*

Αποστολέας Θέμα: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 27136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 24, 2023, 10:03:59 πμ »
Εγώ πάντως ξέρω 2 άτομα πέρυσι που ο ένας παραιτήθηκε και η μία δεν έκανε καν ανάληψη μετά από κλήση και φέτος δουλεύουν κανονικά.Δεν ξέρω δηλαδή αν όντως ισχύουν οι ποινές...

Πότε έγινε η κλήση; Αν η κλήση γίνει απο κάποιο μήνα και μετά δεν υπάρχει ποινή για μη ανάληψη υπηρεσίας. Επίσης δεν ξέρω αν για αποδεδειγμένα σοβαρούς ιατρικούς λόγους μπορείς να μην αναλάβεις. Θέλω να καταλήξω πως πρέπει να ξέρεις ακριβώς την κάθε περίπτωση για να πείς αν έχει γίνει παρανομία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος jimys

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 24, 2023, 10:49:43 πμ »
Πότε έγινε η κλήση; Αν η κλήση γίνει απο κάποιο μήνα και μετά δεν υπάρχει ποινή για μη ανάληψη υπηρεσίας. Επίσης δεν ξέρω αν για αποδεδειγμένα σοβαρούς ιατρικούς λόγους μπορείς να μην αναλάβεις. Θέλω να καταλήξω πως πρέπει να ξέρεις ακριβώς την κάθε περίπτωση για να πείς αν έχει γίνει παρανομία.

Απο ποιό μήνα και μετά ισχύει αυτό; το έχεις δει στο φεκ;

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2023, 10:56:42 πμ από jimys »
Εκπαίδευση ή Παιδεία; 2 ημίχρονο 1 τελικό..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 24, 2023, 12:07:41 μμ »
Απο ποιό μήνα και μετά ισχύει αυτό; το έχεις δει στο φεκ;


Καποτε ηταν απο Μαρτιο και μετα….

Καποτε
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Elmer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 24, 2023, 12:36:16 μμ »
Πότε έγινε η κλήση; Αν η κλήση γίνει απο κάποιο μήνα και μετά δεν υπάρχει ποινή για μη ανάληψη υπηρεσίας. Επίσης δεν ξέρω αν για αποδεδειγμένα σοβαρούς ιατρικούς λόγους μπορείς να μην αναλάβεις. Θέλω να καταλήξω πως πρέπει να ξέρεις ακριβώς την κάθε περίπτωση για να πείς αν έχει γίνει παρανομία.
Νοέμβρης Δεκέμβρης ήταν για την μη ανάληψη
To κακό δεν είναι η πανούκλα,το κακό είναι να συνηθίσεις την πανούκλα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:06:23 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 24, 2023, 01:11:00 μμ »
Αν η κλήση γίνει απο κάποιο μήνα και μετά δεν υπάρχει ποινή για μη ανάληψη υπηρεσίας. Επίσης Θέλω να καταλήξω πως πρέπει να ξέρεις ακριβώς την κάθε περίπτωση για να πείς αν έχει γίνει παρανομία.

το βασικό θα ήταν να είναι το πλαίσιο ξεκάθαρο, εξαιρούνται της ποινής οι με θέμα ιατρικό;  (αν έχεις γνωστό και σου δίνει χαρτί - ελλάντα είμαστε- μια χαρά θα παραιτείσαι και θα δουλεύεις μετά). υπάρχει διάταξη ποιος μήνας είναι για αυτό που γράφεις;
πέρα από το γεγονός οτι είναι απαράδεκτο να υπάρχει ποινή , όταν υπάρχει λίστα με άλλους (να βρουν λύση για επιμέρους ζητήματα)

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 24, 2023, 05:25:13 μμ »
Αν η κλήση γίνει απο κάποιο μήνα και μετά δεν υπάρχει ποινή για μη ανάληψη υπηρεσίας.
Προσοχή γιατί αυτό δεν ισχύει πια!

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 24, 2023, 05:27:51 μμ »
Για την φάση που έγινε μόλις, ισχύει η ποινή σε περίπτωση μη αποδοχής;
Ναι, ισχύει. Και αν λες για ΕΕΠ και ΕΒΠ που πήραν σήμερα, είναι τριετής!

