*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2021  (Αναγνώστηκε 260208 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #700 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:18:12 μμ »
:) Συγγνώμη αλλά βρίσκω ηττοπαθή και ντροπιαστική για το άτομο την έκφραση "σου έδινε δουλειά". Εσύ έδινες δουλειά κι αυτό σου έδινε χρήματα κι επιπλέον ενίσχυες την οικονομία της τοπικής κοινωνίας. Μιας κοινωνίας στην οποία σε αντιμετώπιζαν ως μη ίσο, σε πολλές περιπτώσεις σε έκλεβαν και στο τέλος σε έδιωχναν. Δε θα αισθανόμαστε κιόλας ότι χρωστάμε χάρη που πήγαμε στη Δ Δωδεκανήσου. Ίσα ίσα αυτοί πρέπει να αισθάνονται ευγνώμονες που βασικά πάτησαν στην ανάγκη μας. Και όλ'αυτά με ένα Υπουργείο που δεν κάνει διορισμούς και δε δίνει τα απαραίτητα (σπίτι, εισιτήρια) στους εκπαιδευτικούς. Όχι δα που με τόση ταλαιπωρία θα χρωστάμε και χάρη. Και κερατάς και γδαρμένος; Δε νομίζω. Κάπου παραέγινε η στάση ζωής που λέγεται "ευγνωμοσύνη". Κι οι άλλοι πρέπει να νιώθουν ευγνωμοσύνη που τους τύχαμε εμείς.

Εμενα αυτο που με ενοχλούσε ήταν οτι σε πολλα απομακρυσμένα νησια βίωσα αυτο το κλέψιμο με τις διπλές τιμές.Στους ντόπιους άλλη τιμή στα προϊόντα στο μπακαλικακι.Στους εκπαιδευτικούς βεβαια υψηλότερη τιμή.Γιατι νόμιζαν πως οι εκπαιδευτικοί εχουν γεμάτες τσέπες;
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:00:45 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #701 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:20:18 μμ »
Δηλαδή στους φυσικούς στην Ηλεία που έφυγαν 10 και δεν πήγε κανένας υπήρχαν 10 (χωρίς να λάβουμε υπόψιν τις παραιτήσεις)  πλεονάζοντες; Εγώ είχα κάνει αίτηση για εκεί και να μην σας πω τι πήρα...
Ναι, παραπάνω

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #702 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:21:34 μμ »
Δηλαδή στους φυσικούς στην Ηλεία που έφυγαν 10 και δεν πήγε κανένας υπήρχαν 10 (χωρίς να λάβουμε υπόψιν τις παραιτήσεις)  πλεονάζοντες; Εγώ είχα κάνει αίτηση για εκεί και να μην σας πω τι πήρα...
Αν δεν γνωρίζεις τα κενά ή πλεονάσματα στην συγκεκριμένη διεύθυνση δεν μπορείς να απαντήσεις. Πολύ πιθανόν να είναι πλεονασματικη η ειδικότητα με πλεόνασμα +10.
Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι στους επόμενους μόνιμους διορισμούς δεν επιτρέπεται να γίνει διορισμός σε περιοχή που δεν ικανοποιήθηκε μια μετάθεση. Αυτό θα σου λύσει και την απορία της ύπαρξης ή μη κενών στην συγκεκριμένη διεύθυνση.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #703 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:29:03 μμ »
Ντροπή να αποκαλείς εξορία ένα μέρος της Ελλάδας ( όποιο κι αν είναι αυτό) που σε φιλοξένησε και σου έδινε δουλειά τόσα χρόνια. Και στο λέω ως άτομο που υπηρέτησε 14 χρόνια σε παραμεθόριο νησί μόνο με το παιδί μου και όχι την υπόλοιπη οικογένεια μου μαζί μου

Συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:00:45 »

Αποσυνδεδεμένος ka71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #704 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:29:36 μμ »
Μου φάνηκε περίεργο να υπάρχουν 10+ πλεονάσματα. Ευχαριστώ για την πληροφορία ότι δεν μπορούν να γίνουν εκεί μόνιμοι διορισμοί.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #705 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:38:14 μμ »
Ολα γίνονται αρκεί να υπάρχει βύσμα. Ας πούμε στη Μεσσηνία ο αλγόριθμος για τους φυσικούς έβγαλε πλεόνασμα +7. Αλλά η Διεύθυνση δήλωσε κατα παράβαση - κάτι (ίσως -7 δεν ξέρω) και έγιναν μεταθέσεις. Στην Ηλεία μάλλον δεν υπήρχε βύσμα

Αποσυνδεδεμένος ka71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #706 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:43:04 μμ »
Ολα γίνονται αρκεί να υπάρχει βύσμα. Ας πούμε στη Μεσσηνία ο αλγόριθμος για τους φυσικούς έβγαλε πλεόνασμα +7. Αλλά η Διεύθυνση δήλωσε κατα παράβαση - κάτι (ίσως -7 δεν ξέρω) και έγιναν μεταθέσεις. Στην Ηλεία μάλλον δεν υπήρχε βύσμα

Δυστυχώς έτσι πρέπει να είναι...

