*

Αποστολέας Θέμα: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008  (Αναγνώστηκε 110199 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #196 στις: Ιούλιος 11, 2022, 11:01:31 πμ »
Εγώ πάντως από τον asephunter το έμαθα, ευχαριστούμε asephunter, pde για τη φιλοξενία, leon για την ηθική συμπαρασταση. Και τη myrtw86 βεβαίως βεβαίως νυν Dr. W για τη ψυχαγωγία.
Ο manpan τα περιέγραψε ακριβώς όπως ήταν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2022, 11:10:09 πμ από Wolowitz »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:46:21 »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #197 στις: Ιούλιος 11, 2022, 11:05:10 πμ »
Εγώ δέχτηκα τηλέφωνα μια και το είχα βάλει εδώ ούτως ώστε να κινηθούμε όσο πιο μαζικά γίνεται που μου έλεγαν:<<Πηγαίνετε εσείς κι αν δικαιωθείτε πάω κι εγώ!>>.Επίσης τα τηλέφωνα προς εμένα πύκνωσαν πότε λες;Μα όταν διορίστηκαν οι του 2008!Αχ αθάνατοι συμφεροντολόγοι νεοέλληνες!

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #198 στις: Ιούλιος 11, 2022, 02:56:31 μμ »
Επειδή είστε λίγο απόλυτοι και γενικεύετε, διαβάστε και μια άλλη οπτική...Εννοείται πως το 2015 ρωτήσαμε δικηγόρους, δικούς μας όμως για λόγους εμπιστοσύνης. Δεν το αμελήσαμε. Εγώ προσωπικά, αλλά όχι μόνον εγώ, αν και επιτυχούσα και το 06 και το 08, θεώρησα δίκαιο και ηθικό να ρωτήσω μόνο για το 06, όπου και θεμελίωνα δικαίωμα διορισμού με το 100%. Στο 08 είχα υψηλή βαθμολογία,αλλά δεν θα ήμουν μέσα και το γνώριζα. Οι δικηγόροι μας είπαν ότι ο διαγωνισμός του 06 είναι κλειστός, κάτι που αν δεν κάνω λάθος, δεν έχει ανατραπεί μέχρι σήμερα. Αποφάσισα λοιπόν να μην κινηθώ δικαστικά τότε, γιατί προτιμώ να κινούμαι και να πράττω σύμφωνα με τη δική μου ηθική και δεοντολογία. Αυτό όμως που έγινε μετά το θεωρώ τεράστια αδικία. Ἐτσι αποφάσισε το κράτος, να διορθώσει μια αδικία με μία άλλη. Ξεκαθαρίζω ότι δεν αναφέρομαι καθόλου στους υψηλόβαθμους που βρίσκονταν στο 100% του 08. Αναφέρομαι στους υπόλοιπους. Κατά την άποψή μου, καλά έκαναν οι χαμηλόβαθμοι και προσέφυγαν, καλά έκαναν και διορίστηκαν. Το αν εγώ το θεωρώ ανήθικο και αντισυναδελφικό δεν έχει καμία σημασία. Αλλά φτάσαμε στο σημείο να κατηγορούν αυτοί τους ανθρώπους που συμμετείχαν στη συμπερίληψη, μιλώντας για αντισυναδελφικότητα, πράγμα εξωφρενικό κατά τη γνώμη μου...Εννοείται πως κι εγώ πιστεύω πως για όλα φταίει το υπουργείο που δεν έπραξε τα δέοντα μετά την 527. Έπρεπε να πάρει τα στοιχεία όλων των διαγωνισμών στους οποίους αναφερόταν η 527 και να διορίσει όσους είχαν αδικηθεί. Αλλά όλοι ξέρουμε ότι σε χώρες όπως η Ελλάδα, δε γίνονται αυτά...Δεν μπορώ όμως να δεχτώ πως οι "κακοἰ" είναι οι συνάδελφοι της συμπερίληψης και όλοι οι άλλοι είναι άγιοι. Τέλος, να πω πως δεν ξέρω αν θα δικαιωθούν τελικά στον αγώνα τους, δεν με αφορά προσωπικά πλέον, αλλά νομίζω ότι θα ήταν ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση...

