*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 83161 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #658 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 05:02:32 μμ »
Θα επρεπε να μας προβληματίζει η οργή των παιδιών άλλα και η εγκληματικότητα όπως αναδείχθηκε από την παρατήρηση καθηγητή που παρέλαβε το σχολείο μετά απο κατάληψη και λειπανε προσωπικά αντικείμενά των καθηγητών...
Το ελληνικό σχολείο δεν εμπνέει τον μαθητή και πιστεύω οτι και ο Έλληνας εκπαιδευτικός ο κατεξοχήν υπεύθυνος για τα δρώμενα μεσα στο σχολείο  ειναι ανίκανος (?) κουρασμένος (?) αδιάφορος (?) για να αλλάξει το σκηνικό με άλλα λόγια έχει βολευτεί με όλη αυτή την κατάστασή που κάθε άλλο προάγει την Παιδεία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:02 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #659 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 05:10:26 μμ »
https://www.cretalive.gr/kriti/sok-sto-gel-hersonisoy-me-akraia-katalipsi

Έσπερος, επειδή σε δικό μου άρθρο είχα θίξει το φαινόμενο στο οποίο αναφέρθηκες, καταλήψεις ακόμη και για το μακεδονικό, άκουσον άκουσον, ή για ό,τι άλλο, και επειδή κάνω συλλογή δημοσιευμάτων, για να το μελετήσω καλύτερα, δείτε και το παραπάνω. Όταν έμειναν μόνο δυο σχολεία υπό κατάληψη, ένα τρίτο έκλεισε από κάποιους με αυτό το αίτημα ή παράπονο!
Να θυμίσω ότι στο σχολείο μας, έκλεισαν με τη βοήθεια κάποιων γονιών αρνητών της μάσκας. Ο μόνος λόγος! Δεν ήθελαν τη μάσκα. Αν τα ρωτήσεις, γιατί το κλείνετε; Θα σου απαντήσουν: Γιατί μπορούμε!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #660 στις: Οκτώβριος 17, 2020, 12:22:45 πμ »

Η αλήθεια είναι ότι συζητήσεις για τις καταλήψεις γίνονταν κάθε χρόνο. Φέτος η συζήτηση πήρε μεγαλύτερη έκταση επειδή βρέθηκαν κάποιοι να τις υπερασπιστούν και αυτή είναι η διαφορά. Δε θα μπορούσε να μην υπάρξει αντίλογος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #661 στις: Οκτώβριος 18, 2020, 02:30:33 μμ »
https://www.naftemporiki.gr/story/1647710/parembasi-tou-roubikona-sto-upourgeio-paideias

Ο αγώνας που δίνουν οι μαθητές/τριες παραμένει μεγαλειώδης, όσο και να συκοφαντείται από συντηρητικους κύκλους.

Και εδώ, με την ταμπέλα "συντηρητικός" προσπαθούν κάποιοι να αποδυναμώσουν τα επιχειρήματα. Την κοινή λογική. Το δημόσιο σχολείο είναι δημόσιο αγαθό, απαραίτητο κυρίως για τον απλό φτωχό μαθητή αυτού του τόπου. Κλείνοντάς το, κάνεις κακό στις λαϊκές τάξεις, που υποτίθεται υπερασπίζονται κάποιοι. Όπως και άλλοι, έτσι και εγώ, έχασα σημαντικό χρόνο εκπαίδευσης λόγω καταλήψεων, με τη στήριξη "αγωνιστών" και "επαναστατών". Σε αυτή τη συγκυρία, τη δύσκολη για όλους, με ανθρώπους να κινδυνεύουν να χάσουν ή να έχουν χάσει ήδη τη δουλειά τους, θυσιαζόμενοι για την δημόσια υγεία, κάποιοι βρέθηκαν να εκμεταλλευτούν τις περιστάσεις, για την "επανάστασή" τους. Δεν πιστεύω να είστε αναρχικοί όσοι δικαιολογείτε τις καταλήψεις! Δεν πιστεύω να δικαιολογείτε και αυτές τις "ακτιβιστικές" ενέργειες. Φασιστικές, τραμπουκιστικές, αντιδημοκρατικές ενέργειες, ένας τσαμπουκάς και μια μαγκιά πάντα εκ του ασφαλούς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:02 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #662 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 09:53:45 πμ »
ο Έλληνας εκπαιδευτικός ο κατεξοχήν υπεύθυνος για τα δρώμενα μεσα στο σχολείο  ειναι ανίκανος (?) κουρασμένος (?) αδιάφορος (?) για να αλλάξει το σκηνικό με άλλα λόγια έχει βολευτεί με όλη αυτή την κατάστασή που κάθε άλλο προάγει την Παιδεία.
Ο ανίκανος, κουρασμένος, αδιάφορος εργαζόμενος, δεν είναι βολεμένος. Απελπισμένος και παραιτημένος είναι. Ο βολεμένος είναι ξεκούραστος και χαρούμενος με την δουλειά του. Και εγώ προσωπικά δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν τέτοιο συνάδελφο, και έχω γνωρίσει πολλούς γιατί "τριγυρνάω".

