε κάτι τέτοιο. Ας κάνουμε μια προσπάθεια γιατί τίποτε δεν μας χαρίζεται. Πρέπει να προσπαθήσουμε για το δίκιο μας
https://docs.google.com/document/d/1SsOSEau275te6r9teFeO4Z2SgEPuvA7tF_EMh_kv3sk/edit?fbclid=IwAR1U5t-w3X0UOcaeUxTM47RpXew-op3r-ZncJbZlZ3h-JY5Z9tXBAi8FKfI
Αυτό είχε κυκλοφορήσει και είχαμε υπογράψει αλλά τίποτα.
Θα μπορούσε να βασιστεί ξανά εκεί. Αλλά πιστεύω αν δεν μπουν μπροστά επίσημοι φορείς θα μας γράψουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι, με το συμπάθιο.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος leedorf79

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Η εκπαίδευση και η ανατροφή των παιδιών πρέπει να
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:16:15 μμ »
https://docs.google.com/document/d/1SsOSEau275te6r9teFeO4Z2SgEPuvA7tF_EMh_kv3sk/edit?fbclid=IwAR1U5t-w3X0UOcaeUxTM47RpXew-op3r-ZncJbZlZ3h-JY5Z9tXBAi8FKfI
Αυτό είχε κυκλοφορήσει και είχαμε υπογράψει αλλά τίποτα.
Θα μπορούσε να βασιστεί ξανά εκεί. Αλλά πιστεύω αν δεν μπουν μπροστά επίσημοι φορείς θα μας γράψουν εκεί που δεν πιάνει μελάνι, με το συμπάθιο.
Συνάδελφε δεν έχουμε να χάσουμε κάτι. Επίσης πιστεύω οτι αν δημοσιοποιηθεί η αλήθεια σε alfavita κ.λπ θα είναι λίγο πιο πιεστικό γι αυτούς. Επίσης παλιότερα εγώ είχα στείλει μόνος μου ένα έγγραφο διαμαρτυρίας στο Φίλη και είχε πιάσει τόπο σε ένα θέμα που είχα. Πάντως σίγουρα δεν έχουμε να χάσουμε κάτι.
Επίσςη θα μπορούσαμε ταυτόχρονα να απευθυνθούμε σε ΕΠΕ, ΠΕΚΑΠ κ.λπ για στήριξη

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4045
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 25, 2021, 10:06:32 μμ »
Για φέτος πέταξε το πουλάκι. Εφόσον δεν ιδρύθηκαν για να δοθούν για τις μεταθέσεις, το να τις ιδρύσουν τώρα θα είναι νομική αυτοκτονία, καθότι θα προσφύγουμε όλοι όσοι δεν είχαμε τη δυνατότητα να τις διεκδικήσουμε. Για του χρόνου, τα "εμπόδια" είναι τα εξής:

1. Οι κοινές ειδικότητες πάνε πακέτο. Δε μπορούν να φτιάξουν μόνο για μας. Θα πρέπει να φτιάξουν για όλους. Αυτό δημιουργεί 2 προβλήματα:
   α. ΠΕ05 και ΠΕ07 έχουν λίγες ώρες, οπότε υπάρχει δυσκολία στη σύσταση οργανικών. Αυτή τουλάχιστον ήταν η
       δικαιολογία παλαιότερα. Ξεπεράστηκε κάποια στιγμή, αλλά από την προηγούμενη κυβέρνηση. Ίσως τη
       ξαναθυμηθούν.
    β. Μπορεί το δικό μας μάθημα να το αποφεύγουν ως επί το πλείστο οι δάσκαλοι, αλλά των ΠΕ08 και ΠΕ91 μια
        χαρά τα θέλουν για συμπλήρωση ωραρίου. Αν φτιάξουν οργανικές, θα είναι πιο δύσκολο να τους
        παρακάμπτουν και τα παίρνουν αυτοί. Άρα η ΔΟΕ δε θα πιέσει ποτέ για οργανικές. Το αντίθετο μάλιστα.
2. Στη δικιά μας ειδικότητα, αν φτιάξουν οργανικές, θα πρέπει να δοθούν για μεταθέσεις πρώτα. Θα καλυφθούν λοιπόν από μας που ανήκουμε ήδη στην πρωτοβάθμια και μετά δε θα έχουν τι να κάνουν τους πλεονάζοντες από τη δευτεροβάθμια. Συν του ότι θα μειωθούν οι αποσπάσεις από τη δευτεροβάθμια, που λειτουργούν ως βαλβίδα αποσυμπίεσης για όλους αυτούς τους εγκλωβισμένους στα νησιά.

