*

Αποστολέας Θέμα: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 175799 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #238 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 12:52:43 πμ »
Καλησπέρα. Ποιος κρίνει την ανανέωση των τρίμηνων συμβάσεων ; Επίσης , κάτι πολύ σημαντικό : Μήπως γνωρίζετε τι γίνεται σε περίπτωση που γίνει ανανέωση και θέλω στο ενδιάμεσο να παραιτηθώ για προσωπικούς λόγους ; Απορρίπτομαι από τη λίστα τρίμηνων μόνιμα και δε μπορώ να ξαναπροσληφθώ ; Ακόμη, γίνεται να συνεχίσω εξ αποστάσεως διδασκαλία, διότι υπάρχει υπάρχει δυσκολία στις μετακινήσεις λόγω μειωμένων δρομολογίων του Κτελ ;

Παρακαλώ , αν μπορείτε και γνωρίζετε κάτι , απαντήστε μου , διότι δε μπορώ να συμβουλευτώ κάποιον!

Ευχαριστώ!

Με τη λήξη της σύμβασης αν δες θες, δεν ανανεώνεις. Δεν ξέρω τις συνέπειες. Θα πρέπει να ρωτήσεις σχετικά. Συμφωνώ πάντως με τη συνάδελφο ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα εύκολα αν δεν είσαι δίπλα στο σπίτι σου. Που και δίπλα να είσαι, μπορεί να έχεις άλλα προβλήματα. Όπως σε όλες τις δουλειές δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:21 »

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΡΒΑΡΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #239 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 11:56:34 πμ »
Τα τρίμηνα δεν έχουν ποινές. Εξάλλου, όταν λήγει μια σύμβαση είτε δεν την ανανεώσουν είτε δεν θέλετε εσείς να την ανανεώσετε θεωρείστε απολυμένος/η. Δεν είναι παραίτηση.

Αποσυνδεδεμένος mamaitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #240 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 04:46:12 μμ »
Τα τρίμηνα δεν έχουν ποινές. Εξάλλου, όταν λήγει μια σύμβαση είτε δεν την ανανεώσουν είτε δεν θέλετε εσείς να την ανανεώσετε θεωρείστε απολυμένος/η. Δεν είναι παραίτηση.

Αυτό είναι το κακό..πολλοι τριμηνητες θα μπορουσαν να βρίσκονται στην δ φάση και να μην ανησυχούν. Γιατί κακά τα ψέματα δεν καναμε την τρίμηνη επειδή ειχε 1,5 μοριο, αλλα για να ειμαστε κ φετος αναπληρωτες.

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #241 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 05:04:19 μμ »
Αυτό είναι το κακό..πολλοι τριμηνητες θα μπορουσαν να βρίσκονται στην δ φάση και να μην ανησυχούν. Γιατί κακά τα ψέματα δεν καναμε την τρίμηνη επειδή ειχε 1,5 μοριο, αλλα για να ειμαστε κ φετος αναπληρωτες.


Αυτό ακριβώς, σε κάποιες ειδικότητες η Β φάση ήταν απογοήτευση σκέτη.
Στη δίκη μου πήρε 53 άτομα (ΠΕ 02 ΕΑΕ). Και όταν μετά τη Γ προσωπικά μπήκα να την απενεργοποιήσω, είχε ήδη φύγει το κουμπάκι. Με πήραν από τους πρώτους στα τρίμηνα και θα ήμουν κάπου στη μέση της Δ φάσης. Εγώ έκανα την αίτηση γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο υπουργείο. Το θέμα είναι ότι η κατάσταση είναι περίεργη. Θέλω να επιστρέψω πίσω για να είμαι κοντά στο σχολείο και δεν ξέρω τι να πάρω μαζί μου εάν είναι να κατέβω για 3 μέρες προφανώς και δε θα πάρω τίποτα αλλά αν είναι να κατέβω μέχρι το Πάσχα τα πράγματα αλλάζουν. Εμένα μου είχαν πει όταν ξεκίνησα ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα ξέραμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:29:21 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #242 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 06:51:47 μμ »
mixroula δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή από το να περιμένεις 3 μέρες για να δεις αν θα ανανεωθεί η σύμβασή σου.
Φυσικά μετά ο καιρός χαλάει και θα είναι πιο δύσκολη η πρόσβασή σου, ειδικά αν είσαι κάπου μακριά, αλλά δε γίνεται αλλιώς!

