*

Αποστολέας Θέμα: Από που να ξεκινήσω;  (Αναγνώστηκε 3460 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Algevristis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από που να ξεκινήσω;
« στις: Οκτώβριος 05, 2022, 03:58:53 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι/συναδέλφισσες.

Με το καλό τον Γενάρη παίρνω το πτυχίο Μαθηματικών μου (δυστυχώς στα 4.5 χρόνια γιατί κόπηκα σε δύο μαθήματα επιλογής) και πολύ ελαφριά έχω αρχίσει να σκέφτομαι για το μεσοπρόθεσμο επαγγελματικό μου μέλλον.

Μη έχοντας κάποιο "όνειρο" για εξωτερικό κλπ. (και μη έχοντας κατεύθυνση στη ζωή μου γενικότερα αλλά αυτό δεν είναι επι της παρούσης) αποφασίζω και ψάχνομαι για διορισμό αναπληρωτής σε νησιά κλπ ώστε κάποια στιγμή έστω να διδάξω αυτά που έμαθα στη σχολή.

Δυστυχώς δεν έχω καμία ενημέρωση για τίποτα όσον αφορά μεταπτυχιακά/διαδικαστικά κλπ. Οπότε ας τα ρωτήσω όπως μου έρχονται
  • Παίζει ρόλο η διδακτική επάρκεια που μπορεί να χορηγήσει το πανεπιστήμιο; Γιατί σε εμάς το αντίστοιχο μάθημα είναι εαρινού εξαμήνου και δεν θα το πάρω γιατί θέλω να μπω στρατό κατευθείαν μετά την ορκωμοσία.
  • Παίζει ρόλο βεβαίωση χρήσης Η/Υ που χορηγείται από το πανεπιστήμιο;
  • Κάνοντας κάποιο μεταπτυχιακό σε μη-ειδική αγωγή (όπως είναι της μόδας τώρα) έχει νόημα για μόρια κλπ;
  • τι άλλο θα προτείνατε σε κάποιον που μόλις τώρα στα 23 του αποφασίζει να "στήσει" την καριέρα του στο αναπληρωτιλίκι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:44:48 »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 04:48:53 μμ »
Καλησπέρα!
Νομίζω πως χρειάζεστε κι εσείς παιδαγωγική επάρκεια, η οποία αποκτάται με συγκεκριμένο πια τρόπο και δεν τη δίνει όπως παλιά απλά η αποφοίτηση από τη σχολή. Οπότε λογικά πρέπει να περάσεις το αντίστοιχο μάθημα. Αλλά ας το πει και κάποιος της ειδικότητάς σου. Η γνώση Η/Υ μπορεί να αποδειχθεί και με βεβαίωση από τη σχολή αν έχεις διδαχθεί συγκεκριμένο αριθμό σχετικών μαθημάτων. Με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή μπαίνεις και στον αντίστοιχο κύριο πίνακα κι από ό,τι ξέρω, έχουν απορρόφηση τώρα εκεί οι ΠΕ03. Οποιοδήποτε μεταπτυχιακό γενικά θα σου δώσει τα μόρια για πίνακες με το τωρινό σύστημα αλλά μόνο τα συναφή σε ανεβάζουν και μισθολογικό κλιμάκιο. Κι οι ξένες γλώσσες και ένα σεμινάριο (με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ως προς τη διάρκεια και τον αριθμό των ωρών) δίνουν μόρια καθώς και τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος Algevristis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 04:56:47 μμ »
Καλησπέρα!
Νομίζω πως χρειάζεστε κι εσείς παιδαγωγική επάρκεια, η οποία αποκτάται με συγκεκριμένο πια τρόπο και δεν τη δίνει όπως παλιά απλά η αποφοίτηση από τη σχολή. Οπότε λογικά πρέπει να περάσεις το αντίστοιχο μάθημα. Αλλά ας το πει και κάποιος της ειδικότητάς σου. Η γνώση Η/Υ μπορεί να αποδειχθεί και με βεβαίωση από τη σχολή αν έχεις διδαχθεί συγκεκριμένο αριθμό σχετικών μαθημάτων. Με μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή μπαίνεις και στον αντίστοιχο κύριο πίνακα κι από ό,τι ξέρω, έχουν απορρόφηση τώρα εκεί οι ΠΕ03. Οποιοδήποτε μεταπτυχιακό γενικά θα σου δώσει τα μόρια για πίνακες με το τωρινό σύστημα αλλά μόνο τα συναφή σε ανεβάζουν και μισθολογικό κλιμάκιο. Κι οι ξένες γλώσσες και ένα σεμινάριο (με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ως προς τη διάρκεια και τον αριθμό των ωρών) δίνουν μόρια καθώς και τα παιδιά.

