*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα με webex  (Αναγνώστηκε 117420 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #546 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 03:33:12 μμ »
ουτε κι εγω βλεπω το ονομα. Αν πας στους participants φαινεται το χερακι

Ούτε εγώ  βλέπω το όνομα, αλλά δεν έχω πρόβλημα, καθώς βλέπω το χεράκι από τους participants.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:25:34 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #547 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 03:36:23 μμ »
Από το ίδιο το πρόγραμμα δεν έχω βρει κάτι. Μπορείς όμως να ανεβάσεις το αρχείο σου στο Google drive και να διαμοιρασεις το σύνδεσμο στο chat και να το ανοίξουν

Το ίδιο μας είχαν πει και σε σεμινάριο. Το είχαμε δοκιμάσει μεταξύ μας και είχε δουλέψει καλά.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #548 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 05:31:57 μμ »
Ούτε εγώ  βλέπω το όνομα, αλλά δεν έχω πρόβλημα, καθώς βλέπω το χεράκι από τους participants.

ευχαριστώ, αλλά ήταν πιο εύκολο όταν φαινόταν το όνομα σε μπλε πλαίσιο όταν έκανα διαμερισμό οθόνης. Τώρα πρέπει να γυρνάω σε όλα τα ονόματα για να δω.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #549 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 05:37:36 μμ »
Απλά το μπλε συννεφάκι έδειχνε μόνο το τελευταίο χεράκι που σηκωνόταν
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:25:34 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΛ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #550 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 07:20:52 μμ »
 Σχετικά με τα εξ' αποστάσεως διαγωνίσματα συζητήσατε κάτι στο σχολείο; Δεν είναι λίγο δύσκολο να γίνουν;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #551 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 07:49:43 μμ »
Τα συζητήσαμε αλλά στο πνεύμα ότι είμαστε υποχρεωμένοι κλπ. Δεν είμαστε κ τολμηροί στις αντιδράσεις μας. Θα στείλουμε όμως έγγραφο σε ΔΔΕ κ ΣΕΕ με τις επισημάνσεις μας. Κάποιοι είπαν ότι θα βάλουν μετά. Μετά όμως δεν προφταινουμε, δεν ξέρω πώς το έχουν σκεφτεί.

Εγω λοιπόν κατέληξα ότι θα τα βαλω τώρα αλλά θα ξεκαθαρίσω ότι σημαντικότερη θεωρώ την προφορική συμμετοχή και οτιδήποτε δω ύποπτο, θα βασιστώ στην ανυπαρξία του μαθητή στα μαθήματα κ όχι σε ένα αδιαφανές διαγωνισμα.

Δεν θα βαλω ηλεκτρονικό στο eclass. Θα φτιάξω 5-6 παραλλαγές του ίδιου διαγωνίσματος κ θα το αναθεσω σε ομάδες μαθητών. Έτσι περίπου 4-5 θα έχουν τα ίδια θέματα. Παραλλαγές εννοώ πχ κλειστού τύπου ανακατεμένες ίδιες σ όλους κ μια διαφορετική ανάπτυξης στην Ιστορθα, ανάλυση διαφορετικών αποσπασμάτων στην Ιλιάδα, συντακτική αναγνώριση διαφορετικών όρων στη Γλώσσα κλπ. Όπως έχω ξαναπεί δεν φοβάμαι τόσο μην αντιγράψουν μεταξύ τους, όσο μην τα λύσει άλλος. Τα διαγωνίσματα θα αναρτηθούν στις εργασίας του eclass, θα απαντηθούν με φωτο του τετραδίου τους μόλις λήξει ο χρόνος. Δεν έχω αυταπάτες για το γελοίο της διαδικασίας. Τα τμήματα όμως τα είχα πέρσι κ ξέρω ποιος δεν απαντάει μόνος ή ποιος κλέβει από το βιβλίο. Στο τμήμα της Α μόνο θα το αφήσω για μετά γιατί δεν έχουν γράψει διαγωνισμα κ θέλω να τους δω σε κανονικές συνθήκες- κ όπως ελεγε μια συνάδελφος σε άλλο θέμα, τα πρωτάκια είναι άλλου γι αλλού στη συνεννόηση κ τη διαδικασια.. Γενικα δεν είμαι απ αυτούς που παίρνουν πολύ σοβαρα το διαγωνισμα οπότε δεν με νοιάζει κ τόσο. Ένας άλλος λόγος που το βάζω νωρίς είναι ότι έχω μια άνεση με τα διαφορα εργαλεία κ προτιμώ να αποσυμφόρηση λίγο τις ημερομηνίες για συναδέλφους που τους δυσκολεύει η ιδέα του eclass κ επίσης φοβάμαι ότι δεν θα ανοίξουμε. Τέλος, αν όντως ανοίξουμε, προτιμώ να μη χάσω ούτε μια ώρα για διαγωνισμα, το κανονικό μάθημα το θεωρώ χρησιμότερο.

