*

Αποστολέας Θέμα: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 26832 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mortimer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • "Και γαρ τ’ όναρ εκ Διός εστιν" (Όμηρος)
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 09:18:16 πμ »

Είναι όμως κάτι που γνωρίζουμε όταν κάνουμε τις αιτήσεις. Ισχύει για όλους.

Εν μέρει έχεις δίκιο. Από την άλλη, πέρα του ότι επανενεργοποιήθηκε η ποινή το 2019, τροποποιήθηκε τον Αύγουστο του 2020 (είχαμε ήδη κάνει αιτήσεις) αυξάνοντας την ποινή σε 2 έτη (πέρα από το τρέχον), από 1 που ήταν.

Όπως έχω γράψει και σε άλλο σημείο στο forum, στον κλάδο ΠΕ86 δεν ανέλαβε το 30-40% των αναπληρωτών. Εκτός από "ποινές" (δίκαιες ή άδικες - δεκτή κάθε άποψη), πρέπει - στο Υπουργείο - να εξετάσουν και τις αιτίες...
"Οι χαμένες ευκαιρίες είναι η μεγαλύτερη κακοτυχία"(Πέδρο Καλντερόν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:15 »

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 03:36:06 μμ »
Να σας κάνω μια ερώτηση εκ μέρους συγγενούς μου που είναι κι αυτός αναπληρωτής και βρίσκεται σε δύσκολη θέση λόγω έκτακτου οικογενειακού θέματος υγείας στην πόλη καταγωγής του. Προσλήφθηκε στην Πρωτοβάθμια τον Αύγουστο στην Α Φάση, σε νησί και τώρα που προέκυψε το πρόβλημα και σκέφτεται να παραιτηθεί και να επιστρέψει στην πόλη του. Η ποινή για την παραίτηση είναι ότι του χρόνου δεν θα μπορεί να δουλέψει ως αναπληρωτής ΠΕ70. Ομως εχει και πτυχίο που του επιτρέπει να εργαστεί στη Δευτεροβάθμια σε ΕΠΑΛ. Η ποινή του για του χρόνου θα ισχύει και για τη Δευτεροβάθμια ή μόνο για την ειδικότητα ΠΕ70;

Αν μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει, αλλιώς θα τηλεφωνήσει τη Δευτέρα στο Υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος ell1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #44 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 05:13:50 μμ »
Τώρα είδα ότι έγραψα καταλάθος στο forum των νηπιαγωγών και όχι των δασκάλων.. Αν πρέπει, ας σβηστεί το μηνυμα μου από κάποιον διαχειριστή. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος nikolas1989

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 06:35:24 μμ »
Τώρα είδα ότι έγραψα καταλάθος στο forum των νηπιαγωγών και όχι των δασκάλων.. Αν πρέπει, ας σβηστεί το μηνυμα μου από κάποιον διαχειριστή. Ευχαριστώ!

δεν εχει τοσο σημασια που το εγραψες. απ οσα ειχα διαβασει νομιζω η ποινη ισχυει γενικα καθως δεν σε τιμωρει να μην διδαξεις ξανα αυτο που σε πηρε αλλα οτι σε θεωρει αναξιοπιστο αφου ενω δηλωσες και δεν πηγες αρα.... δεν ειμαι 100% σιγουρος βεβαια γτ εχει 30 υποπεριπτωσεις η καθε ερωτηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:15 »

Αποσυνδεδεμένος Neosss

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠE 70
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 19, 2021, 04:24:08 μμ »
Μια ερωτηση. Πες σε παιρνουν αναπληρωτη αλλα τυχαινει στις δυο ημερες αναληψης υπηρεσιας νασαι ακομα δηλωμενος σε μια ιδιωτικη εταιρια διοτι τοτε ληγει η συμβαση σου εκει και πρακτικα θασαι ελευθερος μπορει 1-2 μερες μετα τη προθεσμια αναληψης... Δεν ειναι δηλαδη οτι δεν πας να παρουσιαστεις. Τοτε Τι γινεται; Δεν σε παιρνουν ως αναπληρωτη και τρως ποινη;

Παραιτηση αυθημερον στην εταιρια δεν γινεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2021, 04:27:06 μμ από Neosss »

Αποσυνδεδεμένος teokat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 10:07:50 μμ »
Η διαδικασία της παραίτησης ποια είναι; Υπάρχει κάποια τυποποιημένη αίτηση ή αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση («δηλώνω υπεύθυνα ότι παραιτούμαι από τα καθήκοντά μου ως αναπληρωτής εκπαιδευτικός αρχής γενομένης από…»); Και αυτά υποβάλλονται στη ΔιΔΕ ή στη διεύθυνση του σχολείου και σε έντυπη μορφή ή γίνεται και μέσω mail;
Και δυο ακόμα ερωτήματα:
- Μπορεί αναπληρωτής που παραιτείται, να υποβάλλει αίτηση πρόσληψης την επόμενη σχολική χρονιά ως ωρομίσθιος ή ο διετής αποκλεισμός από την εκπαίδευση ισχύει καθολικά και ανεξάρτητα από τη μορφή εργασίας;
- Μπορεί ένας αναπληρωτής ΑΠΩ να αλλάξει καθεστώς απασχόλησης σε ΑΜΩ ή ακόμα και ως ωρομίσθιος (με μετακίνησή του ίσως σε άλλη σχολική μονάδα); Μιλάμε για μεταβολή που να θέλει/ζητά ο ίδιος για τους λόγους του (π.χ. υγείας του ίδιου ή μέλους της οικογένειάς του που δεν του επιτρέπει να απασχολείται πλήρως). Ρωτώ γιατί βρίσκομαι σε τέτοια θέση και ψάχνω εναλλακτικές της παραίτησης…

