*

Αποστολέας Θέμα: Από που να ξεκινήσω;  (Αναγνώστηκε 3447 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Apostoliasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 09:18:32 μμ »
1ον κοιτάς αν με το πτυχίο σου παίρνεις την παιδαγωγική  επάρκεια.
Και έπειτα ξεκινάει το ταξίδι που πρέπει να μαζέψεις προσόντα. Υπολογιστές, σεμινάριο, δύο ξένες γλώσσες και φυσικά μεταπτυχιακο. Αν είσαι σκληροπυρηνικός πας και για δεύτερο πτυχίο ή όταν με το καλό τελειώσεις το πρώτο μεταπτυχιακό πας για δεύτερο. Ή για διδακτορικό.
Προσωπικά αν ήμουν των θετικών επιστημών, δε θα πήγαινα στην εκπαίδευση. Θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερες ευκαιρίες σε άλλους τομείς. Όμως δική σου είναι η ζωή, εσύ αποφασίζεις.
Υγ αυτά με τα προσόντα ισχύουν για τώρα. Μετά από δύο τρία χρόνια μπορεί να ισχύουν άλλα. Και μετά από πέντε χρόνια άλλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:22:18 »

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 09:19:32 μμ »
Και αυτή νέα ξεκίνησε φαντάζομαι Εμμακι... :D





Επετρεψε μου ενα σχολιο….

Δεν γνωριζω τους αριθμους των μαθηματικων. Βλεποντας ομως τους διορισμους γενικα, και γνωριζοντας καποια πραγματα (πολυ επιφανειακα) για τις συνταξιοδοτησεις, θα σου ελεγα να ακουσεις τον Σερραιο…..

Εγω, ναι! Θα ελεγα σε ενα παιδι που με ρωταει τι να κανει στη ζωη του (σε παιδι! Πολυ περισσοτερο σε αποφοιτο) οτι η εκπαιδευση δυσκολα εχει μελλον….. καλυτερα κατι αλλο

Και για αποφυγη παρεξηγησεων, ημουν σε σχολειο, ημουν σε κεδασυ (πολλααααα χρονια) και αδειασα τη γωνια πλεον

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 09:20:45 μμ »
Θελω να ρωτησω τον Σερραίος ο συναδελφος που εκανε 15-20-25 χρονια αναπληρωση ηταν επειδη εβρισκε πορτες αλλου...? Μια συμβουλη μην ασχολειστε οι μονιμοι με προβλεψεις για διορισμους δεν σας αφορα πλεον...
Αυτο που σας αφορα ειναι να γινει το σχολειο καλυτερο ωστε να μην το κανουν καταληψη οι μαθητες καθε λιγο...
Να ξαλαφρώστε τους γονεις απο φροντιστήρια και ιδιαίτερα τωρα που οι περισσοτεροι δεν εχουν να φανε...
Στο κατω κατω αναλαβατε μια ομαδα στο φατσοβιβλιο...και λετε εκει τις αμπελοφιλοσοφιες σας σαν "ΜΟΝΙΜΟΙ"...

 ;)

Κοίτα συνάδελφε,
Λογικά δεν έχεις δει τον πινάκα για τους ΠΕ03 υπήρχαν σε εμάς άτομα με 15-20χρονια αναπλήρωσης.
Μετρημένοι στα δάχτυλα του ενος χεριού είναι όσοι είχαν προϋπηρεσία πάνω από 100μηνες.
Σε εμάς για να διοριστείς έπρεπε να έχεις ένα μεταπτυχιακό και 5-8 μήνες προϋπηρεσίας, τα μόρια για τους Η/Υ τα παίρνουμε όλοι από την σχολή και πιστεύω ότι ένα λουερ το έχουν όλοι Άπλα όταν έσκασαν οι διορισμοί οι ΠΕ03 ήταν ο πιο γερασμένος κλάδος σύμφωνα με τα στατιστικά του Κορδη οχι με το μυαλο μου.
Έφυγαν όμως οι γερασμένοι συνάδελφοι και μπήκαν νέοι μέσα που θα φύγουν ξανά σε 30χρόνια το λιγότερο.. Οπότε ότι λεω δεν είναι εκτίμηση, απλή λογική είναι ότι οι Μαθηματικοί έχουν ένα μικρό χρόνο ζωής ακόμα στους πινάκες οποίος πρόλαβε πρόλαβε.
Δεν απάντησα στον συνάδελφο με τόσες λεπτομέρειες για να το παίξω έξυπνος ή να το διώξω από την εκπαίδευση, ας κάνει ότι θέλει! Ρώτησε και του είπα την αλήθεια, όπως όταν ρωτούσα εγώ εδώ μέσα ήθελα να μου λένε οι συνάδελφοι την αλήθεια και όχι χαρούμενες σάλτσες για να ακουστούν κάλα στα αυτιά μου.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 09:22:18 μμ »
Ε ναι υπάρχουν βεβαια αλλού ευκαιρίες...για αυτο κάθε φορά υπάρχουν 150.000+ αιτήσεις αναπληρώσεις...WTF... :(