Με άλλα λόγια, δε συμφέρει, γι'αυτό δεν κόπτονται κιόλας.

Ειδικά για το θέμα των διορισμών, όσο λιγότεροι οι διορισμοί που φαίνεται ότι "μπορούν" να κάνουν (λόγω έλλειψης οργανικών κενών), τόσες θέσεις περισσεύουν για τα αγαπημένα τους (και πολυπληθέστερα) παιδιά: ΠΕ60, ΠΕ70, ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:30:48 »

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2387
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 25, 2021, 10:10:09 μμ »
Θα μπορούσαν όμως να ιδρυθούν φέτος σε περιοχές που δεν ζητήθηκαν μεταθέσεις;
Να προσπεράσει νομικά το φετινό στάδιο;
Έτσι κι αλλιώς όταν ζητήσατε μετάθεση δεν γνωρίζατε που θα υπήρχαν κενά.
Κάνω κάπου λάθος;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1558
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 25, 2021, 10:33:09 μμ »
Ειδικά για το θέμα των διορισμών, όσο λιγότεροι οι διορισμοί που φαίνεται ότι "μπορούν" να κάνουν (λόγω έλλειψης οργανικών κενών), τόσες θέσεις περισσεύουν για τα αγαπημένα τους (και πολυπληθέστερα) παιδιά: ΠΕ60, ΠΕ70, ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04.

Γενικα δεν διαφωνω σε οσα λες και σορρυ που διακοπτω αλλα στις 10/2019 οι ΠΕ03 ηταν 6502, πηραν συνταξη το 2020 423 και το 2021 599 οποτε τωρα ειναι 5480 συνολο.

Στις 10/2019 οι ΠΕ86 στην βθμια ηταν 5254, πηραν συνταξη το 2020 69 και το 2021 143 οποτε τωρα στην βθμια ειναι 5042 συνολο.
Επισης στην αθμια οι ΠΕ86 ηταν 1252 (στις 9/2020).
Οποτε καταλαβαινεις οτι το 6294(ΠΕ86) ειναι μεγαλυτερο απο το 5480(ΠΕ03)

http://doe.gr/82-252-%CE%BF%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD/

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/301461_analytika-stoiheia-arithmos-monimon-ekpaideytikon-kai-proslipseis-anapliroton-tin
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4045
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 25, 2021, 11:04:17 μμ »
Θα μπορούσαν όμως να ιδρυθούν φέτος σε περιοχές που δεν ζητήθηκαν μεταθέσεις;
Να προσπεράσει νομικά το φετινό στάδιο;
Έτσι κι αλλιώς όταν ζητήσατε μετάθεση δεν γνωρίζατε που θα υπήρχαν κενά.
Κάνω κάπου λάθος;

Στις περιοχές που δε ζητήθηκαν μεταθέσεις, συνήθως δε μπορούν να υποστηριχθούν οργανικές. Π.χ. ολιγοθέσια δημοτικά, δηλαδή τίποτα Κυκλάδες και Δωδεκάνησα. Σε όλα τα άλλα μέρη κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει έστω 1 που ζήτησε μετάθεση.

Γενικα δεν διαφωνω σε οσα λες και σορρυ που διακοπτω αλλα στις 10/2019 οι ΠΕ03 ηταν 6502, πηραν συνταξη το 2020 423 και το 2021 599 οποτε τωρα ειναι 5480 συνολο.