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 30, 2021, 10:50:35 μμ »
Η διαδικασία της παραίτησης ποια είναι; Υπάρχει κάποια τυποποιημένη αίτηση ή αρκεί μια υπεύθυνη δήλωση («δηλώνω υπεύθυνα ότι παραιτούμαι από τα καθήκοντά μου ως αναπληρωτής εκπαιδευτικός αρχής γενομένης από…»); Και αυτά υποβάλλονται στη ΔιΔΕ ή στη διεύθυνση του σχολείου και σε έντυπη μορφή ή γίνεται και μέσω mail;
Και δυο ακόμα ερωτήματα:
- Μπορεί αναπληρωτής που παραιτείται, να υποβάλλει αίτηση πρόσληψης την επόμενη σχολική χρονιά ως ωρομίσθιος ή ο διετής αποκλεισμός από την εκπαίδευση ισχύει καθολικά και ανεξάρτητα από τη μορφή εργασίας;
- Μπορεί ένας αναπληρωτής ΑΠΩ να αλλάξει καθεστώς απασχόλησης σε ΑΜΩ ή ακόμα και ως ωρομίσθιος (με μετακίνησή του ίσως σε άλλη σχολική μονάδα); Μιλάμε για μεταβολή που να θέλει/ζητά ο ίδιος για τους λόγους του (π.χ. υγείας του ίδιου ή μέλους της οικογένειάς του που δεν του επιτρέπει να απασχολείται πλήρως). Ρωτώ γιατί βρίσκομαι σε τέτοια θέση και ψάχνω εναλλακτικές της παραίτησης…
Λογικά με μια απλή δήλωσή σου στη ΔιΔΕ και στο σχολείο ίσως παραιτείσαι. Θα σε ενημερώσουν κι αυτοί για το τι ακριβώς χρειάζεται.
Ωρομισθίους δε νομίζω ότι προσλαμβάνουν πια. Δε θυμάμαι αν ισχύει πάντως και για αυτούς ο διετής αποκλεισμός.
Αλλαγή από ΑΠΩ σε ΑΜΩ δεν έχω ακούσει να γίνεται και είμαι σχεδόν σίγουρη πως δε γίνεται. Επειδή η παραίτηση επιφέρει και ποινές, καλό είναι να ψάξεις τις όποιες εναλλακτικές, αν υπάρχουν, π.χ. να εξαντλήσεις άδειες, έστω κι άνευ αποδοχών, ενσήμων κλπ. ώστε να μην υποστείς τον διετή αποκλεισμό. Βέβαια έχουμε πολλούς μήνες ακόμη μέχρι το τέλος του σχολικού έτους και ξέρω ότι αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα, είναι δύσκολα τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 10, 2022, 05:25:08 μμ »
Αν ενώ είμαι αναπληρωτής βγει ΦΕΚ μόνιμου διορισμού μέσω ΑΣΕΠ σε άλλο φορέα του δημοσίου και αποδεχθώ τη θέση με αυτοδίκαιη παραίτηση από αναπληρωτής ισχύει κανονικά ο διετής αποκλεισμός;

Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 10, 2022, 05:37:40 μμ »
Αν ενώ είμαι αναπληρωτής βγει ΦΕΚ μόνιμου διορισμού μέσω ΑΣΕΠ σε άλλο φορέα του δημοσίου και αποδεχθώ τη θέση με αυτοδίκαιη παραίτηση από αναπληρωτής ισχύει κανονικά ο διετής αποκλεισμός;

Όχι αλλά και να ίσχυε τι σε νοιάζει αφού θα είσαι μόνιμος σε άλλο τομέα;

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 10, 2022, 05:59:24 μμ »
Όχι αλλά και να ίσχυε τι σε νοιάζει αφού θα είσαι μόνιμος σε άλλο τομέα;
ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 10, 2022, 08:01:30 μμ »
ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή

Συμφωνώ. Απάντησα όμως στην δικιά σου ερώτηση. Τώρα αν τα φέρει η ζωή να αρνηθείς θέση αναπληρωτή για να πάς μόνιμος τι να πω.

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 10, 2022, 10:00:13 μμ »
Επειδή κάποιοι είναι μόνιμοι ΔΥ και παλιότερα πήγαιναν και αναπληρωτές να πω ότι ο αποκλεισμός από παραίτηση θα ισχύει.

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 24, 2023, 12:22:55 πμ »
Για την φάση που έγινε μόλις, ισχύει η ποινή σε περίπτωση μη αποδοχής;
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος Elmer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 24, 2023, 08:09:18 πμ »
Εγώ πάντως ξέρω 2 άτομα πέρυσι που ο ένας παραιτήθηκε και η μία δεν έκανε καν ανάληψη μετά από κλήση και φέτος δουλεύουν κανονικά.Δεν ξέρω δηλαδή αν όντως ισχύουν οι ποινές...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2023, 08:21:54 πμ από Elmer »
To κακό δεν είναι η πανούκλα,το κακό είναι να συνηθίσεις την πανούκλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 562
Σύνολο: 578

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.