Προσωπικά αν ήμουν των θετικών επιστημών, δε θα πήγαινα στην εκπαίδευση. Θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερες ευκαιρίες σε άλλους τομείς. Όμως δική σου είναι η ζωή, εσύ αποφασίζεις.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:22:18 »

Αποσυνδεδεμένος Apostoliasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 09:26:18 μμ »
Αν έχεις ταυτίσει το απόφοιτος μαθηματικών/ φυσικης/ βιολογίας με το καθηγητής σε σχολείο, δε σου φταίω εγώ σόρρυ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 09:27:09 μμ »
Και αυτή νέα ξεκίνησε φαντάζομαι Εμμακι... :D



Δεν καταλαβαινω τιβθες να πεις κι απευθυνεσαι και σε μενα…..

Αν θες την προσωπικη μου ιστορια, πολυ ευχαριστως!
Εκανα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη οταν δεν εκανε κανενας! Στην περιφερεια μου ξμασταν 3 νηπιαγωγοι για 5 ειδικα νηπιαγωγεια! Οποτε δουλεψα ως αναπληρωτρια 2 χρονια και μετα με ασεπ διοριστηκα σε νησι που επισης δεν πηγαινε κανενας! Μετα απο δυο χρονια που και εκει ειχα τμημα ενταξης, γιατι ουτε αναπληρωτης υπηρχε για να το παρει, πηρα μεταθεση στον τοπο μου καθως τοτε υπηρχαν θεσεις! Εκανα συνολικα 19 χρονια μονιμη και αδειασα τη γωνια….

Μιλαω ομως για εποχες αρχες 2000…..
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 09:27:14 μμ »
Ε ναι υπάρχουν βεβαια αλλού ευκαιρίες...για αυτο κάθε φορά υπάρχουν 150.000+ αιτήσεις αναπληρώσεις...WTF... :(

Το τι ευκαιριες εχει ενας συναδελφος μαθηματικους που ξεκιναει τωρα την καριερα του τα εγραψα. Επίσης για ΠΕ03 μιλησε ο συναδελφος δεν ειναι 150.000 αιτησεις, ηταν 9000 αυνάδελφοι και διορισε σχεδον 1800+ απο αυτούς μιλάμε για ποσοστα κοντά στο 20% ή αλλιως 1 στους 5. Με λίγα λογια για τους ΠΕ03 εγινε παρτυ
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 09:44:16 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι/συναδέλφισσες.

Με το καλό τον Γενάρη παίρνω το πτυχίο Μαθηματικών μου (δυστυχώς στα 4.5 χρόνια γιατί κόπηκα σε δύο μαθήματα επιλογής) και πολύ ελαφριά έχω αρχίσει να σκέφτομαι για το μεσοπρόθεσμο επαγγελματικό μου μέλλον.

Μη έχοντας κάποιο "όνειρο" για εξωτερικό κλπ. (και μη έχοντας κατεύθυνση στη ζωή μου γενικότερα αλλά αυτό δεν είναι επι της παρούσης) αποφασίζω και ψάχνομαι για διορισμό αναπληρωτής σε νησιά κλπ ώστε κάποια στιγμή έστω να διδάξω αυτά που έμαθα στη σχολή.

Δυστυχώς δεν έχω καμία ενημέρωση για τίποτα όσον αφορά μεταπτυχιακά/διαδικαστικά κλπ. Οπότε ας τα ρωτήσω όπως μου έρχονται
  • Παίζει ρόλο η διδακτική επάρκεια που μπορεί να χορηγήσει το πανεπιστήμιο; Γιατί σε εμάς το αντίστοιχο μάθημα είναι εαρινού εξαμήνου και δεν θα το πάρω γιατί θέλω να μπω στρατό κατευθείαν μετά την ορκωμοσία.
  • Παίζει ρόλο βεβαίωση χρήσης Η/Υ που χορηγείται από το πανεπιστήμιο;
  • Κάνοντας κάποιο μεταπτυχιακό σε μη-ειδική αγωγή (όπως είναι της μόδας τώρα) έχει νόημα για μόρια κλπ;
  • τι άλλο θα προτείνατε σε κάποιον που μόλις τώρα στα 23 του αποφασίζει να "στήσει" την καριέρα του στο αναπληρωτιλίκι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εγώ θα σου πω να κάνεις αυτό που θέλει η καρδιά σου. Τωρα...οσον αφορά την μοριοδοτηση.. Πτυχίο.. μεταπτυχιακό ειδικης.. ξένη γλώσσα.. ένα σεμινάριο.. Πιστοποίηση Η/Υ..παιδαγωγικη επάρκεια.. και αν κάνεις και δεύτερο μεταπτυχιακό όπως λες.. με όλα αυτά  έχουμε περίπου 60 μόρια αρκετά..... γνώμη δική μου φυσικά.. ότι αφορά την ειδική αγωγή 100%σιγουρη αναπλήρωση για τα επόμενα χρόνια.. για την γενική είναι λίγο δύσκολο αλλά η θέληση είναι το παν..

