*

Αποστολέας Θέμα: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ  (Αναγνώστηκε 23627 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #84 στις: Μάρτιος 20, 2011, 09:16:14 μμ »
Οντως τα χρήματα είναι πολύ λίγα. Πώς τα μαγείρεψαν πάλι έτσι; Ελεος πια!!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:19:32 »

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 20, 2011, 09:31:07 μμ »
Δεδομένου ότι η Α φάση κράτησε 10 εργασιμες (2 εβδομάδες), υπολογιζα -με το ξενοδοχειο 40 ευρω την ημερα κ ημερησια αποζημιωση 45 ευρω την ημερα- σιγουρα περισσοτερα απο 400 που μου πιστωσαν στις 15/3 :'(

Υπάρχουν και χειροτερα. εμένα μου πίστωσαν 168ευρώ για ολα αυτα που αναφέρεις παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 22, 2011, 03:44:38 μμ »
Εγώ πήρα το υπέρογκο ποσό των 355 ευρώ!! Εχω θυμώσει πάρα πολύ και αύριο λέω να τηλεφωνήσω στα ΠΕΚ για να ζητήσω αναλυτικό λογαριασμό. Αν μπορεί κάποιος παλιότερος συνάδελφος να μας πει, αν τα προηγούμενα χρόνια είχε πάρει περισσότερα χρήματα.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος elinor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 22, 2011, 08:45:27 μμ »
Μιλώντας με διάφορους συναδέλφους που τα παρακολουθήσαμε μαζί κατάλαβα ότι ο καθένας έχει πάρει διαφορετικό ποσό. Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ χαμηλότερο του αναμενόμενου. Έκανα κάποια τηλέφωνα στα ΠΕΚ κ με παρέπεμψαν στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο που διαχειρίζεται τα κονδύλια αυτά. Δεν έχω καταφέρει να μάθω κάτι πιο συγκεκριμένο. Πάντως νομίζω ότι μπορούμε να το κυνηγήσουμε περισσότερο με ψηφίσματα από τις κατά τόπους ΕΛΜΕ σε πρώτη φάση κ ενδεχομένως με δικηγόρο... Δεν πρέπει να το αφήσουμε να περάσει έτσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:19:32 »

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #88 στις: Μάρτιος 23, 2011, 03:42:28 μμ »
... επικοινώνησα με το ΠΕΚ Λαμιας και μου είπαν ότι θα ξεκινήσουν αύριο ( Πεμπτη 24 / 3 ) να πληρώνουν. Μεχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας θα έχουν πληρωθεί όλοι της Α Φάσης του 2008.

Το ποσό που παίρνω είναι περί των 300 Ε ( περίπου τα μισά από αυτά που περίμενα ) και αυτό έγινε γιατί μου αναγνώρισαν τα έξοδα ΜΟΝΟ της 2ης εβδομάδας του ΠΕΚ μιας και την 1η εβδομάδα δεν είχα τοποθετηθεί και έτσι θεωρήθηκε η έδρα της ΒΒθμιας ως έδρα μου . Την 2η εβδομάδα  ( που είχα τοποθετηθεί από το ΠΥΣΔΕ μου ) πήρα την αποζημίωση που προβλέπεται από την απόσταση της έδρας της τοποθέτησης μου από την Λαμία.

Ετσι πχ εάν κάποιος που είχε διοριστεί την Φωκίδα και τοποθετήθηκε στην Ιτεα ...θα πληρωθεί

1η εδβομάδα -- τα προβλεπόμενα για την απόσταση Άμφισσα - Λαμία 
2η εβδομάδα -- τα προβλεπόμενα για την απόσταση Ιτέα - Λαμία

Επίσης όπως καταλαβαίνετε έχει σημασία και η ημερομηνία της τοποθέτησης σας από τα ΠΥΣΔΕ ...

Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος Lila_nt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #89 στις: Μάρτιος 31, 2011, 07:44:04 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!Η αποζημίωση που θα έπρεπε να λάβω ήταν 821 Ευρώ. Αντί αυτών πήρα μόλις 257.Επικοινώνησα με το παιδαγωγικο ινστιτουτο και με ενημερωσαν πως τα χρήματα αυτά είναι το συνολικο ποσό που θα πάρω. Μάλιστα μου είπαν πως τα 564 Ε είναι περικοπές!!!!
Ζήτησα εγγράφως πλήρη δικαιολόγηση της περικοπής και περιμένω απάντηση. Σίγουρα πολλοί από σας δικαιούστε περισσότερη αποζημίωση από μενα και προφανώς η περικοπή είναι μεγαλύτερη. Αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω είναι για ποιο λόγο κόβουν ό,τι ποσο θελούν...... Μόλις λάβω στα χέρια μου την δικαιολογία τους θα απευθυνθώ μαζί με κάποιους συναδέλφους καταυθείαν στον συνήγορο του πολίτη και αν δε βρούμε ακρη, σε δικηγόρο.

