*

Αποστολέας Θέμα: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008  (Αναγνώστηκε 110216 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #238 στις: Ιούλιος 19, 2022, 05:20:34 μμ »
Αναμενόμενο με πλειοψηφία της Ν.Δ.Βέβαια αναρωτιέμαι:θα διοριστούν όλοι οι του 2.008 της συμπερίληψης όταν και εάν (συγ)κυβερνήσει το Πα.Σο.Κ.;Μιλάμε περί τις 12.000.Γιατί η τροπολογία γράφει όλοι.Επίσης τώρα διορίζει περί τις 9.000 και βγάζουν αφρούς πως είναι λίγοι οι διορισμοί οι της προϋπηρεσίας.Πως θα δεχθούν τους…αντιπαθείς Α.Σ.Ε.Π.ίτες να διοριστούν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:45 »

Αποσυνδεδεμένος PANAGIWTA_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #239 στις: Ιούλιος 20, 2022, 07:09:50 μμ »
Συνάδερφοι, δυστυχώς μαθαίνω νέα που με κάνουν και ντρέπομαι που είμαι εκπαιδευτικός. Έμαθα χτες πως υπάρχει μια ομάδα επιτυχόντων ΑΣΕΠ 2008 που προωθούν το αίτημα διορισμού μας αλλά όχι για όλους αλλά για διακόσια άτομα μόνο που έχουν πληρώσει λεφτά σε δικηγόρο ειδικά για αυτόν τον σκοπό για μπουν δηλαδή συγκεκριμένα άτομα και έχουν κάνει συμφωνητικό μαζί του για ποσοστά μετά τον διορισμό.

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #240 στις: Ιούλιος 20, 2022, 09:11:34 μμ »
Και πού είναι το παράξενο;   Ο δικηγόρος έχει πληρωθεί από αυτούς τους 200 και προσπαθεί νομικά για το διορισμό αυτών των 200.

Το παράλογο, ανήθικο, κυνικό (όπως θες πες το)  καταλογίζεται στο Υπουργείο Παιδείας : το αιτιολογικό του Υπουργείου Παιδείας γιατί διόρισε το το 2019 μόνο όσους ΑΣΕΠιτες είχαν προσφύγει  και όχι όλους που είχαν παραπάνω μόρια από εκείνους που είχαν κάνει  προσφυγή ήταν ότι αυτοί  που προσέφυγαν ενδιαφέρονταν για το διορισμό τους ( ενώ τους άλλους δεν μας ένοιαζε.....) .

(  Για την ιστορία είμαι επιτυχούσα ΑΣΕΠ 2008 , αλλά δεν έχω κάνει καμμία προσφυγή)

Αποσυνδεδεμένος PANAGIWTA_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #241 στις: Ιούλιος 20, 2022, 09:30:11 μμ »
Δεν κατάλαβες, δεν κάνει νομικές ενέργειες αυτός ο δικηγόρος, κάνει πολιτικές ενέργειες.  Παράξενο είναι αν αυτοί που παραπονιούνται πως αδικήθηκαν, πάνε να αδικήσουν άλλους τώρα. Λεπτομέρειες δεν ξέρω για τη συμφωνία που έγινε αλλά το έμαθα από έγκυρη πηγή και θα το ερευνήσω περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:51:45 »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #242 στις: Ιούλιος 20, 2022, 09:53:07 μμ »
Και πού είναι το παράξενο;   Ο δικηγόρος έχει πληρωθεί από αυτούς τους 200 και προσπαθεί νομικά για το διορισμό αυτών των 200.

Το παράλογο, ανήθικο, κυνικό (όπως θες πες το)  καταλογίζεται στο Υπουργείο Παιδείας : το αιτιολογικό του Υπουργείου Παιδείας γιατί διόρισε το το 2019 μόνο όσους ΑΣΕΠιτες είχαν προσφύγει  και όχι όλους που είχαν παραπάνω μόρια από εκείνους που είχαν κάνει  προσφυγή ήταν ότι αυτοί  που προσέφυγαν ενδιαφέρονταν για το διορισμό τους ( ενώ τους άλλους δεν μας ένοιαζε.....) .