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #663 στις: Οκτώβριος 19, 2020, 02:26:45 μμ »
"Φασιστικές, τραμπουκιστικές, αντιδημοκρατικές ενέργειες, ένας τσαμπουκάς και μια μαγκιά πάντα εκ του ασφαλούς."

Σας επιστρέφονται οι χαρακτηρισμοί στο α κ έ ρ α ι ο. Εξ άλλου αυτό που συστηματικά γράφετε για τους άλλους στα μηνύματά σας στην επιστήμη της ψυχολογίας λέγεται π ρ ο β ο λ ή.😊
Έπεσες στην νοητική παγίδα που έστησες!
( Σε έχω συμβουλεύσει πολλές φορές. Φιλικότατα. Δεν με ακούς! Δεν πειράζει. Κάποιος άλλος που σε νοιάζεται περισσότερο θα σε πείσει κάποτε. )

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #664 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 01:05:04 πμ »
@ jak_13
δηλαδή, για να καταλάβω, η δική σου τεκμηριωμένη απάντηση στην άποψή μου (και όχι μόνο) περί πλήρους έλλειψης σχεδίου και οργάνωσης από μέρους του υπουργείου είναι ότι αφού ανακάλυψες γραπτό μου σχόλιο προ 18μήνου (χαρά στο κουράγιο σου) που, χωρίς να παρατίθεται, κατά τη δική σου αποκλειστικά προσωπική ερμηνεία αποτελεί υπεύθυνη δήλωση πολιτικών φρονημάτων αυτοδίκαια το υπουργείο έχει σχέδιο και πρόγραμμα (!).

πάντως οφείλω να παρατηρήσω πως σου διέφυγε άλλο σχόλιο μου προ μηνός (ομολογώ δεν έκατσα να με διαβάσω ενδελεχώς, μπορεί να έχει και άλλα) σε τούτο εδώ το νήμα υπέρ αστυνομικού (στην καθομιλουμένη μπάτσου) όταν τον έκραζαν ομαδικώς για τρομοκράτηση παιδιών, και θέτοντάς το υπόψιν σου δεν μπορώ παρά να διερωτώμαι πως το ερμηνεύεις.

για τη συγκεκριμένη περίπτωση εμμένω στην άποψή μου αλλά αναγνωρίζω ότι τελικά συναντήθηκαν τα ματ με τους μαθητές  έστω και σε ουδέτερο γήπεδο και μάλιστα πέραν της μιας φοράς σύμφωνα με τις προβλέψεις του Landau που δικαιώθηκε πανηγυρικά (και με την ευκαιρία να συγχαρώ την αστυνομία).     

η πανδημία ήταν απρόβλεπτη την άνοιξη, τώρα ό,τι ακολουθεί είναι επανάληψη.

μπροστά σε απρόβλεπτες καταστάσεις μπορείς να μένεις άπραγος στην ιδιωτική σου ζωή αλλά όχι όταν βρίσκεσαι σε θέση ευθύνης και επηρεάζεις τις ζωές μερικών εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων.

συγκρίνοντας το Μάρτιο με τον Οκτώβριο, το Μάρτιο είχαμε την παρηγοριά και την ελπίδα ότι έρχεται καλοκαίρι, κάτι άλλο δεν άλλαξε.

