*

Αποστολέας Θέμα: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 11717 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« στις: Αύγουστος 24, 2020, 06:05:01 μμ »
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να επιβεβαιώσω ότι έχω καταλάβει ορθά δύο σημεία σε σχέση με την πιστοποίηση εκπαιδευτών ενηλίκων του ΕΟΠΠΕΠ και την εργασία στις διάφορες θέσεις των ΣΔΕ.

  • 1. Αρχικά, με βάση τον Ν. 4186/2013, Αρ. 27, παρ. 14-15 αν δεν είμαι μόνιμος ή αναπληρωτής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση τότε για να μπορέσω να εργαστώ ως ωρομίσθιος εκπαιδευτικός (ΠΕ03) σε ΣΔΕ πρέπει να είμαι πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων του ΕΟΠΠΕΠ.
  • 2. Αντιθέτως, αν επιθυμώ να εργαστώ ως σύμβουλος σταδιοδρομίας σε ΣΔΕ αρκεί να κατέχω τίτλο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και τουλάχιστον ένα εκ των: πιστοποιητικό του ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ, συναφές μεταπτυχιακό, συναφές διδακτορικό. Επομένως, σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει ανάγκη να είμαι πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων του ΕΟΠΠΕΠ.

Είναι σωστά τα παραπάνω ή έχω μπερδέψει κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:05:17 »

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 24, 2020, 06:08:53 μμ »
Απο οσα κατάλαβα δεν χρειάζεται να εχεις πιστοποίηση, απλά σου δίνει μερικά μόρια παραπάνω και για αυτό υπάρχουν και πολλές αντιδράσεις επειδή ουσιαστικά την καταργούν!
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος kosrous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2020, 07:03:08 μμ »
Υποτίθεται πως τόσα χρόνια το να είσαι πιστοποιημένος εκπ ενηλίκων είναι προϋπόθεση για να διδάξεις σε ΔΙΕΚ. Φυσικά κάθε χρόνο δίναν παράταση αλλά δεν σταμάτησαν ποτέ να δέχονται αιτήσεις για να λάβεις μέρος στην πιστοποιήση, αντιθέτως διάφορες ομάδες στο fb το προωθούσαν. Τώρα μας λέει ότι απλά πιάνει 2 μόρια στα 100.
Αντε πες οκ όσοι προλάβαμε και πήραμε την πιστοποιηση και διδάξαμε , τώρα απλά το κάνουν σαν άλλη μια επιμόρφωση.
Τι γίνετια με όλους αυτούς που έχουν σκάσει τα 120 του παραβόλου και περιμένουν 2 χρόνια κοντά να δώσουν εξετάσεις? Θα τους επιστραφούν τα λεφτά πίσω? Θα δώσουν κάποτε και απλά θα έχουν αγοράσει 2 μόρια?
Αν το ξέραμε/νε δεν θα έτρεχαν πολλοί να πιστοποιηθούν

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 24, 2020, 07:49:41 μμ »
Υποτίθεται πως τόσα χρόνια το να είσαι πιστοποιημένος εκπ ενηλίκων είναι προϋπόθεση για να διδάξεις σε ΔΙΕΚ. Φυσικά κάθε χρόνο δίναν παράταση αλλά δεν σταμάτησαν ποτέ να δέχονται αιτήσεις για να λάβεις μέρος στην πιστοποιήση, αντιθέτως διάφορες ομάδες στο fb το προωθούσαν. Τώρα μας λέει ότι απλά πιάνει 2 μόρια στα 100.
Αντε πες οκ όσοι προλάβαμε και πήραμε την πιστοποιηση και διδάξαμε , τώρα απλά το κάνουν σαν άλλη μια επιμόρφωση.
Τι γίνετια με όλους αυτούς που έχουν σκάσει τα 120 του παραβόλου και περιμένουν 2 χρόνια κοντά να δώσουν εξετάσεις? Θα τους επιστραφούν τα λεφτά πίσω? Θα δώσουν κάποτε και απλά θα έχουν αγοράσει 2 μόρια?
Αν το ξέραμε/νε δεν θα έτρεχαν πολλοί να πιστοποιηθούν

Εχεις δίκιο σε ολα! Και εγω τυχαία το είδα οταν έψαχνα για τις εξετασεις και βρηκα ενα αρθρο καταγγελία και ειπα ο θεος με εσωσε και δεν εδωσα τζαμπα λεφτα.. Να σε ρωτήσω εχεις κανενα πινακα που λεει ποσα άτομα πηραν ανα περιοχη; Επειδη στο edu klimaka δεν βρηκα κατι
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:05:17 »