(  Για την ιστορία είμαι επιτυχούσα ΑΣΕΠ 2008 , αλλά δεν έχω κάνει καμμία προσφυγή)
Τον καιρό εκείνο μετείχες ενεργά στο pde. Άρα γνώριζες πολύ καλά για την προσφυγή. Οι δικαστικές αποφάσεις διορισμού του ΣτΕ και του ΔΕΑ είναι ατομικές. Δε γίνεται να προσφύγω εγώ, να κερδίσω δικαστικό διορισμό και να διοριστείς... εσύ. Όσοι δε γνώριζαν πράγματι αδικήθηκαν. Κι απαιτείται επέκταση του ευλόγου. Όσοι γνώριζαν, όπως εσύ, παίρνουν και την ευθύνη του κουτοπόνηρου σκεπτικού τους "ας προσφύγουν άλλοι για μένα κι εγώ θα επωφεληθώ". Μάλιστα τότε καλούσες για προσφυγές σ' άλλα ζητήματα. Όπως το κλείδωμα των πινάκων κτλ. Άρα μια χαρά ήξερες κι εζήταγες τα δικαστικά δίκια σου αλλού. ;)

ΥΓ: Υπενθυμίζω πως αναμένουμε την οριστική απόφαση ΣτΕ για τους εντός ευλόγου '04 '06 και τους εκτός ευλόγου '08. Για να υπάρξει πιθανότητα δικαίωσης της συμπερίληψης (που 'λαβε χώρα το '19) θα πρέπει το εύλογο του '08 να επεκταθεί μέχρι και το '18. Δηλαδή τρία χρόνια επέκταση πρόσθετα στον ένα χρόνο απ' την 527. Αλλιώς δεν υπάρχει καμμιά πιθανότητα. Αυτονόητο πως οι αναμενόμενες αποφάσεις ΣτΕ, αν θέλουν να υπηρετήσουν το δίκιο, οφείλουν να 'ναι σαρωτικά υπέρ των προσφεύγοντων ασεπιτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2022, 01:31:39 πμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #243 στις: Ιούλιος 20, 2022, 10:03:09 μμ »
Αυτό συμβαίνει εδώ και δύο περίπου χρόνια αφότου διορίστηκαν αφού προσέφυγαν 455 εκπαιδευτικοί επιτυχόντες του 2008.Κάνει πολιτικές κινήσει ο δικηγόρος διότι το δικαστήριο για να δεχτεί μια προσφυγή ενός πολίτη σε αυτά τα θέματα δεν έχει άπειρο χρόνο.Οπότε ενώ προσέφυγαν δέχτηκαν απόρριψη από το Εφετείο.

Αποσυνδεδεμένος PANAGIWTA_K

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #244 στις: Ιούλιος 21, 2022, 11:00:19 πμ »
Τον καιρό εκείνο μετείχες ενεργά στο pde. Άρα γνώριζες πολύ καλά για την προσφυγή. Οι δικαστικές αποφάσεις διορισμού του ΣτΕ και του ΔΕΑ είναι ατομικές. Δε γίνεται να προσφύγω εγώ, να κερδίσω δικαστικό διορισμό και να διοριστείς... εσύ. Όσοι δε γνώριζαν πράγματι αδικήθηκαν. Κι απαιτείται επέκταση του ευλόγου. Όσοι γνώριζαν, όπως εσύ, παίρνουν και την ευθύνη του κουτοπόνηρου σκεπτικού τους "ας προσφύγουν άλλοι για μένα κι εγώ θα επωφεληθώ". Μάλιστα τότε καλούσες για προσφυγές σ' άλλα ζητήματα. Όπως το κλείδωμα των πινάκων κτλ. Άρα μια χαρά ήξερες κι εζήταγες τα δικαστικά δίκια σου αλλού. ;)

