*

Αποστολέας Θέμα: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή  (Αναγνώστηκε 28072 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #70 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 08:02:36 μμ »
Πε70 ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι αξίζει
ΠΕ60 επισης
ΠΕ03 επίσης

Οι υπολοιποι-ΜΠΑ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:50:10 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #71 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 08:11:28 μμ »
Να ρωτήσω κάτι που εχω απορία.. Η πρακτική του μεταπτυχιακού μετράει μόνο αν την κάνεις σε σχολεία? Πχ Σε κδαπ ειδικής αγωγής δε μετράει; Γιατί δε βγαίνει να δουλεύεις σε σχολείο και να κάνεις και ταυτόχρονα πρακτική.

Έστω και  οριακά, βγαίνει, αν το σχολείο έχει τμήμα ένταξης.

Αποσυνδεδεμένος Nasos2021

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 09:27:01 μμ »
Καλησπέρα σας. Δεν έχω παρακολουθήσει από την αρχή όλη τη συζήτηση. Πρόσφατα ξεκίνησα ένα σεμινάριο ειδικής αγωγής. Σαφώς και δεν μπορώ να προσδοκώ ότι θα πάρω τις γνώσεις που θα μου έδινε ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή αλλά θα μπορέσω να έχω μια μικρή εικόνα σχετικά με έννοιες όπως Δ.Ε.Π.Υ, Σύνδρομο Down, Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος. Ο λόγος ήταν η απόκτηση κάποιον γνώσεων που θα μου είναι απαραίτητες και θα με βοηθήσουν στη δουλειά μου (εκπαιδευτικός) αλλά και θα με βάλουν στον επικουρικό πίνακα. Επειδή ασχολούμαι τα τελευταία οκτώ χρόνια με την εκπαίδευση,. έχω συναντήσει παιδιά με Δ.Ε.Π.Υ αλλά και μαθησιακές δυσκολίες. Για εμένα φάνταζε ως ένα έξτρα εργαλείο που θα ήταν χρήσιμο στη δουλειά μου. Σας εύχομαι καλή επιτυχία.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #73 στις: Οκτώβριος 05, 2022, 11:05:54 μμ »
Καλησπέρα σας. Δεν έχω παρακολουθήσει από την αρχή όλη τη συζήτηση. Πρόσφατα ξεκίνησα ένα σεμινάριο ειδικής αγωγής. Σαφώς και δεν μπορώ να προσδοκώ ότι θα πάρω τις γνώσεις που θα μου έδινε ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή αλλά θα μπορέσω να έχω μια μικρή εικόνα σχετικά με έννοιες όπως Δ.Ε.Π.Υ, Σύνδρομο Down, Διαταραχές Αυτιστικού Φάσματος. Ο λόγος ήταν η απόκτηση κάποιον γνώσεων που θα μου είναι απαραίτητες και θα με βοηθήσουν στη δουλειά μου (εκπαιδευτικός) αλλά και θα με βάλουν στον επικουρικό πίνακα. Επειδή ασχολούμαι τα τελευταία οκτώ χρόνια με την εκπαίδευση,. έχω συναντήσει παιδιά με Δ.Ε.Π.Υ αλλά και μαθησιακές δυσκολίες. Για εμένα φάνταζε ως ένα έξτρα εργαλείο που θα ήταν χρήσιμο στη δουλειά μου. Σας εύχομαι καλή επιτυχία.
Όπως είπες, δε θα πάρεις τις γνώσεις που θα αποκτούσες μέσω ενός μεταπτυχιακού αλλά κάτι θα κερδίσεις αρκεί να ασχοληθείς με το υλικό και να εκμεταλλευτείς τις γνώσεις των εκπαιδευτών πέρα από τις απαιτήσεις του σεμιναρίου. Τα πιο πολλά πια είναι πάμφθηνα και πανεύκολα, π.χ. έχουν μόνο κουίζ πολλαπλής επιλογής κι έχουν τόσοι πια εκπαιδευτικοί υποτίθεται εξειδίκευση στην ειδική αγωγή χωρίς να έχουν ιδέα. Βέβαια, έχω γνωρίσει και άτομα με μεταπτυχιακό στην Ειδική που είναι λες και δεν το έκαναν οπότε αν πραγματικά το βλέπεις κυρίως ως εργαλείο για τη δουλειά σου, θα σε βοηθήσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159616
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.