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 24, 2020, 10:38:22 μμ »
Υποτίθεται πως τόσα χρόνια το να είσαι πιστοποιημένος εκπ ενηλίκων είναι προϋπόθεση για να διδάξεις σε ΔΙΕΚ. Φυσικά κάθε χρόνο δίναν παράταση αλλά δεν σταμάτησαν ποτέ να δέχονται αιτήσεις για να λάβεις μέρος στην πιστοποιήση, αντιθέτως διάφορες ομάδες στο fb το προωθούσαν. Τώρα μας λέει ότι απλά πιάνει 2 μόρια στα 100.
Αντε πες οκ όσοι προλάβαμε και πήραμε την πιστοποιηση και διδάξαμε , τώρα απλά το κάνουν σαν άλλη μια επιμόρφωση.
Τι γίνετια με όλους αυτούς που έχουν σκάσει τα 120 του παραβόλου και περιμένουν 2 χρόνια κοντά να δώσουν εξετάσεις? Θα τους επιστραφούν τα λεφτά πίσω? Θα δώσουν κάποτε και απλά θα έχουν αγοράσει 2 μόρια?
Αν το ξέραμε/νε δεν θα έτρεχαν πολλοί να πιστοποιηθούν

Επομένως, να μην κάτσω να ασχοληθώ φέτος με τις αιτήσεις και τα συναφή για εγγραφή στο μητρώο του ΕΟΠΠΕΠ, σεμινάρια, εξετάσεις κ.λπ.; Διότι, πράγματι, τα 120€ είναι αρκετά τσουχτερά.

Αποσυνδεδεμένος ignis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 24, 2020, 11:01:15 μμ »
Πάντως στην φετινή «ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΘΕΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΣΤΑ «ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ (Κ.Δ.Β.Μ.) – ΝΕΑ ΦΑΣΗ»», αναφέρεται ρητά πως «Οι πιστοποιημένοι και εγγεγραμμένοι εκπαιδευτές στα μητρώα εκπαιδευτών ενηλίκων επιλέγονται κατά προτεραιότητα παντός άλλου» (https://www.inedivim.gr/sites/default/files/announcements-proclamations-publicity/files/prosklisi_ekpaideyton_kdvm-nea_fasi_2020_v.pdf
Β΄. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ, σελ. 17)

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 24, 2020, 11:03:31 μμ »
προσωπικά, είμαι καχύποπτος απέναντι σε όλες αυτές τις αλλαγές στα κριτήρια των εκπαιδευτών. Ισως αλλάξαν αυτό το σημαντικό κριτήριο λόγω της πανδημίας και της αδυναμίας να διεξαχθούν σύντομα εξετάσεις . Θεωρώ οτι μελλοντικά (του χρόνου) θα επανέλθει η πρόταξη της πιστοποίησης. Ευνοημένοι οσοι την κατέχουν ήδη. Γνώμη μου, δεν ξέρω πάλι.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2020, 11:56:11 μμ »
Μα ισχύει η πρόταξη της επάρκειας στα ΣΔΕ. Στα ΔΙΕΚ δεν ισχύει η πρόταξη αλλά η απλή μοριοδότηση-μην μπερδεύετε τα δύο θέματα/δομές.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2020, 11:58:21 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 25, 2020, 01:18:40 πμ »
Πάντως στην φετινή «ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΘΕΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΣΤΑ «ΚΕΝΤΡΑ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ (Κ.Δ.Β.Μ.) – ΝΕΑ ΦΑΣΗ»», αναφέρεται ρητά πως «Οι πιστοποιημένοι και εγγεγραμμένοι εκπαιδευτές στα μητρώα εκπαιδευτών ενηλίκων επιλέγονται κατά προτεραιότητα παντός άλλου» (https://www.inedivim.gr/sites/default/files/announcements-proclamations-publicity/files/prosklisi_ekpaideyton_kdvm-nea_fasi_2020_v.pdf
Β΄. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ, σελ. 17)

Αυτό το διάβασα κι εγώ και η σύνταξη με παραπέμπει στο ότι ενδεχομένως δεν είναι απαραίτητη η σχετική επάρκεια. Ωστόσο, όπως αναφέρεται στο σχετικό νομικό πλαίσιο και όπως αναφέρει και ο Foufoutos:

Μα ισχύει η πρόταξη της επάρκειας στα ΣΔΕ. Στα ΔΙΕΚ δεν ισχύει η πρόταξη αλλά η απλή μοριοδότηση-μην μπερδεύετε τα δύο θέματα/δομές.