Στις 10/2019 οι ΠΕ86 στην βθμια ηταν 5254, πηραν συνταξη το 2020 69 και το 2021 143 οποτε τωρα στην βθμια ειναι 5042 συνολο.
Επισης στην αθμια οι ΠΕ86 ηταν 1252 (στις 9/2020).
Οποτε καταλαβαινεις οτι το 6294(ΠΕ86) ειναι μεγαλυτερο απο το 5480(ΠΕ03)

http://doe.gr/82-252-%CE%BF%CE%B9-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD/

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/301461_analytika-stoiheia-arithmos-monimon-ekpaideytikon-kai-proslipseis-anapliroton-tin


Συγκρίνεις ειδικότητες που οι μεν ΠΕ03 έχουν εκπαιδευτικούς σε όλες τις ηλικίες κι άρα βγαίνουν στη σύνταξη κάθε χρόνο και οι δε ΠΕ86 είναι στην πλειοψηφία τους ακόμη και τώρα το πολύ 55 ετών, μιας και μπήκαμε πρόσφατα στην εκπαίδευση. Κατά πάσα πιθανότητα αυτοί που είναι άνω των 55 είναι άλλων ειδικοτήτων που έκαναν το σεμινάριο των 400 ωρών ή κανένα μεταπτυχιακό. Θες να μου πεις δηλαδή ότι οι ΠΕ03 δε θα είναι μία από τις ειδικότητες που θα επωφεληθούν από τους ελάχιστους διορισμούς των κοινών ειδικοτήτων; Δεν είπα ότι θα επωφεληθούν και οι 5 ειδικότητες εξίσου. Ή μήπως θες να μου πεις ότι δεν περιέχονται στο κλειστό κλαμπ των "βασικών ειδικοτήτων";

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1558
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 25, 2021, 11:14:23 μμ »
Συγκρίνεις ειδικότητες που οι μεν ΠΕ03 έχουν εκπαιδευτικούς σε όλες τις ηλικίες κι άρα βγαίνουν στη σύνταξη κάθε χρόνο και οι δε ΠΕ86 είναι στην πλειοψηφία τους ακόμη και τώρα το πολύ 55 ετών, μιας και μπήκαμε πρόσφατα στην εκπαίδευση. Κατά πάσα πιθανότητα αυτοί που είναι άνω των 55 είναι άλλων ειδικοτήτων που έκαναν το σεμινάριο των 400 ωρών ή κανένα μεταπτυχιακό. Θες να μου πεις δηλαδή ότι οι ΠΕ03 δε θα είναι μία από τις ειδικότητες που θα επωφεληθούν από τους ελάχιστους διορισμούς των κοινών ειδικοτήτων; Δεν είπα ότι θα επωφεληθούν και οι 5 ειδικότητες εξίσου. Ή μήπως θες να μου πεις ότι δεν περιέχονται στο κλειστό κλαμπ των "βασικών ειδικοτήτων";

Ειπα οτι δεν ειμαστε πολυπληθεστερη ειδικοτητα απο τους ΠΕ86(οπως λανθασμενα εγραψες) και δεν νομιζω χαιδεμενο παιδι.
Συγκρινα αριθμους και οχι ηλικιες, να μην συγκρινω και ωρολογιο προγραμμα με πληθος μονιμου προσωπικού.
Στην βθμια οι ΠΕ86 εχουν τις μισες ωρες απο τους ΠΕ03 και εχουν 400 περισσοτερους μονιμους.
Οποτε λογικο ειναι να εχουν περισσοτερα κενα και ελπίζω περισσοτερους διορισμους, επισης δεν ελπίζω να κοψουν 100 θεσεις απο τους ΠΕ86 για να τους παρουμε εμεις.. Αν ηταν το θεμα μονο οι 100 θεσεις ζητω που καηκαμε σαν ειδικοτητα.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4045
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 25, 2021, 11:33:53 μμ »
Ειπα οτι δεν ειμαστε πολυπληθεστερη ειδικοτητα απο τους ΠΕ86(οπως λανθασμενα εγραψες) και δεν νομιζω χαιδεμενο παιδι.
Συγκρινα αριθμους και οχι ηλικιες, να μην συγκρινω και ωρολογιο προγραμμα με πληθος μονιμου προσωπικού.
Στην βθμια οι ΠΕ86 εχουν τις μισες ωρες απο τους ΠΕ03 και εχουν 400 περισσοτερους μονιμους.
Οποτε λογικο ειναι να εχουν περισσοτερα κενα και ελπίζω περισσοτερους διορισμους, επισης δεν ελπίζω να κοψουν 100 θεσεις απο τους ΠΕ86 για να τους παρουμε εμεις.. Αν ηταν το θεμα μονο οι 100 θεσεις ζητω που καηκαμε σαν ειδικοτητα.