Καλησπέρα σας!

Ως προς την παιδαγωγική επάρκεια θα κάνω αύριο μια κλήση στην γραμματεία να συζητήσουμε το τι και πως. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει μόνο αυτός ή άλλος τρόπος απόκτησής της γιατί το να επιχειρήσω κάτι τέτοιο σημαίνει αναγκαστικά ότι θα επεκτείνω και την φοίτησή μου στην σχολή στα πέντε έτη γιατί το αντίστοιχο μάθημα είναι εαρινό.

Ξένες γλώσσες έχω προφισιενσυ στα αγγλικά οπότε θεωρώ ότι είμαι οκ.  Για την βεβαίωση η/υ επίσης.

Το μεταπτυχιακό μπορεί να είναι επί παντός επιστητού; Με έχουν ήδη κάνει δεκτό σε μεταπτυχιακό μαθηματικού τμήματος για αυτό ρωτάω.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 05:01:38 μμ »
Καλησπέρα σας!

Ως προς την παιδαγωγική επάρκεια θα κάνω αύριο μια κλήση στην γραμματεία να συζητήσουμε το τι και πως. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει μόνο αυτός ή άλλος τρόπος απόκτησής της γιατί το να επιχειρήσω κάτι τέτοιο σημαίνει αναγκαστικά ότι θα επεκτείνω και την φοίτησή μου στην σχολή στα πέντε έτη γιατί το αντίστοιχο μάθημα είναι εαρινό.

Ξένες γλώσσες έχω προφισιενσυ στα αγγλικά οπότε θεωρώ ότι είμαι οκ.  Για την βεβαίωση η/υ επίσης.

Το μεταπτυχιακό μπορεί να είναι επί παντός επιστητού; Με έχουν ήδη κάνει δεκτό σε μεταπτυχιακό μαθηματικού τμήματος για αυτό ρωτάω.

Γλώσσα μπορείς να προσθέσεις κι άλλη. Σχετικά με την παιδαγωγική επάρκεια, υπάρχουν κι άλλα προγράμματα απόκτησής της αλλά κι εκείνα απαιτούν χρόνο. Στη θέση μου, θα φρόντιζα αποφοιτώντας να έχω καλυφθεί στο θέμα αυτό.

Για το μεταπτυχιακό σου έγραψα και προηγουμένως. Αφού έγινες δεκτός σε πρόγραμμα του τμήματός σου, θα είναι συναφές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:44:48 »

Αποσυνδεδεμένος Algevristis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 05:14:28 μμ »
Γλώσσα μπορείς να προσθέσεις κι άλλη. Σχετικά με την παιδαγωγική επάρκεια, υπάρχουν κι άλλα προγράμματα απόκτησής της αλλά κι εκείνα απαιτούν χρόνο. Στη θέση μου, θα φρόντιζα αποφοιτώντας να έχω καλυφθεί στο θέμα αυτό.

Για το μεταπτυχιακό σου έγραψα και προηγουμένως. Αφού έγινες δεκτός σε πρόγραμμα του τμήματός σου, θα είναι συναφές.

Μμμ δίκαιο έχετε για την επάρκεια. Θα δω τι μπορεί να γίνει.