ΥΓ: Υπενθυμίζω πως αναμένουμε την οριστική απόφαση ΣτΕ για τους εντός ευλόγου '04 '06 και τους εκτός ευλόγου '08. Για να υπάρξει πιθανότητα δικαίωσης της συμπερίληψης (που 'λαβε χώρα το '19) θα πρέπει το εύλογο του '08 να επεκταθεί μέχρι και το '18. Δηλαδή τρία χρόνια επέκταση πρόσθετα στον ένα χρόνο απ' την 527. Αλλιώς δεν υπάρχει καμμιά πιθανότητα. Αυτονόητο πως οι αναμενόμενες αποφάσεις ΣτΕ, αν θέλουν να υπηρετήσουν το δίκιο, οφείλουν να 'ναι σαρωτικά υπέρ των προσφεύγοντων ασεπιτών.

Εγώ γράφτηκα πρόσφατα εδω και δε γνωρίζω τι ειπώθηκε. Πάντως, συμφωνώ με τον συνάδελφο πως προτεραιότητα πρέπει να έχουν οι προσφυγέντες και όχι να πάει με τη σειρά, όπως η τροπολογία του ΠΑΣΟΚ ζητούσε ούτε να έχουν γίνει συμφωνίες με δικηγόρους για να προωθηθούν συγκεκριμένα άτομα -που δεν ξέρουμε καν αν έχουν προσφύγει- για πολιτική ρύθμιση με μπόνους παραδάκι, όπως η κίνηση με Παλαμιώτη που ανέφερα πιο πάνω. Οτιδήποτε κρυφό και ύπουλο με βρίσκει αντίθετη.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #245 στις: Ιούλιος 21, 2022, 01:55:34 μμ »
Όταν είχε εκδοθεί η 527 το 2015 ελάχιστοι ενδιαφερθήκαμε και ακόμα λιγότεροι πίστεψαν στην προσπάθεια της δικαίωσης μέσω προσφυγής.Λέχθηκε σε εμένα το κορυφαίο νεοελληνικό:<<Ας πάτε εσείς κι αν δικαιωθείτε παίρνουν κι εμάς!>>Ω ναι!Οι 457 που προσέφυγαν ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑΝ να πάμε πολλοί για προσφυγή.Αλλά όπως λίγοι ήταν το 1821,το 1940,στην δικτατορία άλλοι τρώνε το ξύλο και άλλοι θέλουν να καρπώνονται πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #246 στις: Ιούλιος 21, 2022, 04:00:35 μμ »
Όταν είχε εκδοθεί η 527 το 2015 ελάχιστοι ενδιαφερθήκαμε και ακόμα λιγότεροι πίστεψαν στην προσπάθεια της δικαίωσης μέσω προσφυγής.Λέχθηκε σε εμένα το κορυφαίο νεοελληνικό:<<Ας πάτε εσείς κι αν δικαιωθείτε παίρνουν κι εμάς!>>Ω ναι!Οι 457 που προσέφυγαν ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑΝ να πάμε πολλοί για προσφυγή.Αλλά όπως λίγοι ήταν το 1821,το 1940,στην δικτατορία άλλοι τρώνε το ξύλο και άλλοι θέλουν να καρπώνονται πράγματα.
Τα έχεις γράψει όλα πολύ σωστά κι αντικειμενικά!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #247 στις: Ιούλιος 22, 2022, 01:50:28 μμ »
: Υπενθυμίζω πως αναμένουμε την οριστική απόφαση ΣτΕ για τους εντός ευλόγου '04 '06 και τους εκτός ευλόγου '08. Για να υπάρξει πιθανότητα δικαίωσης της συμπερίληψης (που 'λαβε χώρα το '19) θα πρέπει το εύλογο του '08 να επεκταθεί μέχρι και το '18. Δηλαδή τρία χρόνια επέκταση πρόσθετα στον ένα χρόνο απ' την 527. Αλλιώς δεν υπάρχει καμμιά πιθανότητα. Αυτονόητο πως οι αναμενόμενες αποφάσεις ΣτΕ, αν θέλουν να υπηρετήσουν το δίκιο, οφείλουν να 'ναι σαρωτικά υπέρ των προσφεύγοντων ασεπιτών. 

