*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!  (Αναγνώστηκε 169322 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisPs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #630 στις: Αύγουστος 08, 2021, 09:50:15 μμ »
Αν γίνουν του χρόνου διορισμοί οι νεοδιόριστοι θα είναι εκτός της διεκδίκησης των θέσεων που θα δοθούν. Κάποιος.που διορίστηκε τώρα τον συμφέρει να ξαναγίνουν διορισμοί σε 2+ χρόνια.
θεωρω οτι δεν ειναι τουλαχιστον ηθικο για να μην πω μη νομιμο καποιος με χαμηλοτερη σειρα (εφοσον οι πρωτοι των πινακων εχουν ηδη διοριστει) να εχει τη δυνατοτητα να επιλεξει πιο ευνοικες περιοχες διορισμου του χρονου. Οποτε το πιο πιθανο σεναριο ειναι να μην γινουν αλλοι διορισμοι με αυτους τους πινακες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:52 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #631 στις: Αύγουστος 08, 2021, 09:56:06 μμ »
θεωρω οτι δεν ειναι τουλαχιστον ηθικο για να μην πω μη νομιμο καποιος με χαμηλοτερη σειρα (εφοσον οι πρωτοι των πινακων εχουν ηδη διοριστει) να εχει τη δυνατοτητα να επιλεξει πιο ευνοικες περιοχες διορισμου του χρονου. Οποτε το πιο πιθανο σεναριο ειναι να μην γινουν αλλοι διορισμοι με αυτους τους πινακες

Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό. Αν θελήσουν να ξανακάνουν του χρόνου διορισμούς με αυτούς τους πίνακες πρέπει ο περιορισμός της υποχρεωτικής διετίας να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #632 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:22:51 μμ »
Θα διαφωνήσω . Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι , μεταξύ των οποίων και εγώ που ήταν σε θέση διορισμού αλλά λόγω α, β υποχρεώσεων δεν μπορούσαν να πάνε μακριά . Αυτοί γιατί να μην δικαιωθούν ; Και δεν λέω να με διορίσουν δίπλα στο σπίτι μου !! Το τονίζω .

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #633 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:29:40 μμ »
Θα διαφωνήσω . Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι , μεταξύ των οποίων και εγώ που ήταν σε θέση διορισμού αλλά λόγω α, β υποχρεώσεων δεν μπορούσαν να πάνε μακριά . Αυτοί γιατί να μην δικαιωθούν ; Και δεν λέω να με διορίσουν δίπλα στο σπίτι μου !! Το τονίζω .

Σωστό. Αλλά από την άλλη άμα του χρόνου γίνουν νέοι διορισμοί και κάποιος πάει στην πρώτη μου επιλογή (που δεν έπιανα) και ο οποίος ήταν 1500+ θέσεις πιο κάτω από μένα στον πίνακα, ε, θα με εκνευρίσει. Η λύση βέβαια είναι απλή, αυτή που λέει ο victor. Έτσι όλοι θα είναι ευχαριστημένοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2021, 10:38:07 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:18:52 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #634 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:30:12 μμ »
Θα διαφωνήσω . Υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι , μεταξύ των οποίων και εγώ που ήταν σε θέση διορισμού αλλά λόγω α, β υποχρεώσεων δεν μπορούσαν να πάνε μακριά . Αυτοί γιατί να μην δικαιωθούν ; Και δεν λέω να με διορίσουν δίπλα στο σπίτι μου !! Το τονίζω .

Δεν κατάλαβες φίλη μου. Δεν είπα να μη γίνουν διορισμοί. Μακάρι να γίνουν άλλοι τόσοι και περισσότεροι. Απλώς αν γίνουν πρέπει να αλλάξει η υποχρεωτική διετία ώστε και οι τωρινοί νεοδιόριστοι να μπορούν να διεκδικήσουν μια θέση απο αυτές που θα δοθούν του χρόνου.  Αλλιώς δημιουργούνται αδικίες. Μπορεί ο τελευταίος της τάδε ειδικότητας που ήταν στη θέση πχ 1000 να διορίστηκε στην Δ Δωδεκαννήσου ενώ είναι απο Αθήνα. Δεν θα είναι αδικία του χρόνου να διορίσει αθήνα και να την πιάσει τη θέση ένας που τώρα είναι νούμερο πχ 1200;

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #635 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:37:22 μμ »
Ναι αυτό σου λέω : ότι αυτός που θα είναι στεριά δεν θα είναι μόνο στο 1200 . Μπορεί να είναι και στο 300 , 500 είδες που έφτασε ο πίνακας των φιλολόγων ;

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #636 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:39:23 μμ »
Δεν κατάλαβες φίλη μου. Δεν είπα να μη γίνουν διορισμοί. Μακάρι να γίνουν άλλοι τόσοι και περισσότεροι. Απλώς αν γίνουν πρέπει να αλλάξει η υποχρεωτική διετία ώστε και οι τωρινοί νεοδιόριστοι να μπορούν να διεκδικήσουν μια θέση απο αυτές που θα δοθούν του χρόνου.  Αλλιώς δημιουργούνται αδικίες. Μπορεί ο τελευταίος της τάδε ειδικότητας που ήταν στη θέση πχ 1000 να διορίστηκε στην Δ Δωδεκαννήσου ενώ είναι απο Αθήνα. Δεν θα είναι αδικία του χρόνου να διορίσει αθήνα και να την πιάσει τη θέση ένας που τώρα είναι νούμερο πχ 1200;