Για το μεταπτυχιακό ευχαριστώ. Νόμιζα ότι για το δημόσιο "συναφές" νοείται ως αυτό που σχετίζεται με την διδασκαλία του εν λόγω αντικειμένου και όχι γενικότερα.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 05:39:37 μμ »
Αν και την προηγούμενη φορά που απάντησα, αντι για ευχαριστώ είπες τις εξυπνάδες σου..
Θα προσθέσω κάτι ακόμα στην κουβέντα γιατι είσαι νέο παιδί και νέος συνάδελφος.
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι γίνεται στην εκπαίδευση αυτή την στιγμή αλλά μέσα σε τρία χρόνια έγιναν 25.000 διορισμοί στους μαθηματικούς έγιναν κοντά στις 1800 διορισμούς Ειδικής και Γενικής αγωγής. Συνολικά οι Μαθηματικοί στα σχολεία αυτή την στιγμή είναι περίπου 6000-6500. Τα επόμενα 3-4 χρόνια αναμένεται να συνταξιοδοτηθούν 2000-2500 Μαθηματικοί από τα σχολεία. Καταλαβαίνεις οτι αν γίνουν διορισμοί φέτος άλλα και τα επόμενα χρόνια, τα κενά σε Μαθηματικούς θα μηδενιστούν. Επίσης καταλαβαίνεις οτι η πλειοψηφία των Μαθηματικών θα είναι από 27-40 ετών οπότε μιλάμε οτι θα φύγουν από την εκπαίδευση το λιγότερο μετά απο 30 και 40χρόνια με λίγα λόγια ο κλάδος μας θα κλείσει και δεν θα μπορεί να απορροφάει κόσμο, επίσης τα κενα που θα μενουν θα ειναι σε 4-5 σχολεία και θα σε στέλνουν απο το ενα στο άλλο για να καλύπτεις κενά Εσυ θα βγεις στην αγορά εργασίας μετα απο 3 χρόνια μια και 1χρόνο θα σου παρει ο στρατός και 2χρόνια το μεταπτυχιακό αν κατάλαβα καλα, οπότε οπως καταλαβαίνεις τα κενα θα ειναι μηδενικά επειδη θα τα εχουν παρει ήδη αλλοι. Οπότε συμβουλή σου δινω και κάνε οτι θέλεις στην ζωη σου, το μεταπτυχιακό που θα κάνεις να ειναι μακριά από την εκπαίδευση για να σου ανοιξει και αλλες πόρτες γιατι οχι και σε άλλες θέσεις του δημοσίου. Η δουλειά στην εκπαίδευση και λεφτά δεν δινει και απαιτήσεις εχει, αν εχεις στο μυαλο σου μονο το μάθημα κλπ πανε μια μερα σε ενα σχολείο και ρωτα τι εξωδιδακτικές εργασίες εχουν και θα καταλάβεις οτι αυτο που εχεις στο μυαλο σου με αυτο που θα συμβεί στην εργασία ειναι δυο διαφορετικά πραγματα.

