*

Αποστολέας Θέμα: Απασχόληση μαθητών σε κενό  (Αναγνώστηκε 6723 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 11:41:09 πμ »
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι και η γνωμάτευση της ΟΛΜΕ σε ΠΔ βασίζεται. Αν ήταν τόσο ξεκάθαρα όσο ισχυρίζεται τα πράγματα τότε όλοι οι διευθυντές θα κάλυπταν τα κενά με απευθείας αναθεση/απασχοληση/μάθημα του τμήματος σε εκπαιδευτικό.
Τυγχάνει να έχω τις νομικές γνώσεις που απαιτούνται ώστε να ισχυρίζομαι πως καμία γνωμάτευση (που προφανώς έγινε από νομικούς και προφανώς βασίζεται σε κείμενες διατάξεις) δεν αναιρεί το υπάρχον ΦΕΚ. Δεν διαφωνώ πως καταπατούνται τα δικαιώματά μας και πως μπορούμε να κινηθούμε νομικά αν θέλουμε, αλλά αυτό είναι ένας αγώνας που θα κάνει ο καθένας μόνος του και απλά θα χρησιμοποιήσει και την γνωμάτευση της ΟΛΜΕ, αλλά δεν θα στηριχθεί σε αυτή. Δεν χρησιμοποιείται δηλ σαν νόμος μια γνωμάτευση, αλλά σαν επιχείρημα. Υπάρχουν και άλλες γνωματεύσεις που δόθηκαν σαν αυτή, αλλά που ουσιαστικά δεν έχουν καμία αξία στην καθημερινότητά μας. Όπως και να έχει ο σκοπός μου δεν είναι να διαπληκτιστώ με κανέναν. Ειπώθηκε κάτι από συνάδελφο και προσωπικά συμφώνησα, μέχρι εκεί.
Η άποψή μου για το αν αδικούμαι, εγώ τουλάχιστον που είμαι σε σχολείο που αναπληρώνει τα κενά με μάθημα έχει ήδη γραφεί. Προτιμώ να κάνω το μάθημά μου παρά να μετατρέπομαι σε φύλαξη ή να κάνω μάθημα νηπιαγωγείου, χωρίς να κατηγορώ όσους το κάνουν. Αυτοί ίσως έχουν ικανότητες που εγώ δεν έχω. Τον ψυχολόγο τον κάνω ως ΣΣΖ, ας κάνω και τη δουλειά μου, έτσι το βλέπω. Να πω επίσης πως σε κλειστές αίθουσες κανείς δεν ξέρει τι κάνει ο άλλος. Έχω βάσιμες υποψίες πως μερικοί δεν κάνουν ούτε τις κανονικές τους ώρες μάθημα και κάνουν απασχόληση ένα χρόνο, κάθε χρόνο. Δεν με απασχολούν ούτε αυτοί. Αν υπάρχει σχολείο που δεν κάνει τίποτα και δεν παρακολουθεί κάποιος ούτε τα κενά στο διάλειμμα, δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου, αλλά δεν θα έλεγα πως κάνει και καλά.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:33:23 »

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 01:20:06 μμ »
Επαναλαμβάνω και πάλι. Το θέμα έχει λήξει. Δεν τίθεται καν. Τώρ όποια συνάδελφος φοβ'αται να σταθεί στο ύψος του ή έχει άλλη γνώμη για το θέμα είναι κάτι άλλο. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΕΙ ΛΗΞΕΙ και μην λέτε λόγια που παραπλανούν τους συναδέλφους, γαιτί έχω και εγώ νομικές γνώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2023, 06:34:56 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 01:55:05 μμ »
Θεωρώ ότι αυτό ππυ εκλαμβάνεται ως καταπάτηση δικαιωμάτων δεν είναι το ίδιο το γεγονός αλλά ο τρόπος με τον οποίο επιβάλλεται, οι γενικότερες συνθήκες του σχολείου και ενδεχόμενες αδικίες.

