*

Αποστολέας Θέμα: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008  (Αναγνώστηκε 109358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #182 στις: Ιούλιος 08, 2022, 06:05:39 πμ »
Κι εγώ αν τηρούνταν το Σύνταγμα θα έπρεπε να έχω 18(!) χρόνια προϋπηρεσίας και δεν θα έτρεχα στα δικαστήρια.Το 2004 και το 2006 αναμένουν δικαστική απόφαση μετά από προσφυγή 7(!) χρόνων και έφεση 4(!).Η συμπερίληψη <<ανακάλυψε>> διορισμούς το 2019.Οι του 2004 και 2006 έχουν προσφύγει από το 2015.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:19:54 »

Αποσυνδεδεμένος PANAGIWTA_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #183 στις: Ιούλιος 08, 2022, 11:16:24 πμ »
Κι εγώ αν τηρούνταν το Σύνταγμα θα έπρεπε να έχω 18(!) χρόνια προϋπηρεσίας και δεν θα έτρεχα στα δικαστήρια.Το 2004 και το 2006 αναμένουν δικαστική απόφαση μετά από προσφυγή 7(!) χρόνων και έφεση 4(!).Η συμπερίληψη <<ανακάλυψε>> διορισμούς το 2019.Οι του 2004 και 2006 έχουν προσφύγει από το 2015.

Δε μίλησα για το ποιος εχει την παλαιοτερη προσφυγη ουτε θα κρινω ποσο εχουν θιχτει οι επιτυχοντες του 06 και του 04 αλλά δεν πρεπει να παραβλέπετε το γεγονός ότι οι προσφυγες των επιτυχοντων του 08 βασιστηκαν σε ενα γεγονος και αυτο ειναι οι διορισμοι του 2019. Από τη στιγμη που εχουν γινει διορισμοι απο την καταταξη του 08 και μαλιστα ατομων με χαμηλοτερη βαθμολογια απο εμας- και αυτο τονιζω ξανα εγινε με νομοθετικη ρυθμιση και οχι δικαστικη αποφαση-έχουν καθε δικαιωμα να ζητησουν συμπεριληψη και οι υπολοιποι. Απο οσο γνωριζω δεν εχει γινει κανενας διορισμος επιτυχοντων 04 και 06 οπότε μη συγκρινουμε ανόμοια πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #184 στις: Ιούλιος 08, 2022, 11:19:35 πμ »
Υπάρχουν οι εντός ευλόγου προσφυγές του '04 και του '06. Κι οι εκτός ευλόγου προσφυγές του '08. Η συμπερίληψη έπεται όλων αυτών.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #185 στις: Ιούλιος 08, 2022, 11:32:31 πμ »
Δική σου λογική και εντύπωση πως προηγούνται οι του 2008.Χωρίς νομικό έρεισμα και απόφαση δικαστική ονομαστική κανένα υπουργείο δεν διορίζει.Εξ ου και ο διορισμός των του 2008.Άλλο το ηθικό ζήτημα.Οι του 2004 και 2006 αν πάρουν δικαστική απόφαση θα έχουν και νομικό έρεισμα επίσημα.12.000 όπως λένε οτι ζητούν διορισμό αν πιστεύετε πως θα διορίσει έτσι εύκολα η όποια Κεραμέως τί να πω…Χαζοί ήταν όσοι προσέφευγαν τόσα χρόνια και κάποιοι περίμεναν τους άλλους να βγάλουν το κάρο από την λάσπη και τώρα παρακαλάνε το υπουργείο χωρίς απόφαση θετική και ονομαστική.Θυμίζω πως ούτε η 527 οδηγούσε σε διορισμό των κλαπέντων.Δεν έφτανε.Βγήκε άλλη απόφαση που στηρίζονται πια οι του 2004 και 2006.Αν βάλουμε και το εύλογο μακρύς ο δρόμος για κάποιους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:19:54 »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #186 στις: Ιούλιος 08, 2022, 11:59:04 πμ »
Με την επίκληση του συναισθήματος δυστυχώς το υπουργείο δεν διορίζει.Έστω κι αν ηθικά έχουν δίκιο οι εκπαιδευτικοί.Αν ήταν έτσι θα διόριζε άμα τη εμφανίσει της 527.Από τους 455 διοριστέους του 2008 οι 155 ήταν χαμηλόβαθμοι.Όχι όλοι.

Αποσυνδεδεμένος PANAGIWTA_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #187 στις: Ιούλιος 10, 2022, 11:10:51 μμ »
Υπάρχουν οι εντός ευλόγου προσφυγές του '04 και του '06. Κι οι εκτός ευλόγου προσφυγές του '08. Η συμπερίληψη έπεται όλων αυτών.