Υ.Γ.1
Δεν εχω ορεξη να σου επιβαλω την γνωμη μου, ετσι κι αλλιως εγω μονιμος ειμαι δεν υπάρχει κατι ανταγωνιστικό μεταξυ μας.
Υ.Γ.2
Να ακολουθήσεις αυτο που θες και αγαπάς, εισαι νεος,
 έχεις χρόνια μπροστά σου για να μετανοιωσεις για επιλογές σου όπως ολοι μας
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος Algevristis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 05:57:55 μμ »
Αν και την προηγούμενη φορά που απάντησα, αντι για ευχαριστώ είπες τις εξυπνάδες σου..
Θα προσθέσω κάτι ακόμα στην κουβέντα γιατι είσαι νέο παιδί και νέος συνάδελφος.
Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι γίνεται στην εκπαίδευση αυτή την στιγμή αλλά μέσα σε τρία χρόνια έγιναν 25.000 διορισμοί στους μαθηματικούς έγιναν κοντά στις 1800 διορισμούς Ειδικής και Γενικής αγωγής. Συνολικά οι Μαθηματικοί στα σχολεία αυτή την στιγμή είναι περίπου 6000-6500. Τα επόμενα 3-4 χρόνια αναμένεται να συνταξιοδοτηθούν 2000-2500 Μαθηματικοί από τα σχολεία. Καταλαβαίνεις οτι αν γίνουν διορισμοί φέτος άλλα και τα επόμενα χρόνια, τα κενά σε Μαθηματικούς θα μηδενιστούν. Επίσης καταλαβαίνεις οτι η πλειοψηφία των Μαθηματικών θα είναι από 27-40 ετών οπότε μιλάμε οτι θα φύγουν από την εκπαίδευση το λιγότερο μετά απο 30 και 40χρόνια με λίγα λόγια ο κλάδος μας θα κλείσει και δεν θα μπορεί να απορροφάει κόσμο, επίσης τα κενα που θα μενουν θα ειναι σε 4-5 σχολεία και θα σε στέλνουν απο το ενα στο άλλο για να καλύπτεις κενά Εσυ θα βγεις στην αγορά εργασίας μετα απο 3 χρόνια μια και 1χρόνο θα σου παρει ο στρατός και 2χρόνια το μεταπτυχιακό αν κατάλαβα καλα, οπότε οπως καταλαβαίνεις τα κενα θα ειναι μηδενικά επειδη θα τα εχουν παρει ήδη αλλοι. Οπότε συμβουλή σου δινω και κάνε οτι θέλεις στην ζωη σου, το μεταπτυχιακό που θα κάνεις να ειναι μακριά από την εκπαίδευση για να σου ανοιξει και αλλες πόρτες γιατι οχι και σε άλλες θέσεις του δημοσίου. Η δουλειά στην εκπαίδευση και λεφτά δεν δινει και απαιτήσεις εχει, αν εχεις στο μυαλο σου μονο το μάθημα κλπ πανε μια μερα σε ενα σχολείο και ρωτα τι εξωδιδακτικές εργασίες εχουν και θα καταλάβεις οτι αυτο που εχεις στο μυαλο σου με αυτο που θα συμβεί στην εργασία ειναι δυο διαφορετικά πραγματα.

Υ.Γ.1
Δεν εχω ορεξη να σου επιβαλω την γνωμη μου, ετσι κι αλλιως εγω μονιμος ειμαι δεν υπάρχει κατι ανταγωνιστικό μεταξυ μας.
Υ.Γ.2
Να ακολουθήσεις αυτο που θες και αγαπάς, εισαι νεος,
 έχεις χρόνια μπροστά σου για να μετανοιωσεις για επιλογές σου όπως ολοι μας

Ο τρόπος που θέτετε τις απόψεις σας επί χάρτου μού είναι απεχθής για αυτό και ενώ μπορεί να είναι σωστές δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να σας ευχαριστήσω. Ωστόσο ευχαρίστως θα μπω στην διαδικασία να τις επεξεργαστώ.

Συμφωνούμε ότι στην εκπαίδευση δεν υπάρχουν λεφτά, σε καμία περίπτωση δεν επιδίωκα να ζήσω την ζωή ενός επαγγελματία δασκάλου. Αυτό που ήθελα γραφόμενος εδώ είναι να βρω τι προοπτικές υπάρχουν για να βγάζω κάποια λεφτά ενώ κάνω το μεταπτυχιακό μου το οποίο δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την εκπαίδευση στα σχολεία (συγκεκριμένα σχετίζεται με την κρυπτογραφία) και να μην είναι φροντιστήριο γιατί δυστυχώς έχω κακές εμπειρίες.

Δεν γνώριζα τα νούμερα που παραθέσατε, και ούτε τα αμφισβητώ. Για αυτό ακριβώς ήρθα και ρώτησα, για να δω τι ακριβώς παίζει στον τομέα αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 06:01:42 μμ »
Ο τρόπος που θέτετε τις απόψεις σας επί χάρτου μού είναι απεχθής για αυτό και ενώ μπορεί να είναι σωστές δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να σας ευχαριστήσω. Ωστόσο ευχαρίστως θα μπω στην διαδικασία να τις επεξεργαστώ.