Απλώς πιστεύω πως με κάποιο τρόπο θα πρέπει όλοι μαζι να αντιδράσουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #90 στις: Απρίλιος 02, 2011, 05:45:22 μμ »
Παιδιά, αν θυμάμαι καλά, η αποζημίωση για διαμονή μειώθηκε στα 35 από 50€.Επίσης, η ημερήσια αποζημίωση από 40 σε 30€.
Όπως κι αν τα υπολογίσουμε, τα ποσά που πήραμε(από 300-380 σε όσους γνωρίζω γνωρίζω προσωπικά), δεν αναλογούν στα ποσά που δικαιούμαστε!!

lila_nt  εσύ πού απευθύνθηκες στο Π.Ι;;Έχεις κάποιο τηλέφωνο;Σε παρέπεμψαν σε κάποιον;
Περίμεναν δηλ. ότι έστω και μ αυτά τα λίγα θα πούμε και ευχαριστώ που μας αποζημίωσαν μετά 2,5 χρόνια;;;
Δεν πρέπει να το αφήσουμε έτσι....πρέπει να το ψάξουμε το θέμα....

Αποσυνδεδεμένος Lila_nt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #91 στις: Απρίλιος 04, 2011, 12:22:33 πμ »
Φυσικά και πρέπει να το ψάξουμε και να μην το αφήσουμε και αυτό να περάσει ετσι...δεν είναι δυνατόν να πιστεύουν οτι δε θα ζητήσουμε τα χρήματα που έχουμε ήδη πληρώσει...

Το τηλ του Π.Ι. είναι: 210 6016364 και το fax στο οποίο έστειλα την αίτηση μου για τη δικαιολόγηση της περικοπής :210 6016388. ζήτησα να με ενημερώσουν εγγράφως!!
   Βέβαια δεν έχω ακόμη απάντηση,αλλά θα τους παίρνω συνέχεια μεχρι να τη στείλουν. Στη συνέχεια θα μιλήσω με τη ΔΟΕ και έπειτα με το συνήγορο του πολίτη ή κάποιο δικηγόρο.
Ελπίζω να βρεθεί τρόπος να κινηθούμε όλοι μαζί.. δυσκολο βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος Lila_nt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #92 στις: Απρίλιος 14, 2011, 02:42:21 μμ »
   Ευτυχώς κατάφερα μετά από πολύ καιρό να συννενοηθώ με κάποιον στο Π.Ι. !!
Τα χρήματα τα δικαιούνται, όσοι πριν από τα ΠΕΚ είχαν παρουσιαστεί στα γραφεία που ανήκαν και δεν πήγαν κατευθείαν για επιμόρφωση.
Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στον εξυπηρετικότατο κ. Μίχο τηλ:210-6082517 ή 210-6013057.
  Άντε και καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #93 στις: Απρίλιος 19, 2011, 07:49:43 μμ »
... γνωρίζετε εάν τα χρήματα που πήραμε φέτος για τα ΠΕΚ του 2008 θα μπούν στην φορολογική δήλωση την επόμενη χρονιά ( ώς εισόδημα του 2011 ) ή πρέπει να δηλωθούν φέτος ως αναδρομικά του 2008 ?
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 22, 2011, 02:02:18 μμ »
Τελικά εγκρίθηκαν τα επιπλέον χρήματα, για όσους τα δικαιούνται αλλά δεν έχουν μπει ακόμα στους λογαριασμούς.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 05, 2011, 10:16:14 πμ »
τα πεκ αχαιας μας εχουν πιστωσει τα χρηματα από τον Απριλιο

Αποσυνδεδεμένος fegaro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 21, 2012, 08:48:23 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Μήπως έχει λάβει κάποιος συνάδελφος τα χρήματα από την εισαγωγική επιμόρφωση των νεοδιοριθέντων του 2010? Ή μήπως γνωρίζει κανείς πότε θα τα λάβουμε? κάποια στιγμή πριν από κάποιους μήνες είχαν επικοινωνήσει μαζί μας για να τσεκάρουν τους τραπεζικούς λογιαριασμούς που είχαμε δώσει αλλά από τότε ούτε φωνή ούτε ακρόαση....Αμαν, σου χρωστάνε δύο χρόνια το επίδομα τοκετού, σου χρωστάνε τα της επιμόρφωσης όταν όμως χρωστάς εσύ και είναι να σου κρατήσουν στα κρατάνε κατευθείαν από το μισθό και δεν σε ρωτάνε και καθόλου!!!! Έχει κανείς καμία πληροφορία????

Αποσυνδεδεμένος fegaro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποζημίωση εισαγωγικής επιμόρφωσης ΠΕΚ
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 24, 2012, 11:38:32 πμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα,
έχει κανείς άποψη για το πότε θα καταβληθούν αυτά τα χρήματα που δώσαμε από την τσέπη μας και έχουν περάσει 2 χρόνια και πάμε για το τρίτο? Είχαν επικοινωνήσει κάποια στιγμή ζητώντας τραπεζικούς λογαριασμούς πριν από 4-5 μήνες αλλά μετά τίποτα.... Γνωρίζει κανείς κάτι???

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159880
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.