Ναι ξες οι μόνιμοι δεν εξαφανίζονται, αν δε βγαίνουν στη σύνταξη. Κάποια εποχή χρειαζόντουσαν και τους πήραν. Τώρα αποφάσισαν να μειώσουν τις ώρες μας και κρέμονται από τα δέντρα. Είστε λιγότεροι γιατί βγήκαν περισσότεροι στη σύνταξη στο διάστημα που έχουν να γίνουν διορισμοί. Για κανέναν άλλο λόγο. Για τα υπόλοιπα που λες, δε σε κατηγόρησα ποτέ ότι εσύ επιθυμείς να γίνει αυτό. Είπα όμως ότι αυτό θα γίνει.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2387
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 26, 2021, 12:43:47 μμ »
Στις περιοχές που δε ζητήθηκαν μεταθέσεις, συνήθως δε μπορούν να υποστηριχθούν οργανικές. Π.χ. ολιγοθέσια δημοτικά, δηλαδή τίποτα Κυκλάδες και Δωδεκάνησα. Σε όλα τα άλλα μέρη κατά πάσα πιθανότητα υπάρχει έστω 1 που ζήτησε μετάθεση.
Αυτό που λες απλά το υποθέτεις.
Όταν έγιναν οι μετατάξεις όσοι πήραν μετάταξη οι περισσότεροι (δική μου υπόθεση βάσει των δικών μου πληροφοριών) πήγαν ακριβώς στον τόπο τους ή παραδίπλα (σε αυτή την περίπτωση προφανώς ζητούν μετάθεση).
Εσείς που διοριστήκατε σε δεύτερο χρόνο και σας έδωσαν μόνο νησιά και Έβρο παλεύετε και εύχομαι να μετατεθείτε.
Το πρόβλημα δε που αναφέρεις με τους υπεράριθμους και το κόλλημα ίδρυσης οργανικών νομίζω θα συμφωνήσουμε ότι ο αριθμός των αναπληρωτών σε όλες σχεδόν πλέον τις διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας δεν το δικαιολογεί.
Οι 1500, άντε να είναι λίγο λιγότεροι αναπληρωτές βροντοφωνάζουν πως υπάρχουν ανάγκες.
Τεσπά. Η σύσταση όλων των οργανικών στην Α/θμια θα πρέπει να είναι μόνιμο θέμα διεκδίκησης τόσο για μας όσο και για τους υπόλοιπους θιγόμενους κλάδους. Άσχετα με τα υπόλοιπα, είναι δίκαιο και πρέπει να γίνει πράξη.
Υ.Γ.1 Επ' ουδενί δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί σε εκτιμώ απεριόριστα αλλά θα σε ρωτήσω ευθέως. Τι θεωρείς μεγαλύτερη αδικία;
Να μην διοριστούν 200-300 πληροφορικοί ή να αδικηθούν σε πρώτη φάση οι απειροελάχιστοι (δική μου άποψη) μη μετατιθέμενοι συνάδελφοι της Α/θμιας;
Ξέρεις ότι κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ πιθανό να διορθωθεί και μάλιστα άμεσα (προσωπικά πιστεύω ότι θα λύνονταν κατευθείαν, πολιτική απόφαση είναι) ενώ οι διορισμοί μπορεί να ξαναγίνουν του Αγίου Ποτέ.
Είμαι υπέρ την νομιμότητας αλλά να έχει τηρηθεί σε όλα τα επίπεδα.
Υ.Γ.2 Εύχομαι να βρεθεί η καλύτερη δυνατή λύση για μόνιμους και αναπληρωτές. Μακάρι όλες οι εκτιμήσεις μου να είναι λανθασμένες και όλα να πάνε καλά για όλους.