καλή υγεία σου εύχομαι και μακροημέρευση.
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #665 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 02:23:59 πμ »
Τα πράγματα είναι απλά. Οι καταλήψεις θα είχαν μια βάση και τη στήριξη της κοινωνίας, εφόσον τα πάντα ήταν κλειστά και τα σχολεία ανοιχτά. Εφόσον, όμως, τα πάντα είναι ανοιχτά και ο καθένας, ενήλικος και ανήλικος, παρτάρει όπου θέλει, συνωστίζεται όπου θέλει, διαδηλώνει όπου θέλει, χωρίς να τον ενδιαφέρει και να τηρεί κανένα μέτρο προφύλαξης, οι καταλήψεις είναι να 'χαμε να λέγαμε. Εδώ που φτάσαμε, τα σχολεία παίζει να είναι και τα πιο ασφαλή μέρη αποφυγής κορονοϊού. Είναι χαζό να διαμαρτύρεσαι για το μεγάλο αριθμό μαθητών στην τάξη, όταν ο τρόπος που επιλέγεις να εκφράσεις τη διαμαρτυρία σου είναι σε συλλαλητήρια χιλιάδων ατόμων με τον έναν πάνω στον άλλον. Γυρισμός δεν υπάρχει πια. Δεν μπορεί καμία χώρα να μπει σε γενικό lockdown επαόριστον. Ας φοράμε μάσκα και ας τηρούμε τους κανόνες υγιεινής παντού και όχι μόνο στα σχολεία, προκειμένου να περιορίσουμε τη διασπορά του. Είναι θέμα ατομικής ευθύνης μας αρέσει δε μας αρέσει. Σε μια χρεωκοπημένη χώρα, δεν μπορεί να περιμένω από τη μια στιγμή στην άλλη να διπλασιαστούν λεωφορεία και δρομολόγια, να διπλασιαστούν τάξεις και καθηγητές σε κάθε σχολείο και τα νοσοκομεία να λειτουργούν άψογα. Μακάρι να γινόταν, αλλά εφόσον επ' ουδενί δε γίνεται και δεν πρόκειται να γίνει, προσέχουμε πρώτα για μας και τους δικούς μας και δευτερευόντως για το διπλανό μας. Δυστυχώς, βλέπω, ακούω, διαβάζω να μη συμβαίνει τίποτα από τα παραπάνω. Μέχρι πρότινος μας έφταιγε ο κακός τουρισμός. Φτάνουμε πια Νοέμβρη και τα κρούσματα έχουν πάρει την ανιούσα. Δεν υπάρχει πια καμία δικαιολογία. Προσέχω, λοιπόν, για το παιδί μου, για μένα, για τον άντρα μου, τον πατέρα μου και τη μητέρα μου και μ'αυτόν τον τρόπο προφυλάσσω και τους γύρω μου!!! Υπομονή και θα περάσει. Εύχομαι με τις λιγότερες δυνατόν απώλειες!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2020, 02:32:12 πμ από "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #666 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 02:48:45 πμ »
@ jak_13
δηλαδή, για να καταλάβω, η δική σου τεκμηριωμένη απάντηση στην άποψή μου (και όχι μόνο) περί πλήρους έλλειψης σχεδίου και οργάνωσης από μέρους του υπουργείου είναι ότι αφού ανακάλυψες γραπτό μου σχόλιο προ 18μήνου (χαρά στο κουράγιο σου) που, χωρίς να παρατίθεται, κατά τη δική σου αποκλειστικά προσωπική ερμηνεία αποτελεί υπεύθυνη δήλωση πολιτικών φρονημάτων αυτοδίκαια το υπουργείο έχει σχέδιο και πρόγραμμα (!).

πάντως οφείλω να παρατηρήσω πως σου διέφυγε άλλο σχόλιο μου προ μηνός (ομολογώ δεν έκατσα να με διαβάσω ενδελεχώς, μπορεί να έχει και άλλα) σε τούτο εδώ το νήμα υπέρ αστυνομικού (στην καθομιλουμένη μπάτσου) όταν τον έκραζαν ομαδικώς για τρομοκράτηση παιδιών, και θέτοντάς το υπόψιν σου δεν μπορώ παρά να διερωτώμαι πως το ερμηνεύεις.

