*

Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης  (Αναγνώστηκε 4835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« στις: Οκτώβριος 23, 2020, 08:56:37 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθεια ειδικών. Έχω μια μαθήτρια στο μελετητήριο μου, η οποία έχει κάποια μορφή στέρησης, πολύ ελαφριά, πολύ λειτουργική. Αυτό δυστυχώς το έχω βγάλει ως συμπέρασμα μόνη, μιας που η μαμά δε
μου έχει φέρει ποτέ τα χαρτιά της από τα κεσσυ ώστε να τα διαβάσω και δεν έχει μιλήσει ανοιχτά για το θέμα. Τη χαρακτηρίζει συνήθως ως ένα βαρύ παιδί. Από εκεί και πέρα το παιδί αρνείται να κάνει το οτιδήποτε. Την ενδιαφέρει να ααχολείται μόνο με τα μαθήματα του σχολείου και μετά δε δέχεται κανένα τύπου φυλλάδιο, που δίνω εγώ ώστε να βοηθηθεί. Χθες για παράδειγμα είχε μόνο μια άσκηση στα μαθηματικά από το τμήμα ένταξης που ανήκει και όταν της έδωσα έπειτα δικό μου φυλλάδιο, το πέταξε σε μια άκρη και άρχισε να κλαίει. Της μίλησα και της εξήγησα οτι δε με αφήνει να τη βοηθήσω, αλλά εκείνη επέμενε οτι δε θέλει να κάνει τπτ πέραν των σχολικών. (Ναι αλλά η μητέρα πληρώνει για να κάτσει στο μελετητήριο κάποιο νορμαλ χρόνο όχι για να φύγει σε δέκα λεπτά και φυσικά να βοηθηθεί). Επίσης τις ασκήσεις των μαθηματικών συνηθως τις λύνω εγώ, γτ δε γνωρίζει πως να κινηθεί και αν τις εξηγήσω δεν τις καταλαβαίνει. Μου φαίνεται οτι μέσα σε όλα δε θέλει να το καταλάβει και διέπεται και από μικρη βαρεμάρα ας τη θέσω. Μπορείτε να με βοηθήσετε ως προς την αντιμετώπισή της; Θέλω να τη βοηθήσω!
Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2020, 05:52:23 μμ από Maria_efi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:29 »

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 04:18:01 μμ »
Καμία βοήθεια;;

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 04:49:44 μμ »
Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι τη βοήθεια ειδικών. Έχω μια μαθήτρια στο μελετητήριο μου, η οποία έχει κάποια μορφή στέρησης, πολύ ελαφριά, πολύ λειτουργική. Αυτό δυστυχώς το έχω βγάλει ως συμπέρασμα μόνη, μιας που η μαμά δε
μου έχει φέρει ποτέ τα χαρτιά της από τα κεσσυ ώστε να τα διαβάσω και δεν έχει μιλήσει ανοιχτά για το θέμα. Τη χαρακτηρίζει συνήθως ως ένα βαρύ παιδί. Από εκεί και πέρα το παιδί αρνείται να κάνει το οτιδήποτε. Την ενδιαφέρει να ααχολείται μόνο με τα μαθήματα του σχολείου και μετά δε δέχεται κανένα τύπου φυλλάδιο, που δίνω εγώ ώστε να βοηθηθεί. Χθες για παράδειγμα είχε μόνο μια άσκηση στα μαθηματικά από το τμήμα ένταξης που ανήκει και όταν της έδωσα έπειτα δικό μου φυλλάδιο, το πέταξε σε μια άκρη και άρχισε να κλαίει. Της μίλησα και της εξήγησα οτι δε με αφήνει να τη βοηθήσω, αλλά εκείνη επέμενε οτι δε θέλει να κάνει τπτ πέραν των σχολικών. (Ναι αλλά η μητέρα πληρώνει για να κάτσει στο μελετητήριο κάποιο νορμαλ χρόνο όχι για να φύγει σε δέκα λεπτά). Επίσης τις ασκήσεις των μαθηματικών συνηθως τις λύνω εγώ, γτ δε γνωρίζει πως να κινηθεί και αν το εξηγήσω δεν το καταλαβαίνει. Μου φαίνεται οτι μέσα σε όλα δε θέλει να το καταλάβει και διέπεται και από μικρη βαρεμάρα ας τη θέσω. Μπορείτε να με βοηθήσετε ως προς την αντιμετώπισή της; Θέλω να τη βοηθήσω!
Ευχαριστω

