*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2021  (Αναγνώστηκε 263821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gmork

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 663
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 10, 2020, 02:32:28 μμ »
Πιστοποιητικό εντοπιότητας, οικογενειακής κατάστασης, συνυπηρέτησης αν υπάρχουν. Αν υπάρχει κάποιο πιστοποιητικό από ΚΕΠΑ.
Όλα τα πιστοποιητικά πρέπει να είναι πρόσφατα.
Αν υπάρχουν λάθη στις υπηρεσίας καλό είναι να επικοινωνήσετε με την Πρωτοβάθμια ή Δευτεροβάθμια που ανήκετε.
Σ ευχαριστώ πολυ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:20:22 »

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 10, 2020, 03:03:20 μμ »
Το πιστοποιητικό συνυπηρετησης τι είναι;

Αποσυνδεδεμένος fleur

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 11:59:17 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.
Στις γενικές μεταθέσεις δευτεροβάθμιας, χρειάζεται να καταθέσουμε βιογραφικό σημείωμα; Έχω λίγο μπερδευτεί.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 12:11:52 μμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.
Στις γενικές μεταθέσεις δευτεροβάθμιας, χρειάζεται να καταθέσουμε βιογραφικό σημείωμα; Έχω λίγο μπερδευτεί.
Όχι, φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:20:22 »

Αποσυνδεδεμένος fleur

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 12:29:34 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση Lasid. Βιογραφικό σημείωμα χρειάζεται όμως στα μουσικά, καλλιτεχνικά και διαπολιτισμικής έτσι δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 09:32:52 μμ »
Το πιστοποιητικό συνυπηρετησης τι είναι;
Αν έχεις σύζυγο που υπηρετεί στην ίδια περιοχή όπου θέλεις να πάρεις μετάθεση. Παίρνει κάποια μόρια και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 09:44:42 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, ερώτηση για Μ.Σ.Δ. Είμαι ειδικότητα και πηγαίνω σε 5 σχολεία. Πώς υπολογίζονται τα μόρια;Μέχρι τώρα τα υπολόγιζαν αναλογικά με βάση τις 5 μέρες της εβδομάδας. Δηλαδή σύμφωνα με τον τύπο ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ Χ (ΜΕΡΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ/5)Χ (ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ/12). Φέτος μου τα υπολογίζουν με βάση τις ώρες σε κάθε σχολείο...Σε άλλες διευθύνσεις το κάνουν σύμφωνα με τον πρώτο τύπο, οπότε βγαίνω χαμένη...

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3997
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 02:34:50 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι, ερώτηση για Μ.Σ.Δ. Είμαι ειδικότητα και πηγαίνω σε 5 σχολεία. Πώς υπολογίζονται τα μόρια;Μέχρι τώρα τα υπολόγιζαν αναλογικά με βάση τις 5 μέρες της εβδομάδας. Δηλαδή σύμφωνα με τον τύπο ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ Χ (ΜΕΡΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ/5)Χ (ΜΗΝΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ/12). Φέτος μου τα υπολογίζουν με βάση τις ώρες σε κάθε σχολείο...Σε άλλες διευθύνσεις το κάνουν σύμφωνα με τον πρώτο τύπο, οπότε βγαίνω χαμένη...

Και στη δική μου διεύθυνση με βάση τις ώρες το υπολογίζουν. Έκανα ένσταση πέρσι. Απορρίφθηκε, μιας και πατάνε στο ότι δεν έχουν εγκεκριμένα προγράμματα, άρα δεν αποδεικνύεται πότε πας στο κάθε σχολείο. Τους είπα ότι άλλες διευθύνσεις το υπολογίζουν αλλιώς και μου είπαν ότι προφανώς οι άλλες διευθύνσεις παρανομούν. Στείλαμε και σα σύλλογος και σα διεύθυνση επιστολή στο υπουργείο, ζητώντας να ορίσει 1 και μοναδικό τρόπο υπολογισμού για όλους. Εκ του αποτελέσματος (ίδια κι απαράλλαχτη η εγκύκλιος με πέρσι) φαίνεται ότι είτε μας έγραψαν ξέρεις πού, είτε απλά δεν ασχολήθηκαν καθόλου. Το αστείο ήταν ότι η διεύθυνση μου είπε "σε όλη τη διεύθυνση έτσι το υπολογίζουμε, μην ανησυχείτε". Και φυσικά τους είπα ότι για τη μετάθεση μου ανταγωνίζομαι όλες τις διευθύνσεις, όχι μόνο τη δικιά μας...

