*

Αποστολέας Θέμα: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής  (Αναγνώστηκε 16123 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 09:24:18 πμ »
Δεν είναι απαραίτητο ότι θέλει οποίος έχει τα προσόντα. Ούτε ότι γνωρίζουν ακριβώς στο σχολείο τι μεταπτυχιακό έχει ο καθένας.

 σ εμάς ο άλλος συνάδελφος έχει μεταπτυχιακό συναφές. Δεν ασχολήθηκε κανεις. Η όλη φάση ήταν να βρούμε το κορόιδο που θα δεχτεί κ μετά να τον σχολιάσουμε που όντως ζήτησε απαλλαγή από εφημερία κ μας επιβαρύνει.

Είστε μια ωραία ατμόσφαιρα από όσα μας λες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:07:09 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 11:26:34 πμ »
Είστε μια ωραία ατμόσφαιρα από όσα μας λες!

Μας λειπει η ομαδικότητα. Ο καθένας είναι συνεπής στη δουλειά του εννοώντας την τάξη του κ οποιο καθήκον του έχει ανατεθεί, ελάχιστοι ενδιαφέρονται για το σχολείο ως σύνολο, ως κοινότητα. Όταν πρέπει να δράσουμε συλλογικά, μιλούν μόνο 4-5 άτομα, οι υπόλοιποι γκρινιάζουν παρασκηνιακά, πυροδοτούν γκρίνιες κ την ώρα της συνεδρίασης αφήνουν να εκτεθούν αυτοί οι 4-5. Εγω το συνήθισα κ επειδή δεν μ αρέσουν κ οι εντάσεις, το έχω αποδεχτεί.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 12:35:01 μμ »
Είδε κανείς το υπουργείο να στείλει εγκύκλιο εφαρμογής ; Γιατί εγώ δεν είδα κάτι.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 01:32:57 μμ »
ΦΕΚ 4183/2020 Αριθμ. 129431/ΓΔ4 Σύμβουλος Σχολικής Ζωής

Άρθρο 3 Παρ. 6

Κατά το σχολικό έτος 2020-2021, ο θεσμός του Συμβούλου Σχολικής Ζωής εφαρμόζεται σε όλες τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε όλες τις σχολικές μονάδες. Η πρώτη εφαρμογή του θεσμού αφορά τουλάχιστον σε έναν (1) εκπαιδευτικό που θα λάβει μέρος στην υλοποίησή του στα σχολεία.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:07:09 »

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 04:04:14 μμ »
προφανώς τις αρμοδιότητες αυτές θα έπρεπε να τις έχουν 2 εκπαιδευτικοί συνεργατικά με μεταπτυχιακό στην ψυχολογία αλλά συμβαίνει και το άλλο: να θελει να ειναι ''Σύμβουλος σχολικής ζωής'' ο εκπαιδευτικός οποιασδήποτε ειδικότητας, ακόμα και τεχνικής,  που έχει απωθημενο να είχε σπουδάσει σε παιδαγωγικοψυχολογικό τμήμα. Νομίζουν ότι τους ανατίθεται κάποια θέση εξουσίας ή θέση με αίγλη. Στη χώρα μας, ως γνωστόν, δεν υπάρχουν όρια μεταξύ ειδικοτήτων γι αυτο και βγάζει ο καθένας τα κόμπλεξ του για ό,τι δεν έχει. Θα δουν τη γλύκα σύντομα όταν τους χρεώνονται κακοδιαχειρίσεις περιστατικών.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 08:11:24 μμ »
ΦΕΚ 4183/2020 Αριθμ. 129431/ΓΔ4 Σύμβουλος Σχολικής Ζωής

Άρθρο 3 Παρ. 6

Κατά το σχολικό έτος 2020-2021, ο θεσμός του Συμβούλου Σχολικής Ζωής εφαρμόζεται σε όλες τις Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε όλες τις σχολικές μονάδες. Η πρώτη εφαρμογή του θεσμού αφορά τουλάχιστον σε έναν (1) εκπαιδευτικό που θα λάβει μέρος στην υλοποίησή του στα σχολεία.
Την εγκύκλιο εφαρμογής αυτής την υπουργικής απόφασης την έχετε δει;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 09:46:00 μμ »
Κι εγώ έχω συναφές μεταπτυχιακό, αλλά όπως προαναφέρθηκε, κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να κοιτάξει τον φάκελό μας. Έτσι, και σε μάς όποιος προσφέρθηκε, πήρε την θέση. Τώρα το γιατί εγώ δεν ζήτησα να πάρω την θέση, έχει σχέση και με το όλο κλίμα του σχολείου που δεν μου πάει και θέλω να μην έχω πολλά - πολλά. Εννοώ ότι αν εγώ διαφωνώ με τον τρόπο διοίκησης του σχολείου, δεν θα μπω στη διαδικασία να συνεργαστώ με διευθυντή, υποδιευθυντή, κλπ. Όσο για εγκύκλιο, δεν έχουμε δει ακόμη κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 31, 2020, 09:48:56 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 31, 2020, 10:27:51 μμ »
Την εγκύκλιο εφαρμογής αυτής την υπουργικής απόφασης την έχετε δει;
έχω αναρωτηθεί κ εγω αν θα έπρεπε να έρθει κάποια οδηγία. γι αυτό κ ρώτησα, πιστεύοντας ότι μόνο ο δικός μας διευθυντής σπεύδει να εφαρμόσει ο,τι κυκλοφορεί (γιατί το έχει κάνει κ άλλες φορές χωρίς να έχει έρθει εφαροστικη εγκύκλιος). αλλά βλέπω όλοι όρισαν.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 08:59:44 πμ »
Και οι Παιδαγωγικής Ευθύνης θα έπρεπε να στείλουν ένα μήνυμα έστω στα σχολεία, αλλά είναι άφαντοι....σε μας τουλάχιστον.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 10:35:07 πμ »
Σε μας ο ΣΕΕ παιδαγωγικής ευθύνης έστειλε e-mail ζητώντας να προταθεί το συντομότερο ο Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
και στη συνέχεια να τον ενημερώσουμε ώστε να τον εγκρίνει και να οριστεί επίσημα.