Κι εγω σαφώς προτιμώ να κάνω μάθημα από το να επιβλέπω παιδιά. Γι αυτό και δεν μου αρέσουν ούτε οι περίπατοι, με κουράζουν και με φθείρουν ψυχολογικά. Οπότε αν η κουλτούρα του σχολείου ήταν ότι σεβόμαστε τον χρόνο διδασκαλίας και όχι απλα ότι υπάρχουμε για να μην συμβεί κάτι 8-2, μάλλον θα έβλεπα θετικά το να ν αναπληρώνω ώρες, αρκεί όμως αυτό να γινόταν με γνώμονα τις ανάγκες του προγραμματισμού μου και όχι το ποιον βρήκε διαθέσιμο ο διευθυντής. Επίσης, από τη στιγμή ππυ οι άδειες χρεώνονται, δεν θα μου άρεσε μια λογική ότι αυτός που δεν πήρε άδεια θα αράζει στα κενά και θα τρέχω εγω για τιμωρία επειδή την προηγούμενη εβδομάδα αρρώστησε το παιδί μου. Γενικα θεωρώ αυτονόητο ότι αν αε ενδιαφέρει το σχολείο, κι όχι απλα να κανεις τις ώρες σου και να φύγεις, θα προσφερθείς να βοηθήσεις σε οτιδήποτε υπάρχει ανάγκη. Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν προσφέρονται όλοι με τον ίδιο τρόπο και δεν έχουν όλοι την ίδια επιβάρυνση. Εγω κάνω 21 ώρες κι έχω μάθημα με διορθώσεις. Δεν γίνεται να αντιμετωπίζονται τα κενά μου ως ίδια με αυτού που κάνει 18 ώρες μάθημα χωρίς γραπτά και δεν έχει σχεδον κανένα εξωδιδακτικο. Δεν γίνεται να εχεις άτομα ασυμπλήρωτα καθ να ζητάς τυχαία απ όποιον βρεις μπροστά σου να απασχολεί παιδιά, δεν γίνεται να το ζητας από κάποιον που τη δεδομένη περίοδο ετοιμάζει τη γιορτή ή γράφει ένα μεγάλο πρακτικό ή ετοιμάζει μια άλλη δράση, δεν γίνεται να μην καταλαβαίνεις ότι αυτός που έκανε 5 ώρες μάθημα σε άτακτα τμήματα των 25 μαθητών δεν έχει την ίδια αντοχή μ αυτόν που κάνει σε μισά τμήματα. Και πρέπει να δείχνεις ότι εκτιμάς οποιαδήποτε δουλειά σου προσφέρει κάποιος. Επειδή στο σχολείο μου μέχρι πέρσι, επικρατούσε όλη αυτή η αδικία που περιγράφω, προφανώς πολλοί αντιδρούσαν. Στο ίδιο σχολείο φέτος, τα ίδια άτομα, με άλλη προσέγγιση της διεύθυνσης, είναι πολύ πρόθυμα να μπουν σε μια τάξη ή στη βιβλιοθήκη αν χρειαστει. Φυσικά υπάρχουν κι αυτοί που δεν σηκώνουν ένα τηλέφωνο ποτε ή θεωρούν πυρηνική φυσική το να πρωτοκολλήσεις ένα έγγραφο.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 03:03:57 μμ »