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #199 στις: Ιούλιος 11, 2022, 03:10:11 μμ »
Προσωπικά δεν κατηγόρησα κανέναν από την συμπερίληψη.Ίσα ίσα εύχομαι να διοριστούν κιόλας.Απλά εξιστόρησα όσα έγιναν.Όσο για τους κλειστούς πίνακες που πρωτόδικα αποφάσισε το Δ.Ε.Α.για το 2004 και το 2006 όταν αποφάσισε θετικά για τους του 2008 είναι κει το σημείο τριβής αλλά και έφεσης για τους προσφεύγοντες του 2004 και του 2006.Με ψήφους 2-1 αποφάσισε το Εφετείο πως είναι κλειστοί οι πίνακες αλλά έγινε προσφυγή καθώς νέα νομολογία κατοπινή της 527 ανατρέπει την λογική αυτή των κλειστών πινάκων.Προς ενημέρωσης σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:46:21 »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #200 στις: Ιούλιος 11, 2022, 03:31:12 μμ »
*ενημέρωση

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #201 στις: Ιούλιος 11, 2022, 03:47:19 μμ »
Καλά κάνεις και ενημερώνεις για τους προηγούμενους ΑΣΕΠ. Προσωπικά το γνωρίζω ότι εκκρεμεί ακόμα η έφεση, γι΄αυτό και έγραψα ότι μέχρι τώρα δεν έχει αλλάξει κάτι. Εύχομαι πραγματικά να ανατραπεί η απόφαση.

Για το άλλο θέμα, μπορεί εσύ να μην τους έχεις κατηγορήσει. Δεν το θυμάμαι, γι'αυτό και δεν παρέθεσα τα λόγια κάποιου όταν απάντησα. Όμως και στο pde και αλλού, έχω διαβάσει απαράδεκτα κατ'εμέ πράγματα. Δεν είναι σωστό να γενικεύουμε και να λέμε ότι όλοι όσοι ήξεραν και δεν προσέφυγαν τότε, το έκαναν εκ του πονηρού και είναι συμφεροντολόγοι. Ήθελα απλώς να σας δώσω και μια άλλη οπτική για να καταλάβετε ότι δεν κινήθηκαν όλοι έτσι.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #202 στις: Ιούλιος 11, 2022, 05:36:04 μμ »
Συμφωνώ μαζί σου περί της οπτικής.Εξ άλλου κι εγώ έγραψα όλες τις πιθανές λογικές όλων των εκπαιδευτικών και έγραψα πως όντως υπάρχουν και παιδιά που δεν είχαν ενημερωθεί για διάφορους λόγους και μάλιστα όχι κακοπροαίρετους.

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #203 στις: Ιούλιος 11, 2022, 07:33:57 μμ »
Υπήρχαν κι αυτοί που πίστευαν ότι θα δικαιώνονταν όσοι ήταν υψηλόβαθμο και είχαν δικαίωμα διορισμού, όχι όσοι έκαναν προσφυγή.


Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #204 στις: Ιούλιος 11, 2022, 07:54:35 μμ »
Αφού μας έκλεβαν με το 60%-40% διαχρονικά τους Α.Σ.Ε.Π.ίτες πως θα διοριζόσουν αν δεν ήσουν στο 60% ως διοριστέος απευθείας;Αν είχες γράψει πολύ υψηλά αλλά εκτός αρχικού 60% μόνο με προσφυγή θα διοριζόσουν κι αυτό μόνο μετά την εμφάνιση της 527 το 2015-άρα μόνο με προσφυγή.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #205 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:27:18 μμ »
Υπήρχαν κι αυτοί που πίστευαν ότι θα δικαιώνονταν όσοι ήταν υψηλόβαθμο και είχαν δικαίωμα διορισμού, όχι όσοι έκαναν προσφυγή.