Ε καλά τώρα, και στους διορισμούς επί ΑΣΕΠ που γίνονταν σε 2 χρονιές/φουρνιές, δεν νομίζω ότι υπήρχε ειδική μέριμνα σαν αυτή που προτείνεις. Άλλωστε, το πνεύμα της σημερινής διαδικασίας επιλογής προσωπικού είναι "έχω μια ενιαία λίστα, όποτε έχω ανάγκη, όπου κι αν δημιουργηθεί αυτή, αντλώ από τον υπάρχοντα πίνακα".
Αδικίες πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν, δεν μπορεί να αλλάζει η διαδικασία διορισμού κάθε χρόνο.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #637 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:42:36 μμ »
Οι νεοδιοριστοι να χαλαρώσουν στα κυβικά τους γιατί ως χθες ήταν αναπληρωτές και ούτε επιλαχόντες θέλουν ούτε επιπλέον διορισμούς...κρίμα

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #638 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:43:08 μμ »
Ναι αυτό σου λέω : ότι αυτός που θα είναι στεριά δεν θα είναι μόνο στο 1200 . Μπορεί να είναι και στο 300 , 500 είδες που έφτασε ο πίνακας των φιλολόγων ;

Πάντως όπως και να έχει ότι παραδείγματα και να φέρουμε το δίκαιο είναι ο ήδη μόνιμος να προηγείται. Του χρόνου κάποιος που είναι ήδη 1 χρόνο μόνιμος δεν μπορεί κάποιος να έρθει ως νεοδιόριστος και να του πάρει τη θέση που θα ήθελε και αυτός. Δεν έχει σημασία που είναι αυτή η θέση, αν είναι ξηρά ή όχι. Ας δώσει στον 1 χρόνο μόνιμο να τη διεκδικήσει με μετάθεση και μετά ας πάει ο νεοδιόριστος εκεί που έμεινε θέση.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #639 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:43:23 μμ »
Ε καλά τώρα, και στους διορισμούς επί ΑΣΕΠ που γίνονταν σε 2 χρονιές/φουρνιές, δεν νομίζω ότι υπήρχε ειδική μέριμνα σαν αυτή που προτείνεις. Άλλωστε, το πνεύμα της σημερινής διαδικασίας επιλογής προσωπικού είναι "έχω μια ενιαία λίστα, όποτε έχω ανάγκη, όπου κι αν δημιουργηθεί αυτή, αντλώ από τον υπάρχοντα πίνακα".
Αδικίες πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν, δεν μπορεί να αλλάζει η διαδικασία διορισμού κάθε χρόνο.
Ακριβώς αυτό . Άλλωστε έτσι γίνεται και στον πίνακα των αναπληρωτών . Ευχαριστώ συνάδελφε .

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #640 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:44:46 μμ »
Πάντως όπως και να έχει ότι παραδείγματα και να φέρουμε το δίκαιο είναι ο ήδη μόνιμος να προηγείται. Του χρόνου κάποιος που είναι ήδη 1 χρόνο μόνιμος δεν μπορεί κάποιος να έρθει ως νεοδιόριστος και να του πάρει τη θέση που θα ήθελε και αυτός. Δεν έχει σημασία που είναι αυτή η θέση, αν είναι ξηρά ή όχι. Ας δώσει στον 1 χρόνο μόνιμο να τη διεκδικήσει με μετάθεση και μετά ας πάει ο νεοδιόριστος εκεί που έμεινε θέση.
Κατέβα λίγο από το καλάμι να δω κάτι...ας μη δεχοσουν διορισμό,για να διοριστεις του χρόνου σε καλύτερη σειρα

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #641 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:46:27 μμ »
Κατέβα λίγο από το καλάμι να δω κάτι...ας μη δεχοσουν διορισμό,για να διοριστεις του χρόνου σε καλύτερη σειρα
Ποιος ειπε επισημα οτι του χρόνου θα γινουν διορισμοι;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2243
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #642 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:46:53 μμ »
Οι νεοδιοριστοι να χαλαρώσουν στα κυβικά τους γιατί ως χθες ήταν αναπληρωτές και ούτε επιλαχόντες θέλουν ούτε επιπλέον διορισμούς...κρίμα

Κοιτάξε ξαναδιάβασε τι είπα. Είμαι ο πρώτος που θέλει να διορίσει όχι 11700 αλλά διπλάσιους. Το να θέλει κάποιος να το κάνει,αλλά να μη δώσει την ευκαιρία σε κάποιον έστω και 1 χρόνο διορισμένο να διεκδικήσει τις θέσεις αυτές μάλλον αυτός πρέπει να κάτσει στα αυγά του.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #643 στις: Αύγουστος 08, 2021, 10:47:03 μμ »
Ε καλά τώρα, και στους διορισμούς επί ΑΣΕΠ που γίνονταν σε 2 χρονιές/φουρνιές, δεν νομίζω ότι υπήρχε ειδική μέριμνα σαν αυτή που προτείνεις. Άλλωστε, το πνεύμα της σημερινής διαδικασίας επιλογής προσωπικού είναι "έχω μια ενιαία λίστα, όποτε έχω ανάγκη, όπου κι αν δημιουργηθεί αυτή, αντλώ από τον υπάρχοντα πίνακα".
Αδικίες πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν, δεν μπορεί να αλλάζει η διαδικασία διορισμού κάθε χρόνο.

Τότε η υποχρεωτική παραμονή στην οργανική νομίζω πως ήταν ένας χρόνος. Τονίζω το νομίζω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159520
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 226
Σύνολο: 249

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.