@Έσπερος
Συμφωνούμε στον τρόπο που το βλέπεις, απλά στο δικό μου σχολείο τα κενά δίνονται με ακρίβεια και δικαιοσύνη. Δεν κάθεται κανείς με τον τρόπο που λέω. Η erietta ξέρει τι εννοώ, όπως κατάλαβα. Οι εξωδιδακτικές εργασίες δεν δίνονται έτσι όμως. Πχ, Πήρα το blog μονότερμα χωρίς να το θέλω. Φέτος με πολύ ζόρι απαλλάχθηκα, αλλά και πάλι ακούω το "ρίξε μια ματιά".  Ό,τι θεωρείται "φιλολογικό", τα πάντα δηλ που είναι γραπτά, μου το κάνουν πάσα ως άσχετοι. Τους γονείς πάλι που διαμαρτύρονται, τους έχω αποκλειστικότητά μου για να μην έχουμε θέματα. Αυτά μακάρι να γινόταν μαγικά, αλλά δεν γίνονται και αν λείψω καμιά μέρα, τα τηλέφωνα δίνουν και παίρνουν. Αυτά όχι σε όλους και χωρίς να εκφράσω καμία φιλοδοξία για θέση στην ιεραρχία, το αντίθετο μάλιστα.
Σε παραπάνω ερώτηση που έκανες σχετικά με τις άδειες, την απάντηση την δίνεις η ίδια παρακάτω. Εννοούσα την άδεια για ασθένεια τέκνου, που ακούς πχ πως έκλεισε το πρωτόκολλο και πρέπει να φέρεις χαρτί ιατρού. Γενικά υπάρχει μια δυσκολία στις άδειες, μια συζήτηση του στυλ: "μήπως καλύτερα θα ήταν να μην λείπεις τότε, επειδή θα λείπω κ εγώ ή ο τάδε;". Αυτά είναι πραγματικά προβλήματα. Όσο για τον διευθυντή μου, παρά τις παραξενιές του, κάνει διαχείριση προσωπικού άριστη. Στον ιδιωτικό τομέα θα ήταν από τους πλέον ικανούς, αλλά ξεχνά δυο πράγματα: πως στον ιδιωτικό τομέα δεν θα αμειβόμασταν όλοι το ίδιο όπως γίνεται στο δημόσιο και πως δεν ξέρει πραγματικά τι κάνει ο καθένας στο μάθημά του, που είναι το ζητούμενο και μας φέρνει ο κόσμος τα παιδιά του (να μάθουν γράμματα και τρόπους)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2023, 10:18:22 μμ από IoannisDr »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:33:23 »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 03:19:15 μμ »
Κατά τ άλλα, αν πχ μια ομάδα μαθητών σε κενό προσφερόταν να κάνει κάτι χειρωνακτικό για τον καλλωπισμό κάποιου χώρου, ή να ποτίσει, να ξεχορταριασει κλπ, θα το θεωρούσα εξαιρετικό επίτευγμα του σχολείου.
Αν κάναμε κάτι τέτοιο, ακόμη και να συμφωνούσαν τα παιδιά την ώρα που θα το έκαναν, θα κινδυνεύαμε με απευθείας καταγγελίες, χωρίς να περάσουν καν από το σχολείο οι γονείς. Στην περιοχή μας, παίρνουν περισσότερα οι κηπουροί στα σπίτια από τους καθηγητές και είναι και περισσότεροι. Αν το κάναμε σε πρόγραμμα που θα ήταν και το σωστό και φυσικά με υπογραφή γονέα, η συμμετοχή θα ήταν 0 εικάζω. Η πολιτική του σχολείου λέει πως οι όμιλοι και τα προγράμματα φτάνουν και περισσεύουν για τα ενδιαφέροντα του κάθε μαθητή. Τα μαθήματα είναι το Α και το Ω για όλους όμως.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #75 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 03:28:48 μμ »
Τον προγραμματισμό των κανονικών αδειών για να μην συμπίπτουν πολλές, δεν τον θεωρώ δυσκολία εκ μέρους της διεύθυνσης. Θα έπρεπε να είναι αυτονόητο. Αν κάποιος λειπει γιατί θέλει να δει τον επόπτη του διδακτορικού του ή γιατί υπάρχει ανάγκη να πάει κάποια στιγμή στα παιδιά του, μπορεί με μια συνεννόηση να το προγραμματίσει τη μια ή την άλλη εβδομάδα ώστε να μην συμπέσει με αυτόν που έχει προγραμματισμένη επέμβαση πχ.

