*

Αποστολέας Θέμα: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.  (Αναγνώστηκε 15184 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:13:57 μμ »
Τα στατιστικά συμμετοχής το Υπουργείο δεν θα τα πάρει από τις απουσίες που θα περαστούν στο MySchool αλλά αυτόματα από την πλατφόρμα webex. Δηλαδή σε κάθε συνεδρία καταγράφονται πόσοι συμμετείχαν.

Άλλο τα γενικά στατιστικά όμως και άλλο εξειδικευμένα ποσοστά συμμετοχής που μεταφράζονται σε απουσίες ή όχι συγκεκριμένων παιδιών. Π.χ. δεν θα κάτσει κάποιος από το υπουργείο να μελετήσει ένα προς ένα τα μεταδεδομένα για να δει αν ο μαθητής Νίκος Παπαδόπουλος του Β3 της κάτω Ραχούλας δεν μπήκε καθόλου στο μάθημα την τάδε μέρα ή μπήκε αλλά έπεσε η σύνδεσή του ή μπήκε και βγήκε 10 φορές και καλώς πήρε ή δεν πήρε απουσία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:37:59 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:27:14 μμ »
Τα στατιστικά συμμετοχής το Υπουργείο δεν θα τα πάρει από τις απουσίες που θα περαστούν στο MySchool αλλά αυτόματα από την πλατφόρμα webex. Δηλαδή σε κάθε συνεδρία καταγράφονται πόσοι συμμετείχαν.
Οπότε και δεν υπάρχει φόβος μην τους εμφανίζομε παρόντες χωρίς να 'ναι και το υπουργείο το εκμεταλλευτεί για να πλασάρει ως επιτυχές το σύστημα. Το υπουργείο γνωρίζει άριστα τη συμμετοχή.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:31:28 μμ »
Δεν ξέρω ακόμα τι θα κάνω, ελπίζω αν δημιουργηθεί ντόρος με το θέμα, να αναγκαστούν να το πάρουν πίσω. Διαφορετικά, μπορεί και να μου καταστραφούν τα απουσιολόγια με έναν περίεργο τρόπο. Δεν ξέρω πολλά από νέες τεχνολογίες, πάτησα καταλάθος ένα κουμπάκι και αποθήκευσα κάτι άλλο πάνω στο αρχείο.
Αν βάλεις απουσίες κανονικά και- βλέποντας ότι το υπουργείο θα τις προσμετρήσει- τις σβήσεις εκ των υστέρων, πάω πάσο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2020, 12:50:39 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:46:22 μμ »
Μα το τι θα πει το υπουργείο είναι το θέμα;
Το υπουργείο πληρώνει κ λέει ο,τι θέλει.

Για τις εκλογές χθες που όσοι ήταν υπέρ της αποχής το θεωρούμε ξεφτίλα της Κεραμεως, οι άλλοι τι λενε; Ότι δεν ψηφίσαμε γιατί μας έκοψαν την άδεια.

Απουσίες για πολλούς λόγους δεν μπορούν να προσμετρηθούν ακόμα κ αν όλοι έχουν συσκευή δωρεάν. Βασικά γιατί δεν βλέπεις ποιος είναι κ τι κάνει.

Από τη στιγμή όμως που πρέπει, εμείς οφείλουμε πρωτίστως να έχουμε εικόνα τι γίνεται στο σχολείο μας, για να ξέρουμε αν κάπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Και γιατί τα παιδιά, όσα μπορούν, πρέπει να παρακολουθούν.

Κατά τ αλλά κ εγω θα θεωρούσα λογικό να τις χρησιμοποιήσουμε κάπως «δημιουργικά».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:37:59 »

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 02:40:58 μμ »
https://www.aftodioikisi.gr/paideia/egkyklios-ta-5-kritiria-chorigisis-tablet-kai-laptop-stoys-mathites-gia-tin-ex-apostaseos-ekpaideysi/