Αν στο σύλλογο μας περνούσε η ιδέα να μην βάλουμε διαγωνίσματα, θα την ψήφιζα ασυζητητί. Μπορεί να έβαζα τεστ για εμένα σε συνεννόηση με τα παιδθα, όπως είχα σκεφτεί ούτως ή άλλως, αλλά δεν το περιέβαλε με τη σοβαροφάνεια του δθαγωνισματος (που την απεχθάνομαι ούτως ή άλλως).

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #552 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 10:28:15 μμ »
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το poling;Τι ακριβώς ει;Πώς μπορώ να βάλω διαγώνισμα αξιοποιώντας αυτή την δυνατότητα;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #553 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 10:35:37 μμ »
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το poling;Τι ακριβώς ει;Πώς μπορώ να βάλω διαγώνισμα αξιοποιώντας αυτή την δυνατότητα;

κανεις στο webex ενα τεστακι με πολλαπλής κ σύντομης απάντησης. το ανοίγεις την ώρα που θες κ μετά κατεβάζεις τις απαντήσεις. Υπάρχουν επιφυλάξεις για το πώς δείχνει σε όλα τα κινητά. Εγω δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #554 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 11:00:33 μμ »
κανεις στο webex ενα τεστακι με πολλαπλής κ σύντομης απάντησης. το ανοίγεις την ώρα που θες κ μετά κατεβάζεις τις απαντήσεις. Υπάρχουν επιφυλάξεις για το πώς δείχνει σε όλα τα κινητά. Εγω δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
Τις απαντήσεις που τις γράφουν τα παιδιά;Μπορώ να τις αποθηκευσω;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #555 στις: Δεκέμβριος 11, 2020, 11:06:43 μμ »
Τις απαντήσεις που τις γράφουν τα παιδιά;Μπορώ να τις αποθηκευσω;

τις γράφουν εκεί στο περιβάλλον του poll κ μπορείς να τις κατεβάσεις απ ο,τι έχω καταλάβει

Αποσυνδεδεμένος bab

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #556 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 12:15:10 πμ »
Θα σου πω την εμπειρία μου από μερικά τεστακια σωστού λάθους και σύντομης απάντησης που έχω κάνει. Πρέπει καταρχήν να μπεις κάποια στιγμή πχ το βράδυ και να το δημιουργήσεις (να συνδεθείς στην "τάξη σου" κοινώς). Γράψε τις ερωτήσεις που θέλεις (μπορείς να συνδυάσεις και σ/λ και επιλογή σωστής απάντησης και σύντομη απάντηση. Φρόντισε είτε η πρώτη ερώτηση να είναι κενή ή να είναι πολύ μικρή γιατί δεν εμφανίζεται για κάποιο λόγο πάρα μέχρι 4-5 λέξεις. Έχει κουμπάκια add question και add answer. Αφού το ετοιμάσεις σου δίνει τη δυνατότητα να το αποθηκεύσεις. Υπάρχει κουμπί και το αποθηκεύεις στο σημείο που θέλεις πχ επιφάνεια εργασίας. Η μορφή είναι αν δεν κάνω λάθος . atp .Όταν έχεις το τεστ εμφανίζεις το panel poll και έχει ένα κουμπί μέσα που λέει open poll. Σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις και το χρόνο. Τα παιδιά επειδή όλη την ώρα λένε μου έφυγε από την οθόνη κάτι πάτησα να τους πεις ότι βρίσκεται στις ... Μετά το participants +chat. Καλό θα ήταν αρχικά να κάνεις ένα δοκιμαστικό να δεις τι προβλήματα θα σου βγάλει. Τελειώνοντας ο χρόνος σου δίνει τη δυνατότητα να τα αποθηκεύσεις σε μορφή .txt

