*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre  (Αναγνώστηκε 13007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 22, 2020, 06:17:15 μμ »
Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι πολύ άδικο. Δεν έχουν όλοι τη δυνατότητα μετακίνησης και κάποια στιγμή η εξ αποστάσεως εκπαίδευση θα έπρεπε να καθιερωθεί πλήρως και εδώ. Είναι κριμα να έχω μεταπτυχιακό από το Ανοιχτό Πανεπιστήμιο της Βρετανίας, να στέλνω όλα τα λεφτά εκεί και να μη μπορώ να το κάνω στην Ελλάδα και να μένουν τα λεφτά εδώ.

Η αδικία είναι ένα με τη ζωή στην Ελλάδα. Είναι απόλυτα κατανοητό αυτό που λέτε και το βιώνω και εγώ ζώντας σε νησί! Όμως μέχρι πρόσφατα, μέχρι το 2018 νομίζω, υπήρχε η δυνατότητα εξ αποστάσεως παρακολούθησης σε πολλά ελληνικά πανεπιστήμια με πλατφόρμα (σύγρονη εκπαίδευση).  Εξάλλου υπάρχει καί το ΕΑΠ , αλλά όλα αυτά προϋποθέτουν και διάβασμα εκτός από χρήματα. Λύσεις υπάρχουν, αρκεί να ψάξει κανείς, και να μην τρέχει με τη μία στην Κύπρο, ή στα φροντιστήρια και στους tutors. Αν μη τι άλλο είναι εξευτελιστικό όλο αυτό για έναν εκπαιδευτικό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 22, 2020, 06:26:51 μμ »
Η αρχική ερώτηση του τόπικ ήταν αν αναγνωρίζεται για τους πίνακες των εκπαιδευτικών, όχι αν αναγνωρίζεται γενικά. Οι άνθρωποι το θέλουν για μια συγκεκριμένη δουλειά, τα 20 μόρια του πίνακα, όχι να περιφέρουν την αναγνώριση του ΑΤΕΕΝ.
Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει με απόλυτη σιγουριά σε αυτό, ελεύθερα, θα με ενδιέφερε και εμένα!

Ο νόμος 4653 βρίσκεται σε ισχύ. Νομίζω αυτό τα λέει όλα. Μέχρι χθές και τα της Κύπρου γίνονταν εξ αποστάσεως, πλήρως, ενώ πλέον απαιτείται να πηγαίνεις στην Κύπρο για συναντήσεις και εξετάσεις. Αν αυτό σου λέει κάτι νομίζω είσαι οκ.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 22, 2020, 06:32:38 μμ »
Η αδικία είναι ένα με τη ζωή στην Ελλάδα. Είναι απόλυτα κατανοητό αυτό που λέτε και το βιώνω και εγώ ζώντας σε νησί! Όμως μέχρι πρόσφατα, μέχρι το 2018 νομίζω, υπήρχε η δυνατότητα εξ αποστάσεως παρακολούθησης σε πολλά ελληνικά πανεπιστήμια με πλατφόρμα (σύγρονη εκπαίδευση).  Εξάλλου υπάρχει καί το ΕΑΠ , αλλά όλα αυτά προϋποθέτουν και διάβασμα εκτός από χρήματα. Λύσεις υπάρχουν, αρκεί να ψάξει κανείς, και να μην τρέχει με τη μία στην Κύπρο, ή στα φροντιστήρια και στους tutors. Αν μη τι άλλο είναι εξευτελιστικό όλο αυτό για έναν εκπαιδευτικό.
.
 Μα δεν νομίζω ότι αρνήθηκε κανείς το διάβασμα. Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα, πέρα από το ΕΑΠ, δεν υπάρχει η εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Στην Ελλάδα η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν μπορεί να υπερβαίνει το 30% και μάλιστα όχι σε όλα τα προγράμματα. Αυτό δεν το λες εξ αποστάσεως εκπαίδευση, ίσως το λες mixed mode.
Αναφορικά με το ΕΑΠ χρειάζεται εκσυγχρονισμό! Έχει πολλά παλιά προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα (ειδικά τα προπτυχιακά), η δε βελόνα, όσον αφορά τα μεταπτυχιακά που βρίσκουν εφαρμογή στην εκπαίδευση έχει κολλήσει στις επιστήμες της αγωγής (πρώην σπουδές στην εκπαίδευση), στην εκπαίδευση ενηλίκων και στο τεσσάρων ετών μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή. Άρα, για ποιες επιλογές μιλάμε; Για τρεις επιλογές που πρέπει να καλύψουν τους ενδιαφερόμενους από όλη την Ελλάδα; Ας μην εθελοτυφλούμε.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 22, 2020, 06:49:15 μμ »
.
 Μα δεν νομίζω ότι αρνήθηκε κανείς το διάβασμα. Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα, πέρα από το ΕΑΠ, δεν υπάρχει η εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Στην Ελλάδα η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν μπορεί να υπερβαίνει το 30% και μάλιστα όχι σε όλα τα προγράμματα. Αυτό δεν το λες εξ αποστάσεως εκπαίδευση, ίσως το λες mixed mode.
Αναφορικά με το ΕΑΠ χρειάζεται εκσυγχρονισμό! Έχει πολλά παλιά προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα (ειδικά τα προπτυχιακά), η δε βελόνα, όσον αφορά τα μεταπτυχιακά που βρίσκουν εφαρμογή στην εκπαίδευση έχει κολλήσει στις επιστήμες της αγωγής (πρώην σπουδές στην εκπαίδευση), στην εκπαίδευση ενηλίκων και στο τεσσάρων ετών μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή. Άρα, για ποιες επιλογές μιλάμε; Για τρεις επιλογές που πρέπει να καλύψουν τους ενδιαφερόμενους από όλη την Ελλάδα; Ας μην εθελοτυφλούμε.

