*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα με webex  (Αναγνώστηκε 117220 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #182 στις: Νοέμβριος 10, 2020, 09:45:02 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:08 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #183 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 11:38:09 πμ »
Μαθητής σήμερα μπήκε κ έκανε θορύβους από το μικρόφωνο. τον κατάλαβα γιατί είδα στιγμιαία ποιος μιλούσε. Τον απέβαλα κ μπήκε με όνομα συμμαθητή (το κατάλαβα ότι ήταν διπλός κ το τσέκαρα) κ μέρα προσπαθούσε να μπει με άσχετα ονόματα. Δεν τον δέχτηκα, ενημέρωσα διευθυντή, απουσία κλπ. όμως δεν έχω κακιά απόδειξη ότι όντως αυτός ενοχλούσε. Τι κάνουμε σ αυτές τις περιπτώσεις; πώς καλυπτομαστε; δεν θέλω να μπλέξω με βλακείες αλλά ούτε φυσικά να ρεζιλεύομαι από ανόητες πλάκες 15χρονων...

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #184 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 11:43:13 πμ »
Αυτό θεωρώ πως είναι το σημαντικότερο πρόβλημα. Όλα τα άλλα λύνονται, chat, κάμερες κ.λ.π. αυτό δεν γνωρίζω πως μπορεί να λυθεί, όποιος βρει τρόπο ας μας πει, εννοώ τα ψεύτικα ονόματα. Μου πέρασε η ιδέα να μην δέχομαι κάποιον μετά την έναρξη της συζήτησης (γι'αυτό θα καθυστερώ 5 λεπτά να μπαίνω) ώστε όποιος ενοχλεί να τον διώχνω και να μην ξαναμπαίνει. αλλά σκέπτομαι ότι μπορούν να επικαλεστούν ότι τους πέταξε το σύστημα και δεν τους άφηνα να ξαναμπούν.... δεν ξέρω ποιά λύση υπάρχει... δώστε ιδέες

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #185 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 11:48:40 πμ »
Μαθητής σήμερα μπήκε κ έκανε θορύβους από το μικρόφωνο. τον κατάλαβα γιατί είδα στιγμιαία ποιος μιλούσε. Τον απέβαλα κ μπήκε με όνομα συμμαθητή (το κατάλαβα ότι ήταν διπλός κ το τσέκαρα) κ μέρα προσπαθούσε να μπει με άσχετα ονόματα. Δεν τον δέχτηκα, ενημέρωσα διευθυντή, απουσία κλπ. όμως δεν έχω κακιά απόδειξη ότι όντως αυτός ενοχλούσε. Τι κάνουμε σ αυτές τις περιπτώσεις; πώς καλυπτομαστε; δεν θέλω να μπλέξω με βλακείες αλλά ούτε φυσικά να ρεζιλεύομαι από ανόητες πλάκες 15χρονων...

Θα σου πω τι κάνω εγώ προσωπικά. Έχω τμήματα που τα εμπιστεύομαι και χρησιμοποιώ το webex με ανοιχτό chat, δυνατότητα να ανοίγουν μόνοι τους μικρόφωνο για να μιλήσουν κ.λπ. Έχω και συγκεκριμένα τμήματα που τους έχω απενεργοποιήσει τα πάντα και δεν κάνω unmute σε κανένα παιδι΄για κανέναν λόγο. Αν θέλουν να επικοινωνήσουν μαζί μου μπορούν μέσω private chat. Το οποίο διαβάζω δυνατά και απαντώ. Εννοείται ότι το μάθημα στην 1η περίπτωση είναι πολύ πιο όμορφο και αποτελεσματικό από ό,τι στην 2η. Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:05:08 »

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #186 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 01:36:18 μμ »
συνάδελφε, πώς κάνεις απενεργοποίηση των πάντων???  εννοώ μέσα στη συνεδρία έχω απενεργοποιήσει τα μικρόφωνα αλλά είδα ότι μπορούν να τα ανοίξουν. Δοκίμασα αυτό που είπαν πιο πάνω, δηλαδή να πειράξω τις αρχικές ρυθμίσεις πριν την έναρξη της συνεδρίας και να επιλέξω από εκεί να κλείσουν τα μικρόφωνα και να μην μπορούν να τα ανοίξου  και περιμένω να δω αποτελέσματα. Αλλά την είσοδο με ψεύτικο όνομα δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορούμε να την διαχειριστούμε

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #187 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 01:54:48 μμ »
Για απενεργοποίηση μικροφώνου, κάμερας και chat:

Από την επάνω μπάρα πας:
Μικρόφωνα: Participant/ mute all.
Βίντεο: Meeting options/ allow all participants to turn on video.
Chat:  Meeting options/chat