Αποσυνδεδεμένος markyp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #243 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 08:49:16 μμ »
Θα μας φάει η αγωνία μαλλον για άλλες 10 μέρες.. Πάντως ρε παιδιά όσοι ήταν να μη ανανεωθούν δεν θα πρεπε ήδη να το ξεραν? Κάποιοι νοικιάζουν σπίτια ξέρω γω.. Η λογική λέει ότι εφόσον ανανεώνει την άδεια του ο ευπαθής ανανεώνουμε κι εμείς.. Προσωπικά εμένα ο ίδιος μου πε ότι δεν επιστρέφει πριν τον Απρίλιο Μάιο γιατί έχει πνευμονοπάθεια.. Το θέμα δεν είναι όμως αν αλλάζουμε ευπαθή μόνο, το θέμα είναι αν το κενό που καλύπτουμε είναι και λειτουργικό κι όχι μόνο κόβιντ? πχ εγώ είμαι υπεύθυνη ολοήμερο και στην τηλεκπαίδευση με έβαλαν δασκάλα πρώτης με την οδηγία του διευθυντή εκπαίδευσης αφού η μόνιμη πήρε άδεια ειδικού σκοπού κι εγω δεν είχα πολλές ώρες.. δλδ καλύπτω πολλαπλά κενά..  Επίσης στη διεύθυνσή μου και σε μια άλλη διεύθυνση είδα ότι μετακίνησαν άτομα σε άλλα κενά κόβιντ που προέκυψαν προκειμένου να ανανεωθούν γιατί πχ μια άδεια άλλαξε από κόβιντ σε κύησης ή κάτι τέτοιο.. Πιστεύω να ξέρουμε μες στη βδομάδα.. Αλλιώς κακώς έκανα και δεν παραιτήθηκα για να μπω Δ φάση αφού ήμουν άνετα μέσα

Αποσυνδεδεμένος theorendil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #244 στις: Ιανουάριος 09, 2021, 09:25:50 μμ »
Επίσης στη διεύθυνσή μου και σε μια άλλη διεύθυνση είδα ότι μετακίνησαν άτομα σε άλλα κενά κόβιντ που προέκυψαν προκειμένου να ανανεωθούν γιατί πχ μια άδεια άλλαξε από κόβιντ σε κύησης ή κάτι τέτοιο.. Πιστεύω να ξέρουμε μες στη βδομάδα.. Αλλιώς κακώς έκανα και δεν παραιτήθηκα για να μπω Δ φάση αφού ήμουν άνετα μέσα

Με τις εγκύους τα πράγματα είναι λίγο παράξενα είναι αλήθεια. Στη δικιά μου ΔΙΔΕ κάποιες πήρανε άδεια κύησης, οπότε το κενό τους δηλώθηκε σαν κανονικό και άλλες άδεια Covid, οπότε το κενό τους δηλώθηκε σαν ευπαθούς ομάδας. Εικάζω ότι η επιλογή τύπου άδειας έγινε με βάση το πόσο προχωρημένη ήταν η εγκυμοσύνη. Γενικά προκύπτει πρόβλημα με τις άδειες λοχείας. ΤΕΧΝΙΚΑ οι λεχώνες δεν περιλαμβάνονται στις ευπαθείς ομάδες, αλλά το θέμα είναι ότι σε αυτή τη περίπτωση αν διώξει τον τρίμηνο η Διεύθυνση θα πρέπει να δηλώσει το κενό σαν κανονικό και μετά ζήσε Μάη μου μέχρι να καλυφθεί. Επίσης, αν γίνει κάτι τέτοιο και η λεχώνα είναι αναπληρώτρια δημιουργούνται πολλά θέματα: θα υπάρχουν δύο "κανονικοί" αναπληρωτές στην ίδια θέση και δεδομένου ότι η λεχώνα μπορεί να μην πάρει άδεια ανατροφής - μου φαίνεται ότι ειδικά για τις κοπέλες που δουλεύουν πρώτη φορά αναπληρώτριες είναι δύσκολο - και μπορεί να επιστρέψει κάποια στιγμή, οπότε σε αυτή τη περίπτωση τι θα γίνει με τη θέση του άλλου αναπληρωτή; Δεν μπορεί να λυθεί η σύμβαση του... Αν θυμάμαι καλά η σύμβαση του τρίμηνου είναι διατυπωμένη με τέτοιο τρόπο που μπορεί να επιτρέψει την ανανέωση σε περιπτώσεις όπως η άδεια λοχείας, αν δεν κάνω λάθος μιλάει για "ανάγκη" και δεν αναφέρει ξεκάθαρα άδεια Covid. Εν τέλει σε μεγάλο βαθμό μπορεί να είναι και θέμα Διεύθυνσης και πόσο "ψείρες" είναι οι διευθυντές. Σε μας βλέπω ότι άλλαξαν οι αναθέσεις κάποιου τρίμηνου μετά τις τοποθετήσεις της Δ φάσης, οπότε δεν νομίζω να έμπαιναν σε αυτόν τον κόπο αν ήταν να τον απολύσουν σε μια εβδομάδα. Φαντάζομαι μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα θα έχεουμε νέα.

Αποσυνδεδεμένος ioannis777

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Rouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #246 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 10:06:25 μμ »
άρα όσοι ακόμα καλύπτουν κενό covid και ακόμα έχει ο εκπαιδευτικός άδεια covid- κάνουν αν θέλουν ανανέωση σύμβασης. Οι υπόλοιποι τρίμηνοι που δεν καλύπτουν κενό covid αλλά κανονικό κενό δεν θα ανανεωθούν φαντάζομαι..