Υ.Γ.3 Είμαι αισιόδοξος άνθρωπος όσο κι αν δεν παρουσιάζεται από αυτά που γράφω.  :)
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4045
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #80 στις: Μάρτιος 26, 2021, 01:15:02 μμ »
Αυτό που λες απλά το υποθέτεις.
Όταν έγιναν οι μετατάξεις όσοι πήραν μετάταξη οι περισσότεροι (δική μου υπόθεση βάσει των δικών μου πληροφοριών) πήγαν ακριβώς στον τόπο τους ή παραδίπλα (σε αυτή την περίπτωση προφανώς ζητούν μετάθεση).
Εσείς που διοριστήκατε σε δεύτερο χρόνο και σας έδωσαν μόνο νησιά και Έβρο παλεύετε και εύχομαι να μετατεθείτε.
Το πρόβλημα δε που αναφέρεις με τους υπεράριθμους και το κόλλημα ίδρυσης οργανικών νομίζω θα συμφωνήσουμε ότι ο αριθμός των αναπληρωτών σε όλες σχεδόν πλέον τις διευθύνσεις Α/θμιας και Β/θμιας δεν το δικαιολογεί.
Οι 1500, άντε να είναι λίγο λιγότεροι αναπληρωτές βροντοφωνάζουν πως υπάρχουν ανάγκες.
Τεσπά. Η σύσταση όλων των οργανικών στην Α/θμια θα πρέπει να είναι μόνιμο θέμα διεκδίκησης τόσο για μας όσο και για τους υπόλοιπους θιγόμενους κλάδους. Άσχετα με τα υπόλοιπα, είναι δίκαιο και πρέπει να γίνει πράξη.
Υ.Γ.1 Επ' ουδενί δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου γιατί σε εκτιμώ απεριόριστα αλλά θα σε ρωτήσω ευθέως. Τι θεωρείς μεγαλύτερη αδικία;
Να μην διοριστούν 200-300 πληροφορικοί ή να αδικηθούν σε πρώτη φάση οι απειροελάχιστοι (δική μου άποψη) μη μετατιθέμενοι συνάδελφοι της Α/θμιας;
Ξέρεις ότι κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ πιθανό να διορθωθεί και μάλιστα άμεσα (προσωπικά πιστεύω ότι θα λύνονταν κατευθείαν, πολιτική απόφαση είναι) ενώ οι διορισμοί μπορεί να ξαναγίνουν του Αγίου Ποτέ.
Είμαι υπέρ την νομιμότητας αλλά να έχει τηρηθεί σε όλα τα επίπεδα.
Υ.Γ.2 Εύχομαι να βρεθεί η καλύτερη δυνατή λύση για μόνιμους και αναπληρωτές. Μακάρι όλες οι εκτιμήσεις μου να είναι λανθασμένες και όλα να πάνε καλά για όλους.
Υ.Γ.3 Είμαι αισιόδοξος άνθρωπος όσο κι αν δεν παρουσιάζεται από αυτά που γράφω.  :)
Δεν είναι όπως το λες. Γιατί δεν έχει σημασία αν μια περιοχή κάποιος τη δήλωσε 1η ή 2η επιλογή, αλλά αν τη δήλωσε. Και υπάρχουν δηλώσεις με 14 και πάνω προτιμήσεις. Όλες όλες οι περιοχές πρέπει να είναι 60κάτι. Εσύ δηλαδή έτσι που με έχεις δει, τι πιστεύεις; Να μην έχω ξεκάθαρη εικόνα του ποιος κάνει αίτηση για πού; Απλά πολλές διευθύνσεις δε δίνουν αναλυτικά ποιες είναι αυτές οι προτιμήσεις, παρά μόνο τον αριθμό τους. 117 άτομα έκαναν φέτος αίτηση. Λες να μην καλύφθηκαν σχεδόν όλες οι περιοχές ως επιλογές;