για τη συγκεκριμένη περίπτωση εμμένω στην άποψή μου αλλά αναγνωρίζω ότι τελικά συναντήθηκαν τα ματ με τους μαθητές  έστω και σε ουδέτερο γήπεδο και μάλιστα πέραν της μιας φοράς σύμφωνα με τις προβλέψεις του Landau που δικαιώθηκε πανηγυρικά (και με την ευκαιρία να συγχαρώ την αστυνομία).     

η πανδημία ήταν απρόβλεπτη την άνοιξη, τώρα ό,τι ακολουθεί είναι επανάληψη.

μπροστά σε απρόβλεπτες καταστάσεις μπορείς να μένεις άπραγος στην ιδιωτική σου ζωή αλλά όχι όταν βρίσκεσαι σε θέση ευθύνης και επηρεάζεις τις ζωές μερικών εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων.

συγκρίνοντας το Μάρτιο με τον Οκτώβριο, το Μάρτιο είχαμε την παρηγοριά και την ελπίδα ότι έρχεται καλοκαίρι, κάτι άλλο δεν άλλαξε.

καλή υγεία σου εύχομαι και μακροημέρευση.


Άλματα συνάδελφε, πολλά άλματα. Άλματα λογικής, φαντασίας και πλάνης!
Δεν έψαξα και δε βρήκα κανένα προσωπικό σου κείμενο γιατί απλούστατα το σχόλιο μου ήταν γενικό, γι`αυτό άλλωστε δε χρησιμοποίησα ποτέ δεύτερο πρόσωπο. Δεν ξέρω αν θέλεις να κατατάξεις τον εαυτό σου σ`αυτή την κατηγορία προφανώς εσύ γνωρίζεις καλύτερα, ωστόσο όλα όσα γράφεις για κουράγια, παραθέσεις, προσωπικές ερμηνείες και υπεύθυνες δηλώσεις είναι άκυρα, αφού στηρίζονται σε κάτι που δεν ισχύει.
Το άλλο σχόλιο που αναφέρεις, το θυμάμαι αλλά δεν έχει σχέση με το τελευταίο μήνυμα.
Η πανδημία δεν είναι επανάληψη και είναι απρόβλεπτη. Ούτε οι ειδικοί δεν ξέρουν τι θα γίνει. Η απραγία είναι προσωπική σου άποψη.

Στην προηγούμενη απάντησή μου είχα γράψει:

Όπως δε μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι όλα είναι τέλεια το ίδιο δε μπορεί να ισχυριστεί κάποιος άλλος ότι δε γίνεται τίποτα μηδενίζοντας τα πάντα.

Οπότε δεν πρέπει να σου μένει κάποια απορία.