Γι αυτό ανέφερα μέχρι πρόσφατα, μέχρι πρόπερσι, μπορούσε κάποιος να κάνει εξ ολοκλήρου εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό, υπήρχαν πανεπιστήμια που έδιναν αυτή τη δυνάτοτητα στην Ελλάδα,  γι΄αυτό είπα ότι υπήρχαν επιλογές αν κάποιος ήταν διατεθειμένος να ψάξει. Φάνηκε ότι λίγοι έως ελάχιστοι τελικά κάνουν έρευνα, οπότε τώρα πλέον η εύκολη και κυρίως η γρήγορη λύση είναι φροντιστήριο και tutors.

Συμφωνώ σε όσα λέτε για το ΕΑΠ απόλυτα, γι΄αυτό το απέφυγα, αλλά είναι μια λύση αν έχει κάποιος εξαντλήσει όλες τις υπόλοιπες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 22, 2020, 06:51:06 μμ »
Η αρχική ερώτηση του τόπικ ήταν αν αναγνωρίζεται για τους πίνακες των εκπαιδευτικών, όχι αν αναγνωρίζεται γενικά. Οι άνθρωποι το θέλουν για μια συγκεκριμένη δουλειά, τα 20 μόρια του πίνακα, όχι να περιφέρουν την αναγνώριση του ΑΤΕΕΝ.
Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να απαντήσει με απόλυτη σιγουριά σε αυτό, ελεύθερα, θα με ενδιέφερε και εμένα!

Μα δεν μπορεί να σε ενδιαφέρει ένα τέτοιο μεταπτυχιακό... ένα μεταπτυχιακό αγορασμένο όπως λες στην επόμενη ανάρτηση... Δεν γίνεται από τη μια να σε ενδιαφέρει ένα αγορασμένο χαρτί κι από την άλλη να τη λες σε όσους ενδιαφέρονται γι αυτό το πληρωμένο χαρτί. Κάτι δεν πάει καλά, αν είναι έτσι.