Τα καψώνια με το αν έκλεισε το πρωτοκολο δεν θέλω να τα σχολιάσω. Είναι απίστευτο να ψήνεται το παιδί σου στον πυρετό και πριν κλείσεις ραντεβού στον παιδίατρο να λες στον διευθυντή να κρατήσει πρωτοκολο γιατί δικαιούσαι μόνο κανονική. Ή να έχει ο άλλος ραντεβού αε γιατρό αρχές Δεκεμβρίου και να του λέει γιατί δεν πάει τα Χριστούγεννα, λες και τότε είναι διαθέσιμοι οι ιδιώτες γιατροί ή λες και τα θέματα υγείας περιμένουν. Προφανώς η λήψη αδειών δεν πρέπει να επιβαρύνει τη λειτουργία του σχολείου, αλλά υπάρχουν ιδιαίτερες συνθήκες και πρέπει να γίνεται με λογικό τρόπο, βάσει προγραμματισμού, και όχι με κριτήριο σε ποιον θεωρεί ότι έχει άνεση να γκρινιάξει ο διευθυντής.

Η γενικότερη αδικία στην κατανομή εργασιων πάντως εμένα με έχει κουράσει. Πάντα κάνω πράγματα οικειοθελώς, δεν αντέχω τη σιωπή όταν τίθεται το ερώτημα ποιος θα κάνει κάτι, είμαι απ αυτούς που θα προσφερθούν πρώτοι, καταλαβαίνω ότι οι συνάδελφοι που αλλάζουν σχολείο κάθε χρόνο δεν γνωρίζουν ακριβώς τα πάντα για τα εγγραφα και τις διαδικασίες και δεν μπορούν να βοηθήσουν σε αυτό, αλλά δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν 5 δουλειές και άλλοι που δεν κάνουν τίποτα. Οπότε σ αυτό κακιζω πολύ όποιον διευθυντή δεν προσπαθει να τους ταρακουνήσει όλους. Και τέλος πάντων, είμαστε ενήλικες μορφωμένοι άνθρωποι, θεωρώ αδιανόητο να μην μπορεί κάποιος να σηκώσει το τηλ και να πει «ο διευθυντής και ο υποδιευθυντής είναι απασχολημένοι, αφήστε κάποιο μήνυμα ή τα στοιχεία σας». Θέλω να ελπίζω ότι όσοι αντιδρουν για την παραβίαση δικαιωμάτων, έχουν κυρίως υποψη τέτοιες αδικίες.

Συνολικά πάντως εγω εξακολουθώ να έχω σοβαρές επιφυλάξεις για το αν είναι βιώσιμο να κάνει κάποιος συστηματικά παραπάνω μάθημα (ή απασχόληση) από το ωράριό του. Δεν θεωρώ τον εαυτό μιυ τεμπελα, όμως κάθε διδακτική ώρα μου απορροφά όλη μου την ενέργεια. Σωματικά και ψυχικά, δεν μπορώ να φανταστώ ότι κάθε εβδομάδα οι 21 ώρες μου μπορεί να γίνονταν 22 ή 24 επειδή κάποιος ετυχε να λειπει. Τα παιδιά στο σχολείο μου βέβαια είναι φασαριοζικα, άτακτα, αυθάδη και απαιτητικά. Υπάρχουν
ώρες ππυ βγαίνοντας από την τάξη ονειρεύεσαι ότι μοιράζεις χαστούκια σαν τις ταινίες με τη Βουγιουκλακη μαθήτρια. Να κάνω οικειοθελώς μια αναπλήρωση, ναι. Να βοηθήσω σε κάτι πραγματικά έκτακτο, ναι. Αλλά να κάνω συνεχόμενα 5ωρα και 6ωρα επειδή ο διευθυντής δεν θέλει να τα σχολάσει, αυτό δεν θα το άντεχα. Εννοώ ότι θα είχε επιπτώσεις στο πώς θα στεκόμουν στην τάξη. Πιθανότατα σε κάποια τμήματα θα έσπαγαν τα νεύρα μου από το 1ο δεκάλεπτο και απλώς θα φώναζα για να ακούγομαι. Και σίγουρα δεν θα προλάβαινα μετά να ετοιμάσω όλο το έξτρα υλικό που δίνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2023, 03:53:45 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #76 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 05:46:59 μμ »
Παράθεση
Επαναλαμβάνω και πάλι. Το θέμα έχει λήξει. Δεν τίθεται καν.