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2020, 02:24:12 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος colorsFan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
WebEx
« Απάντηση #188 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 01:55:25 μμ »
Καλησπέρα.Πώς μπορώ να κάνω file transfer στο WebEx για να το αποθηκεύσουν οι μαθητές στον Η/Υ τους;Έψακα,αλλα δεν μπόρεσα να βρω κάτι.Ενώ πέρυσι λειτουργούσε κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #189 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 02:14:18 μμ »
Θα σου πω τι κάνω εγώ προσωπικά. Έχω τμήματα που τα εμπιστεύομαι και χρησιμοποιώ το webex με ανοιχτό chat, δυνατότητα να ανοίγουν μόνοι τους μικρόφωνο για να μιλήσουν κ.λπ. Έχω και συγκεκριμένα τμήματα που τους έχω απενεργοποιήσει τα πάντα και δεν κάνω unmute σε κανένα παιδι΄για κανέναν λόγο. Αν θέλουν να επικοινωνήσουν μαζί μου μπορούν μέσω private chat. Το οποίο διαβάζω δυνατά και απαντώ. Εννοείται ότι το μάθημα στην 1η περίπτωση είναι πολύ πιο όμορφο και αποτελεσματικό από ό,τι στην 2η. Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά.

Κι εγω δυο τμήματα από τα 7 που μπαίνω θεωρώ ύποπτα για τετοια, σύνολο από 5 μαθητες το πολύ. Οπότε δεν ανησυχώ, απλώς εκνευρθστηκα γιατί το είπa στον διευθυντή κ  δεν ανέφερε άλλος κάτι ανάλογο, απ αυτούς που τα συγκεκριμένα παιδιά τους κάνουν έκτροπα. Εμένα δεν μ κάνουν γιατί βρήκαμε ένα μοτίβο ομαλής συνύπαρξης. Ένιωσα κ ηλίθια δηλαδή. σίγουρα έχουν γίνει κ σ άλλους που απλώς το αγνόησαν. Εννιειται ότι σ αυτά τα τμήματα θα ξεκινάω με mute κ απενεργοποίηση να ανοίγουν μόνα το μικρόφωνο. Τσατ τα κλείνω έτσι κ αλλιώς. Αν δω ξανά προσπάθεια σύνδεσης με άλλο όνομα θα παίρνω screenshot. Ήθελε να μπει κ ως kurt cobain τρομάρα του. Που αμφιβάλλω αν τον ήξερε. Γι αυτό κ φοβάμαι ότι ήταν κ άλλο πρόσωπο μαζί του. Όχι τίποτα άλλο, πρέπει να εξηγήσω κ στον διευθυντή ποιος ήταν ο Cobain. Τι τραβάμε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #190 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 02:35:37 μμ »
μηπως γνωρίζει κάποιος κάθε πότε στέλνει τη πρόκσληση το webex όταν έχεις ορίσει το μάθημα κάθε εβδομάδα;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: WebEx
« Απάντηση #191 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 02:41:51 μμ »
Η πρώτη επιλογή στην επάνω μπάρα είναι File. Πατάς και επιλέγεις transfer. Ανοίγει ένα πλαίσιο και εκεί πατάς share file.

Αποσυνδεδεμένος colorsFan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: WebEx
« Απάντηση #192 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 03:49:11 μμ »
Οκ,ευχαριστώ. Συνάδελφος ανέφερε ότι όταν μπαίνουν οι μαθητές στο δωμάτιο η επιλογή είναι ανενεργή και δεν τον αφήνει να μεταφέρει τα αρχεία του με κανέναν τρόπο.Το συνάντησε και κάποιος άλλος αυτό το φαινόμενο; 


Η πρώτη επιλογή στην επάνω μπάρα είναι File. Πατάς και επιλέγεις transfer. Ανοίγει ένα πλαίσιο και εκεί πατάς share file.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #193 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 03:49:51 μμ »
Στο μάθημα του γιου μου σήμερα συνδέθηκε κάποιος με το όνομα του γιου μου! Έγραφε βλακειες στο τσατ. Χρειάστηκε να πάρουμε τηλέφωνο στο σχολείο για να αντιληφθεί η καθηγήτρια την κατάσταση και να αποκλείσει τον χρήστη.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #194 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 04:53:35 μμ »
Στο μάθημα του γιου μου σήμερα συνδέθηκε κάποιος με το όνομα του γιου μου! Έγραφε βλακειες στο τσατ. Χρειάστηκε να πάρουμε τηλέφωνο στο σχολείο για να αντιληφθεί η καθηγήτρια την κατάσταση και να αποκλείσει τον χρήστη.

Για αυτό πρέπει να μπαίνουν μόνο με λογαριασμό του ΠΣΔ.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #195 στις: Νοέμβριος 11, 2020, 04:58:24 μμ »
Πώς διασφαλιζεται αυτό;
Can I skip tomorrow?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159458
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 326
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.134 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.