μάλλον πρέπει να κάνουμε τα χαρτιά μας όσοι ενδιαφερόμαστε - και να κλάψουμε και το 120άρι - και να περιμένουμε για εξετάσεις - καθώς, αν μπαίνουν σε προτεραιότητα όσα άτομα έχουν την πιστοποίηση ήδη, στενεύουν τα περιθώρια για τους μη πιστοποιημένους.

Αλήθεια, @Foufoutos έχεις εύκαιρο το σχετικό ΦΕΚ/οδηγία/εγκύκλιο που να ξεκαθαρίζει αυτή τη λεπτομέρεια - ότι προτάσσονται οι έχοντες πιστοποίηση επάρκειας από τον ΕΟΠΠΕΠ για τα ΣΔΕ αλλά ότι απλώς μοριοδοτείται για τα ΔΙΕΚ;

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 25, 2020, 03:26:24 πμ »
Αυτό το διάβασα κι εγώ και η σύνταξη με παραπέμπει στο ότι ενδεχομένως δεν είναι απαραίτητη η σχετική επάρκεια. Ωστόσο, όπως αναφέρεται στο σχετικό νομικό πλαίσιο και όπως αναφέρει και ο Foufoutos:

μάλλον πρέπει να κάνουμε τα χαρτιά μας όσοι ενδιαφερόμαστε - και να κλάψουμε και το 120άρι - και να περιμένουμε για εξετάσεις - καθώς, αν μπαίνουν σε προτεραιότητα όσα άτομα έχουν την πιστοποίηση ήδη, στενεύουν τα περιθώρια για τους μη πιστοποιημένους.

Αλήθεια, @Foufoutos έχεις εύκαιρο το σχετικό ΦΕΚ/οδηγία/εγκύκλιο που να ξεκαθαρίζει αυτή τη λεπτομέρεια - ότι προτάσσονται οι έχοντες πιστοποίηση επάρκειας από τον ΕΟΠΠΕΠ για τα ΣΔΕ αλλά ότι απλώς μοριοδοτείται για τα ΔΙΕΚ;

Προκήρυξη μητρώου ΣΔΕ σελίδα 26 γράφει:
Θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα www.inedivim.gr του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. πίνακες κατάταξης των
υποψηφίων ταξινομημένοι σε δύο (2) αξιολογικούς πίνακες κατάταξης (σε πιστοποιημένους
και εγγεγραμμένους εκπαιδευτές στα μητρώα εκπαιδευτών ενηλίκων και σε μη
πιστοποιημένους εκπαιδευτές ενηλίκων) ανά Περιφέρεια και γνωστικό αντικείμενο.
Συγκεκριμένα, οι υποψήφιοι και στους δύο πίνακες θα καταταγούν με προτεραιότητα ως
εξής: α) οι υποψήφιοι Α’ Ανάθεσης, β) οι υποψήφιοι Β’ Ανάθεσης και γ) οι υποψήφιοι
Δημόσιοι υπάλληλοι και συνταξιούχοι.

Στο ΦΕΚ των ΔΙΕΚ δε γράφει κάτι αντίστοιχο (όπως γινόταν κάθε χρόνο)αλλά μέσα στον πίνακα μοριοδότησης δίνει απλώς 2 μόρια.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος kosrous

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ11
    • Προφίλ
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 25, 2020, 11:12:34 πμ »
Σόρρυ εάν προκάλεσα σύγχυση.
Στο σχόλιο μου μιλάω για την πιστοποίηση και τα ΔΙΕΚ. Στα ΣΔΕ φέτος ισχύει ότι οι πιστοποιημένοι θα είναι στον πρώτο πίνακα επιλογής.
Απλά την ίδια χρονιά η πιστοποίηση μετράει για τα ΣΔΕ αλλά όχι για τα ΔΙΕΚ....

Αξίζει στο μέλλον να πιστοποιηθείς? Ποιος λέει ότι δεν θα την καταργήσουν και στα ΣΔΕ? Εγώ είμαι πίστο οπότε δεν τρέχει θέμα! Για αυτούς που περιμένουν έχοντας πληρώσει και πόσοι άλλοι που τρώνε το παραμύθι με το " πιστοποιήσου για να μπορείς να διδάξεις σε δομές εκπαίδευσης ενηλίκων" τι θα γίνει? Στο fb πάντως κάνα δύο ομάδες με αυτό το περιεχόμενο δεν προμοτάρουν άλλο σεμινάρια εκπαίδευσης ενηλίκων.
Είναι περίεργη εποχή και πρέπει να ξυπνήσουμε λίγο!

