*

Αποστολέας Θέμα: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή  (Αναγνώστηκε 28132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AntwniaD

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 27, 2021, 06:00:03 μμ »
Καλησπέρα έχω τελειώσει γερμανική φιλολογία και επειδή αγαπώ τον τομέα της ειδικής αγωγής σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής , τελειώνοντας θα μπω στους κύριους πίνακες; Σχετίζεται το πρώτο μου πτυχίο με τους διορισμούς του ΑΣΕΠ πάνω στην ειδική αγωγή η δεν παίζει κάποιο ρόλο? Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:58:30 »

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 27, 2021, 06:50:12 μμ »
Καλησπέρα έχω τελειώσει γερμανική φιλολογία και επειδή αγαπώ τον τομέα της ειδικής αγωγής σκέφτομαι να κάνω μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής , τελειώνοντας θα μπω στους κύριους πίνακες; Σχετίζεται το πρώτο μου πτυχίο με τους διορισμούς του ΑΣΕΠ πάνω στην ειδική αγωγή η δεν παίζει κάποιο ρόλο? Ευχαριστώ
Εγώ πριν να ξεκινήσω το μεταπτυχιακό έψαξα να δω σε τι θέση θα είμαι στον πίνακα και πόσους και πού παίρνουν στις φάσεις προσλήψεων. Εφόσον είδα ότι θα έχω καλές πιθανότητες πρόσληψης στην περιφέρεια που με ενδιαφέρει, τότε ξεκίνησα και το μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος Logikos-3

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1577
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 27, 2021, 07:03:48 μμ »
Ολα είναι σχετικα... Προσωπικα εχασα μονιμο διορισμο στην ειδικη αγωγη επειδη το μεταπτυχιακο μου ηταν στο ΔΟΑΤΑΠ και τωρα χανω μονιμο διορισμο γιατι απο την ειδικοτητα μου πηραν μονο το 20% των οργανικων κενών (μουσικος γενικης παιδείας). Θα είμαι όμως αναπληρωτης τα επόμενα τουλάχιστον 10 χρόνια σπιτι μου...Θα προτιμούσα ομως διορισμο σε νησι παρα αναπληρωτης σπιτι μου, γιατι η ψυχολογία είναι το παν και ας ειχα λιγότερα χρήματα....Κατα τη γνωμη μου καμια σπουδη δεν παει χαμένη...Καποια στιγμη ολοι ανταμοιβονται...Βεβαια καθε ειδικοτητα ειναι ξεχωριστη..

Αποσυνδεδεμένος AntwniaD

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 28, 2021, 02:05:57 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θέλω επίσης να ρωτήσω αν κανω το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής μετά για να κάνω τα χαρτιά μου είτε για διορισμό είτε για αναπληρώτρια θα πρέπει να βγει κάποια προκήρυξη που να ζητά καθηγητή γερμανικών για την ειδική αγωγή; ( Τώρα τελειωσα και προσπαθώ να κατατοπιστω τι γίνεται, γιατί δεν έχω ιδέα)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:58:30 »

Αποσυνδεδεμένος tam tam

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 990
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 28, 2021, 05:44:36 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θέλω επίσης να ρωτήσω αν κανω το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής μετά για να κάνω τα χαρτιά μου είτε για διορισμό είτε για αναπληρώτρια θα πρέπει να βγει κάποια προκήρυξη που να ζητά καθηγητή γερμανικών για την ειδική αγωγή; ( Τώρα τελειωσα και προσπαθώ να κατατοπιστω τι γίνεται, γιατί δεν έχω ιδέα)
Καλημέρα απ όσο γνωρίζω δεν κάνουν γερμανικά στην ειδική αλλά ας το επιβεβαιώσει κ κάποιος άλλος

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 28, 2021, 08:43:24 πμ »
Στην ειδική αγωγή ξενόγλωσσα κανουν μόνο αγγλικά και αυτο στα ενεεγυλ. Σε καμια άλλη δομή. Στα τμήματα ένταξης ειναι μονο φιλόλογοι, μαθηματικοί και σε αυτά με ανω των 300 μαθητών και 15 γνωματεύσεων και φυσικοι. Παράλληλη στήριξη μονο φιλόλογοι μαθηματικοί φυσικοι και στα ειδικα τα ΕΕΕΕΚ ολες οι ειδικότητες τεχνικες συν φιλόλογος μαθηματικός. Πουθενα ξενόγλωσσοι αλλου περα απο τα ενεεγυλ και μόνο αγγλικών.

Αποσυνδεδεμένος AntwniaD

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 28, 2021, 08:50:56 πμ »
Οπότε αφού δεν ανήκω σε κάποιες από αυτές τις ειδικότητες , πιστεύετε πως δεν θα με ευνοήσει ένα μεταπτυχιακό στον συγκεκριμένο τομέα;

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 28, 2021, 08:53:08 πμ »
Οπότε αφού δεν ανήκω σε κάποιες από αυτές τις ειδικότητες , πιστεύετε πως δεν θα με ευνοήσει ένα μεταπτυχιακό στον συγκεκριμένο τομέα;
Για το θεμα των αναπληρωτών οχι γιατι δε θα σας καλεσουν στην ειδική αγωγή. Σαν μεταπτυχιακό ομως προσφερει γνωσεις και μετραει και στη γενική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος Lilykol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 28, 2021, 10:09:38 πμ »
Το μεταπτυχιακό αυτό δίνει μόρια και στην γενική αγωγή, το πρόβλημα είναι τι δομές ειδικής αγωγής θα βρείτε για να κάνετε την υποχρεωτική πρακτική άσκηση του μεταπτυχιακού ειδικής αφού στα ειδικά σχολεία δεν διδάσκεται η γερμανική.Πρέπει να το ψάξετε πάρα πολύ ιδίως στα ΕΝΕΕΓΥΛ αν αλλάξει κάτι γιατί μπορεί να ξεκινήσετε το μεταπτυχιακό και να μην μπορείτε να το ολοκληρώσετε

Αποσυνδεδεμένος Giotapl

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #65 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 08:47:37 πμ »
Καλημέρα
Είμαι μαθηματικός με σεμινάριο στην ειδική , proficiency , πιστοποίηση υπολογιστών και κάνω ένα μεταπτυχιακό στα οικονομικά. Έχω ελπίδες για αναπληρωτρια? Η πρεπει να κάνω μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή?

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #66 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 08:50:31 πμ »
και διδακτορικο

Αποσυνδεδεμένος Apostoliasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 09:11:48 πμ »
Να ρωτήσω κάτι που εχω απορία.. Η πρακτική του μεταπτυχιακού μετράει μόνο αν την κάνεις σε σχολεία? Πχ Σε κδαπ ειδικής αγωγής δε μετράει; Γιατί δε βγαίνει να δουλεύεις σε σχολείο και να κάνεις και ταυτόχρονα πρακτική.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 10:07:27 πμ »
Να ρωτήσω κάτι που εχω απορία.. Η πρακτική του μεταπτυχιακού μετράει μόνο αν την κάνεις σε σχολεία? Πχ Σε κδαπ ειδικής αγωγής δε μετράει; Γιατί δε βγαίνει να δουλεύεις σε σχολείο και να κάνεις και ταυτόχρονα πρακτική.
Μετράει και από τα ΚΕΔΑΣΥ

Αποσυνδεδεμένος Apostoliasp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 12:29:25 μμ »
Και πάλι και τα Κεδασυ, δεν είναι σίγουρο ότι θα βολεψουν πχ μπορεί να τοποθετηθω σε χωριό, όχι στην πόλη για να μπορώ να πεταχτώ 😔

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159740
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.