Αποσυνδεδεμένος menelaos3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φωτογραφία για τις πιο υπέροχες αναμνήσεις.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 22, 2020, 07:16:46 μμ »
Η αδικία είναι ένα με τη ζωή στην Ελλάδα. Είναι απόλυτα κατανοητό αυτό που λέτε και το βιώνω και εγώ ζώντας σε νησί! Όμως μέχρι πρόσφατα, μέχρι το 2018 νομίζω, υπήρχε η δυνατότητα εξ αποστάσεως παρακολούθησης σε πολλά ελληνικά πανεπιστήμια με πλατφόρμα (σύγρονη εκπαίδευση).  Εξάλλου υπάρχει καί το ΕΑΠ , αλλά όλα αυτά προϋποθέτουν και διάβασμα εκτός από χρήματα. Λύσεις υπάρχουν, αρκεί να ψάξει κανείς, και να μην τρέχει με τη μία στην Κύπρο, ή στα φροντιστήρια και στους tutors. Αν μη τι άλλο είναι εξευτελιστικό όλο αυτό για έναν εκπαιδευτικό.
Συμφωνώ στα περισσότερα. Βέβαια, πέρα από το Ε.Α.Π., στην Ελλάδα όλες οι σχολές απαιτούν φυσική παρουσία, είτε μικρή είτε πλήρη. Ακόμα και στο Ε.Α.Π. οι εξετάσεις γίνονται δια ζώσης (εξαίρεση η πανδημία), οπότε είναι εξ αποστάσεως σπουδές γιαλαντζί. Όσα πανεπιστήμια στην Ελλάδα διαφήμιζαν εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά, στα ψιλά γράμματα απαιτούσαν κάποιες υποχρεωτικές παρουσίες. Αυτός που μένει Ανάφη, Λειψούς και γενικά σε απομονωμένα μέρη, δε θα έχει ποτέ στην Ελλάδα ίσες ευκαιρίες με τα μεγάλα αστικά κέντρα. Για να φτάσεις από την Ανάφη στο Πανεπιστήμιο της Πελ/σου θέλεις 2 μέρες ταξίδι τουλάχιστον. Και η εξ αποστάσεως εκπαίδευση, δεν αφορά μόνο άτομα που μένουν σε απομονωμένες περιοχές, αφορά και άτομα που δε μπορούν να μετακινηθούν λόγω δουλειάς, λόγω οικογειακών και προσωπικών προβλημάτων, όλοι αυτοί στον Καιάδα.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό του θέματος, αν ψάξετε στο φόρουμ εδώ, θα δείτε ότι ο tutor που διαφημίζουν, μια από τις δουλειές του είναι να μεταφράζει τις εργασίες από τα Ελληνικά στα Ιταλικά. Είναι μια από τις πολλές μπίζνες που γίνονται τα τελευταία χρόνια, με κάτι απίθανες σχολές από το εξωτερικό που δεκάδες χιλιάδες άτομα έχουν αποκτήσει πτυχία/μεταπτυχιακά χωρίς να έχουν ιδέα από τη γλώσσα. 'Ολοι αυτοί θα αναλάβουν θέσεις ευθύνης λόγω αυξημένης μοριοδότησης και θα κουνάνε και το δάχτυλο στους υπόλοιπους.  Άσε που γίνεται ήδη. Ηθικά ναι, έχετε δίκιο, είναι τεράστια ντροπή, πρακτικά, στον σκληρό κόσμο μας, καλά κάνουν, γιατί μπορούν, γιατί έτσι δουλεύουν όλα στη χώρα μας.

Δυστυχώς δεν υπάρχει κανένα σχέδιο στην Ελλάδα για πραγματική αναβάθμιση της εκπαίδευσης. Και δεν πρόκειται να γίνει ποτέ. Οι καλοί εκπαιδευτικοί χάνονται μέσα στη μάζα της αρπαχτής, γιατί αν τολμήσουν να σηκώσουν ανάστημα έχουν πέσει να τους φάνε ζωντανούς.

Καληνύχτα Ελλάδα, καληνύχτα εκπαίδευση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2020, 07:26:21 μμ από menelaos3 »

Αποσυνδεδεμένος zouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 22, 2020, 09:28:27 μμ »
Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησσις αλλα μπερδευτηκα..τι εννοειτε αναγνωριζεται επαγγελματικα και οχι ακαδημαικα; Το συμπερασμα ποιο ειναι οτι θα μοριοδοτηθει ή οχι απο τον ασεπ; Ο νομος δεν εχει ψηφιστει; Οσο για το οτι ψαχνω ενα πληρωμενο μεταπτυχιακο ισχυει, εχω τελειωσει μεταπτυχιακο στο ανοικτο παναπιστημιο με δυο υποτροφιες αριστειας και δυο Δουλειες ταυτοχρονα και δυστυχως δεν εχω κουραγιο για κατι τετοιο για δευτερη φορα..

Αποσυνδεδεμένος Διαπλεκόμενος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 22, 2020, 09:41:42 μμ »
 8) Σου απάντησα και στην προηγούμενη σελίδα. Αναγνωρίζεται! Σου ανέφερα ήδη και το νόμο και το άρθρο κι εγώ και άλλοι εδώ μέσα. Βρες το ΦΕΚ στο ίντερνετ και δες το στο άρθρο 50 με τα μάτια σου.
Όσον αφορά την επαγγελματική και ακαδημαϊκή ισοδυναμία η διαφορά είναι η εξής:
Όταν ένα μεταπτυχιακό σου δίνει επαγγελματική ισοδυναμία σημαίνει ότι αναγνωρίζεται για να μπεις στην αγορά εργασίας (εν προκειμένω και στους πίνακες των εκπαιδευτικών), ενώ όταν το μεταπτυχιακό σου δίνει ακαδημαϊκή ισοδυναμία σημαίνει ότι μπορείς επιπλέον να συνεχίσεις για διδακτορικό.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 22, 2020, 09:44:58 μμ »
Μα δεν μπορεί να σε ενδιαφέρει ένα τέτοιο μεταπτυχιακό... ένα μεταπτυχιακό αγορασμένο όπως λες στην επόμενη ανάρτηση... Δεν γίνεται από τη μια να σε ενδιαφέρει ένα αγορασμένο χαρτί κι από την άλλη να τη λες σε όσους ενδιαφέρονται γι αυτό το πληρωμένο χαρτί. Κάτι δεν πάει καλά, αν είναι έτσι.