Διωξτην από το μελετητηριο η απλά αστην να κοιμάται για να βγάζεις φράγκα άλλη λύση δεν υπάρχει
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 05:13:56 μμ »
Προσωπικά,θα μιλούσα ανοιχτά στη μητέρα.Φαίνεσαι ειλικρινής και ότι θέλεις να βοηθήσεις πραγματικά το κοριτσάκι,οποτε περιέγραψε ακριβώς στη μητέρα την κατάσταση,π.χ.πως αντιδρά η μικρή όταν της δίνεις ασκήσεις.Επίσης,πες της ότι συγκριτικά με αλλα παιδιά αντίστοιχης ηλικίας η μικρή δείχνει πιο ανώριμη συμπεριφορά και δυσκολεύεται πιο πολύ στην κατανόηση και επεξεργασία εννοιών.Χωρίς να της αναφέρεις τη γνώμη σου περί υστέρησης κτλ.γιατί πολλοί γονείς δε δέχονται η δεν είναι έτοιμοι να ακούσουν ορισμένα πράγματα,οποτε σε τέτοια περίπτωση μπορεί να βρεθείς και εκτεθειμένη.Αναλύοντας όμως επακριβώς στη μητέρα τη συμπεριφορά της μικρής και μιλώντας μαζί της θα δεις πως θα αντιδράσει η μητέρα και τι θα έχει να σου πει,οποτε ίσως έτσι βοηθηθείς.Το θέμα θα είναι πάντως ότι θα είσαι εντάξει με τον εαυτό σου γιατί θα της έχεις εξηγηθεί.Απλά και ευγενικά πάντα μιλώντας.Την μικρή προς το παρόν μην την πολύ πιέζεις,για τις ασκήσεις που της δίνεις π.χ.μπορείς να της πεις σου δίνω άλλες ασκήσεις για να δούμε και να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό και όχι όλο τα ίδια του σχολείου,που μπορεί να σου φανεί πιο εύκολο και όχι για να σε φορτώσω με παραπάνω ασκήσεις.Αλλα για μένα και πάλι το κλειδί σε πρώτη φάση είναι η μητέρα.Αυτή είναι φυσικά καθαρά προσωπική μου άποψη,αν σου φανεί κάτι χρήσιμο,χρησιμοποίησε το.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:57:29 »

Αποσυνδεδεμένος Elina16

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 05:21:32 μμ »
Πριν ξεκίνησετε επίσης κάποια δραστηριότητα με την μικρή, δώσε της κάποιο κίνητρο,π.χ.όταν τελειώσουμε τη πρώτη άσκηση μετά θα ζωγραφίσεις για 5 λεπτα η μπορούμε να μιλήσουμε για λίγο για οποίο θέμα θες εσυ.Μπορεί και να πιάσει...

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 05:47:53 μμ »
Διωξτην από το μελετητηριο η απλά αστην να κοιμάται για να βγάζεις φράγκα άλλη λύση δεν υπάρχει

Δε βρίσκω καθόλου αστεία την απάντησή σας. Καλή συνέχεια

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 05:50:10 μμ »
Πριν ξεκίνησετε επίσης κάποια δραστηριότητα με την μικρή, δώσε της κάποιο κίνητρο,π.χ.όταν τελειώσουμε τη πρώτη άσκηση μετά θα ζωγραφίσεις για 5 λεπτα η μπορούμε να μιλήσουμε για λίγο για οποίο θέμα θες εσυ.Μπορεί και να πιάσει...

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα ακολουθήσω την άποψή σου, μήπως και δω διαφορετικό αποτέλεσμα, γιατί με απασχολεί πραγματικά.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 08:36:50 μμ »
Συναδέλφισα θα έπρεπε ήδη να έχεις μιλήσεις με τους δικούς της. Το κέντρο μελέτης είναι δικό σου ή εργάζεσαι εκει;

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 11:28:45 μμ »
Θα προτείνω κι εγώ να μιλήσεις ευγενικά με τη μητέρα. Προσεκτικά όμως δίχως αναφορά σε πιθανή νοητική υστέρηση. Θα συμφωνήσω με τη συνάδελφο που προτείνει να ζητάς από τη μικρή να ασχοληθεί π.χ. με μια άσκηση κι έπειτα να κάνει κάτι που της αρέσει. Είναι σημαντικό επίσης να της παρουσιάσεις πρακτικές εφαρμογές της γνώσης που λαμβάνει στην καθημερινή της ζωή και να προσαρμόσεις όσο γίνεται το στυλ της διδασκαλίας σου στον μαθησιακό της τύπο.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 26, 2020, 12:06:47 πμ »
Θα προτείνω κι εγώ να μιλήσεις ευγενικά με τη μητέρα. Προσεκτικά όμως δίχως αναφορά σε πιθανή νοητική υστέρηση. Θα συμφωνήσω με τη συνάδελφο που προτείνει να ζητάς από τη μικρή να ασχοληθεί π.χ. με μια άσκηση κι έπειτα να κάνει κάτι που της αρέσει. Είναι σημαντικό επίσης να της παρουσιάσεις πρακτικές εφαρμογές της γνώσης που λαμβάνει στην καθημερινή της ζωή και να προσαρμόσεις όσο γίνεται το στυλ της διδασκαλίας σου στον μαθησιακό της τύπο.