Αντεύχομαι, υγεία, μακροημέρευση και γαλήνη!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2020, 02:52:00 πμ από jak_13 »
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #667 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 07:11:42 πμ »
Τα πράγματα είναι απλά. Οι καταλήψεις θα είχαν μια βάση και τη στήριξη της κοινωνίας, εφόσον τα πάντα ήταν κλειστά και τα σχολεία ανοιχτά. Εφόσον, όμως, τα πάντα είναι ανοιχτά και ο καθένας, ενήλικος και ανήλικος, παρτάρει όπου θέλει, συνωστίζεται όπου θέλει, διαδηλώνει όπου θέλει, χωρίς να τον ενδιαφέρει και να τηρεί κανένα μέτρο προφύλαξης, οι καταλήψεις είναι να 'χαμε να λέγαμε. Εδώ που φτάσαμε, τα σχολεία παίζει να είναι και τα πιο ασφαλή μέρη αποφυγής κορονοϊού. Είναι χαζό να διαμαρτύρεσαι για το μεγάλο αριθμό μαθητών στην τάξη, όταν ο τρόπος που επιλέγεις να εκφράσεις τη διαμαρτυρία σου είναι σε συλλαλητήρια χιλιάδων ατόμων με τον έναν πάνω στον άλλον. Γυρισμός δεν υπάρχει πια. Δεν μπορεί καμία χώρα να μπει σε γενικό lockdown επαόριστον. Ας φοράμε μάσκα και ας τηρούμε τους κανόνες υγιεινής παντού και όχι μόνο στα σχολεία, προκειμένου να περιορίσουμε τη διασπορά του. Είναι θέμα ατομικής ευθύνης μας αρέσει δε μας αρέσει. Σε μια χρεωκοπημένη χώρα, δεν μπορεί να περιμένω από τη μια στιγμή στην άλλη να διπλασιαστούν λεωφορεία και δρομολόγια, να διπλασιαστούν τάξεις και καθηγητές σε κάθε σχολείο και τα νοσοκομεία να λειτουργούν άψογα. Μακάρι να γινόταν, αλλά εφόσον επ' ουδενί δε γίνεται και δεν πρόκειται να γίνει, προσέχουμε πρώτα για μας και τους δικούς μας και δευτερευόντως για το διπλανό μας. Δυστυχώς, βλέπω, ακούω, διαβάζω να μη συμβαίνει τίποτα από τα παραπάνω. Μέχρι πρότινος μας έφταιγε ο κακός τουρισμός. Φτάνουμε πια Νοέμβρη και τα κρούσματα έχουν πάρει την ανιούσα. Δεν υπάρχει πια καμία δικαιολογία. Προσέχω, λοιπόν, για το παιδί μου, για μένα, για τον άντρα μου, τον πατέρα μου και τη μητέρα μου και μ'αυτόν τον τρόπο προφυλάσσω και τους γύρω μου!!! Υπομονή και θα περάσει. Εύχομαι με τις λιγότερες δυνατόν απώλειες!!!
Όλα πολύ σωστά! Η πανδημία δεν είναι άλλη μια ευκαιρία να μαλώνουμε με φαντάσματα. Οφείλουμε να συμπεριφερθούμε ώριμα. Οι καταλήψεις ποτέ και για κανέναν λόγο δεν έχουν νόημα, γιατί αντίκεινται σε αναφαίρετα ανθρώπινα δικαιώματα! Αλίμονο, αν εμείς οι ίδιοι που μαθαίνουμε στα παιδιά την αξία της ελεύθερης ζωής, υπονομεύουμε το έργο μας.