Tο θέμα ζει και βασιλεύει και εφαρμόζεται. Δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #77 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 06:19:19 μμ »
Τυγχάνει να έχω τις νομικές γνώσεις που απαιτούνται ώστε να ισχυρίζομαι πως καμία γνωμάτευση (που προφανώς έγινε από νομικούς και προφανώς βασίζεται σε κείμενες διατάξεις) δεν αναιρεί το υπάρχον ΦΕΚ.

Για κάποιον που ισχυρίζεται ότι έχει νομικές γνώσεις θα έπρεπε να γνωρίζεις πως υπάρχουν τρόποι για να καλυφθεί ένα κενό πριν καταλήξει ο διευθυντής σε διαθέσιμο εκπαιδευτικό, ικανοποιώντας και το ΦΕΚ που επικαλείσαι αλλά και αυτό που ορίζει το διδακτικό μας ωράριο.

Δεν διαφωνώ πως καταπατούνται τα δικαιώματά μας και πως μπορούμε να κινηθούμε νομικά αν θέλουμε

Πάλι καλά

αλλά αυτό είναι ένας αγώνας που θα κάνει ο καθένας μόνος του και απλά θα χρησιμοποιήσει και την γνωμάτευση της ΟΛΜΕ, αλλά δεν θα στηριχθεί σε αυτή. Δεν χρησιμοποιείται δηλ σαν νόμος μια γνωμάτευση, αλλά σαν επιχείρημα.

Ή απλά μπορεί ο σύλλογος σε συνεργασία με την τοπική ΕΛΜΕ να ενημερώσουν σχετικά τον διευθυντή ώστε να επιλέγει άλλες λύσεις που δεν παραβιάζουν το ωράριό μας.

Η άποψή μου για το αν αδικούμαι, εγώ τουλάχιστον που είμαι σε σχολείο που αναπληρώνει τα κενά με μάθημα έχει ήδη γραφεί. Προτιμώ να κάνω το μάθημά μου παρά να μετατρέπομαι σε φύλαξη ή να κάνω μάθημα νηπιαγωγείου, χωρίς να κατηγορώ όσους το κάνουν.

Πολύ καλά κάνεις, όπως καλά κάνει και ο κάθε συνάδελφος που σέβεται τη δουλειά του και τους μαθητές του, διαφυλάσσοντας το ωράριό του.

Να πω επίσης πως σε κλειστές αίθουσες κανείς δεν ξέρει τι κάνει ο άλλος. Έχω βάσιμες υποψίες πως μερικοί δεν κάνουν ούτε τις κανονικές τους ώρες μάθημα και κάνουν απασχόληση ένα χρόνο, κάθε χρόνο. Δεν με απασχολούν ούτε αυτοί.Αν υπάρχει σχολείο που δεν κάνει τίποτα και δεν παρακολουθεί κάποιος ούτε τα κενά στο διάλειμμα, δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου, αλλά δεν θα έλεγα πως κάνει και καλά.

Αυτά τι σχέση έχουν με το θέμα μας; Μήπως πρέπει να κάνουμε κι ελέγχους στην αίθουσα για να δούμε αν κάνουν οι συνάδελφοι καλά το μάθημα τους; Εκτός κι αν πρόκειται για προβληματισμό σχετικά με την απασχόληση των μαθητών σε κενό ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2023, 06:28:33 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απασχόληση μαθητών σε κενό
« Απάντηση #78 στις: Νοέμβριος 12, 2023, 09:09:22 μμ »
@IoannisDr Διάβασε όλα όσα έχω γράψει. Είπα ξεκάθαρα πως μιλάμε για όταν το πρόγραμμα δεν μπορεί να αλλάξει. Πέραν αυτού δεν έχω να πω τίποτα άλλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2023, 06:32:19 μμ από IoannisDr »
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 290
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.