αν χαλάσει η συσκευή ο άνεργος, μονογονέας ή με εισόδημα φτώχειας πρεπει να αποζημιώσει το δημόσιο. Άψογα! Προσωπική περσινή εμπειρία, το τάμπλετ που χρησιμοποιούσαμε μια συνάδελφος και εγώ αποκλειστικά στο σχολείο στις δύο εδβομάδες εμφάνισε  κάτι πράσινες γραμμές κώδικα που θύμισαν το αρχαίο dos  (εντάξει αυτό αντιμετωπίστηκε απλά το επανεκινήσαμε) και το κουμπί για να το ανοίξουμε άρχισε να μην ανταποκρίνεται.
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 05:16:49 μμ »
Τα στατιστικά συμμετοχής το Υπουργείο δεν θα τα πάρει από τις απουσίες που θα περαστούν στο MySchool αλλά αυτόματα από την πλατφόρμα webex. Δηλαδή σε κάθε συνεδρία καταγράφονται πόσοι συμμετείχαν.
Ακριβώς αυτό! Εκτίθενται δημόσια και περηφανεύονται που είναι έτοιμοι να δικαιολογήσουν την όποια απουσία, φροντίζοντας μάλιστα να φανεί αυτή η πράξη όχι αυθαίρετη, αλλά ένδειξη ευαισθησίας και αγαθότητας; Φαρισαισμός. Τα παιδιά καταλαβαίνουν τις πρακτικές μας. Αναλόγως θα εργαστούν ή όχι. Προσαρμόζονται οι μαθητές στον εργατικό ή στον χαλαρό δάσκαλο. Δεν είναι χαζά τα παιδιά μας. Πονηρά είναι κάποια. Χαζό όμως κανένα!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 05:58:21 μμ »
Ακριβώς αυτό! Εκτίθενται δημόσια και περηφανεύονται που είναι έτοιμοι να δικαιολογήσουν την όποια απουσία, φροντίζοντας μάλιστα να φανεί αυτή η πράξη όχι αυθαίρετη, αλλά ένδειξη ευαισθησίας και αγαθότητας; Φαρισαισμός. Τα παιδιά καταλαβαίνουν τις πρακτικές μας. Αναλόγως θα εργαστούν ή όχι. Προσαρμόζονται οι μαθητές στον εργατικό ή στον χαλαρό δάσκαλο. Δεν είναι χαζά τα παιδιά μας. Πονηρά είναι κάποια. Χαζό όμως κανένα!

Δηλαδή ο αγχωμένος γονιός που έχει σπίτι μια συσκευή για δυο παιδιά, αν του πεις να κάνουν ο,τι καλύτερο μπορούν κ το σχολείο θα δείξει κατανόηση (που δεν λες ότι θα σβήσεις απουσίες), θα σκεφτεί ότι είσαι χαλαρός; ενώ αν του πεις ότι  πρέπει να βρει τρόπο κ δεν γίνεται τίποτα, θα πει τι σοβαρός επαγγελματίας είσαι;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 06:20:22 μμ »
Εγω προσωπικά έχω πει ότι η οδηγία είναι να καταγράφονται απουσίες και περιμένουμε νεότερες ρυθμίσεις. Οφείλουν να ενημερώσουν το σχολείο αν έχουν μόνιμο τεχνικό θέμα για να δούμε σε τι μπορούμε να βοηθήσουμε, και αν το θέμα είναι περιστασιακό πχ εργα΄ζεται κ ο γονέας, είναι κ άλλο παιδί σπίτι κλπ και θα λείπουν αό κάποια μαθήματα, να ειδοπιούν εκ των προτέρων. Και αυτονόητο να ρωτούν τι κάναμε κ να κάνουν ασκήσεις. Ετσι δείχνεις ότι είσαι σοβαρός και ότι έχεις κατανόηση και βασικά προσεύχεσαι όντως τελικά να μην μετρήσουν οι απουσίες, αλλά δεν έχεις πει και στα παιδιά ότι δεν μετράνε.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 10:10:52 μμ »
Ακριβώς αυτό! Εκτίθενται δημόσια και περηφανεύονται που είναι έτοιμοι να δικαιολογήσουν την όποια απουσία, φροντίζοντας μάλιστα να φανεί αυτή η πράξη όχι αυθαίρετη, αλλά ένδειξη ευαισθησίας και αγαθότητας; Φαρισαισμός. Τα παιδιά καταλαβαίνουν τις πρακτικές μας. Αναλόγως θα εργαστούν ή όχι. Προσαρμόζονται οι μαθητές στον εργατικό ή στον χαλαρό δάσκαλο. Δεν είναι χαζά τα παιδιά μας. Πονηρά είναι κάποια. Χαζό όμως κανένα!
Πες ότι μετράν οι απουσίες εν καιρώ τηλεκπαίδευσης κανονικά μ' εντολή υπουργού. Θα τις πιστώσεις στα παιδιά τις απουσίες των δικών σου ωρών ή όχι; Θα 'θελα ξεκάθαρη δημόσια απάντηση. Εγώ όχι κι αδιαφορώ κι αν είμ' ο μόνος σ' όλο το κλαμπ των καθηγητών. Εσύ φίλε TimPap;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2020, 10:32:18 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 12:42:54 πμ »
έχετε καταλάβει πώς πρακτικά θα καταχωρούνται οι απουσίες/?? ποιός δηλαδή θα τις περνάει??? εγώ π.χ. έχω 4 ώρες και σημειώνω τις απουσίες των μαθητών μου στα 4 τμήματα που έχω. Τις σημειώσεις αυτές τί τις κάνω??? τις στέλνω σε κάθε υπεύθυνο τμήματος, δηλαδή σε 4 υπεύθουνους??? στον διαυθυντή??? που???