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 24, 2023, 05:31:33 μμ »
πέρα από το γεγονός οτι είναι απαράδεκτο να υπάρχει ποινή , όταν υπάρχει λίστα με άλλους (να βρουν λύση για επιμέρους ζητήματα)
Η λύση υπάρχει και λέγεται απενεργοποίηση αίτησης ή αφαίρεση περιοχής.
Εϊναι ανευθυνότητα να στερείς τη δουλειά από κάποιο συνάδελφό σου και να αφήνεις και τα παιδιά ακάλυπτα.
Εννοείται, εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 24, 2023, 08:07:07 μμ »
Καλησπέρα, έχω την εντύπωση ότι αν η πρόσληψη ήταν για τα τρίμηνα (λόγω covid δηλαδή), δεν ίσχυαν οι ποινές. Το λέω με επιφύλαξη, μπορεί να μην ισχύει, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 24, 2023, 08:17:00 μμ »
Καλησπέρα, έχω την εντύπωση ότι αν η πρόσληψη ήταν για τα τρίμηνα (λόγω covid δηλαδή), δεν ίσχυαν οι ποινές. Το λέω με επιφύλαξη, μπορεί να μην ισχύει, διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Πρόσκληση πρόσληψης αναπληρωτών εκπαιδευτικών-ΕΕΠ-ΕΒΠ με σύμβαση 3μηνης διάρκειας λόγω αναγκών covid  - Ποινή αποκλεισμού από όλες τις επόμενες προσλήψεις 3μηνης διάρκειας της σχολ. χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2248
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 24, 2023, 08:59:42 μμ »
το βασικό θα ήταν να είναι το πλαίσιο ξεκάθαρο, εξαιρούνται της ποινής οι με θέμα ιατρικό;  (αν έχεις γνωστό και σου δίνει χαρτί - ελλάντα είμαστε- μια χαρά θα παραιτείσαι και θα δουλεύεις μετά). υπάρχει διάταξη ποιος μήνας είναι για αυτό που γράφεις;
πέρα από το γεγονός οτι είναι απαράδεκτο να υπάρχει ποινή , όταν υπάρχει λίστα με άλλους (να βρουν λύση για επιμέρους ζητήματα)

Μέχρι το 2020 που έκανα αίτηση για αναπληρωτής τελευταία φορά δεν υπήρχε ποινή για μη ανάληψη από πχ Απρίλιο και μετα. Όπως λέει όμως συνάδελφος παραπάνω αυτό δεν ισχύει πια οπότε πιθανόν να είναι έτσι. Δεν διάβασα την τελευταία πρόσκληση.

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 24, 2023, 09:01:35 μμ »
Καλησπέρα, έχω την εντύπωση ότι αν η πρόσληψη ήταν για τα τρίμηνα (λόγω covid δηλαδή), δεν ίσχυαν οι ποινές. Το λέω με επιφύλαξη, μπορεί να μην ισχύει, διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Δεν είχε ποινή. Απλά δε σε καλούσαν πάλι για τρίμηνο την ίδια χρονιά. Επίσης ποινή δεν υπάρχει αν παραιτηθείς από ενισχυτική διδασκαλία στο γυμνάσιο και επίσης νομίζω δεν υπάρχει ποινή αν παραιτηθείς από σχολείο φυλακών.

Αποσυνδεδεμένος MakisK

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 24, 2023, 09:09:13 μμ »
Μέχρι το 2020 που έκανα αίτηση για αναπληρωτής τελευταία φορά δεν υπήρχε ποινή για μη ανάληψη από πχ Απρίλιο και μετα. Όπως λέει όμως συνάδελφος παραπάνω αυτό δεν ισχύει πια οπότε πιθανόν να είναι έτσι. Δεν διάβασα την τελευταία πρόσκληση.
Η ποινή καταργήθηκε τελείως από το 2016-17. Όταν επανήλθε δεν υπήρξε η εξαίρεση για όσους δεν παρουσιάζονται ή παραιτούνται μετά την 1η Μαρτίου.

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ποινή Αποκλεισμού Αναπληρωτών
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 25, 2023, 07:34:28 πμ »

Εϊναι ανευθυνότητα να στερείς τη δουλειά από κάποιο συνάδελφό σου και να αφήνεις και τα παιδιά ακάλυπτα.
Εννοείται, εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις.

Όχι άλλοι σανοφάγοι στον κλάδο !
Έστω 10 κενά και 10 πιστώσεις και μια λίστα με ΠΑΜΠΟΛΛΑ άτομα, αν καλυφθούν τα κενά και ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λόγο κάποιος παραιτηθεί (από θέση που είναι ολίγων μηνών και χάσει ΚΑΙ λεφτά και ΜΟΡΙΑ) και ανοίξει κενό ΚΑΛΛΙΣΤΑ πάει ΑΜΕΣΑ άλλος , ΑΝ θέλει (και μπορεί διοικητικά και οικονομικά – αλλά αυτό είναι ΔΙΚΟ του πρόβλημα , γι΄αυτό είναι στην πολιτική θέση του γκουβέρνου ! ) ο εργοδότης – κράτος, κατανοητό ;;;;;;
Δεν αφήνει κανέναν χωρίς δουλειά , ίσα ίσα δίνει ευκαιρία σε κάποιον που δεν θα είχε . Και ακάλυπτα παιδιά αφήνει όχι αυτός που αποχωρεί αλλά αυτός που κάνει διαχείριση προσωπικού και προσλήψεις για ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΕΜΕ αριθμό κενών τελικά. Εντάξει; Φυσικά υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες που έχουν έχουν να κάνουν με τις διαδικασίες , αλλά δεν είναι ηθικίστικες που αναφέρεις  και δεν υπαγορεύουν αυτόν τον σαδισμό ! Να τα λύσουν αυτά οι αρμόδιοι. Για μένα είναι εντελώς άστοχο (υπάρχουν χειρότερα θέματα από αυτό στο υπαιθ, σοβαρευτείτε)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 340

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.