Από πού προκύπτει αυτό; Δεν έχω ακούσει κανέναν δικηγόρο να δίνει προτεραιότητα σε επιτυχόντες του 04 και 06 ούτε να αναφέρει πως η συμπερίληψη έπεται αυτών

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #188 στις: Ιούλιος 11, 2022, 05:33:20 πμ »
Χωρίς ονομαστική θετική δικαστική απόφαση το υπουργείο δεν διορίζει.Αναμένεται οσονούπω η απόφαση για το 2004 και για το 2006.Όσο για την συμπερίληψη μάλλον θεωρείται εξαιρετικά δύσκολο να διορίσει περί τις 10 με 12.000 εκπαιδευτικούς και μάλιστα χωρίς τα παραπάνω.Αυτά λέει η ελληνική πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #189 στις: Ιούλιος 11, 2022, 06:52:34 πμ »
Υπάρχει η εντύπωση πως επειδή είναι πρόσφατη η ιστορία με τον διορισμό των του 2008 πως η συμπερίληψη θα προηγηθεί.Μάλλον δεν ασχολείστε αρκετά με τις δικαστικές προσφυγές.Αυτοί που διορίστηκαν το 2019,υψηλόβαθμοι και χαμηλόβαθμοι,άμα τη εμφανίσει της 527,όπως και αυτοί των προηγούμενων διαγωνισμών,προσέφυγαν ούτως ώστε να είναι και εντός του χρόνου που δίνει η Πολιτεία για προσφυγές τέτοιου είδους.Όταν βγήκε η απόφαση του Σ.τ.Ε. η 527 κινητοποιήθηκαν άμεσα και έτρεξαν σε δικηγόρους.Φλεβάρη του 2015.Έβαλαν εδώ την απόφαση.Ελάχιστοι ενδιαφέρθηκαν,πίστεψαν,προσέφυγαν.Δέχτηκαν πόλεμο από τους προϋπηρεσιούχους που τότε ήταν ήδη αδιόριστοι για 6(!) χρόνια και ήταν οι απόλυτοι εχθροί τους οι Α.Σ.Ε.Π.ίτες!Κατέβαζαν τις αναρτήσεις από τις εκπαιδευτικές ομάδες,διέγραφαν άτομα από ομάδες,δέχονταν εκφοβισμούς.Συν τοις άλλοις οι περισσότεροι Α.Σ.Ε.Π.ίτες δεν ήθελαν να συμμετάσχουν είτε λόγω ηττοπάθειας,είτε κουτοπονηριάς(τα χρήματα δεν ήταν τόσο πολλά και νόμιζαν πως αν βγει απόφαση θα είναι και για αυτούς που δεν προσέφυγαν),είτε λόγω υπόσχεσης επικείμενων διορισμών από την τότε κυβέρνηση μια και εργάζονταν ως προϋπηρεσιούχοι.Μολαταύτα ακόμα και οι χαμηλόβαθμοι προσέφυγαν(οι 155 από τους 455) και με τον δικηγόρο να είναι απόλυτα ειλικρινής πως αφού δεν είναι στο νομικό εύρος της 527 είναι στο έλεος του Σ.τ.Ε. και του υπουργείου αν θα διοριστούν.Όταν βγήκε ο διορισμός τους <<ξαφνικά>> οι υπόλοιποι είδαν πως θέλουν διορισμό.Έφαγαν ό,τι χειρότερο δλδ.ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΚΑΡΠΩΘΟΥΝ ΑΒΡΟΧΟΙΣ ΠΟΣΙΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ!Μου θυμίζει κάτι από την περίφημη νεοελληνική νοοτροπία αυτό:τρέξε εσύ να καρπωθώ εγώ ε;Μου θυμίζει λίγο την επανάσταση του 1821,την γερμανική κατοχή και την αντίσταση από τους λίγους.Όχι πως δεν υπήρχαν και αυτοί που δεν είχαν ενημερωθεί για την 527.Αλλά ήταν λίγοι.Γιατί κι αυτοί που πάλεψαν και κέρδισαν ΤΗΝ ΕΙΔΑΝ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΠΑΛΕΨΑΝ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ!
Μάθετε να παλεύετε λοιπόν!Κι αν δεν θέλετε να το δηλώνετε με παρρησία και να αναλαμβάνετε τις συνέπειες των πράξεων σας χωρίς συνωμοσιολογίες και απαξιωτικές λογικές για τους άλλους που μπήκαν στην κονίστρα να παλέψουν με ψυχολογικό κόστος κυρίως αλλά και οικονομικό σε μια μάχη εναντίον όλων και χωρίς πολλές ελπίδες για την αίσια έκβασή της.


Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #190 στις: Ιούλιος 11, 2022, 07:36:40 πμ »
Και κάτι τελευταίο αλλά όχι αμελητέο:όπως θα διαβάσατε ΟΧΙ ΜΟΝΟ δεν ήταν μυστική η προσφυγή των Α.Σ.Ε.Π.ιτών αλλά τουναντίον έγινε έκκληση ΠΑΝΤΟΥ αλλά εις μάτην:ως συνήθως επικράτησε το πέσε πίτα να σε φάω,σιγά μην κερδίσουν κ.λπ.Όπως γίνεται πάντα στην Ελλάδα όταν οι λίγοι με το δίκιο εναντιώνονται στους πολλούς με το άδικο.Και μετά όλοι θέλουν μερίδιο από την πίτα ΑΚΟΠΑ…

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #191 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:39:48 πμ »
Συμφωνώ, manpan, απόλυτα με τα τελευταία σου μηνύματα! Χαίρομαι που υπενθυμίζεις τα του αγώνα των ΑΣΕΠιτών του 2008-09, γιατί μερικοί δυσκολεύονται ακόμη και σήμερα να δεχτούν και να αποδεχτούν τα γεγονότα! Αντίθετα, προσβάλλουν, υβρίζουν και ειρωνεύονται όσους αγωνίστηκαν να δικαιωθούν, χωρίς να θίξουν κανέναν!

Τέλος πάντων, επί του θέματος της συμπερίληψης, έχω ξαναγράψει εδώ πως δεν πιστεύω ότι θα βγει κάτι θετικό.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:44:47 πμ »
Τα είπες ΟΛΑ.. ακριβώς έτσι γίναν.. εμένα με ενημέρωσε συνφοιτητής μου που συμμετείχε στην 527.. και σαν υψηλόβαθμος έκανα και το ξέχασα κυριολεκτικά λόγω φροντιστηρίων.. και χωρίς κανένα μέσον και τέτοια που διαβάζω να γράφουν μερικοί με κάλεσαν και αποκαταστάθηκε μια αδικία του διαγωνισμού που δεν την κατάλαβα ποτέ..

Αποσυνδεδεμένος lost snow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 11, 2022, 09:26:58 πμ »
και γω το ίδιο...με ενημέρωσε συμφοιτητής μου και αμέσως συμμετείχα γιατί σκέφτηκα ότι αν δεν το κάνω και γίνει καμμία 'στραβή' μιας και τα λεφτά δεν ήταν πολλά θα χτυπούσα το κεφάλι μου στον τοίχο...

Αποσυνδεδεμένος chert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 11, 2022, 10:20:20 πμ »
Η υπόθεση είναι ανοιχτή και εκκρεμεί, το ξέρει και το  υπουργείο και η υπουργός και οι επόμενοι υπουργοί που θα ρθουν. Ξέρω σε πολλούς δεν αρέσει και το πολεμάνε, αλλά αργά η γρήγορα θα έρθει η δικαίωση. Μην σας πτοεί κανένας επιτήδειος προυπηρεσιολάγνος, που τρέμει τον ασεπ γιατι θα φανει η ανεπάρκεια του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2022, 10:22:19 πμ από chert »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 11, 2022, 10:49:45 πμ »
Τα είπες ΟΛΑ.. ακριβώς έτσι γίναν.. εμένα με ενημέρωσε συνφοιτητής μου που συμμετείχε στην 527.. και σαν υψηλόβαθμος έκανα και το ξέχασα κυριολεκτικά λόγω φροντιστηρίων.. και χωρίς κανένα μέσον και τέτοια που διαβάζω να γράφουν μερικοί με κάλεσαν και αποκαταστάθηκε μια αδικία του διαγωνισμού που δεν την κατάλαβα ποτέ..
και γω το ίδιο...με ενημέρωσε συμφοιτητής μου και αμέσως συμμετείχα γιατί σκέφτηκα ότι αν δεν το κάνω και γίνει καμμία 'στραβή' μιας και τα λεφτά δεν ήταν πολλά θα χτυπούσα το κεφάλι μου στον τοίχο...
Όταν βγήκε η 527/2014 είχα ενημερώσει μέσω του pde ότι όσοι προσφύγουν με βάση την απόφαση θα διοριστούν.
Κάποιοι άκουσαν, προσέφυγαν και διορίστηκαν. Αρκετά μέλη του pde με ευχαρίστησαν που ειδοποίησα και τώρα είναι διορισμένοι.

Ωστόσο, άλλοι έλεγαν ότι τους προωθούσαμε να κινηθούν δικαστικά για να τους φάνε άσκοπα τα λεφτά οι δικηγόροι.
Αυτοί διαμαρτύρονται τώρα γιατί έμειναν αδιόριστοι, ενώ διορίστηκαν εκπαιδευτικοί που προσέφυγαν με χαμηλότερη βαθμολογία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.