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 07:12:13 πμ »
έχετε καταλάβει πώς πρακτικά θα καταχωρούνται οι απουσίες/?? ποιός δηλαδή θα τις περνάει??? εγώ π.χ. έχω 4 ώρες και σημειώνω τις απουσίες των μαθητών μου στα 4 τμήματα που έχω. Τις σημειώσεις αυτές τί τις κάνω??? τις στέλνω σε κάθε υπεύθυνο τμήματος, δηλαδή σε 4 υπεύθουνους??? στον διαυθυντή??? που???

Σύμφωνα με τη δική μας διευθύντρια, εμείς απλώς καταγράφουμε απουσίες και είναι ευθύνη της διεύθυνσης να τις περάσει στο myschool, όχι των υπευθύνων τμημάτων. Μας έστειλε ένα excel για κάθε τμήμα, εκεί θα κρατήσουμε τις απουσίες και στο τέλος του μήνα θα τις στείλουμε στη διεύθυνση να τις περάσει (αν τις περάσει :D )

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 07:28:36 πμ »
Οι σύλλογοι σας αυτό με τις απουσίες το δέχτηκαν έτσι; δεν συζητήσατε κάτι;

Ο διευθυντής μας είναι καλός άνθρωπος. εννοώ ενδιαφέρεται για τους άλλους κ έχει κοινωνική συνείδηση κ δεν θέλει να βλάψει. όμως κ πέρσι που ήταν προαιρετική, είχε γίνει πολύ φορτικός να του λέμε ποια παιδιά δεν στέλνουν ασκήσεις για να παίρνουμε στα σπίτια τους. Φέτος δεν άφησε περιθώριο στα παιδιά. Είπε ότι όλοι πρέπει να συμμετάσχουν γιατί θα μπαίνουν απουσίες. θα μου πείτε, διευθυντής είναι, τι να πει. Στον σύλλογο δεν το συζητήσαμε την άλλη φορά γιατί οι συνάδελφοι προσπαθούσαν να... συνέλθουν από τη συμφορά που μας βρήκε. Αλλά δεν είχε πάρει κανεις στα σοβαρα το ότι θα παίρνουμε απουσίες. Σήμερα θα συζητήσουμε τις τελευταίες λεπτομέρειες γιατί άφλεκ σ περιμέναμε ότι το σ/κ θα έβγαινε κανονική εγκύκλιος με οδηγίες.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 10:48:58 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα!
Σήμερα που έπεσε το σύστημα, μην ξεχάσετε όλοι να βάλετε απουσία στην κοινή λογική!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απουσίες στην τηλεκπαίδευση.
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 09, 2020, 10:52:55 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα!
Σήμερα που έπεσε το σύστημα, μην ξεχάσετε όλοι να βάλετε απουσία στην κοινή λογική!
+++++++++++
Έχω θα ζητήσω κ εθελοντικά περικοπή μισθού για να στηρίξω το σύστημα υγείας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.