Αναμένουμε αποφάσεις και για εκτός ευλόγου 04-06 όπως και του 08 καθώς το θέμα των κλειστών πινάκων δεν υφίσταται όπως είπε ο δικηγόρος, ακόμα γίνονται δίκες στο ΣτΕ και φυσικά η όποια απόφαση για επέκταση ή μη του ευλόγου θα ισχύσει για όλους τους ΑΣΕΠ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2022, 01:52:38 μμ από ΚΠ »

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #248 στις: Ιούλιος 22, 2022, 04:31:06 μμ »
Λοιπόν αποφάσεις του ΣτΕ για το 2004 και 2006 υπάρχουν και είναι απορριπτικές.
Ορίστε το κείμενο της απόρριψης για την δίκη μας προσφυγή. Τα ονόματα προφανώς έχουν αφαιρεθεί.

https://www.docdroid.net/Vf3N4IV/ste2-pdf

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #249 στις: Ιούλιος 22, 2022, 04:44:47 μμ »
Λοιπόν αποφάσεις του ΣτΕ για το 2004 και 2006 υπάρχουν και είναι απορριπτικές.
Ορίστε το κείμενο της απόρριψης για την δίκη μας προσφυγή. Τα ονόματα προφανώς έχουν αφαιρεθεί.

https://www.docdroid.net/Vf3N4IV/ste2-pdf
Κι εγώ αυτό γνωρίζω,είχα προσφύγει για το 2006 όμως ο δικός μου δικηγόρος δεν το παραδέχεται σε μας,συνάδελφος όμως που είχε προσφύγει για το 06 και το 08 μου είπε ότι συνεργάτης του συγκεκριμένου της είπε ότι το 06 χάθηκε..που είναι η αλήθεια και που όχι δεν ξέρω, όμως εύχομαι το καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #250 στις: Ιούλιος 22, 2022, 04:49:47 μμ »
Η αλήθεια είναι στο ότι χάθηκε για το 2004 και 2006...Το λένε οι δικαστές ξεκάθαρα...Και προφανώς δεν έχει κανένα νόημα να περιμένεις κανένα εύλογο εφόσον οι απορριπτικές δημιουργούν τετελεσμένα...Βέβαια κάποιοι δικηγόροι συνεχίζουν την παραμυθά για ευλόγα και συμπεριλήψεις...Ο καθένας απο εμας κρίνει πως πρέπει να συνεχίσει...

Κι εγώ αυτό γνωρίζω,είχα προσφύγει για το 2006 όμως ο δικός μου δικηγόρος δεν το παραδέχεται σε μας,συνάδελφος όμως που είχε προσφύγει για το 06 και το 08 μου είπε ότι συνεργάτης του συγκεκριμένου της είπε ότι το 06 χάθηκε..που είναι η αλήθεια και που όχι δεν ξέρω, όμως εύχομαι το καλύτερο!

Αποσυνδεδεμένος ΕΠ06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμπερίληψη επιτυχόντων Ασέπ 2008
« Απάντηση #251 στις: Ιούλιος 22, 2022, 05:08:04 μμ »
Η αλήθεια είναι στο ότι χάθηκε για το 2004 και 2006...Το λένε οι δικαστές ξεκάθαρα...Και προφανώς δεν έχει κανένα νόημα να περιμένεις κανένα εύλογο εφόσον οι απορριπτικές δημιουργούν τετελεσμένα...Βέβαια κάποιοι δικηγόροι συνεχίζουν την παραμυθά για ευλόγα και συμπεριλήψεις...Ο καθένας απο εμας κρίνει πως πρέπει να συνεχίσει...
Ναι έτσι είναι, μεγάλα παιδιά είμαστε,κρίση έχουμε να αποφασίσουμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159586
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.