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 25, 2020, 11:15:10 πμ »
Προκήρυξη μητρώου ΣΔΕ σελίδα 26 γράφει:
Θα αναρτηθούν στην ιστοσελίδα www.inedivim.gr του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. πίνακες κατάταξης των
υποψηφίων ταξινομημένοι σε δύο (2) αξιολογικούς πίνακες κατάταξης (σε πιστοποιημένους
και εγγεγραμμένους εκπαιδευτές στα μητρώα εκπαιδευτών ενηλίκων και σε μη
πιστοποιημένους εκπαιδευτές ενηλίκων) ανά Περιφέρεια και γνωστικό αντικείμενο.
Συγκεκριμένα, οι υποψήφιοι και στους δύο πίνακες θα καταταγούν με προτεραιότητα ως
εξής: α) οι υποψήφιοι Α’ Ανάθεσης, β) οι υποψήφιοι Β’ Ανάθεσης και γ) οι υποψήφιοι
Δημόσιοι υπάλληλοι και συνταξιούχοι.

Στο ΦΕΚ των ΔΙΕΚ δε γράφει κάτι αντίστοιχο (όπως γινόταν κάθε χρόνο)αλλά μέσα στον πίνακα μοριοδότησης δίνει απλώς 2 μόρια.

Πολύ ωραία. Ευχαριστώ πολύ γι' αυτήν τη διευκρίνηση. Επομένως, προς το παρόν η πιστοποίηση δεν είναι τυπικά απαραίτητη.

Αποσυνδεδεμένος Μάρκος Βασίλης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • https://aftermathsgr.wordpress.com/
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 25, 2020, 11:19:14 πμ »
Σόρρυ εάν προκάλεσα σύγχυση.
Στο σχόλιο μου μιλάω για την πιστοποίηση και τα ΔΙΕΚ. Στα ΣΔΕ φέτος ισχύει ότι οι πιστοποιημένοι θα είναι στον πρώτο πίνακα επιλογής.
Απλά την ίδια χρονιά η πιστοποίηση μετράει για τα ΣΔΕ αλλά όχι για τα ΔΙΕΚ....

Αξίζει στο μέλλον να πιστοποιηθείς? Ποιος λέει ότι δεν θα την καταργήσουν και στα ΣΔΕ? Εγώ είμαι πίστο οπότε δεν τρέχει θέμα! Για αυτούς που περιμένουν έχοντας πληρώσει και πόσοι άλλοι που τρώνε το παραμύθι με το " πιστοποιήσου για να μπορείς να διδάξεις σε δομές εκπαίδευσης ενηλίκων" τι θα γίνει? Στο fb πάντως κάνα δύο ομάδες με αυτό το περιεχόμενο δεν προμοτάρουν άλλο σεμινάρια εκπαίδευσης ενηλίκων.
Είναι περίεργη εποχή και πρέπει να ξυπνήσουμε λίγο!

Αυτός ακριβώς είναι και εμένα ο προβληματισμός μου. Διότι, πέρα από τα 120€ που χρειάζονται για να εγγραφεί κανείς στα μητρώα του ΕΟΠΠΕΠ και να πιστοποιηθεί, είναι και ο χρόνος που πρέπει να αφιερώσει κανείς στα σεμινάρια και την προετοιμασία για τις εξετάσεις πιστοποίησης - που έχουν τόσον καιρό να γίνουν.

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: ΠΙστοποίηση ΕΟΠΠΕΠ και ΣΔΕ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 25, 2020, 11:29:14 πμ »
Αυτός ακριβώς είναι και εμένα ο προβληματισμός μου. Διότι, πέρα από τα 120€ που χρειάζονται για να εγγραφεί κανείς στα μητρώα του ΕΟΠΠΕΠ και να πιστοποιηθεί, είναι και ο χρόνος που πρέπει να αφιερώσει κανείς στα σεμινάρια και την προετοιμασία για τις εξετάσεις πιστοποίησης - που έχουν τόσον καιρό να γίνουν.

Δεν νομίζω να αξίζει να το κανει κάποιος.. Ειδα οτι τα σεμινάρια κοστίζουν 200ευρω και 120 το παραβολο=320ευρω και αρκετος προσωπικος χρονος.. Για να πάρεις στην καλύτερη 14ευρω την ωρα και αυτα μετα απο ποσο καιρο..
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159763
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 273
Σύνολο: 285

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.