Αυτό το τελευταίο θέλω να το πετύχω αλλά δε γνωρίζω τον τρόπο. Αυτό είναι το πρόβλημά μου. Υπάρχει πιθανότητα να βρω σελίδες στο διαδίκτυο, που να περιέχουν ιδέες, φυλλάδια, πρακτικές και τέτοια, που να με βοηθήσυν; Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 26, 2020, 12:18:30 πμ »
Απλά και πρακτικά, φρόντισε για αρχή να μάθεις τι μαθησιακό τύπο έχει, αν είναι οπτικός, ακουστικός, κιναισθητικος τύπος κλπ. Επίσης αν της αρέσει να δουλεύει ατομικά ή ομαδικά (αν κάνετε βέβαια λόγω καταστασης δουλεια σε ομάδες). Και φρόντισε πχ αν είναι οπτικός τύπος, να παρουσιάζεις το μάθημα με βιντεάκια από το διαδίκτυο, να χρησιμοποιείς διαφορετικό χρώμα για τα πιο σημαντικά σημεία των φυλλαδίων ή πάνω στο τετράδιο κλπ. Κάνε μια έρευνα σχετική στο διαδίκτυο. Προσωπικά βοηθήθηκα πολύ από το Master που έκανα αλλά και την εξειδίκευσή μου στην ειδική αγωγή. Θέλει βέβαια πολλή προσωπική δουλειά καθώς σχεδιάζεις το μάθημα πάνω ακριβώς στις ανάγκες του παιδιού. Το αποτέλεσμα όμως σε ανταμοίβει συνήθως. Φρόντισε να είσαι ήρεμη και υπομονετική και να μην αγχώνεσαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 26, 2020, 12:20:08 πμ από English »

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 26, 2020, 12:27:51 πμ »
Απλά και πρακτικά, φρόντισε για αρχή να μάθεις τι μαθησιακό τύπο έχει, αν είναι οπτικός, ακουστικός, κιναισθητικος τύπος κλπ. Επίσης αν της αρέσει να δουλεύει ατομικά ή ομαδικά (αν κάνετε βέβαια λόγω καταστασης δουλεια σε ομάδες). Και φρόντισε πχ αν είναι οπτικός τύπος, να παρουσιάζεις το μάθημα με βιντεάκια από το διαδίκτυο, να χρησιμοποιείς διαφορετικό χρώμα για τα πιο σημαντικά σημεία των φυλλαδίων ή πάνω στο τετράδιο κλπ. Κάνε μια έρευνα σχετική στο διαδίκτυο. Προσωπικά βοηθήθηκα πολύ από το Master που έκανα αλλά και την εξειδίκευσή μου στην ειδική αγωγή. Θέλει βέβαια πολλή προσωπική δουλειά καθώς σχεδιάζεις το μάθημα πάνω ακριβώς στις ανάγκες του παιδιού. Το αποτέλεσμα όμως σε ανταμοίβει συνήθως. Φρόντισε να είσαι ήρεμη και υπομονετική και να μην αγχώνεσαι.

Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες!!

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 12:53:34 πμ »
Όχι δυστυχώς δεν καταφέρνω κάτι ως τώρα. Δοκίμαδα διαλείμματα, δοκίμασα ζωγραφική και από πλευρά της υπάρχει απίστευτη άρνηση. Σήμερα είχε για το σχολείο τρεις ασκήσεις και όταν τις ολοκληρώσαμε ήθελε να μην κάνει τίποτα δικό μου και να φύγει. Άρνηση. Δε θέλω να χρησιμοποιήσω τη λέξη τεμπελιά, αλλά έτσι νιώθω. Όταν άρχισε να κλαίει αρνούμενη να κάνει το οτιδήποτε της πρότεινα να φύγει σπίτι της και να ξαναέρθει κατά το απόγευμα για να κάνουμε μόνες μας μια ακόμα προσπάθεια. Τότε πήρε το φυλλάδιό μου και το έκανε σωστά. Μου είπε ότι το έκανε στην τύχη από αντίδραση, αλλά ξεκάθαρα δν ήταν τυχαίο. Δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ. Με τη συζήτηση νιώθω ότι δεν κερδίζω τίποτα. Πώς να πράξω; Δεν μπορώ να βρω μια γραμμή με την οποία θα τη βοηθήσω.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια σε πρόβλημα αντιμετώπισης
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 04, 2020, 08:13:11 πμ »
Πόσων ετών η μικρή; Προσπάθησε ίσως να καθυστερείτε τη λύση των ασκήσεων του σχολείου και να φτάνετε σε αυτή μέσα από βηματάκια. Έτσι και δε θα θέλει να φύγει πριν τελειώσει η προβλεπόμενη διδακτική σας ώρα αλλά και θα έχει ωφεληθεί από την διαδικασία που ακολουθήσατε. Κι έχε κι επιπλέον υλικό σε περίπτωση που θέλει σιγά σιγά να ασχοληθεί και με αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159573
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 349

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.