Θα με ενδιέφερε και μένα να σπουδάσω εννοώ, όχι να το αγοράσω από φροντιστήριο, δεν θα έδινα ποτέ τόσα χρήματα εξάλλου! Ξέρω ιταλικά και θα γραφόμουν κατευθείαν στο πανεπιστήμιο, χωρίς διαμεσολαβητές, εξάλλου οι φίλοι Ιταλοί έχουν πολύ καλές τιμές! Νομίζω κάτω από 1000 πλέον.

Επίσης, επαναλαμβάνω, από ιδία πείρα ότι στην Ελλάδα υπήρχαν μεταπτυχιακά πλήρως εξ αποστάσεως όπως ανέφερα, μέχρι το 2018 που άλλαξε ο νόμος, στην Ιταλία θα πρέπει να γίνουν και δυο επισκέψεις εκεί, αν ισχύει το ίδιο όπως μέχρι το 2015. Οπότε κάποιος να συνυπολογίσει και αυτά τα έξοδα, άρα φτάνουμε χαλαρά σχεδόν 5.500.

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 22, 2020, 09:52:21 μμ »
Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντησσις αλλα μπερδευτηκα..τι εννοειτε αναγνωριζεται επαγγελματικα και οχι ακαδημαικα; Το συμπερασμα ποιο ειναι οτι θα μοριοδοτηθει ή οχι απο τον ασεπ; Ο νομος δεν εχει ψηφιστει; Οσο για το οτι ψαχνω ενα πληρωμενο μεταπτυχιακο ισχυει, εχω τελειωσει μεταπτυχιακο στο ανοικτο παναπιστημιο με δυο υποτροφιες αριστειας και δυο Δουλειες ταυτοχρονα και δυστυχως δεν εχω κουραγιο για κατι τετοιο για δευτερη φορα..

Πώς να μην μπερδευτείτε με όλα αυτά.

Το δεδομένο ειναι ότι στους παρόντες πίνακες αναγνωρίστηκαν ΜΟΝΟ τα μεταπτυχιακά που είχαν ακαδημαϊκή αναγνώριση, δηλαδή αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ.

Όταν ανοίξουν με το καλο ξανά μετά από 2-3 χρόνια μπορεί κάποιος με σιγουριά να σας πει αν τελικά θα δεχτούν και τα μεταπτυχιακά με αναγνώριση επαγγελματική, δηλαδή από ΑΤΕΕΝ;

Μέχρι να το δούμε μόνο ικασίες μπορούμε να κάνουμε, βασισμένες στο νόμο μεν, ικασίες δε.

Αποσυνδεδεμένος zouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 22, 2020, 10:12:14 μμ »
Κανονικα δε θα επρεπε να ισχυσει σε τρια χρονια το καθεστως με το οποιο αρχισα το μεταπτυχιακο; Εαν δλδ καταργηθει ο νομος σε τρια χρονια, θα ισχυσει αναδρομικα; Επισης ο ασεπ εχει τη δικαιοδοσια να μην εφαρμοσει ή να μην υπακουσει στο αρθρο 50; Εχω γινει λιγο κουραστικη αλλα δε μου περισσευουν 4500€ για να τα πεταξω και προσπαθω να το εξαντλησω το θεμα!

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 22, 2020, 10:19:30 μμ »
8) Σου απάντησα και στην προηγούμενη σελίδα. Αναγνωρίζεται! Σου ανέφερα ήδη και το νόμο και το άρθρο κι εγώ και άλλοι εδώ μέσα. Βρες το ΦΕΚ στο ίντερνετ και δες το στο άρθρο 50 με τα μάτια σου.
Όσον αφορά την επαγγελματική και ακαδημαϊκή ισοδυναμία η διαφορά είναι η εξής:
Όταν ένα μεταπτυχιακό σου δίνει επαγγελματική ισοδυναμία σημαίνει ότι αναγνωρίζεται για να μπεις στην αγορά εργασίας (εν προκειμένω και στους πίνακες των εκπαιδευτικών), ενώ όταν το μεταπτυχιακό σου δίνει ακαδημαϊκή ισοδυναμία σημαίνει ότι μπορείς επιπλέον να συνεχίσεις για διδακτορικό.