Καλή υγεία σε όλους! Οι περιορισμοί δεν θα ήταν απαραίτητοι, αν λειτουργούσαμε όλοι με την αίσθηση ότι νοσούμε και πιθανότατα να κολλήσουμε τον διπλανό μας. Αυτοπειθαρχία χρειάζεται. Σύνεση. Μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν. Στην περιοχή του σχολείου μας αυξήθηκαν τα κρούσματα. Το ένιωσαν κοντά τους και μόλις τις τελευταίες μέρες αποδέχτηκαν τη μάσκα. Και οι αρνητές γονείς τη φόρεσαν. Ίσως αν πιο νωρίς είχαν κατανοήσει, να αποφεύγαμε την αύξηση αυτή. Θα το νικήσουμε ενωμένοι. Όπως πάντα!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #668 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 07:13:35 πμ »
Η χρεωκοπημένη χώρα πού βρίσκει τα φράγκα για ραφάλ για μετακλητούς για ΜΜΕ και δε βρίσκει για νοσοκομειακούς γιατρούς για εκπαιδευτικούς γι' αναπνευστήρες; Η ανοσία της αγέλης είν' επίσημος κυβερνητική πολιτική. Εν μέσω πανδημίας με τα λοκντάουν στην καθημερινότητα αυξάνει τον αριθμό των μαθητών ανά τμήμα και μετά αντίς να επενδύσει στον εσωτερικό τουρισμό ανοίγει διάπλατα τα σύνορα δίχως έλεγχο.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #669 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 09:01:12 πμ »
Τα πράγματα είναι απλά. Οι καταλήψεις θα είχαν μια βάση και τη στήριξη της κοινωνίας, εφόσον τα πάντα ήταν κλειστά και τα σχολεία ανοιχτά. Εφόσον, όμως, τα πάντα είναι ανοιχτά και ο καθένας, ενήλικος και ανήλικος, παρτάρει όπου θέλει, συνωστίζεται όπου θέλει, διαδηλώνει όπου θέλει, χωρίς να τον ενδιαφέρει και να τηρεί κανένα μέτρο προφύλαξης, οι καταλήψεις είναι να 'χαμε να λέγαμε. Εδώ που φτάσαμε, τα σχολεία παίζει να είναι και τα πιο ασφαλή μέρη αποφυγής κορονοϊού. Είναι χαζό να διαμαρτύρεσαι για το μεγάλο αριθμό μαθητών στην τάξη, όταν ο τρόπος που επιλέγεις να εκφράσεις τη διαμαρτυρία σου είναι σε συλλαλητήρια χιλιάδων ατόμων με τον έναν πάνω στον άλλον. Γυρισμός δεν υπάρχει πια. Δεν μπορεί καμία χώρα να μπει σε γενικό lockdown επαόριστον. Ας φοράμε μάσκα και ας τηρούμε τους κανόνες υγιεινής παντού και όχι μόνο στα σχολεία, προκειμένου να περιορίσουμε τη διασπορά του. Είναι θέμα ατομικής ευθύνης μας αρέσει δε μας αρέσει. Σε μια χρεωκοπημένη χώρα, δεν μπορεί να περιμένω από τη μια στιγμή στην άλλη να διπλασιαστούν λεωφορεία και δρομολόγια, να διπλασιαστούν τάξεις και καθηγητές σε κάθε σχολείο και τα νοσοκομεία να λειτουργούν άψογα. Μακάρι να γινόταν, αλλά εφόσον επ' ουδενί δε γίνεται και δεν πρόκειται να γίνει, προσέχουμε πρώτα για μας και τους δικούς μας και δευτερευόντως για το διπλανό μας. Δυστυχώς, βλέπω, ακούω, διαβάζω να μη συμβαίνει τίποτα από τα παραπάνω. Μέχρι πρότινος μας έφταιγε ο κακός τουρισμός. Φτάνουμε πια Νοέμβρη και τα κρούσματα έχουν πάρει την ανιούσα. Δεν υπάρχει πια καμία δικαιολογία. Προσέχω, λοιπόν, για το παιδί μου, για μένα, για τον άντρα μου, τον πατέρα μου και τη μητέρα μου και μ'αυτόν τον τρόπο προφυλάσσω και τους γύρω μου!!! Υπομονή και θα περάσει. Εύχομαι με τις λιγότερες δυνατόν απώλειες!!!

Συμφωνώ απολύτως μαζί σου συναδελφισσα.
Ο ρεαλισμός είναι απαραίτητος. Ο κορωνοιος ήρθε για να μείνει και όχι μόνο εννοείται στην Ελλάδα με τα χρόνια προβλήματα στις δομές υγείας και παιδείας.
Ο μοναδικός τρόπος να μην κινδυνεύσουν να κολλήσουν οι Έλληνες ( και οι εκπαιδευτικοί), είναι να μείνουν κλεισμένοι στα σπίτια τους επ αόριστον.

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #670 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 02:48:26 μμ »
Οι μονοί που μπορούν να το κάνουν είναι οι συνταξιούχοι και οι ΔΥ...και αυτοί οχι για πολύ καιρό...Οι υπόλοιποι του Ιδιωτικού και οι άνεργοι τι θα κάνουν..?



Ο μοναδικός τρόπος να μην κινδυνεύσουν να κολλήσουν οι Έλληνες ( και οι εκπαιδευτικοί), είναι να μείνουν κλεισμένοι στα σπίτια τους επ αόριστον.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #671 στις: Οκτώβριος 20, 2020, 03:00:35 μμ »
Οι μονοί που μπορούν να το κάνουν είναι οι συνταξιούχοι και οι ΔΥ...και αυτοί οχι για πολύ καιρό...Οι υπόλοιποι του Ιδιωτικού και οι άνεργοι τι θα κάνουν..?



Δυστυχώς, είμαστε χώρα "δύο ταχυτήτων".
Ακόμα και αν ισχύσει-  που θα γίνει κάποια στιγμή-  γενικό lockdown, ο ιδιωτικός τομέας και οι ελεύθεροι επαγγελματίες θα πληρώσουν. Το ίδιο βεβαίως ισχύει και σε άλλες χώρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 20, 2020, 03:02:29 μμ από ΡΕΑ.Τ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 534
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.