Συμφωνούμε ότι στην εκπαίδευση δεν υπάρχουν λεφτά, σε καμία περίπτωση δεν επιδίωκα να ζήσω την ζωή ενός επαγγελματία δασκάλου. Αυτό που ήθελα γραφόμενος εδώ είναι να βρω τι προοπτικές υπάρχουν για να βγάζω κάποια λεφτά ενώ κάνω το μεταπτυχιακό μου το οποίο δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την εκπαίδευση στα σχολεία (συγκεκριμένα σχετίζεται με την κρυπτογραφία) και να μην είναι φροντιστήριο γιατί δυστυχώς έχω κακές εμπειρίες.

Δεν γνώριζα τα νούμερα που παραθέσατε, και ούτε τα αμφισβητώ. Για αυτό ακριβώς ήρθα και ρώτησα, για να δω τι ακριβώς παίζει στον τομέα αυτόν.

Φιλε μου απο τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω οτι σου αρέσουν τα παντα ωμα εκτος απο την αληθεια.
Δεν σου μιλησα για τα λεφτα ενος εκπαιδευτικού μονο, αυτα αλλαζουν συνεχεια μπορει σημερα να ειναι λιγα αυριο πολλα.
Καλη συνεχεια αν και με τετοια μυαλα δεν σε βλέπω να πας πουθενα.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος Algevristis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 06:49:50 μμ »
Φιλε μου απο τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω οτι σου αρέσουν τα παντα ωμα εκτος απο την αληθεια.
Δεν σου μιλησα για τα λεφτα ενος εκπαιδευτικού μονο, αυτα αλλαζουν συνεχεια μπορει σημερα να ειναι λιγα αυριο πολλα.
Καλη συνεχεια αν και με τετοια μυαλα δεν σε βλέπω να πας πουθενα.

Φαντάζομαι έτσι θα απαντούσατε και σε έναν μαθητή σας που σας ζητούσε συμβουλή σταδιοδρομίας;

Ειλικρινά λυπάμαι εαν εσείς αυτήν την στιγμή επηρεάζετε έστω και ένα μυαλό παιδιού στην μάταιη τούτη χώρα, και το να μου λέει μια προσωπικότητα σαν την δική σας ότι δεν θα πάω πουθενά αποτελεί το πιο σπουδαίο κομπλιμέντο που θα μπορούσα να λάβω σήμερα καθώς δεν θέλω να γίνω ένας δυσκοίλιος πικρόχολος δασκαλάκος που μέσω της ανωνυμίας που του προσφέρει μια πλατφόρμα ερωτήσεων επιτίθεται επί του προσωπικού στον πρώτο τυχόντα.

Καλό απόγευμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 07:06:55 μμ »
Μμμ δίκαιο έχετε για την επάρκεια. Θα δω τι μπορεί να γίνει.

Για το μεταπτυχιακό ευχαριστώ. Νόμιζα ότι για το δημόσιο "συναφές" νοείται ως αυτό που σχετίζεται με την διδασκαλία του εν λόγω αντικειμένου και όχι γενικότερα.
Πρέπει το μεταπτυχιακό να είναι συναφές με το αντικείμενο απασχόλησης του υπαλλήλου. Έτσι λέει ο νόμος. Η προηγούμενη διατύπωση για συνάφεια σχετικά με το γνωστικό αντικείμενο ή την εκπαίδευση νομίζω ήταν καλύτερη και δεν επιδεχόταν διαφόρων διαφορετικών ερμηνειών.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 07:08:12 μμ »
Φαντάζομαι έτσι θα απαντούσατε και σε έναν μαθητή σας που σας ζητούσε συμβουλή σταδιοδρομίας;

Ειλικρινά λυπάμαι εαν εσείς αυτήν την στιγμή επηρεάζετε έστω και ένα μυαλό παιδιού στην μάταιη τούτη χώρα, και το να μου λέει μια προσωπικότητα σαν την δική σας ότι δεν θα πάω πουθενά αποτελεί το πιο σπουδαίο κομπλιμέντο που θα μπορούσα να λάβω σήμερα καθώς δεν θέλω να γίνω ένας δυσκοίλιος πικρόχολος δασκαλάκος που μέσω της ανωνυμίας που του προσφέρει μια πλατφόρμα ερωτήσεων επιτίθεται επί του προσωπικού στον πρώτο τυχόντα.