Ναι, και εγώ όταν άκουσα την απόφαση του ΣτΕ λέω αποκλείεται να διορίσουν όλους όσους απλά πέτυχαν γιατί στην δική μου ειδικότητα ήταν χιλιάδες οι επιτυχόντες. Δεν καταλάβαινα γιατί η απόφαση του ΣτΕ έλεγε να προσφύγουν όλοι οι επιτυχόντες (δεν είμαι και δικηγόρος). Σκεφτόμουν "πως γίνεται για 100 άτομα που δεν διορίστηκαν να βγάλει απόφαση το δικαστήριο να διορίσει 3000 άτομα. Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;" Προσπάθησα να το σκεφτώ με την κοινή λογική και κατέληξα στο ότι θα τους πάρουν λογικά με την σειρά (αυτό είναι το δίκαιο) και εγώ που δεν αδικήθηκα δεν έχω λόγο να προσφύγω. Δεν μου πήρε κάποιος άλλος την θέση. Σκέφτηκα ότι σίγουρα θα τους πάρουν με την σειρά γιατί αυτό είναι το δίκαιο. Μετά όταν με τα χρόνια διόριζαν δέκα, δέκα άτομα κάθε χρονιά μέχρι να διοριστούν όλοι οι υπόλοιποι που είχαν ΦΕΚ διορισμού, διαπίστωσα ότι κάποιοι αρνήθηκαν τελικά τον διορισμό και ήμουν και εγώ μέσα στο 40% με βάση την θέση μου. Τότε προσέφυγα και εγώ γιατί λέω τώρα με αφορά και είναι δίκαιο να διοριστώ. Που να ήξερα ότι τελικά δεν έχει καμία σημασία τι είναι δίκαιο και ποιος έγραψε καλύτερα. Τελικά διορίστηκε άτομο στο 2000+ και εγώ που ήμουν τότε λίγο πιο κάτω απο το 400 δε ξέρω αν θα διοριστώ ποτέ γιατί έκανα την προσφυγή αργότερα. Τώρα πια πιστεύω ότι το λάθος που έκανα είναι ότι δεν είχα τις απαραίτητες γνώσεις για να καταλάβω την απόφαση του ΣτΕ και το πως κινούνται τα δικαστήρια. Πίστευα ότι αφού υπάρχουν συγκεκριμένες βαθμολογίες και σειρά επιτυχίας δεν υπάρχει περίπτωση η δικαιοσύνη να μην βγάλει δίκαιη απόφαση. Ούτε καν μου περνούσε απο το μυαλό αυτό. Μάλλον το σωστό σε αυτή την χώρα είναι το "όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε". Έπρεπε να τρέξω και εγώ να προλάβω να πιάσω μια θέση διορισμού και ας μην μου άξιζε και να αφήσω αυτούς που έγραψαν καλύτερα απο εμένα απέξω γιατί στην Ελλάδα έτσι δουλεύει το σύστημα. Τώρα αυτοί είναι οι "δικαιωμένοι" και εγώ τι είμαι;

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #206 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:37:09 μμ »
Η Δικαιοσύνη και εν γένει η νομική οδός έχει την δική της λογική.Το λάθος σου προφανώς ήταν πως δεν συμβουλεύτηκες δικηγόρο ειδικευμένο στα της εκπαίδευσης όταν πρωτοεμφανίστηκε η 527.Πολλοί έκαναν την λανθασμένη σκέψη πως δεν χρειάζεται προσφυγή,αν προσφύγει ένας δικαιώνονται όλοι,θα κάνει προσκλήσεις το υπουργείο σύμφωνα με την βαθμολογία & άλλες παρόμοιες.Απορίας άξιον πως δεν έκαναν πολλοί τον κόπο να επισκεφθούν έναν δικηγόρο για μια τόσο σοβαρή αλλά και πρωτοφανή υπόθεση.Το πλήρωσαν βέβαια πολλοί αυτό το λάθος του ωχαδερφισμού.Δεν κάνει εντύπωση πως μόνο 455 προσέφυγαν ενώ γινόταν απέλπιδα προσπάθεια να μαζευτούμε πολλοί για να έχουμε δύναμη αλλά κώφευαν για διάφορους λόγους;

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #207 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:41:29 μμ »
Η Δικαιοσύνη και εν γένει η νομική οδός έχει την δική της λογική.Το λάθος σου προφανώς ήταν πως δεν συμβουλεύτηκες δικηγόρο ειδικευμένο στα της εκπαίδευσης όταν πρωτοεμφανίστηκε η 527.Πολλοί έκαναν την λανθασμένη σκέψη πως δεν χρειάζεται προσφυγή,αν προσφύγει ένας δικαιώνονται όλοι,θα κάνει προσκλήσεις το υπουργείο σύμφωνα με την βαθμολογία & άλλες παρόμοιες.Απορίας άξιον πως δεν έκαναν πολλοί τον κόπο να επισκεφθούν έναν δικηγόρο για μια τόσο σοβαρή αλλά και πρωτοφανή υπόθεση.Το πλήρωσαν βέβαια πολλοί αυτό το λάθος του ωχαδερφισμού.Δεν κάνει εντύπωση πως μόνο 455 προσέφυγαν ενώ γινόταν απέλπιδα προσπάθεια να μαζευτούμε πολλοί για να έχουμε δύναμη αλλά κώφευαν για διάφορους λόγους;