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #247 στις: Ιανουάριος 11, 2021, 10:21:22 μμ »
άρα όσοι ακόμα καλύπτουν κενό covid και ακόμα έχει ο εκπαιδευτικός άδεια covid- κάνουν αν θέλουν ανανέωση σύμβασης. Οι υπόλοιποι τρίμηνοι που δεν καλύπτουν κενό covid αλλά κανονικό κενό δεν θα ανανεωθούν φαντάζομαι..
Αυτό λέει η εγκύκλιος, για παράδειγμα αν μια εγκυμονούσα είχε άδεια λόγω ευπάθειας και γέννησε, η άδεια μετατράπηκε σε λοχείας οπότε το κενό δεν είναι Covid. Βέβαια οι υπόλοιποι ευπαθείς σίγουρα δε θα γυρίσουν οπότε θεωρώ ότι στην πλειοψηφία τους οι συμβάσεις θα ανανεωθούν. Το θέμα και η αδικία προς τους υπόλοιπους αναπληρωτές είναι ότι δεν είναι λίγοι οι τρίμηνοι αναπληρωτές που εξαρχής έλεγαν ότι δεν καλύπτουν κενό Covid.

Αποσυνδεδεμένος mamaitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος stivos_v

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #249 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 01:05:20 πμ »
Εγώ καλύπτω ευτυχώς - δυστυχώς εγκυμονούσα που γεννάει Μαιο και ξεκινά η άδεια της η κανονική αρχές Μαρτίου  !!! Τι γίνεται όταν διακόψει την άδεια Covid ; Παρόλο που ανανεωθήκαμε μπορούμε να καλύψουμε το τρίμηνο ή υπάρχει περίπτωση διακοπής και απόλυσης ;

Αποσυνδεδεμένος theorendil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
    • Προφίλ
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #250 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 09:48:30 πμ »
Εγώ καλύπτω ευτυχώς - δυστυχώς εγκυμονούσα που γεννάει Μαιο και ξεκινά η άδεια της η κανονική αρχές Μαρτίου  !!! Τι γίνεται όταν διακόψει την άδεια Covid ; Παρόλο που ανανεωθήκαμε μπορούμε να καλύψουμε το τρίμηνο ή υπάρχει περίπτωση διακοπής και απόλυσης ;

Όχι συνάδελφε, δεν κινδυνεύεις από κάτι τέτοιο. Ακόμη και να γυρίσει ο συνάδελφος που καλύπτεις, άπαξ και ανανεώθηκε η σύμβαση σου δεν μπορεί να λυθεί πριν τη λήξη της. Μπορεί να σε διαθέσει αλλού η Διεύθυνση σου όμως, να είσαι σίγουρος ότι κάτι θα βρει να σε κάνει...

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Τρίμηνη Σύμβαση Αναπληρωτών
« Απάντηση #251 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 01:14:26 μμ »
Εγώ καλύπτω ευτυχώς - δυστυχώς εγκυμονούσα που γεννάει Μαιο και ξεκινά η άδεια της η κανονική αρχές Μαρτίου  !!! Τι γίνεται όταν διακόψει την άδεια Covid ; Παρόλο που ανανεωθήκαμε μπορούμε να καλύψουμε το τρίμηνο ή υπάρχει περίπτωση διακοπής και απόλυσης ;

Όχι συνάδελφε, δεν κινδυνεύεις από κάτι τέτοιο. Ακόμη και να γυρίσει ο συνάδελφος που καλύπτεις, άπαξ και ανανεώθηκε η σύμβαση σου δεν μπορεί να λυθεί πριν τη λήξη της. Μπορεί να σε διαθέσει αλλού η Διεύθυνση σου όμως, να είσαι σίγουρος ότι κάτι θα βρει να σε κάνει...


Θεωρητικα όλες οι συμβασεις αναπληρωτων μπορουν να καταγγελθουν και να υπαρξει λυση αυτων αν δεν υπαρχει η θεση πια..Μεχρι στιγμης ομως οι διευθυνσεις βρισκουν τροπο ωστε ανθρωπινα και συναδελφικα να μην υπαρχει θεμα...τωρα βεβαια επειδη ολες αυτες ειναι εσπα που υπαρχουν αυστηροι ελεγχοι ποτε δεν ξερεις..καλυτερα να ρωτησεις καποιον απο τη διευθυνση σου ειτε αιρετο -αν εχουμε ακομα τετοιους- ειτε στο πυσπε/πυσδε που ανηκεις ή τον διευθυντη εκπαιδευσης...εδω μεσα δεν μπορει να σου εγγυηθει κανεις ειδικα με τις τριμηνες που ειναι καινουριο φρουτο..το πιθανοτερο καπως θα βολευτεις αλλα ποτε δεν ξερεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159729
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 257
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 209
Σύνολο: 215

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.