Αποσυνδεδεμένος Konstantinos83

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 01, 2020, 12:44:36 μμ »
 ο σύμβουλος σχολικης ζωης δηλαδή επί του πρακτέου τι κανει; Οι εκπαιδευτικοί του μεταφέρουν ζητήματα μαθητών, εκείνος τα καταγράφει κάπου, ώστε να υπάρχουν γραπτώς; Διοτι εαν ενας εκπαιδευτικος πχ εχει γινει μαρτυρας ή αποδεκτης μιας μη αποδεκτης συμπεριφορας μαθητή και ο συμβουλος σχολικης ζωής αρνηθει  να το καταγραψει καπου, μετα ο γονεας απο ποιον θα ζηταει ευθυνες αν μελλοντικα υπαρξει κακη εξελιξη του περιστατικου; Μηπως πρεπει καθε περιστατικο να καταγραφεται υποχρεωτικα για να ειναι καλυμμενοι οι εκπαιδευτικοι; Διοτι εαν ο συμβουλος σχολικης ζωης θελει να λειτουργει μονο διαμοσμητικα (επειδη του ανατεθηκε  ο ρολος απο τον διευθυντηκαι απλως ολοι υπεγραψαν το πρακτικο οτι συμφωνουν να αναλαβει ολοφωνα... τακτικη που γνεται δυστυχως), μονο προβληματα και αποποιηση ευθυνων θα κανει ο συμβουλος φοβαμαι.
Για σκεφτειτε το.

Αποσυνδεδεμένος dstntvip

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 05:08:19 μμ »
Μήπως πολλές από τις αρμοδιότητες του συμβούλου σχολικής ζωής και του σχολικού  ψυχολόγου αλληλοκαλύπτονται ;  Ποιος ο λόγος να ορίσουμε σύμβουλο σχολικής ζωής ενώ υπάρχει είδη σχολικός ψυχολόγος;
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/psyhologoi_koinonikoi_leitoyrgoi_.pdf
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/symvoylos_sholikis_zois.pdf

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 05:14:30 μμ »
ο σύμβουλος σχολικης ζωης δηλαδή επί του πρακτέου τι κανει; Οι εκπαιδευτικοί του μεταφέρουν ζητήματα μαθητών, εκείνος τα καταγράφει κάπου, ώστε να υπάρχουν γραπτώς; Διοτι εαν ενας εκπαιδευτικος πχ εχει γινει μαρτυρας ή αποδεκτης μιας μη αποδεκτης συμπεριφορας μαθητή και ο συμβουλος σχολικης ζωής αρνηθει  να το καταγραψει καπου, μετα ο γονεας απο ποιον θα ζηταει ευθυνες αν μελλοντικα υπαρξει κακη εξελιξη του περιστατικου; Μηπως πρεπει καθε περιστατικο να καταγραφεται υποχρεωτικα για να ειναι καλυμμενοι οι εκπαιδευτικοι; Διοτι εαν ο συμβουλος σχολικης ζωης θελει να λειτουργει μονο διαμοσμητικα (επειδη του ανατεθηκε  ο ρολος απο τον διευθυντηκαι απλως ολοι υπεγραψαν το πρακτικο οτι συμφωνουν να αναλαβει ολοφωνα... τακτικη που γνεται δυστυχως), μονο προβληματα και αποποιηση ευθυνων θα κανει ο συμβουλος φοβαμαι.
Για σκεφτειτε το.

Εμένα δεν μου είπαν να καταγράψω κάτι. Τα 2-3 περιστατικά που μου έστειλαν ήταν ανοησιες που λύνονταν από τον υπεύθυνο τμήματος. Για μαθησιακές δυσκολίες πχ δεν έχει γίνει συζήτηση. Για παρολίγον ξυλοδαρμό επθσης. στην περιπτωσή μου ο διευθυντής μου πασάρει περιστατικά που θεωρεί ασήμαντα να ασχοληθεί κ που όντως είναι ασήμαντα, αν σεν είχε δώσει θάρρος στα παιδθα να κλαίγονται με το παραμικρό στο γραφείο του, δεν θα τα είχε αυτά. θα πήγαιναν στον υπεύθυνο κατευθείαν.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύμβουλος Σχολικής Ζωής
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 23, 2021, 05:15:38 μμ »
Μήπως πολλές από τις αρμοδιότητες του συμβούλου σχολικής ζωής και του σχολικού  ψυχολόγου αλληλοκαλύπτονται ;  Ποιος ο λόγος να ορίσουμε σύμβουλο σχολικής ζωής ενώ υπάρχει είδη σχολικός ψυχολόγος;
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/psyhologoi_koinonikoi_leitoyrgoi_.pdf
https://www.esos.gr/sites/default/files/articles-legacy/symvoylos_sholikis_zois.pdf

Ως ένα σημείο ναι, όπως επίσης κ με τον ρόλο του υπευθύνου τμήματος αλληλοκαλύπτονται. υπάρχουν όμως κ ενδιαφέρουσες αρμοδιότητες όπως οι μαθησιακές δυσκολίες ή ο επαγγελματικός προσανατολισμός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.