Θα συμφωνήσω απόλυτα!
Άλλωστε, μέχρι τον Μάιο 2019 η που η προηγούμενη κυβέρνηση άλλαξε τον νόμο, δεχόταν και η ίδια την αναγνώριση ΣΑΕΠ (πλέον ΑΤΕΕΝ) στην εκπαίδευση. Είχαν ενταχθεί αρκετοί εκπαιδευτικοί στους πίνακες ειδικής αγωγής με μεταπτυχιακό κολεγίου (και καλά έκαναν) οπότε φάνηκε ότι άλλαξαν τον νόμο λίγο πριν φύγουν από την κυβέρνηση για λόγους συμφέροντος, ενώ τόσο το ΔΕΕ έλεγε άλλα και είχε ήδη καταδικάσει την Ελλάδα για τον λόγο αυτό.
Δεν θα προσπαθήσω να πείσω κάποιον να το κάνει διότι δεν με ενδιαφέρει να κάνω κάτι τέτοιο. Δεν είμαι μεσίτης ούτε συμφέρον έχω. Δεν νιώθω ότι το αγοράζω διότι έχω πτυχίο γλωσσομάθειας του ιταλικού μορφωτικού ινστιτούτου οπότε δεν νιώθω ότι εγώ απλά έχω εγγραφεί και βγάζουν άλλοι τη δουλειά. Ο καθένας έχει την άποψή του. Επιπλέον, δεν θεωρώ ότι αξίζουν όλα τα ελληνικά μεταπτυχιακά είτε σε χρήμα (κυκλοφορούν ακόμη μεταπτυχιακά με δίδακτρα 7500€! που αν δεν είσαι από την πόλη που διεξάγεται το μεταπτυχιακό σου βγαίνουν τα πήγαινε έλα και οι διανυκτερεύσεις με τα συναφή πάνω από 10.000€!): είτε σε επίπεδο σπουδών. Κακά τα ψέματα αν δεν παρατήσεις ο ίδιος το μεταπτυχιακό θα φύγεις από το ελληνικό ΑΕΙ με μεταπτυχιακό, δηλαδη όλοι όσοι μπουν, αποφοιτούν (αν αυτό μας λέει κάτι).
Μήπως δεν έχουμε ακούσει για πληρωμένες διπλωματικές στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα; Σαφώς. Όλοι μας. Άρα, όποιος θέλει να διαβάσει διαβάζει κι όποιος δεν θέλει δεν διαβάζει. Τέλος, αξίζει να πούμε ότι ο νόμος 4653/2020  τέθηκε σε ισχύ μετά την έκδοση των προκηρύξεων 2ΕΑ/2919, 3ΕΑ/2019 και 2ΓΕ/2019 οπότε δεν μπορούσε να έχει εφαρμογή στις ανωτέρω προκηρύξεις ως προς τα πτυχία και μεταπτυχιακά για αυτό και δεν μοριοδοτηθηκαν μεταπτυχιακά με αναγνώριση ΣΑΕΠ. Παρόλα αυτά, στις προκηρύξεις
1ΓΕ/2019, 2ΓΕ/2019, 1ΓΤ/2020 & 2ΓΔ/2020 δέχθηκαν την απόδειξη γλωσσομάθειας για όσους είχαν αναγνώριση μέσω ΣΑΕΠ (νυν ΑΤΕΕΝ).
Την υγειά μας να έχουμε Κίνο καθένας επιλέγει ο,τι θεωρεί καλύτερο για τον ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος dmf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 09:08:42 μμ »
Καλησπέρα, υπάρχει κανείς στην παρέα που να παρακολουθεί ή να έχει παρακολουθήσει το μεταπτυχιακό "Διαπολιτισμική εκπαίδευση" στο Roma tre να μας πει εντυπώσεις;

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακο στην ηγεσια και διοικηση στην εκπαιδευση Roma Tre
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 19, 2021, 10:41:52 μμ »
Αυτό ξεκίνησε φέτος, πρίν λίγες μέρες συγκεκριμένα, οπότε δε νομίζω ότι θα βρεις κάποιον να σου πει εντυπώσεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 383

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.