Αποσυνδεδεμένος stellousi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #707 στις: Μάρτιος 25, 2021, 10:04:35 μμ »
"Μπορεί να ζητήσει οποιαδήποτε απόσπαση, αλλά θα οφείλει να ξεχρεώσει την οργανική του, αν π.χ. θελήσει να αιτηθεί βελτίωση. "

"Με αίτηση σου όχι. Πρέπει να περάσει ένας χρόνος στην οργανική για εντός ΠΥΣΔΕ απόσπαση".

Επειδή έλαβα 2 διαφορετικές απαντήσεις μήπως ξέρει κάποιος κάποια εγκύκλιο που να είναι σε ισχύ και να το ρυθμίζει αυτό το θέμα ξεκάθαρα; Είναι κάποιοι νομοί δύσκολοι και με τεράστιες αποστάσεις. Μου φαινεται άδικο να σε τοποθετεί το ΠΥΣΔΕ σε ένα σχολείο χωρίς να το έχεις δηλώσει και να είσαι υποχρεωμένος να το υπηρετήσεις πριν ζητήσεις απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #708 στις: Μάρτιος 25, 2021, 10:26:41 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι!Έχω δει ένα αρχείο με τις παραιτησεις λογω συνταξιοδότησης ανα ειδικότητα. Να τολμήσω να ρωτήσω αν κυκλοφορεί και αρχειο συνταξιοδοτήσεων ανά περιοχή ή ζητάω πολλά;
Καλή τοποθετηση σε όσους πήραν την πολυπόθητη μετάθεση,καλή δυναμη στους υπόλοιπους!

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #709 στις: Μάρτιος 25, 2021, 10:35:05 μμ »
Γράφει εεεεκ
Δε θα γίνουν μεταθέσεις από την γενικη στην ειδική;
Αυτο ειναι από γενική σε ειδική ναι
Παραπανω εγραψε οτι πηραν μετάθεση απο γενική σε ειδική....και η ερώτηση μου ειναι πως το καταλαβαίνουμε αυτοα

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #710 στις: Μάρτιος 25, 2021, 10:55:34 μμ »
Συμφωνώ.
Ας αφήσουμε τον άνθρωπο να χαρεί που γυρίζει σπίτι του και ας ευχηθούμε το ίδιο να συμβεί σε όσους προσμένουν το ίδιο.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος notakis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Για ένα καθαρό κούτελο ζούμε! Και μία μετάθεση!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #711 στις: Μάρτιος 25, 2021, 11:10:47 μμ »
Αυτο ειναι από γενική σε ειδική ναι
Παραπανω εγραψε οτι πηραν μετάθεση απο γενική σε ειδική....και η ερώτηση μου ειναι πως το καταλαβαίνουμε αυτοα

Επειδή όλες οι μεταθέσεις αυτές είναι στη Γενική εκπαίδευση, στα αντίστοιχα ΠΥΣΔΕ, εικάζω ότι προέρχεται από διαφορετική δομή μέσα στο ίδιο πυσδε, το πιθανότερο από σχολείο ειδικής αγωγής...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #712 στις: Μάρτιος 25, 2021, 11:13:17 μμ »
"Μπορεί να ζητήσει οποιαδήποτε απόσπαση, αλλά θα οφείλει να ξεχρεώσει την οργανική του, αν π.χ. θελήσει να αιτηθεί βελτίωση. "

"Με αίτηση σου όχι. Πρέπει να περάσει ένας χρόνος στην οργανική για εντός ΠΥΣΔΕ απόσπαση".

Επειδή έλαβα 2 διαφορετικές απαντήσεις μήπως ξέρει κάποιος κάποια εγκύκλιο που να είναι σε ισχύ και να το ρυθμίζει αυτό το θέμα ξεκάθαρα; Είναι κάποιοι νομοί δύσκολοι και με τεράστιες αποστάσεις. Μου φαινεται άδικο να σε τοποθετεί το ΠΥΣΔΕ σε ένα σχολείο χωρίς να το έχεις δηλώσει και να είσαι υποχρεωμένος να το υπηρετήσεις πριν ζητήσεις απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ.
Όλοι ξέρουμε ότι μπορείς να ζητήσεις απόσπαση για άλλο ΠΥΣΔΕ χωρίς να έχεις υπηρετήσει την οργανική σου.
Δεν είναι παράλογο να μην μπορείς να ζητήσεις απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ αν δεν έχεις υπηρετήσει την οργανική θέση;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2021
« Απάντηση #713 στις: Μάρτιος 25, 2021, 11:17:26 μμ »
Συγχαρητήρια Lasid .... Μετά από τόσα χρόνια επιστροφή στα πάτρια!!!!
Ευχαριστώ πολύ kxrysa. Είναι παράξενο μετά από 7 χρόνια, που έχω γίνει νησιώτης, να επιστρέφω στη Θεσσαλονίκη.
Παράξενο, αλλά ωραίο. Προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω. Απλά τώρα είναι καιρός για μια νέα αρχή!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 537
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.