Καλό απόγευμα.

Δεν μιλάω σε ενα παιδι αλλα σε ενα ενήλικο, που ρωτάει του απαντάς και σε χλευάζει. Ανωνυμία; Στείλε πμ να τα πουμε και απο κοντα φιλε μου, απλά εδω μιλάω κοσμια για να μην με μπλοκαρουν. Εγώ επιτέθηκα προσωπικά βρε τρολ της κακίας ώρας που με το που σε απάντησα άρχισες τον χλευασμό και το δουλεμα; Άλλαξε μυαλό γιατι θα το αλλαξει η ζωη
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 08:27:31 μμ »
Θελω να ρωτησω τον Σερραίος ο συναδελφος που εκανε 15-20-25 χρονια αναπληρωση ηταν επειδη εβρισκε πορτες αλλου...? Μια συμβουλη μην ασχολειστε οι μονιμοι με προβλεψεις για διορισμους δεν σας αφορα πλεον...
Αυτο που σας αφορα ειναι να γινει το σχολειο καλυτερο ωστε να μην το κανουν καταληψη οι μαθητες καθε λιγο...
Να ξαλαφρώστε τους γονεις απο φροντιστήρια και ιδιαίτερα τωρα που οι περισσοτεροι δεν εχουν να φανε...
Στο κατω κατω αναλαβατε μια ομαδα στο φατσοβιβλιο...και λετε εκει τις αμπελοφιλοσοφιες σας σαν "ΜΟΝΙΜΟΙ"...

 ;)


Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 08:56:30 μμ »
Φαντάζομαι έτσι θα απαντούσατε και σε έναν μαθητή σας που σας ζητούσε συμβουλή σταδιοδρομίας;

Ειλικρινά λυπάμαι εαν εσείς αυτήν την στιγμή επηρεάζετε έστω και ένα μυαλό παιδιού στην μάταιη τούτη χώρα, και το να μου λέει μια προσωπικότητα σαν την δική σας ότι δεν θα πάω πουθενά αποτελεί το πιο σπουδαίο κομπλιμέντο που θα μπορούσα να λάβω σήμερα καθώς δεν θέλω να γίνω ένας δυσκοίλιος πικρόχολος δασκαλάκος που μέσω της ανωνυμίας που του προσφέρει μια πλατφόρμα ερωτήσεων επιτίθεται επί του προσωπικού στον πρώτο τυχόντα.

Καλό απόγευμα.


Επετρεψε μου ενα σχολιο….

Δεν γνωριζω τους αριθμους των μαθηματικων. Βλεποντας ομως τους διορισμους γενικα, και γνωριζοντας καποια πραγματα (πολυ επιφανειακα) για τις συνταξιοδοτησεις, θα σου ελεγα να ακουσεις τον Σερραιο…..

Εγω, ναι! Θα ελεγα σε ενα παιδι που με ρωταει τι να κανει στη ζωη του (σε παιδι! Πολυ περισσοτερο σε αποφοιτο) οτι η εκπαιδευση δυσκολα εχει μελλον….. καλυτερα κατι αλλο

Και για αποφυγη παρεξηγησεων, ημουν σε σχολειο, ημουν σε κεδασυ (πολλααααα χρονια) και αδειασα τη γωνια πλεον
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2022, 08:58:20 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Από που να ξεκινήσω;
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 09:17:36 μμ »
Να στήσω την καριέρα μου στο αναπληρωτιιι; Και μόνο που εκφράζεσαι με αυτόν τον τρόπο για εμένα δείχνει ότι υπάρχει άγνοια. Να το ρίξω στο νεαρό της ηλικίας; Να το ρίξω που ανήκεις στη γενιά, που πέρασαν μαθηματικοί με 4 και 5;; Δεν ξέρω που να το ρίξω, αλλά το ύφος σου το βρίσκω απαράδεκτο. Άποψή μου άλλαξε κατεύθυνση και βρες νέο επάγγελμα. Ήδη διακρίνω πως δε σου ταιριάζει. Ένας εκπαιδευτικός δε θα εκφραζόταν ποτέ με τέτοιο ύφος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159781
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 552

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.