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 11:12:29 μμ »
Εγώ θα σου πω να κάνεις αυτό που θέλει η καρδιά σου. Τωρα...οσον αφορά την μοριοδοτηση.. Πτυχίο.. μεταπτυχιακό ειδικης.. ξένη γλώσσα.. ένα σεμινάριο.. Πιστοποίηση Η/Υ..παιδαγωγικη επάρκεια.. και αν κάνεις και δεύτερο μεταπτυχιακό όπως λες.. με όλα αυτά  έχουμε περίπου 60 μόρια αρκετά..... γνώμη δική μου φυσικά.. ότι αφορά την ειδική αγωγή 100%σιγουρη αναπλήρωση για τα επόμενα χρόνια.. για την γενική είναι λίγο δύσκολο αλλά η θέληση είναι το παν..

Απανταω οχι για αυτον που ρωτησε αλλα για καποιον που θα το δει και ισως τον ενδιαφερει.
Στο θέμα μας τωρα ολα αυτα που αναφερεις συνάδελφε ειναι ενα πλάνο για τα επόμενα 5χρόνια(2 μεταπτυχιακα και στρατός)! Ενας συναδελφος που βγαινει τωρα απο την σχολή να κάτσει να κανει ενα πλάνο για τα επομενα 5χρονια; Εδω δεν εχουν κρατήσει μια προκυρηξη με την ιδια μοριοδοτηση και λες και μαλιστα σίγουρα οτι θα δουλευει κι ολας;
Συνάδελφε διαβαζω στο φβ οτι παιρνουν αναπληρωτες στην Γενική και τους βάζουν σε τμήματα ενταξης στα σχολεία για να συμπληρώσουν ωράριο και εσυ εισαι τοσο σιγουρος πως μετα απο 5χρόνια θα δουλεύει σίγουρα;
Με πολυ σεβασμο θα σου πω πως οταν μιλάμε να βλέπουμε και λιγο μπροστα και να μην παρουμε στο λαιμο μας νεα παιδια. Τα επόμενα 3-4χρόνια θα γινει ενα μπαμ στην εκπαιδευση πολυ μεγάλο αλλα μετά τελος γιατι πολυ απλά δεν θα υπάρχουν κενα μια και δεν υπάρχουν και γεννήσεις
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 09:51:11 μμ »
Αν το πτυχίο μαθηματικών σού δίνει τη δυνατότητα μόνο για διορισμό στην εκπαίδευση στην Ελλάδα, τότε δεν πάμε καθόλου μα καθόλου καλά. Να πω φιλόλογος, οκ, το καταλαβαίνω. Αλλά μαθηματικός;

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 07, 2022, 12:50:17 μμ »
Αν το πτυχίο μαθηματικών σού δίνει τη δυνατότητα μόνο για διορισμό στην εκπαίδευση στην Ελλάδα, τότε δεν πάμε καθόλου μα καθόλου καλά. Να πω φιλόλογος, οκ, το καταλαβαίνω. Αλλά μαθηματικός;
Και φιλόλογος έχει όμως ευκαιρίες εκτός εκπαίδευσης, πχ να γίνει διορθωτής σε έντυπα  ή ηλεκτρονικά μέσα, με το κατάλληλο μεταπτυχιακό μπορεί, για παράδειγμα, ν ασχοληθεί με τη λαογραφία ή τη βυζαντινολογία σε διάφορους φορείς.
Όσο για το μέλος algevristis και μόνο που χρησιμοποιεί με ειρωνεία τις εκφράσεις "αναπληρωτηλίκι" και πικρόχολος δασκαλάκος", ως απάντησή σε μέλος που ξέρει κάποια πράγματα παραπάνω, του χώρου είναι,  μάλλον υποκρίνεται κατ' εμέ και αν με αυτό τον τρόπο  ξεκινάει την καριέρα του εκφραζόμενος πικρόχολα για το συγκεκριμένο επάγγελμα, καλό θα είναι να το ξανασκεφτεί, δεν τον πήραν τα χρόνια. Και δεν το γράφω μόνο εγώ, αλλά η πλειοψηφία των συναδέλφων που συμμετέχουν στο νήμα και χωρίς καμία απολύτως  διάθεση κακεντρέχειας.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2022, 01:10:04 μμ από dimi94 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 366

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.