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #557 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 10:44:14 μμ »
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το poling;Τι ακριβώς ει;Πώς μπορώ να βάλω διαγώνισμα αξιοποιώντας αυτή την δυνατότητα;

Βρήκα τις παρακάτω οδηγίες από google-groups webex. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Ελπίζω να είναι χρήσιμο.

"Για να μπορείτε να δημιουργείτε κουίζ και ερωτηματολόγια εκτός σύνδεσης, μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή Webex Poll Questionnaire Editor. Πώς;

1. Συνδέομαι από webex.sch.gr. Πριν πατήσω Start Meeting επιλέγω κάτω αριστερά Webex Training 
2. Επιλέγω από κάτω αριστερά και πάλι Downloads 
3. Επιλέγω να κατεβάσω την εφαρμογή Webex Poll  Questionnaire Editor 
4. Παταω το πράσινο κουμπί Download
5. Ένα πρόγραμμα exe κατεβαίνει κάτω αριστερά στον υπολογιστή μου
6. Το ανοίγω και το εκτελώ

Οι ενέργειες αυτές θα εγκαταστήσουν στον υπολογιστή μου το πρόγραμμα. Ανοίγοντας το θα δείτε ένα περιβάλλον που μοιάζει πολύ με αυτό του εργαλείου online στο webex. Φτιάχνετε το κουίζ που θέλετε με όσες ερωτήσεις θέλετε και για κάθε ερώτηση το είδος της απάντησης που θέλετε (απλή απάντηση, πολλαπλής επιλογής με μία σωστή απάντηση ή πολλαπλής επιλογής με πολλές σωστές απαντήσεις) και το αποθηκεύετε με ένα όνομα που σας βολεύει σε ένα φάκελο όπου θα βάζετε όλα τα κουίζ σας για εύκολη εύρεση και ανάκληση).

Όταν θα είστε στο webex για μάθημα θα ανακαλείτε το αρχείο από το μενού File -> Open Poll"

Καλή επιτυχία
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2020, 10:51:55 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #558 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 11:36:35 μμ »
Αν κατάλαβα καλά, δεν μπορείς να περάσεις τις σωστές απαντήσεις, στα αποτελέσματα τις δίνει όλες σωστές.

Αποσυνδεδεμένος Debaser

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάθε στιγμή είναι μια υπέροχη ευκαιρία...
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #559 στις: Δεκέμβριος 13, 2020, 01:39:49 πμ »
Αν κατάλαβα καλά, δεν μπορείς να περάσεις τις σωστές απαντήσεις, στα αποτελέσματα τις δίνει όλες σωστές.

Αν χρησιμοποιήσεις τον Poll Editor που ανέφερει στο post του/της harac πριν το δικό σου, μπορείς.
Τα άτομα που δεν κοιμούνται καλά είναι, λιγότερο ή περισσότερο, ένοχα. Το φταίξιμό τους είναι πως αναγκάζουνε τη νύχτα να είναι παρούσα... (Maurice Blanchot)

https://www.youtube.com/watch?v=VDsPU-EEFrU

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 372
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 335

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.