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 02:58:59 μμ »
Αν μια αίτηση μετάθεσης εμφανίζεται ως καταχωρισμένη, δηλ. οριστικοποιημένη (χωρίς αριθ. πρωτ. και χωρίς την παρέμβαση του αιτούντος εκπ/κού, αλλά μάλλον από σφάλμα του συστήματος), ενώ κανονικά θα έπρεπε να είναι σε κατάσταση προσωρινότητας (όπως την είχε αφήσει ο εκπ/κός) τότε τι γίνεται; Απευθυνόμαστε στην ΔΔΕ; Κάνουμε ένσταση;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 03:14:55 μμ »
Ε ναι, λογικά απευθύνεσαι στη ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 03:29:24 μμ »
Και στη δική μου διεύθυνση με βάση τις ώρες το υπολογίζουν. Έκανα ένσταση πέρσι. Απορρίφθηκε, μιας και πατάνε στο ότι δεν έχουν εγκεκριμένα προγράμματα, άρα δεν αποδεικνύεται πότε πας στο κάθε σχολείο. Τους είπα ότι άλλες διευθύνσεις το υπολογίζουν αλλιώς και μου είπαν ότι προφανώς οι άλλες διευθύνσεις παρανομούν. Στείλαμε και σα σύλλογος και σα διεύθυνση επιστολή στο υπουργείο, ζητώντας να ορίσει 1 και μοναδικό τρόπο υπολογισμού για όλους. Εκ του αποτελέσματος (ίδια κι απαράλλαχτη η εγκύκλιος με πέρσι) φαίνεται ότι είτε μας έγραψαν ξέρεις πού, είτε απλά δεν ασχολήθηκαν καθόλου. Το αστείο ήταν ότι η διεύθυνση μου είπε "σε όλη τη διεύθυνση έτσι το υπολογίζουμε, μην ανησυχείτε". Και φυσικά τους είπα ότι για τη μετάθεση μου ανταγωνίζομαι όλες τις διευθύνσεις, όχι μόνο τη δικιά μας...


Γιατί δεν έχουν εγκεκριμένα προγράμματα;Εγώ τα έστελνα μέχρι πέρυσι,όποτε μου τα ζητούσαν και έβλεπαν ποιες μέρες υπηρετώ πού. Φέτος η ίδια η διεύθυνση όπου ανήκω και υπηρετώ εγκρίνει τα προγράμματα. Εννοώ ότι υπηρετώ την οργανική μου, δεν έπαιρνα απόσπαση όπως παλιότερα...Άντε να δούμε τι άκρη θα βγάλουμε...

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 04:26:06 μμ »
Ε ναι, λογικά απευθύνεσαι στη ΔΔΕ.
Δηλ. κατά τη γνώμη σας γίνεται να επιδιορθωθεί το σφάλμα μέσω της οικείας ΔΔΕ;

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3997
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 05:38:46 μμ »

Γιατί δεν έχουν εγκεκριμένα προγράμματα;Εγώ τα έστελνα μέχρι πέρυσι,όποτε μου τα ζητούσαν και έβλεπαν ποιες μέρες υπηρετώ πού. Φέτος η ίδια η διεύθυνση όπου ανήκω και υπηρετώ εγκρίνει τα προγράμματα. Εννοώ ότι υπηρετώ την οργανική μου, δεν έπαιρνα απόσπαση όπως παλιότερα...Άντε να δούμε τι άκρη θα βγάλουμε...

Τα προγράμματα τα εγκρίνει ο Προϊστάμενος Εκπαιδευτικών Θεμάτων. Στέλνει ο κάθε διευθυντής του σχολείου το πρόγραμμα του, τα ελέγχει ως προς την ορθότητα τους και τα εγκρίνει. Εσύ όσο και να λες ότι πας στο τάδε σχολείο τη τάδε μέρα και ώρα, αν δεν έχει ακολουθηθεί αυτή η διαδικασία, δε μπορεί τυπικά η διεύθυνση να σου υπολογίσει έτσι τα μόρια. Εγώ τους είπα "μα από τα οδοιπορικά φαίνεται πού πάω και ποια μέρα. Εκεί πώς τα δέχεστε;" και μου απάντησε "ε εκεί το πολύ πολύ να πάρεις 5-10 ευρώ παραπάνω. Αν σου δώσουμε παραπάνω μόρια, μπορεί να καταστραφεί καμία οικογένεια". Και τους απάντησα "ναι φυσικά, έτσι όπως τα υπολογίζετε, θα καταστραφεί η δικιά μου οικογένεια!". Αλλά πέρα βρέχει...

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 12, 2020, 06:50:05 μμ »
Τραγικοί...Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα πάρει καν πρέφα ότι γίνεται έτσι...Πέρυσι για πρώτη φορά πρόσεξα τον τύπο με τις ώρες, και θεώρησα ότι αναφέρεται στον υπολογισμό της προυπηρεσίας σαν ωρομίσθιος (δλδ για κάποιους που κάνουν για πρώτη φορά αίτηση για μετάθεση και υπολογίζεται η προϋπηρεσία τους και τα ΜΣΔ). Πάντα έστελνα προγράμματα στην προηγούμενη διεύθυνση...Ήταν τόσο δύσκολο να καθορίσουν έναν από τους δύο τρόπους; Αφού είναι ενήμεροι για το θέμα. Γιατί αναφέρονται και οι δύο τύποι υπολογισμού στην εγκύκλιο;;;;Σε ευχαριστώ πάντως!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.