Για το 2ο που λες, δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Κατ'εξαίρεση μεταθέσεις δε γίνονται. Θα αναγκαστούμε να πάμε δικαστικά εμείς και να έρθουμε ως υπεράριθμοι και να μπούμε σε ένα μπάχαλο, που εσένα που θες να διοριστείς τώρα λογικό είναι να μη σε απασχολεί, αλλά μόλις διοριστείς θα σε καίει. Η σειρά είναι συγκεκριμένη. Μεταθέσεις, μετά αμοιβαίες μεταθέσεις, μετά μετατάξεις, μετά διορισμοί και μετά αποσπάσεις.

Όσο για τους αναπληρωτές που λες, φυσικά και δείχνουν ένα μέρος των αναγκών, αλλά έχουμε και πολλούς αποσπασμένους αλλού, που κρατάνε οργανικές. Όταν πήγα αναπληρωτής στη Χάλκη, είχαν 3 πληροφορικοί οργανική εκεί σε ένα γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις. Προφανώς υπάρχουν ανάγκες. Ας ακολουθήσουν την προβλεπόμενη διαδικασία κι ας τις καλύψουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2021, 01:17:38 μμ από trust no one »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4045
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #81 στις: Μάρτιος 26, 2021, 01:20:14 μμ »
Προσωπική μου πρόβλεψη; Θα καλύψουν φέτος τα κενά της Δευτεροβάθμιας, που είναι και πανελλαδικά μαθήματα και τις 28 θέσεις στην πρωτοβάθμια θα τις μοιράσουν στις "βασικές" ειδικότητες. Αν του χρόνου φτιάξουν οργανικές, καλώς. Αν όχι, τα 28 κενά θα καλύψουν + όσα θα έχουν προκύψει στη Δευτεροβάθμια. Δυστυχώς αυτό βλέπω.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2387
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #82 στις: Μάρτιος 26, 2021, 01:21:43 μμ »
Οι οργανικές να ιδρυθούν;
Αν ναι. Πότε;
Υπάρχει άλλος τρόπος κατά τη γνώμη σου που και να μην πάτε δικαστικώς εσείς και ταυτόχρονα ένα αξιοπρεπές νούμερο ΠΕ86 να προσληφθεί;
Δεν προσπαθώ να διαφωνήσω μαζί σου αλλά είναι σα να μου λες, ας πάρουν τώρα 50 άτομα μέχρι να λυθεί το πράγμα σωστά και μετά ας πάρουν 700.
Παράξενο μου φαίνεται να μην λύνεται διαφορετικά το πράγμα.

Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2387
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Σενάριο διορισμού 300+ πληροφορικών με την 2ΓΕ
« Απάντηση #83 στις: Μάρτιος 26, 2021, 01:22:34 μμ »
Προσωπική μου πρόβλεψη; Θα καλύψουν φέτος τα κενά της Δευτεροβάθμιας, που είναι και πανελλαδικά μαθήματα και τις 28 θέσεις στην πρωτοβάθμια θα τις μοιράσουν στις "βασικές" ειδικότητες. Αν του χρόνου φτιάξουν οργανικές, καλώς. Αν όχι, τα 28 κενά θα καλύψουν + όσα θα έχουν προκύψει στη Δευτεροβάθμια. Δυστυχώς αυτό βλέπω.
Άρα διψήφιο νούμερο;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161201
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.