Μα δεν πίστευα/καταλάβαινα ότι έπρεπε να συμβουλευτώ δικηγόρο. Συμβουλεύεται κανείς δικηγόρο όταν νοιώθει ότι αδικήθηκε και πρέπει να κάνει κάτι για αυτό. Όπως είπα όταν είδα ότι έφτασε το νούμερό μου να ανήκει στο 40% πήγα στο δικηγόρο και έκανα προσφυγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2022, 08:43:11 μμ από new_pe06 »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #208 στις: Ιούλιος 11, 2022, 08:51:50 μμ »
Με το που βγήκε η 527 που αναρτήθηκε ακόμα και στις εχθρικές(!) προς τους Α.Σ.Ε.Π.ίτες εκπαιδευτικές σελίδες πλην του Διαδικτύου θα έπρεπε να προσφύγεις.Εξ άλλου και τώρα να κάνεις αναζήτηση στο Διαδίκτυο θα σου δείξει την ημερομηνία που πρωτοεμφανίστηκε αλλά και αναλυτική εκτίμηση για το πως μπορεί να αλλάξει το τοπίο στους διορισμούς για όσους θέλουν να διεκδικήσουν διορισμό.Την επόμενη κιόλας ημέρα επισκέφθηκα 3(!) δικηγόρους σχετιζόμενους με εκπαιδευτικά θέματα όντας υψηλόβαθμος αλλά όχι διοριστέος σε 2 γραπτούς.Δεν είμαι πιο έξυπνος από εσένα οπότε η κωλυσιεργία σου σε έβλαψε.Προσέφυγα Ιούνη κιόλας μέσα στις πρώτες προαφυγές.Βοήθησα και άλλους φυσικά & το έμαθαν!Λάθος κινήσεις και σκέψεις νομίζω έκανες.

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #209 στις: Ιούλιος 11, 2022, 09:06:52 μμ »
Με το που βγήκε η 527 που αναρτήθηκε ακόμα και στις εχθρικές(!) προς τους Α.Σ.Ε.Π.ίτες εκπαιδευτικές σελίδες πλην του Διαδικτύου θα έπρεπε να προσφύγεις.Εξ άλλου και τώρα να κάνεις αναζήτηση στο Διαδίκτυο θα σου δείξει την ημερομηνία που πρωτοεμφανίστηκε αλλά και αναλυτική εκτίμηση για το πως μπορεί να αλλάξει το τοπίο στους διορισμούς για όσους θέλουν να διεκδικήσουν διορισμό.Την επόμενη κιόλας ημέρα επισκέφθηκα 3(!) δικηγόρους σχετιζόμενους με εκπαιδευτικά θέματα όντας υψηλόβαθμος αλλά όχι διοριστέος σε 2 γραπτούς.Δεν είμαι πιο έξυπνος από εσένα οπότε η κωλυσιεργία σου σε έβλαψε.Προσέφυγα Ιούνη κιόλας μέσα στις πρώτες προαφυγές.Βοήθησα και άλλους φυσικά & το έμαθαν!Λάθος κινήσεις και σκέψεις νομίζω έκανες.

Φυσικά και έκανα λάθος σκέψεις. Αυτό αποδείχτηκε στην συνέχεια. Όμως δεν ήταν ότι βαρέθηκα να πάω στους δικηγόρους ή κωλυσιέργησα.  Δεν ήταν αυτός ο λόγος. Ο λόγος που δεν πήγα στην αρχή ήταν ότι δεν ήμουν στο 40%. Ο λόγος ήταν ότι πίστευα ότι το δικαστήριο όταν καλείται να διορθώσει μια αδικία, θα δει πια είναι η αδικία και θα την διορθώσει. Δεν θα κάνει κάτι άλλο πέρα απο αυτό. Πίστευα ότι θα προσφύγουν αυτοί που αδικήθηκαν, και το δικαστήριο θα θα διορίσει αυτούς που αδικήθηκαν (δηλαδή αυτούς που ήταν στο 40%). Δεν πίστευα ότι θα δεχτεί το δικαστήριο να διορίσει άτομα που ήταν έξω απο το 40% καθώς στην ουσία αυτοί δεν αδικήθηκαν απο τον διορισμό των ατόμων που διορίσθηκαν με προϋπηρεσία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 321

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.171 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.